News

#1104 Newsy z dnia 08.08.2020

Z sobotnich wydarzeń: Jak rozpoznać scam w kryptowalutach?; Bitcoin dorównuje kapitalizacji Bank of America; Ignatov usunięty z pozwu zbiorowego przeciwko OneCoin; Koreański bank nawiązuje współpracę z funduszem blockchain venture; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Jak rozpoznać scam w kryptowalutach?:

Kryptowaluty, podobnie jak inne aktywa finansowe, od dawna są wykorzystywane do okupu przez nielegalne podmioty. Przez lata miało miejsce wiele oszustw kryptograficznych i schematów Ponzi, którym udało się wyprowadzić ogromną liczbę kryptowalut bezpośrednio od użytkowników, podczas gdy inne zaatakowały strony trzecie, takie jak wymiany za pomocą oprogramowania ransomware lub ataków DDoS.

Niedawno pojawiły się również oszustwa związane z podszywaniem się pod inne osoby, a powtarzające się przypadki zwracały uwagę na fałszywe profile znanych osobistości w kosmosie. W rzeczywistości niedawno użytkownik Twittera @FransZoveel powiadomił CEO Binance US Catherine Coley o jednym takim incydencie, w którym podszywacze wysyłali wiadomości do ludzi, aby śledzili fałszywe konto, próbując zwabić ich do wysłania Bitcoinów lub innych altcoinów.

Pomimo tego, że wiele osób, takich jak Coley i Binance’s CZ, zwraca uwagę społeczności na takie oszustwa, ludzie nadal się na nie nabierają, szczególnie na platformach mediów społecznościowych. Dlaczego tak się dzieje? Cóż, być może ma to związek z tym, że nie zidentyfikowaliśmy, jak działają te oszustwa. Poszukiwanie informacji przed zainwestowaniem w projekt jest zwykle pierwszą rzeczą, którą się robi. A co jeśli projekt, w który inwestujesz, jest nowy? Było wiele przypadków, w których ludzie tworzyli fałszywe projekty lub ICO i uruchamiali własne monety, aby wyłudzić pieniądze od ludzi.

Jednym z takich znanych oszustw był PlusToken. Oszustwo o wartości 3 mld dolarów, skierowane do co najmniej 3 milionów ofiar, wykorzystało miksery, brokerów OTC i nie tylko, do prania i wypłacania środków. Jednak według ostatniej aktualizacji wszystkich 27 podejrzanych, których uważa się za odpowiedzialnych za prowadzenie PlusToken Ponzi, zostało aresztowanych przez chińską policję.

Mimo, że ci zostali aresztowan, to całokształt ich zbrodni wciąż trwa. Oszuści wykorzystali obietnicę szybkich zysków, aby polować na łatwowiernych użytkowników. I chociaż przez lata przepisy i regulacje zaostrzyły się, wielu z nich nadal pada ofiarą schematów szybkiego wzbogacenia się. W rzeczywistości, w 2019 roku oszustwa stanowiły większość przestępstw związanych z kryptowalutami, odpowiadając za transakcje o wartości 8.6 mld dolarów. Co więcej, gdyby nie tylko trzy oddzielne schematy Ponzi na dużą skalę, przestępstwa stanowiłoby zaledwie 0,46% całej aktywności kryptowalut.

Zgodnie z danymi dostarczonymi przez Chainalysis, średni transfer do schematów Ponzi był wart 1676 dolarów w kryptowalutach. Było to możliwe, ponieważ oszuści obiecali ogromne, ponadgabarytowe zwroty każdemu, kto zainwestował w ich fałszywe firmy. Ci oszuści Ponzi stworzyli również fałszywe strony internetowe i prowadzili agresywne kampanie marketingowe, aby przyciągnąć inwestorów.

Kolejnym wyrafinowanym oszustwem kryptograficznym był OneCoin. Program Ponzi zgarnął ogromną sumę 4 mld dolarów od ludzi z całego świata, ale jego twórca Ruja Ignatova nadal pozostaje na wolności, mimo że jej brat Konstantin Ignaov przyznał się do kilku zarzutów, w tym prania brudnych pieniędzy i oszustwa w listopadzie 2019 roku.

Inny członek kultu OneCoin został niedawno uznany za winnego promowania oszustwa. Według doniesień Fok Fook Seng został ukarany grzywną w wysokości 100.000 dolarów za marketing OneCoin w okresie od stycznia 2016 roku do czerwca 2017 roku. Seng został również obciążony finansowo ponownie w kwietniu 2019 roku, na mocy ustawy o zakazie sprzedaży wielopoziomowej i piramidowej.

Teraz, gdy wiemy, czym były OneCoin i PlusToken, pojawia się pytanie – jak ludzie nie zauważyli wcześniej z czym mają doczynienia? Co ważniejsze, czy takie oszustwa można zidentyfikować w przyszłości, aby uniknąć ponownego stania się ofiarą naiwnych ludzi? Cóż, kiedy krążyło oszustwo PlusToken, wielu z branży wyraziło obawy dotyczące ich agresywnego marketingu i obietnic „zbyt pięknych, by mogły być prawdziwe”. Nie zrobiono jednak zbyt wiele, aby uwydatnić te kwestie w sposób obiektywny. Przecież przestrzeń jest pełna ludzi szynujących własne projekty, jednocześnie poniżając innych. Dlaczego ktoś miałby traktować to poważnie, gdyby ludzie zadawali pytania o powstający projekt, który obiecał światu?

Kluczowe jest tutaj to, że użytkownicy muszą zrozumieć, że na świecie nie ma darmowych pieniędzy i żaden system nie może „zagwarantować” wartości inwestycji. Poza tym wielu inwestorów sugerowało również, aby użytkownicy najpierw sprawdzili locus standi lub miejsce, w którym znajduje się instytucja, w której inwestuje. Powinni również kontynuować i zapytać instytucję o przyszłość inwestycji, uzyskując również wyjaśnienie zasad zwrotu. Chociaż żadna firma nie może zapewnić zwrotó, to można zidentyfikować Ponzis, patrząc na programy, które obiecują to samo, starając się wzbudzić zaufanie i przyciągnąć więcej klientów.

Tempo, w jakim regulacje kryptograficzne kształtują się w krajach takich jak Japonia i Szwajcaria, jest godne pochwały. Jednak większość wciąż stara się to zrozumieć. Chociaż przepisy i regulacje wymagają czasu, konsekwencje oszustw, takich jak PlusToken i OneCoin, dla ochrony konsumentów nadal są większe niż kiedykolwiek. Dopóki przepisy te nie sprawdzą się, a agencje nie będą miały zasobów do zbadania wszelkich wykroczeń, użytkownicy muszą być na tyle sprytni, aby wystrzegać się takich programów.

  • Bitcoin dorównuje kapitalizacji rynkowej Bank of America:

Cały kapitał spekulacyjny zainwestowany w Bitcoin, w tej chwili wynosi zaledwie kilka miliardów dolarów mniej niż wycena rynkowa Bank of America. Obecna kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosi nieco ponad 217 mld dolarów, według danych w trakcie pisania tego newsa, podczas gdy Yahoo Finance pokazuje kapitalizację rynkową Bank of America na nieco ponad 226 mld dolarów – porównanie przedstawione w niedawnym artykule z The Next Web. Chociaż Bitcoin przetrwał w trakcie dramatycznych wahań cen, to jego wartość znacznie wzrosła w 2020 roku.

W marcu, tuż przed tym, jak COVID-19 wywrócił świat do góry nogami, Bank Centralny Stanów Zjednoczonych napompował gospodarkę kapitałem 168 mld dolarów. W tym czasie kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosiła blisko 145 mld dolarów. W kwietniu CEO Amazon, Jeff Bezos, reklamował wartość netto na około 140 mld dolarów, a kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosiła blisko 130 mld dolarów. Na papierze wydawało się, że Bezos mógł kupić wszystkie Bitcoiny w obiegu za kilka miliardów, chociaż masowy zakup prawdopodobnie okazałby się  niemożliwy w rzeczywistości z  powodu takich czynników, jak rosnące ceny i płynność.

Od tego czasu wartość netto Bezosa osiągnęła oszałamiającą kwotę 193 mld dolarów. Jednak wycena Bitcoina pozostaje wyższa, na blisko 217 mld dolarów. Wieloletni zwolennik Bitcoina, Anthony Pompliano, współzałożyciel Morgan Creek Digital, wielokrotnie wyrażał swoją opinię na temat Bitcoina, jako aktywa nieskorelowanego z rynkami głównego nurtu.

  • Ignatov usunięty z pozwu zbiorowego przeciwko OneCoin:

Konstantin Ignatov, główna postać stojąca za oszustwem związanym z OneCoin, został zwolniony z pozwu zbiorowego wniesionego przez ofiary scamu. Według raportu Finance Magnates, inwestorzy OneCoin zgodzili się na ugodę z Ignatovem. W sądzie, powodowie Donald Berdeaux i Christine Grablis zgodzili się umorzyć należności dochodzone przeciwko Ignatov.

Wciąż jednak grozi mu 90 lat więzienia w postępowaniu sądowym wytoczonym przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ). Ignatov najwyraźniej nie jest już jedną z kluczowych postaci w sprawie cywilnej, która jest związana z odszkodowaniami finansowymi. Data wyroku nie została jeszcze ustalona.

Chociaż szczegóły rozstrzygnięcia sprawy cywilnej pozostają niejasne, dokumenty sądowe wskazują, że sprawa będzie nadal toczyła się przeciwko Ignatovi. Reprezentując wszystkich inwestorów, którzy ponieśli poważne straty finansowe w wysokości 4 mld dolarów, Berdeaux i Grablis powiedzieli, że nadal „w żaden sposób nie utrudniają” dalszego ścigania innych oskarżonych.

W kwietniu 2020 roku, Amerykański sędzia ostrzegł powodów, że powództwo zbiorowe może zostać oddalone, chyba że przedstawią uzasadnione argumenty, aby tego nie robić. Wcześniej Sąd Okręgowy w Nowym Jorku również na wniosek rządu Stanów Zjednoczonych odroczył wydanie wyroku na Ignatova o trzy miesiące.

Chociaż dokładne powody załatwienia sprawy nie są jak dotąd jasne, Ignatov znany jest z wypowiadania się przeciwko swojej zaginionej siostrze. W listopadzie 2019 roku Ignatov ujawniła, że uzyskała paszport i bilety do Austrii i Grecji, zanim zniknęła w 2017 roku. Brytyjski organ nadzoru finansowego, Financial Conduct Authority, pod naciskiem prawników projektu usunął ostrzeżenie przed oszustwem dotyczące OneCoin. Wcześniej w lipcu w Meksyku znaleziono martwych dwóch promotorów oszustwa związanego z wyjściem z kryptowalut o wartości 4 mld dolarów.

  • Koreański bank nawiązuje współpracę z funduszem blockchain venture:

KB Kookmin Bank, jeden z największych banków w Korei Południowej, rozpoczął współpracę z funduszem typu „blockchain venture” Hashed i platformą handlu kryptograficznego Cumberland Korea w celu nawiązania „strategicznej współpracy technologicznej” w zakresie przechowywania aktywów cyfrowych.

Firmy należące do partnerstwa twierdzą, że ich rozpoczęcie działalności w zakresie przechowywania kryptowalut jest odpowiedzią na zmiany regulacyjne. Te zmiany zachęciły ich do przyjrzenia się nowym modelom biznesowym, szczególnie takim, które opierają się na technologii blockchain.

Simon Kim, dyrektor generalny firmy Hashed z siedzibą w Seulu i San Francisco, stwierdził:

Połączenie naszego wglądu w branżę blockchain oraz zapewnienie konsultacji technicznych i handlowych nieuchronnie otworzy nowe drzwi zarówno dla konsumentów, jak i dla kraju, rozpoczynając nową erę cyfrowej transformacji.

Ogłoszenie KB Kookmin Bank pojawiło się po tym, jak jeden z jego głównych rywali, NongHyup (NH Bank), ogłosił na początku lipca, że planuje również stworzyć kryptowalutowe usługi depozytowe. Proponowana platforma NH Bank będzie jednak koncentrować się wyłącznie na inwestorach instytucjonalnych.

Według lokalnych wiadomości z ostatnich dni lipca, Bank of Korea zdecydował się na utworzenie „Departamentu Innowacji Cyfrowych” poprzez reformę organizacyjną, również w drugiej połowie tego roku.

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejna doba nie przyniosła większych zmian. Do góry poszedł Bitcoin o 0,53% i Ethereum o 2,25%. Korekty notują zaś XRP o -1,03%, Bitcoin Cash o -1,45% i Bitcoin SV o -0,11%.

Warto odnotować też wzrost Chainlink o 18,74%, który daje w tej chwili 7. miejsce wśród topowych kryptowalut.

źródło: eng.ambcrypto.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button