News

#1065 Newsy z dnia 30.06.2020

Z wtorkowych wydarzeń: Firma prezentuje narzędzie do cofania błędnie wysłanych transakcji Bitcoinów; Uniwersytet Kalifornijski zapłacił milionowy okup; 2.6 mln Brytyjczyków kupiło kryptowaluty; Karty Wirecard reaktywowane po zgodzie FCA; Aktualna sytuacja na giełdach.

Firma prezentuje narzędzie do cofania błędnie wysłanych transakcji Bitcoinów:

Startup Blockchain Kirobo twierdzi, że jego technologia może zapobiec utracie kryptowalut spowodowanej błędem ludzkim podczas wysyłania transakcji między portfelami, które zwykle są nieodwracalne.

Funkcja Możliwego do Odzyskania Transferu (ang. Retrievable Transfer) firmy polega na zbudowaniu nowej warstwy na istniejących protokołach Blockchain. Użytkownicy mają wtedy możliwość „anulowania” transakcji wysłanej na niepoprawny adres portfela kryptowalut, poinformowała izraelska firma w komunikacie prasowym.

Naszym celem jest uczynienie transakcji Blockchain tak prostymi i bezpiecznymi jak bankowość internetowa

– powiedział Asaf Naim, CEO Kirobo.

Warstwa logiczna firmy działa, zapewniając unikalny kod transakcji, który musi wprowadzić odbiorca, aby otrzymać środki od nadawcy. Dopóki odbiorca nie wprowadzi poprawnego kodu, nadawca może odzyskać środki w dowolnym momencie.

Utrata środków może mieć i ma miejsce, gdy nadawca popełni błąd w długim ciągu znaków alfanumerycznych tworzących adresy kryptowalutowe.

Kirobo zacytował ankietę, która wykazała, że 18% respondentów stwierdziło, że straciło fundusze z powodu takich błędów wysyłania. Sposób na zmniejszenie ryzyka transakcji może pomóc zachęcić nowych użytkowników kryptowalut.

Usuwając strach z transakcji kryptograficznych, Kirobo ułatwi przyjęcie kryptowaluty jako całości.

– powiedział Adam Levi, dyrektor ds. Technicznych DAOstack i doradca Kirobo.

Startup powiedział, że nie przetrzymuje ani nie przechowuje kluczy prywatnych użytkownika, a unikalny kod określa po prostu, czy transakcja zostanie sfinalizowana. Funkcja ta może również działać w trybie offline w przypadku awarii serwerów Kirobo.

Platforma Kirobo otrzymała wsparcie od Izraelskiego Urzędu ds. Innowacji, ramienia rządu odpowiedzialnego za wspieranie badań i rozwoju w przemyśle. Według informacji prasowych firma została również poddana audytowi przez firmę Scorpiones Group zajmującą się bezpieczeństwem cybernetycznym.

Funkcja transferu możliwa do odzyskania przez Kirobo jest teraz dostępna dla transferów Bitcoinów w portfelach z firmy Ledger z siedzibą we Francji, a obsługa innych portfeli powinna zostać wprowadzona w nadchodzących miesiącach.

Uniwersytet Kalifornijski zapłacił milionowy okup:

Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco School of Medicine podobno zapłacił okup w kryptowalutach w wysokości 1.14 mln dolarów hakerom stojącym za atakiem ransomware.

Według CBS San Francisco, pracownicy IT UCSF po raz pierwszy wykryli incydent bezpieczeństwa, stwierdzając, że atak przeprowadzony przez grupę NetWalker wpłynął na „ograniczoną liczbę serwerów w School of Medicine”.

Chociaż obszary były izolowane przez ekspertów z sieci wewnętrznej, hakerzy pozostawili serwery niedostępne i udało im się pomyślnie wdrożyć oprogramowanie ransomware. Oświadczenie opublikowane przez University of California stwierdza:

Zaszyfrowane dane są ważne dla niektórych prac akademickich, które realizujemy jako uniwersytet służący dobru publicznemu. […] Dlatego podjęliśmy trudną decyzję, aby zapłacić część okupu, około 1.14 mln dolarów, osobom fizycznym odpowiedzialnym za atak złośliwego oprogramowania w zamian za narzędzie do odblokowania zaszyfrowanych danych i zwrotu uzyskanych danych.

– czytamy.

BBC News ujawniło, że miały miejsce tajne negocjacje między władzami UCSF a gangiem, jednak nie zakończyły się powodzeniem.

Władze uniwersytetu najpierw poprosiły o obniżenie kwoty okupu do 780.000 dolarów, ale hakerzy odrzucili ofertę, stwierdzając, że jeśli zaakceptują zmniejszoną kwotę, to tak, jakby „pracowali na daremno”.

Następnie Netwalker ostrzegł, że zaakceptuje tylko 1,5 mln dolarów. Kilka godzin później pracownicy UCSF poprosili o dalsze kroki w celu wysłania płatności i złożyli ostateczną ofertę w wysokości 1.140.895 dolarów, która została zaakceptowana przez hakerów.

Personel uniwersytetu wysłał następnego dnia 116,4 Bitcoinów do portfeli hakerów i otrzymał oprogramowanie deszyfrujące.

Brett Callow, analityk ds. zagrożeń i ekspert ds. oprogramowania ransomware w laboratorium Emsisoft, powiedział:

Podczas gdy podmioty sektora publicznego i prywatnego w USA, Europie i Australazji są najczęstszymi celami dla grup oprogramowania ransomware, często atakowane są również podmioty z innych krajów. A ponieważ ataki oprogramowania ransomware stanowią obecnie naruszenie bezpieczeństwa danych, ryzyko związane z tymi incydentami jest większe niż kiedykolwiek – zarówno dla docelowych organizacji, jak i ich klientów oraz partnerów biznesowych.

Callow dodaje, że firmy mogą zminimalizować prawdopodobieństwo skutecznego ataku poprzez „przestrzeganie najlepszych praktyk bezpieczeństwa – blokowanie RDP, stosowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego wszędzie tam, gdzie można go używać, wyłączanie PowerShell, gdy nie jest potrzebne itp.”

2.6 mln Brytyjczyków kupiło kryptowaluty:

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) szacuje, że około 2.6 mln brytyjskich konsumentów „w pewnym momencie”  kupiło kryptowaluty.

FCA opublikowało dziś wyniki swoich najnowszych badań na temat interakcji konsumentów z rynkami kryptowalut w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że 1.9 mln osób – 3,86% ogólnej populacji dorosłych – obecnie posiada kryptowaluty. 

FCA uważa to za „statystycznie znaczący wzrost”, w porównaniu z 3% w ostatnim raporcie z badań konsumenckich FCA w 2019 r.

Wzrost ten zwiększa całkowitą liczbę konsumentów w Wielkiej Brytanii, którzy kiedykolwiek posiadali kryptowaluty w dowolnym momencie, z 1.5 mln do obecnej szacowanej liczby 2.6 mln.

Oprócz wyraźnego wzrostu liczby właścicieli kryptowalut, świadomość branży również wydaje się rosnąć – 73% dorosłych słyszało o kryptowalutach, w porównaniu z 42% w ubiegłym roku.

Badania FCA wskazują, że 75% z 1,9 mln posiada obecnie kryptowaluty o wartości poniżej 1.229 dolarów. 83% właścicieli kryptowalut kupuje swoje aktywa za pośrednictwem giełd spoza Wielkiej Brytanii.

Ogólnie rzecz biorąc, poziom wiedzy technicznej posiadaczy i zrozumienia potencjalnych zagrożeń związanych z brakiem zabezpieczeń i zmiennością aktywów jest wysoki, podaje FCA. Jednym wyjątkiem jest to, że 11% obecnych i byłych posiadaczy kryptowalut błędnie uważa, że ich aktywa kryptograficzne są objęte ochroną konsumentów – w przybliżeniu 300.000 osób.

FCA uważa, że naraża to konsumentów na szkodę finansową. Jednak jednocześnie stwierdza, że najpopularniejszym powodem, dla którego konsumenci w Wielkiej Brytanii kupowali krypto, był „jako hazard, na którym można zarabiać lub tracić pieniądze”, z pełną świadomością zmienności na rynkach kryptograficznych.

Kolejnym kluczowym odkryciem w badaniach jest widoczna przewaga reklam związanych z kryptografią i ich wpływ na decyzje konsumentów. 45% obecnych i byłych posiadaczy stwierdziło, że widziało reklamy związane z krypto, z czego 35% (400.000 osób) stwierdziło, że zachęciły ich one do zakupu kryptowalut. Ogółem 16% obecnych i byłych właścicieli kryptowalut stwierdziło, że reklama wpłynęła na ich decyzję.

Karty Wirecard reaktywowane po zgodzie FCA:

Wydane przez Wirecard karty debetowe od firm takich jak Crypto.com i TenX zostały ponownie aktywowane po uzyskaniu zgody brytyjskiego Urzędu Nadzoru Finansowego (FCA).

Organ nadzorczy Wielkiej Brytanii zezwolił Wirecard Card Solutions, spółce zależnej niemieckiej firmy Wirecard AG z siedzibą w Newcastle, na wznowienie działalności regulowanej. FCA zawiesiło licencję Wirecard Card Solutions 26 czerwca, wkrótce po tym, jak pojawiły się informacje o fałszywym przedstawieniu przez Wirecard AG ponad 2 mld dolarów w rezerwach gotówkowych.

Odpowiednie ograniczenia zostały zniesione o 00:01 GMT 30 czerwca 2020 r., co oznacza, że wszystkie kryptograficzne karty debetowe wydane przez Wirecard zostały teraz ponownie włączone. Regulator podkreślił, że nadal istnieją „wymagania dotyczące autoryzacji Wirecard”.

Wiadomości zostały odtąd potwierdzone przez Crypto.com i TenX, które ogłosiły, że ich kryptograficzne karty debetowe są teraz ponownie użyteczne.

Skandal rozpoczął się 18 czerwca, kiedy audytorzy EY z Wielkiej Czwórki nie byli w stanie potwierdzić istnienia 2.1 mld dolarów w gotówce. Jak wcześniej informował Financial Times, pracownicy Wirecard w Dubaju i Dublinie rzekomo wprowadzali EY w błąd przez prawie 10 lat, konspirując „w celu nieuczciwego zawyżenia sprzedaży i zysków w spółkach zależnych Wirecard”. 

25 czerwca firma złożyła wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego, które można uznać za pierwszy krok do bankructwa.  Akcjonariusze Wirecard wszczęli już postępowanie sądowe przeciwko EY z powodu rzekomego zaniedbania podczas audytu firmy.

Markus Braun, były dyrektor generalny Wirecard, został aresztowany przez policję w Monachium po oskarżeniu o fałszywe przedstawianie bilansów firmy.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Doba na giełdach kończy się mieszanymi ruchami. Bitcoin notuje wzrost o 0,2%, Ethereum o 0,1% a Bitcoin Cash o 0,1%. XRP, Bitcoin SV i Litecoin zmniejszyły wartość kolejno o 1,2%, 0,2% i 0,6%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1.7 mld dolarów wynosi obecnie 260.4 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 56.3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button