News

#1087 Newsy z dnia 22.07.2020

Ze środowych wydarzeń: Rosja przyjmuje ustawę regulującą kryptowaluty; Sąd Najwyższy Chin chce wzmocnienia ochrony praw dot. kryptowalut; USA w tyle ws. CBDC; Haker infekuje ponad 5.000 komputerów koparką Monero; Aktualna sytuacja na giełdach.

Rosja przyjmuje ustawę regulującą kryptowaluty:

Rosja przyjęła dziś główną ustawę związaną z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin.

Duma Państwowa – organ ustawodawczy Rosji – przyjęła ustawę zatytułowaną „O cyfrowych aktywach finansowych” w ostatnim trzecim czytaniu, donosi lokalna agencja informacyjna Regnum.

Po zainicjowaniu projektu ustawy w 2018 r. rosyjskie władze ostatecznie zgodziły się na nadanie statusu prawnego kryptowalutom, przygotowując się do wdrożenia pierwszej większej części przepisów dla branży.

Zgodnie z ostatnią decyzją Dumy, oczekuje się, że ustawa „O cyfrowych zasobach finansowych”, czyli DFA, zostanie oficjalnie przyjęta w Rosji 1 stycznia 2021 r. Ustawa zawiera definicję prawną aktywów cyfrowych i legitymizuje handel kryptowalutami w Rosji. Zabrania jednak używania kryptowalut, takich jak Bitcoin, jako metody płatności.

Sąd Najwyższy Chin chce wzmocnienia ochrony praw dot. kryptowalut:

Najwyższy Sąd Ludowy Chin stwierdził, że system prawny tego kraju powinien wzmocnić ochronę praw własności cyfrowych walut. 

Opublikowane nowe wytyczne Sądu Najwyższego w sekcji „Wzmocnienie ochrony sądowej praw własności i praw do kapitału” stanowią, że system prawny powinien wzmocnić ochronę nowych rodzajów praw własności, takich jak waluty cyfrowe, wirtualne aktywa online i dane.

Chociaż sąd nie rozwinął szczegółów ani nie podał definicji „walut cyfrowych”, wytyczna pojawia się w czasie, gdy w Chinach rośnie liczba sporów prawnych dotyczących własności aktywów cyfrowych, w tym głównych kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ethereum.

Wcześniej decyzje prawne były podejmowane przez sądy prowincjonalne i miejskie w Chinach, w których waluty cyfrowe, takie jak Bitcoin, były traktowane jako wirtualne nieruchomości. Jest to pierwszy raz, kiedy najwyższy organ sądowy w kraju zajął się tą kwestią.

Wytyczne zostały opublikowane przez Najwyższy Sąd Ludowy wraz z Narodową Komisją Rozwoju i Reform (NDRC).

NDRC jest najważniejszą chińską agencją planowania gospodarczego i jednym z 26 ministerstw na szczeblu gabinetowym, które tworzą rząd centralny, a mianowicie Radę Stanu.

Opinia została wydana w odpowiedzi na wcześniejsze wytyczne Rady Państwa z maja, wzywające do przyspieszenia usprawnień w chińskiej socjalistycznej gospodarce rynkowej.

Wytyczne sądu najwyższego odzwierciedlają opinię systemu prawnego na najwyższym szczeblu dotyczącą usług sądowych i ochrony.

USA w tyle ws. CBDC:

Sharon Bowen, była komisarz w United States Commodities Futures Trading Commission, powiedziała dziś, że Stany Zjednoczone pozostają w tyle za innymi krajami, które pracują nad cyfrową walutą banku centralnego, czyli CBDC.

Podczas webinarium zorganizowanego przez firmę konsultingową Accenture Bowen – obecnie członek zarządu Intercontinental Exchange – powiedziała, że CBDC pomoże dolarowi amerykańskiemu w utrzymaniu znaczenia w światowej gospodarce.

Stwierdziła, że jeśli Stany Zjednoczone nie chcą, aby inne narody „zagrażały polityce pieniężnej lub podaży pieniądza” dolara, muszą poważnie rozważyć transakcje transgraniczne z wykorzystaniem CBDC.

Bowen podkreśliła, że chociaż prezes Rezerwy Federalnej uważa, że CBDC powinien rozwijać rząd, a nie podmioty prywatne, ważne jest, aby zebrać wielu interesariuszy dla bardziej zróżnicowanej perspektywy.

Naprawdę ważne jest, abyśmy zdecydowali, jak ta technologia będzie działać wraz z naszymi obecnymi i przyszłymi systemami finansowymi… Musimy upewnić się, że rynki te są wolne od ryzyka operacyjnego i przestojów systemu oraz, wiesz, upewnić się, że nadal będziemy mieć odporny system finansowy.

– powiedziała.

Dodając do tego, co powiedziała Bowen, szefowa Blockchain na Światowym Forum Ekonomicznym, Sheila Warren, powiedziała, że Stany Zjednoczone z pewnością spóźniły się do gry, ale to, czy nadal są w tyle, to osobna kwestia.

Wyjaśniła, że kraje rozwijające się mogą łatwiej eksperymentować z CBDC, ponieważ badają przypadki użycia na poziomie krajowym.

Nie nakrywają stołu dla całej światowej gospodarki.

– stwierdziła.

Warren powiedziała, że aby Stany Zjednoczone mogły opracować cyfrową walutę fiducjarną, kraj ten musi ocenić swoje priorytety i dokładnie rozważyć, jakie problemy można rozwiązać w perspektywie krótko- i średnioterminowej, a także określić, jakie problemy są poza zakresem CBDC.

Haker infekuje ponad 5.000 komputerów koparką Monero:

Wysoce uzdolniony haker zinfiltrował i porwał tysiące komputerów, aby potajemnie wydobyć monetę zorientowaną na prywatność – Monero.

Firma wywiadowcza Cisco Talos, część amerykańskiego giganta technologicznego Cisco Systems, powiedziała, że odkryła botnet – sieć urządzeń podłączonych do Internetu – która była aktywna od miesięcy.

Botnet, nazwany „Prometei”, może wyłączać zabezpieczenia, kopiować ważne pliki i podszywać się pod inne programy, aby skonfigurować tajne operacje wyszukiwania w systemach komputerowych. Ponadto nieustannie zmienia swoje narzędzia, aby uniknąć wykrycia.

Od rozpoczęcia działalności na początku marca badacze szacują, że zainfekował od 1000 do 5000 systemów.

Według raportu Prometei mógł zarobić swojemu właścicielowi Monero o wartości około 5.000 dolarów – około 1.250 dolarów miesięcznie.

Cisco Talos nie zna tożsamości hakera, ale prawdopodobnie będzie to pojedynczy profesjonalny programista z siedzibą w Europie Wschodniej.

Odkryli również, że botnet ukradł dane uwierzytelniające, takie jak hasła administratora, prawdopodobnie w celu sprzedaży na czarnym rynku.

Monero jest preferowaną kryptowalutą dla tych wektorów ataków, ponieważ można ją łatwo wydobywać za pomocą procesorów ogólnego przeznaczenia i można nią handlować przy niewielkim ryzyku wykrycia.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie 24h wykazują się spokojnym nastrojem. Bitcoin wykonał ujemny ruch na poziomie <0,1%. Przy Ethereum widzimy wzrost o 0,2%, XRP o 0,1% a Bitcoinie Cash o  0,9%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się się o 0.9 mld dolarów wynosi obecnie 278.2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 50 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button