News

#1059 Newsy z dnia 24.06.2020

Ze środowych wydarzeń: Dane milionów użytkowników Telegram umieszczone w Darkweb; Forum Bitcoin.com ogłasza datę zamknięcia; Australia ostrzega przed wzrostem krypto oszustw; Bank Centralny Brazylii zawiesza płatności WhatsApp; Aktualna sytuacja na giełdach.

Dane milionów użytkowników Telegram umieszczone w Darkweb:

Telegram, jedna z czołowych aplikacji do przesyłania wiadomości zorientowanych na prywatność, doznała wycieku danych, który ujawnił niektóre dane osobowe użytkowników w sieci Darknet. Problem został po raz pierwszy opublikowany w rosyjskojęzycznej publikacji technologicznej Kod.ru.

Według raportu opublikowana baza danych zawiera numery telefonów i unikalne identyfikatory użytkowników Telegramu. Nie wiadomo dokładnie ile danych wyciekło, podczas gdy plik bazy danych ma około 900 megabajtów.

Telegram podobno potwierdził istnienie wycieku bazy danych dla Kod.ru. Firma powiedziała, że baza danych została zabrana poprzez wykorzystanie wbudowanej funkcji importu kontaktów Telegram podczas rejestracji.

Telegram zauważył, że dane w ujawnionej bazie danych są w większości nieaktualne. Według raportu 84% wpisów w bazie danych zebrano przed połową 2019 r. W związku z tym co najmniej 60% bazy danych jest nieaktualne, podał Telegram w raporcie. Ponadto 70% kont pochodziło z Iranu, a pozostałe 30% miało siedzibę w Rosji.

To nie jest pierwszy przypadek wycieku numerów telefonów użytkowników Telegramu. W sierpniu 2019 r. działacze z Hongkongu zgłosili lukę, która ujawniła ich numery telefonów, umożliwiając chińskim organom ścigania śledzenie tożsamości protestujących.

W odpowiedzi na tę lukę firma Telegram rozszerzyła narzędzia ochrony prywatności użytkowników we wrześniu 2019 r. Będąc bardziej dokładnym, Telegram wprowadził funkcję umożliwiającą użytkownikom nie pokazywanie nikomu swojego numeru telefonu. Opis funkcji brzmi:

Jeśli ustawisz opcję Kto może zobaczyć mój numer telefonu na „Nikt”, poniżej pojawi się nowa opcja, która pozwala kontrolować widoczność dla tych, którzy już go mają. Ustawienie „Kto może znaleźć mnie według mojego numeru” na „Moje kontakty” zapewni, że przypadkowi użytkownicy, którzy dodadzą Twój numer jako kontakt, nie będą mogli dopasować Twojego profilu do tego numeru.

– czytamy.

Raport pojawia się wkrótce po zniesieniu przez władze rosyjskie dwuletniego zakazu używania aplikacji Telegram w tym kraju. 

Forum Bitcoin.com ogłasza datę zamknięcia:

Forum Bitcoin.com, jedno z najpopularniejszych forów społeczności kryptograficznej, nagle ogłosiło zamknięcie.

Forum bitcoin.com, miejsce ożywionych debat i przemyślanych dyskusji związanych z kryptowalutami, zakończy usługi 23 lipca 2020 r. Wiadomość została zgłoszona przez administratora forum w wątku opublikowanym 24 czerwca.

W poście administrator forum podał kilka szczegółów na temat zbliżającego się zamknięcia. Nie podano natomiast przyczyn tego działania.

Forum Bitcoin.com jest powiązane ze stroną Bitcoin.com – jednym z najstarszych i największych portali internetowych związanych z kryptowalutami na świecie. Witryna wspierana przez wczesnego zwolennika i inwestora Bitcoin, Rogera Vera, oferuje szereg usług dot. Bitcoina i Bitcoina Cash, w tym wymianę kryptowalut.

Australia ostrzega przed wzrostem krypto oszustw:

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) stwierdziła gwałtowny wzrost oszustw inwestycyjnych podczas pandemii koronawirusa i wyróżniła oszustwa związane z kryptowalutami jako szczególny problem.

Według opublikowanego ogłoszenia ASIC między marcem a majem 2020 r. wszelkiego rodzaju oszustwa inwestycyjne wzrosły według doniesień o 20% w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r.

Wydaje się, że przestępcy próbują wykorzystać niepewność gospodarczą, z którą zmaga się wielu obywateli podczas kryzysu. Dyrektor wykonawczy ASIC ds. oceny i wywiadu, Warren Day, ostrzegł, że oszuści „stosują odwieczne taktyki na nowe i wyrafinowane sposoby”.

ASIC jest szczególnie zaniepokojony ryzykiem utraty środków przez konsumentów i inwestorów przy zakupie fałszywych aktywów kryptograficznych. Większość możliwości inwestowania w krypto aktywa zgłaszanych ASIC wydaje się wręcz oszustwem i nie ma rzeczywistej inwestycji bazowej.

– dodał.

Chociaż doniesienia o oszustwach dostarczyły organowi nadzorczemu „cennych informacji”, ogłoszenie ostrzega czytelników, że trudno jest złapać oszustów – szczególnie tych, którzy działają za granicą. Z tego powodu konsumenci i inwestorzy mogą nie być w stanie odzyskać utraconych środków. 

Niemniej jednak ASIC zachęca ofiary do zgłaszania oszustw finansowych i inwestycyjnych.

Typowe cechy podejrzanych programów obejmują szereg prezentowanych ofert inwestycyjnych, które brzmią „na bezpieczniejsze niż są”, prośby o wypłatę pieniędzy osobom fizycznym lub firmom korzystającym z wielu lub ciągle zmieniających się rachunków bankowych czy też fałszywe potwierdzenia od celebrytów lub agencji publicznych, w tym samego ASIC.

Bank Centralny Brazylii zawiesza płatności WhatsApp:

Brazylijski bank centralny nakazał Mastercard i Visa zawieszenie przetwarzania przelewów pieniężnych w imieniu WhatsApp Facebooka.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami Bank Centralny Brazylii podjął działania przeciwko WhatsApp Pay „w celu zachowania odpowiedniego otoczenia konkurencyjnego” i umożliwienia bankowi centralnemu oceny ryzyka, jakie firma stwarza dla istniejącego sektora finansowego w tym kraju.

Visa i Mastercard zostaną obciążone wysokimi grzywnami i sankcjami administracyjnymi, jeśli nie zawieszą działań związanych z płatnościami WhatsApp.

Bank Centralny postanowił zawiesić działalność WhatsApp Pay, mówiąc, że podejmuje działania w celu zapewnienia „funkcjonowania interoperacyjnego, szybkiego, bezpiecznego, przejrzystego, otwartego i taniego systemu płatności”. Dodał, że posunięcie to da bankowi czas na „ocenę wszelkich zagrożeń dla prawidłowego funkcjonowania brazylijskiego systemu płatności i weryfikację zgodności”.

WhatsApp uruchomił system płatności w Brazylii na początku tego miesiąca, po dwóch latach testów na różnych rynkach wschodzących. Brazylia jest drugim co do wielkości rynkiem WhatsApp z ponad 120 mln użytkowników.

Pomimo podjęcia szybkich działań przeciwko WhatsApp, brazylijski bank centralny ogłosił również, że funkcja płatności prawdopodobnie zostanie zintegrowana z PIX – nadchodzącym systemem płatności cyfrowych podobnym do Blockchain.

W rozmowie z Bloomberg rzecznik WhatsApp stwierdził, że firma wspiera projekt PIX i planuje integrację z systemem płatności cyfrowych, stwierdzając:

Wspieramy projekt PIX banku centralnego w zakresie płatności cyfrowych i wraz z naszymi partnerami jesteśmy zaangażowani we współpracę z bankiem centralnym w celu integracji naszych systemów, gdy PIX będzie już dostępny.

– powiedział.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie doby wykazują wyraźne spadki. Bitcoin spadł o 3,3%, Ethereum o 3,7%, XRP o 2,7%, Bitcoin Cash o 3,5% a Bitcoin SV o 3%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 8.8 mld dolarów wynosi obecnie 265.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 70.1 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button