News

#1069 Newsy z dnia 04.07.2020

Z sobotnich wydarzeń: Najpopularniejsze scamy ostatnich lat; DeFi Ethereum bije rekordy, a inni tracą; NYDFS szykuje zmiany dotyczące BitLicense; Microsoft Security ostrzega przed atakami ransomware; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Najpopularniejsze scamy ostatnich lat:

Oprócz oczywistych zalet w postaci anonimowości, dostępności, łatwości użytkowania i niskiego kosztu transakcji, kryptowaluty mają poważne wady, które utrudniają ich globalne przyjęcie. Główną z nich jest związek między kryptografią a przestępczością. Każdy, kto studiował ten temat, nawet powierzchownie wie, że Bitcoin nadal pozostaje popularną metodą płatności wśród oszustów i przestępców w sieci darknet. Kryptowaluty to bardzo wygodne narzędzia do prania pieniędzy, unikania podatków i oszukiwania inwestorów.

Dziś dowiemy się więcej o najsłynniejszych piramidach kryptowalut, z których ucierpiały miliony inwestorów i których działalność wyniosła miliardy dolarów strat. Firmy te pracowały nad programami Ponzi, nazwanymi na cześć włoskiego oszusta z początku XX wieku. Piramidy te nie produkują towarów i nie świadczą usług – zajmują się wyłącznie marketingiem sieciowym, w którym każdy członek piramidy zaprasza kilku nowych, zapraszających kolejnych, itd.

Jedynymi zaangażowanymi osobami, którym udało się zarobić w takim systemie, są organizatorzy i niektórzy wcześni inwestorzy, którym udało się wypłacić pieniądze na czas. Pozostali uczestnicy piramidy pozostają bez pieniędzy, mają długi lub, w przypadku piramid kryptowalut, nie posiadają tokenów.

OneCoin jest uważany za jedną z największych piramid kryptowalut, która funkcjonowała od 2014 do 2017 roku, oszukując około trzech milionów ludzi na łączną wartość około 5 mld dolarów. Założycielem OneCoin jest bułgarska oszustka Ruja Ignatova. Piramida działała zgodnie z klasycznym schematem Ponzi, w którym uczestnicy otrzymują nagrodę za każdą zaproszoną nową osobę.

Oszustka przekonał klientów, że OneCoin wkrótce stanie się najbardziej wpływową kryptowaluta na świecie. Były nawet obietnice „zabicia Bitcoina”. Warto zauważyć, że moneta ta nie miała nawet własnego łańcucha bloków i została zaakceptowana tylko na stronach związanych z piramidą. Po raz pierwszy rząd bułgarski mówił o zagrożeniu ze strony oszustów, publikując komunikat o ryzyku uczestnictwa w OneCoin, ponieważ projekt nie jest instrumentem finansowym i nie jest kontrolowany przez organy regulacyjne. To spowodowało, że piramida „opuściła” kraj i odmówiła współpracy z bułgarskimi bankami.

Wkrótce jednak pojawiła się krytyka i ostrzeżenia dotyczące udziału w programie z Wielkiej Brytanii, Austrii i Tajlandii. Włochy i Niemcy nawet zakazały działalności OneCoin w tych krajach i zablokowały swoje konta. Ignatova po prostu nie wzięła udziału w kolejnym ogłoszonym spotkaniu z inwestorami w Lizbonie i nigdy więcej nie była widziana. Nie ma informacji o jej miejscu pobytu.

Rząd Stanów Zjednoczonych oskarżył Ruję Ignatovą o oszustwo i pranie pieniędzy. Choć grozi jej 25 lat więzienia, funkcjonariuszom organów ścigania udało się aresztować niektórych jej wspólników, w tym jej prawnika, brata i byłego partnera biznesowego, jednak ona sama skutecznie się ukrywa.

Kolejna duża piramida kryptograficzna funkcjonowała w latach 2016-2018. Mowa tu o BitConnect, który został stworzony przez nieznanych programistów i kierowany przez człowieka o imieniu Satao Nakamoto. Uczestnicy musieli kupić tokeny BCC i zablokować je na specjalnej platformie, a bot handlowy musiał automatycznie zarobić. Członkom piramidy obiecano 40% zysku miesięcznie. Według organizatorów BitConnect, z początkowej inwestycji w wysokości 1.000 dolarów, to zainteresowani mogli spodziewać się wycofania 50 mln dolarów za trzy lata.

Pierwszym krytykiem piramidy był Vitalik Buterin, który zwrócił uwagę na fakt, że obietnica 1% zysku dziennie to klasyczny schemat Ponziego. Po pewnym czasie Mike Novogratz i twórca Litecoin Charlie Lee, zgodzili się z opinią założyciela Ethereum. Jednocześnie pytania do twórców BitConnect nadeszły od rządu Wielkiej Brytanii, który zażądał od firmy ujawnienia swojego modelu biznesowego. Nie powstrzymało to jednak oszustów od uczestnictwa w wydarzeniach kryptograficznych i przyciągnięcia nowych inwestorów.

Władze USA pomogły zakończyć ten proceder, nazywając BitConnect piramidą finansową i domagając się zaprzestania działalności. Następnie token BCC spadł o 90%, inwestorzy zostali z całkowitą stratą 3.5 mld dolarów, a jeden z organizatorów piramidy trafił do więzienia. Divayesh Darji, szef indyjskiego oddziału BitConnect, wyszedł jednak za kaucją w 2019 roku

Kolejny scam to piramida założona w 2018 roku, ktra była reklamowana w chińskim WeChat obiecując 10–30% zwrotu z inwestycji miesięcznie. Około czterech milionów osób zostało uczestnikami programu PlusToken. Oszuści rzekomo chwalili się „wiedzą finansową” i szkolili ludzi do korzystania z kryptowalut, ale ostatecznie zamierzali przekonwertować je na tokeny Plus.

W tym przypadku wymiar sprawiedliwości wyprzedził organizatorów programu, a rok temu sześciu z nich zostało aresztowanych na wniosek chińskich władz. Jednak 3 mld dolarów utracone przez inwestorów nie mogły zostać zwrócone i pozostają w rękach członków zespołu PlusToken. Niedawno, 22 czerwca, wszystkie EOS zostały usunięte z portfeli piramidy i wkrótce to powtórzono ze wszystkimi tokenami Ethereum.

Pomimo faktu, że piramidy praktycznie zaprzestały działalności, stale pojawiają się ich różne „reinkarnacje”, przyciągając niedoświadczonych inwestorów. Rząd nie może wiecznie chronić obywateli przed takimi programami, ponieważ zakaz wymaga dowodu popełnienia przestępstwa. W tym przypadku najlepszą obroną jest wiedza. Gdyby każdy mógł rozpoznać ogromne marże zysku obiecane przez firmy w zamian za inwestycje jako czerwoną flagę, a nie kopalnię złota, to w takim przypadku byłoby znacznie mniej oszustów.

  • DeFi Ethereum bije rekordy, a inni tracą:

Dane z II kwartału 2020 roku, pokazują ogromny wzrost liczby zdecentralizowanych aplikacji we wszystkich ekosystemach, przede wszystkim tych, które kierowane są przez DeFi Ethereum. Zdecentralizowane giełdy znajdowały się w pierwszej linii wzrostu, gdy działalność związana z wydobyciem tokenów spływała do rozwiązań wymiany łańcuchowej.

Według danych, Curve był jednym z największych beneficjentów „uprawy plonów”, ponieważ pomógł użytkownikom przełączać się między różnymi monetami stablecoin, aby zmaksymalizować zyski. Curve to zautomatyzowany rynek pieniężny, który obsługuje tylko wymiany między różnymi rodzajami monet stablecoin i opakowanych tokenów. Ograniczenie to pozwala zapewnić opłaty za wymianę aktywów.

Depozyty na Curve wzrosły prawie trzykrotnie w czerwcu, podczas gdy dzienny wolumen osiągnął szczyt 60 mln dolarów czyli trzydzieści razy więcej niż poprzednia średnia. Popyt na USDT był najwyższy, pochłaniając ponad 58,5% całkowitego wolumenu. Wynika to z faktu, że USDT ma jedną z najbardziej znaczących rentowności COMP.

Uniswap skorzystał również z szaleństwa COMP, z miesięcznym podwojeniem wolumenu w czerwcu. Natomiast Kyber i 0x osiągnęli skromniejsze wyniki pomimo opublikowania nowych miesięcznych maksimów, to wzrost projektu był zgodny z prognozami.

Według Q2 DappRadar, dominacja DeFi pośrednio doprowadziła do spadku aktywności w grach. Ponad 2 mld dolarów zostało zrealizowanych na platformach DeFi w drugim kwartale, co spowodowało gwałtowny wzrost cen gazu. Ucierpiał żywy ekosystem DApp w grach Ethereum, ponieważ opłaty stanowiły znaczną część każdej transakcji. DappRadar odnotował oszałamiający 79% spadek aktywności związanej z grami w sieci, w poprzednim kwartale.

EOS wydaje się być głównym „beneficjentem” strat Ethereum, ponieważ wolumen transakcji w grach wzrósł o około 80% względem poprzedniego kwartału. Chociaż jest to pozytywna wiadomość dla platformy, to jednak ta wciąż nie w pełni wróciła do stanu z przed zrzutu EIDOS pod koniec 2019 roku. Wolumeny pozostają znacznie poniżej rekordów z drugiego kwartału poprzedniego roku.

Wreszcie Tron (TRX ) odnotował wzrost ekosystemu DeFi po przeniesieniu kilku projektów Ethereum do swojego łańcucha. Oprócz wcześniej uruchomionego klonu Single Collateral Dai, platforma o nazwie Oikos.cash odtworzyła zarówno Synthetix, jak i Uniswap na Tron. Niemniej jednak całkowity wolumen dla całego drugiego kwartału wynosi zaledwie 15 mln dolarów. Większość działalności Tron należy do kategorii gier hazardowych i tych z „wysokiego ryzyka”.

  • NYDFS szykuje zmiany dotyczące BitLicense:

W ubiegłym tygodniu Departament Usług Finansowych stanu Nowy Jork (NYDFS) zaproponował zmiany wokół ogólnokrajowych wytycznych prawnych dotyczących BitLicense. Gemini, giełda kryptowalutowa z Nowego Jorku, uważa ruch NYDFS za pozytywny.

Główny specjalista ds. Zgodności z Gemini, Noah Perlman, powiedział:

Proponowane ramy licencjonowania warunkowego są kolejnym krokiem, który DFS robi, aby zapewnić, że branża będzie się rozwijać i wprowadzać innowacje – dzięki czemu będzie bardziej dostępna dla większej liczby osób bez narażania bezpieczeństwa.

Nowy Jork zyskał  sławę jako źródło regulacyjne w USA. Stan wprowadził BitLicense w 2015 roku, wprowadzając surowe wymogi regulacyjne dla firm zajmujących się kryptowalutami. 25 czerwca 2020 roku, NYDFS wystosował prośbę o komentarz na temat tak zwanej warunkowej BitLicense wraz z dostosowanymi parametrami regulacyjnymi. Zasadniczo, licencja warunkowa działa jako swego rodzaju mentoring. Pozwala firmom BitLicensed współpracować z podmiotami niebędącymi licencjami BitLicensed, w drodze do uzyskania licencji.

Gemini, przyjazna organom regulacyjnym giełda kryptowalut, dostrzega wartość w wytycznych rządowych, ale ceni także przestrzeń dla innowacji i wzrostu, co widać we wcześniejszym komentarzu założycieli giełdy Tylera i Camerona Winklevossa.

Gemini opiera się na zasadzie, że przemyślane przepisy utorują drogę do zdrowych, dobrze prosperujących rynków. Zdecydowaliśmy się na siedzibę Gemini w stanie Nowy Jork i właśnie z tego powodu przeszliśmy przez dodatkowe przeszkody regulacyjne związane z otrzymaniem licencji zaufania od NYDFS. NYDFS był odpowiedzialny za regulację kryptografii, a jej przemyślane podejście do regulacji pomaga napędzać przemysł kryptowalutowy Naprzód.

– powiedział Perlman.

Jednak w przeciwieństwie do Gemini wiele podmiotów kryptograficznych opuściło Nowy Jork po tym, jak region przedstawił swoją licencję BitLicense w 2015 roku. Były to m.in. giełda Kraken, Paxful oraz inne punkty sprzedaży kryptowalut.

  • Microsoft Security ostrzega przed atakami ransomware:

Microsoft Security Intelligence ostrzegł użytkowników o typie oprogramowania ransomware o nazwie Avaddon, które korzysta z makr programu Excel 4.0 do rozpowszechniania złośliwych wiadomości e-mail. Te wiadomości e-mail zawierają załączniki, które powodują atak po otwarciu w dowolnej wersji programu Excel.

Oprogramowanie ransomware Avaddon pojawiło się na początku czerwca poprzez masową kampanię spamową, która losowo atakowała swoje ofiary. Niektóre wzorce wydają się wskazywać, że oprogramowanie ransomware atakuje głównie włoskich użytkowników.

Jak informuje BleepingComputer, osoby atakujące oprogramowanie ransomware rekrutują „podmioty stowarzyszone” w celu rozłożenia ładunku. Według ich analizy średnia kwota okupu Avaddona wynosi około 900 dolarów, płacona w krypto. Atak zwykle podszywa się pod urzędników włoskiej inspekcji pracy. Wiadomości ostrzegają małe firmy o domniemanym naruszeniu pracy podczas „okresu kryzysu”, odnosząc się do pandemii COVID-19.

Microsoft napisał na Twitterze:

Złośliwe makra Excel 4.0 zaczęły zyskiwać na popularności w kampaniach złośliwego oprogramowania w ostatnich miesiącach. Technikę tę wykorzystano w wielu kampaniach, w tym wykorzystujących przynęty o tematyce COVID-19.

Wiadomości Avaddona ostrzegają o toczących się działaniach prawnych, które zostaną podjęte, jeśli użytkownik nie otworzy złośliwego dokumentu.

Ostatnie badanie przeprowadzone przez firmę cyberbezpieczeństwa Proofpoint pokazuje niedawny wzrost liczby ataków phishingowych opartych na poczcie elektronicznej, wykorzystywanych do dostarczania oprogramowania ransomware.

Na początku lipca w branżowych mediach pojawiły się informacje, że nowe oprogramowanie ransomware atakowało użytkowników macOS, którzy nielegalnie „torrentują” popularne aplikacje. Atak, znany jako EvilQuest, został po raz pierwszy zauważony przez badacza szkodliwego oprogramowania K7 Lab, Dinesh’a Devadoss’a.

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejna doba nie przyniosła większych zmian na giełdach. Wzrost widzimy po stronie XRP o 0,47%, natomiast korekty notują Bitcoin o 0,36%, Ethereum o 0,54%, Bitcoin Cash o 0,53% i Bitcoin SV o 1,34%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi obecnie 260,1 mld dolarów, a całkowity obrót 45,2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button