News

#1081 Newsy z dnia 16.07.2020

Z czwartkowych wydarzeń: Konta Twitter Elona Muska i Bila Gatesa zhakowane; Justin Sun oferuje 1 mln dolarów nagrody za złapanie hakerów atakujących Twittera; CFTC odbędzie spotkanie ws. DLT i kryptowalut; Nowy wirus obiera za cel użytkowników Mac; Aktualna sytuacja na giełdach.

Konta Twitter Elona Muska i Bila Gates’a zhakowane:

Konto Elona Muska na Twitterze zostało dzisiaj przejęte w następstwie serii ataków na konta związane z kryptowalutami, w tym konta czołowych giełd, takich jak Binance, Coinbase i Gemini.

Konto Muska przypięło tweeta do swojego kanału o 16:17 czasu wschodniego, który sugerował, że przedsiębiorca podwoi ilość Bitcoinów wysłanych na adres portfela.

Musk w przeszłości omawiał kwestię kryptowalut na swoim kanale na Twitterze, sugerując, że jest właścicielem 0,25 Bitcoina. Wiadomo, że oszuści używają tej techniki do oszukiwania właścicieli Bitcoinów aby wysyłali nieodwracalne transakcje do portfela cyfrowego.

Konto Billa Gatesa również było celem ataków. Podczas gdy atakujący początkowo koncentrowali się na kontach krypto-natywnych, rozszerzyli swoją działalność na liderów technologicznych, w tym Jeffa Bezosa z Amazon, a następnie na celebrytów, takich jak Kanye West. 

Po dziesięciu minutach adres portfela, który został opublikowany na koncie Muska, zawierał już 3,64 Bitcoina, o wartości 34.498 dolarów. Zanim konto Muska zostało zhakowane, portfel otrzymał tylko 0,6527 Bitcoinów po tym, jak został opublikowany na zhakowanych kontach wielu giełd.

Wiele innych kont w przestrzeni kryptowalut również zostało zhakowanych, w tym największych giełd w przestrzeni. Binance i Coinbase mają 2.2 mln obserwujących na Twitterze, jednak konto Muska jest o wiele większe i ma 36.9 mln obserwujących.

Podczas gdy oryginalny tweet został wkrótce usunięty, nowa wersja pojawiła się ponownie w ciągu kilku sekund, sugerując, że atak był w toku.

Justin Sun oferuje 1 mln dolarów nagrody za złapanie hakerów atakujących Twittera:

Po wspomnianym wyżej włamaniu hakerskim na ogromną liczbę kont na Twitterze, jeden z poszkodowanych, założyciel Tron, Justin Sun, wyznaczył nagrodę za wskazanie odpowiedzialnych za nie osób.

Założyciel Tron przekaże 1 mln dolarów osobie lub osobom odpowiedzialnym za wyśledzenie hakerów i dostarczenie odpowiednich danych o sytuacji, powiedział Sun, dyrektor generalny BitTorrent i założyciel TRON.

Ściśle współpracujemy z Twitterem, aby natychmiast rozwiązać ten problem i przywrócić nasze konta do normalnego stanu. Zawsze jesteśmy czujni w obsłudze naszych kont; działamy bezpiecznie i odpowiedzialnie – dbając o bezpieczeństwo naszych kont na najwyższym możliwym poziomie. To tylko jeszcze bardziej naświetla pilną potrzebę przyjęcia przez nasze społeczeństwo zdecentralizowanego, pozbawionego zaufania oprogramowania i usług.

– dodał.

CFTC odbędzie spotkanie ws. DLT i kryptowalut:

Zbliżające się spotkanie Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi typu Futures w Stanach Zjednoczonych lub CFTC będzie gospodarzem dyskusji na szereg tematów, w tym technologii Distributed Ledger Technology lub DLT, aktywów cyfrowych i tradingu.

Komitet Doradczy ds. Technologii, czyli TAC, skrzydło konsultacyjne CFTC ds. technologii, planuje zorganizować zdalne spotkanie 16 lipca, omawiając szereg tematów do dyskusji, jak zauważono w niedawno ujawnionym porządku obrad.

Na tym spotkaniu TAC wysłucha prezentacji podkomitetów TAC ds. Zautomatyzowanych i nowoczesnych rynków obrotu, technologii DLT i infrastruktury rynkowej, walut wirtualnych i bezpieczeństwa cybernetycznego

– podała CFTC w oświadczeniu. 

Oświadczenie CFTC zawierało omówienie nadchodzącego spotkania. „Program spotkania TAC obejmuje kluczowe kwestie, które zostaną omówione, oraz prelegentów z każdego panelu” – stwierdzono w oświadczeniu CFTC.

Powstały u szczytu boomu technologicznego w 1999 r., TAC, zapewnia dla CFTC porady i informacje zwrotne dotyczące skrzyżowania technologii, finansów i regulacji.

Opublikowany program spotkania obejmuje panele dotyczące cyberbezpieczeństwa, wytyczne dotyczące innowacji technologicznych w handlu, DLT i postępowanie z ważnymi danymi. Zarys zawiera również dyskusję na temat walut cyfrowych banku centralnego lub CBDC.

Dodatkowo w programie znalazła się sekcja wspominająca o Bitcoinie, zatytułowana: „Analiza porównująca zmienność Bitcoina z innymi aktywami oraz wpływ COVID-19 na korelację cen aktywów”.

CFTC wcześniej rządziło Bitcoinem i Ethereum jako towarami, umieszczając je w tej samej kategorii co złoto, podczas gdy inne aktywa cyfrowe, takie jak XRP Ripple’a, nadal są nieoficjalnie sklasyfikowane.

Nowy wirus obiera za cel użytkowników Mac:

Nowy atak trojański wykorzystujący złośliwe oprogramowanie o nazwie GMERA jest wymierzony w handlowców kryptowalut, którzy używają aplikacji handlowych w systemie MacOS firmy Apple.

Firma ESET zajmująca się bezpieczeństwem internetowym odkryła, że złośliwe oprogramowanie jest zintegrowane z wyglądającymi na legalne aplikacjami do handlu kryptowalutami i próbuje ukraść kryptowaluty użytkowników z ich portfeli.

Naukowcy z innej firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem, Trend Micro, po raz pierwszy odkryli złośliwe oprogramowanie GMERA we wrześniu 2019 r., gdy udawało ono aplikację Stockfolio do inwestowania w akcje przeznaczoną dla komputerów Mac.

ESET odkrył, że operatorzy złośliwego oprogramowania zintegrowali GMERA z oryginalną aplikacją do handlu kryptowalutami w systemie macOS, Kattana. Skopiowali również stronę internetową firmy i promują cztery nowe aplikacje naśladowcze – Cointrazer, Cupatrade, Licatrade i Trezarus – które są pełne złośliwego oprogramowania.

Fałszywe strony internetowe mają przycisk pobierania, który jest powiązany z archiwum ZIP zawierającym zainfekowaną wersję aplikacji. Według firmy ESET aplikacje te w pełni obsługują funkcje handlowe.

„Dla osoby, która nie zna Kattany, strony internetowe wyglądają na legalne” – napisali naukowcy. Powiedzieli również, że sprawcy bezpośrednio kontaktują się ze swoimi celami i używają na nich socjotechnik w celu pobrania zainfekowanej aplikacji.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach obserwujemy obecnie przewagę czerwieni. Bitcoin notuje spadek o 0,7%, Ethereum o 2,1%, XRP o 2,6%, Bitcoin Cash o 2,1%, Cardano o 3,1% a Bitcoin SV o 3,9^.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się się o 3.1 mld dolarów wynosi obecnie 269.4 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 59.5 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button