News

#1103 Newsy z dnia 07.08.2020

Z piątkowych wydarzeń: Wpływ wydobycia krypto na środowisko; Hakerzy z Korei Północnej wykradli 1.5 mld w kryptowalucie; VeChain Tool Chain dla sektora spożywczego; Los Angeles: blockchain testowany w zarządzaniu energią, Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Wpływ wydobycia krypto na środowisko:

Naukowcy z Politechniki w Monachium zachęcają organy regulacyjne do spojrzenia poza Bitcoina, jeśli chodzi o rozważanie wpływu wydobywania kryptowalut na środowisko.

Zgodnie z wydaniem czasopisma naukowego Joule z 4 sierpnia, badacze Ulrich Gallersdörfer, Lena Klaaßen i Christian Stoll ustalili, że wydobywanie Bitcoinów stanowiło tylko 66% całkowitego zużycia energii przez 20 największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.

Opierając się na podstawowych algorytmach, aktualnych wskaźnikach hash i odpowiednich urządzeniach wydobywczych, dochodzimy do wniosku, że Bitcoin stanowi 2/3 całkowitego zużycia energii, a niezbadane kryptowaluty stanowią pozostałą 1/3. W związku z tym niedoszacowane waluty dodają prawie 50% do głodu energetycznego Bitcoina, który już sam może spowodować znaczne szkody dla środowiska.

– czytamy w raporcie.

W badaniu określono zużycie energii przez altcoiny, analizując ich szybkości mieszania i sprzęt górniczy. W blockchains zawarto Ethereum, Bitcoin Cash, Bitcoin SV, Litecoin, Monero, Dash, Ethereum Classic, Zcash, Dogecoin, Bitcoin Gold, Decred, RavenCoin, MonaCoin), SiaCoin, DigiByte, Horizen, Komodo i Bytecoin.

Zespół badawczy podkreślił, że chociaż wymagania energetyczne wydobycia kryptowalut są powodem do niepokoju dla ekologów, to wiele badań koncentruje się wyłącznie na Bitcoinie, a nie na wszystkich kryptowalutach.

„Zużycie energii samo w sobie nie jest problemem w kontekście zmian klimatycznych” – czytamy w raporcie. Stwierdzono jednak, że wydobywanie kryptowalut powoduje nieoczekiwane obciążenie, które wymaga dodatkowych zasobów. „Zwiększenie liczby godzin pełnego obciążenia niektórych zasobów wytwórczych może prowadzić do efektów zmiany paliwa i zmiany lokalnych intensywności emisji”, pogarszając tym samym skutki środowiskowe.

Pionier Bitcoinów, Hal Finney, zauważył już w 2009 roku, że wydobycie może wywołać koszmar dla środowiska ze względu na zapotrzebowanie na energię, a miało to miejsce przed stworzeniem altcoinów. Według Digiconomist, zbiorowe zużycie energii w sieci wydobywczej Bitcoin na dzień dzisiejszy – około 63,5 terawatogodzin – przyćmiewa zużycie energii w kilku krajach rozwiniętych, w tym w Szwajcarii.

Większość energii potrzebnej do wydobywania Bitcoinów pochodzi już z odnawialnych źródeł energii. Według raportu firmy badawczej CoinShares z grudnia 2019 roku , około 73% wydobycia BTC jest zasilane energią odnawialną.

Jednym z rozwiązań proponowanych w celu rozwiązania problemu zużycia energii przez wydobywanie kryptowalut jest przekształcanie nadmiaru gazu powstającego podczas wydobywania ropy na energię elektryczną. Ustawiając operacje wydobywcze w kontenerach na polach, nie ma potrzeby układania rurociągów ani usuwania nadmiaru gazu. Operacje po prostu zamieniają nadwyżkę gazu lub ropy w energię elektryczną do zasilania platform wydobywczych.

  • Hakerzy z Korei Północnej ukradli 1,5 mld dolarów w kryptowalucie:

Podejrzewa się, że cyberprzestępcy z Korei Północnej używają niewykrywalnych alternatywnych kryptowalut lub altcoinów do zamiany skradzionych środków na gotówkę. Według raportu NK News, nieopublikowany raport panelu ekspertów ONZ stwierdza, że hakerzy wspierani przez Koreę Północną ukradli około 1.5 mld dolarów w kryptowalutach i zamienili część tej kwoty na gotówkę.

Hakerzy celowo dokonują transakcji za pomocą altcoinów ukierunkowanych na prywatność, ponieważ są one trudne do wyśledzenia, przenosząc skradzione aktywa na luźno regulowane giełdy kryptowalut, które mają minimalne wymagania dotyczące identyfikacji klienta.

Eksperci ONZ twierdzą, że północnokoreańscy hakerzy próbują uniemożliwić śledzenie swoich funduszy za pomocą „mikserów”, czyli zaawansowanej usługi, która łączy fundusze kryptowalut różnych użytkowników, aby zachować prywatność i utrudnić śledzenie.

Starszy analityk w firmie zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym Mandiant Threat Intelligence, Fred Plan, powiedział:

Podmioty sponsorowane przez Koreę Północną mają przewagę, której nie ma większość cyberprzestępców: są wspierani przez zasoby państwa narodowego, o którym wiadomo, że ma już znaczące możliwości do przekazywania pieniędzy w ramach innych nielegalnych transakcji, takich jak sprzedaż broni i handel ludźmi.

Korea Północna jest podejrzewana o dokonywanie wielu wirtualnych napadów i kradzież funduszy wartych miliardy dolarów. Jedna z najbardziej niesławnych północnokoreańskich grup cyberprzestępczych, Lazarus, podobno ukradła ponad 571 mln dolarów w latach 2017-2018. W 2018 roku, hacki sponsorowane przez Koreę Północną stanowiły ponad 65% skradzionych kryptowalut.

W 2019 roku w innym raporcie ONZ cytowanym przez Reutera oszacowano, że Korea Północna ukradła prawie 2 mld dolarów w gotówce i kryptowalutach poprzez cyberataki, aby sfinansować swój program nuklearny.

  • VeChain Tool Chain dla sektora spożywczego:

Nowo wydane narzędzie VeChain ToolChain, oferuje zestaw usług z własnym oznakowaniem, które pozwolą sektorowi spożywczemu wdrażać usługi zarządzania bezpieczeństwem w łańcuchu. Usługi te obejmują szablony identyfikowalności, które śledzą takie rzeczy, jak pochodzenie, identyfikacja transgraniczna i inne. Producent ma duże nadzieje, że narzędzie będzie przydatne w wielu podsektorach i produktach, takich jak świeża żywność, nabiał, alkohol, wino oraz żywność importowana.

Firmy uzyskają również dostęp do usług zewnętrznych, takich jak PwC, Deloitte, DNV GL, aby pomóc im obniżyć koszty certyfikacji, audytu, ubezpieczeń i usług finansowych w ramach łańcucha dostaw.

VeChain stwierdził, że większość platform BaaS i firm dostępnych obecnie na rynku zapewnia jedynie pomoc w zakresie usług ramowych wysokiego poziomu, „takich jak wdrażanie węzłów”, twierdząc:

Ta ogromna bariera wejścia, utrudnia przyjęcie technologii blockchain w sektorze spożywczym. Dzięki VeChain ToolChain, gotowe do użycia aplikacje blockchain można szybko wdrażać aby sprostać rzeczywistym potrzebom biznesowym.

Fundacja dostarcza również wbudowane, gotowe do użycia szablony wzorowane na uprawie żywności, przetwarzaniu, pakowaniu, logistyce, handlu detalicznym i nie tylko.

Amerykańska Agencja ds.Żywności i Leków (FDA) niedawno opublikowała plan i badanie pilotażowe dotyczące bezpieczeństwa żywności, podkreślając, że blockchain jest realną opcją dla niektórych zidentyfikowanych wyzwań.

Media branżowe informowały również w lipcu, że zespół odpowiedzialny za łańcuch bloków Cardano, IOHK, niedawno nawiązał współpracę z firmą BeefChain z Wyoming, którzy także mają nadzieję, że wykorzystają technologię blockchain do poprawy identyfikowalności i bezpieczeństwa żywności.

  • Los Angeles: blockchain testowany w zarządzaniu energią:

Start-up energetyczny i transportowy EVShare uruchamia program pilotażowy dzielenia się energią w Los Angeles. Inicjatywa, która otrzymała 20 mln dolarów finansowania od partnerów i 9 mln dolarów dotacji od Kalifornijskiej Komisji Energetycznej, ma przetestować zastosowanie technologii blockchain w zarządzaniu lokalną siecią energii odnawialnej.

System opiera się na połączeniu lokalnych systemów energii słonecznej z transportem opartym na energii elektrycznej w celu stworzenia rynku energii organicznej. Celem jest podłączenie 50 gospodarstw domowych do lokalnej sieci wykorzystywanej do dostarczania energii do puli wspólnych elektrycznych samochodów dostawczych.

System blockchain oparty na łańcuchu bocznym RSK Bitcoin i RSK Infrastructure Framework, opracowany przez firmę macierzystą IOVLabs, będzie napędzał ekonomię współdziałania w tym pilotażu. Blockchain będzie rejestrował dane dotyczące paneli słonecznych, magazynów energii, pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania.

Dane zostaną wykorzystane do wsparcia rynku handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Uczestnicy zostaną nagrodzeni tokenami, gdy przeprowadzą działania zmniejszające ślad węglowy, takie jak vanpooling, wytwarzanie i wykorzystywanie energii odnawialnej oraz inne nieokreślone działania.

Startup jest uruchamiany w Bassett, społeczności w hrabstwie Los Angeles. Mieszkańcy okolicy będą mogli pobrać aplikację Green Commuter, aby się zarejestrować.

Eduardo Javier Munoz, dyrektor generalny EVShare, powiedział, że projekt jest przygotowywany od jakiegoś czasu:

Koalicja Energetyczna, która jest liderem projektu, już od ponad dwóch lat zachęca społeczność do zaangażowania się w projekt.

Munoz powiedział, że blockchain jest niezbędny do „rejestracji, certyfikacji i walidacji transakcji oraz kredytów węglowych między aktywami w sposób zautomatyzowany, za pośrednictwem inteligentnych kontraktów”.

Korzyści obejmują również zwiększenie przejrzystości, podczas gdy „użycie łańcucha bloków sprawia, że procesy są znacznie wydajniejsze, do poziomów, które są obecnie szczerze nieznane”, dodał.

RSK to platforma inteligentnych kontraktów, która wykorzystuje powiązaną wersję Bitcoina jako swojego natywnego tokena. Jest połączona z łańcuchem bloków Bitcoina w celu uzyskania bezpieczeństwa z ekosystemu wydobywczego.

Projekt kładzie stosunkowo duży nacisk na partnerstwa przedsiębiorstw i rządów. Niedawno ogłoszono pilotaż bankowy w Argentynie. Opracowuje również zdecentralizowany ekosystem finansowy, który jest pozycjonowany jako Bitcoin DeFi ze względu na połączenie RSK z główną siecią.

Inne systemy blockchain były wykorzystywane w pilotach energetycznych na całym świecie. W 2020 roku media informowały o uruchomieniu podobnych projektów pilotażowych w Tajlandii, Niemczech, Austrii i Japonii. Zostały one uruchomione przez różne firmy we współpracy z lokalnymi partnerami i władzami. Projekt kierowany przez EVShare jest jednak jednym z pierwszych pilotów tego typu, który został uruchomiony w Stanach Zjednoczonych i kładzie większy nacisk na zużycie energii przez pojazdy elektryczne.

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dziś obserwujemy dominację koloru czerwonego na giełdach. Korekty notują Bitcoin o -1,84%, Ethereum o -4,76%, XRP o -2,99%, Bitcoin Cash o -0,88%, Bitcoin SV o -3,31% i Litecoin o -3,23%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 351.8 mld dolarów, a całkowity obrót 91,5 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button