News

#1107 Newsy z dnia 11.08.2020

Z wtorkowych wydarzeń: Rosja pracuje nad systemem śledzenia Dash i Monero; Cypryjskie SEC ostrzega przed 7 krypto firmami; Australijski haker skazany na 2 lata więzienia; Mitsubishi uruchamia platformę Blockchain do handlu metalami; Aktualna sytuacja na giełdach.

Rosja pracuje nad systemem śledzenia Dash i Monero:

Organ nadzoru finansowego w Rosji opracowuje nowe narzędzie do analizy kryptowalut w celu śledzenia głównych kryptowalut, takich jak Bitcoin i monety zorientowane na prywatność.

Rosyjska Federalna Służba Monitorowania Finansów, federalna służba zwalczająca pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu, podobno planuje zbudować nową platformę analityczną do śledzenia transakcji kryptowalutowych za pomocą sztucznej inteligencji.

Nowy system, nazwany „Transparent Blockchain”, jest przeznaczony do śledzenia ruchu cyfrowych aktywów finansowych i identyfikowania dostawców usług kryptograficznych w celu zwalczania nielegalnej działalności związanej z zasobami cyfrowymi, jak poinformowała lokalna agencja informacyjna RBC.

Według raportu, nowy system jest w stanie „częściowo zmniejszyć anonimowość” transakcji obejmujących główne monety, takie jak Bitcoin, Ethereum, Omni, a także kryptowaluty skoncentrowane na prywatności, takie jak Dash  i Monero.

Organ nadzoru finansowego z powodzeniem pilotował prototypowy system do walki z handlem narkotykami. System został opracowany we współpracy z dużym rosyjskim instytutem badawczym, Instytutem Fizycznym im. Lebiediewa Rosyjskiej Akademii Nauk, czytamy w raporcie. 

Projekt podobno był dotychczas finansowany ze środków pozabudżetowych, ale wymagałby dodatkowego finansowania. Według wstępnych danych rosyjski „Transparent Blockchain” będzie wymagał około 760 mln rubli (10,3 mln dolarów) z budżetu federalnego od 2021 do 2023 r. Docelowi klienci nowej platformy mają podobno obejmować duże instytucje finansowe, takie jak rosyjski bank centralny.

Cypryjskie SEC ostrzega przed 7 krypto firmami:

Cypr, główne międzynarodowe centrum biznesowe i raj podatkowy, ostrzega inwestorów przed kilkoma podejrzanymi witrynami oferującymi inwestycje w walutach obcych i walutach cyfrowych.

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wydała ostrzeżenie przeciwko siedmiu firmom, które najwyraźniej działają nielegalnie.

Wydany przez CySEC dokument ostrzegawczy mówi, że żadna z wymienionych spółek nie należy do podmiotu, któremu udzielono zgody na świadczenie usług inwestycyjnych. Lista wymienia fxg.market, 247firstinvest.com, keyoncapital.com, procloudoptions.online, cryptotradecentr.com, fxgrowcapital.com i meritkapital.net.

Jedna ze stron internetowych, cryptotradecentr.com, pozycjonuje się jako międzynarodowa firma fintech oferująca szeroki zakres usług handlowych. Rzekomo oszukańcza firma oferuje handel walutami i kontraktami na różnice między akcjami, indeksami, towarami, a także kryptowalutami.

Twierdząc, że ma siedzibę w Australii i Luksemburgu, Crypto Trade Centre podaje, że jest licencjonowane i regulowane przez Commission de Surveillance du Secteur Financier, główny organ nadzoru finansowego w Luksemburgu.

CySEC aktywnie monitoruje globalne usługi inwestycyjne, aby chronić inwestorów przed nieuczciwymi ofertami.  W maju 2020 r. władze umieściły na czarnej liście kolejną grupę stron internetowych związanych z kryptowalutami i giełdami forex, w tym firmę znaną jako „Binance Capital Options”.

Według raportów internetowych, Binance Capital Options nie ma żadnego związku z największą na świecie giełdą kryptowalut, Binance. Firma była natomiast oszustwem polegającym na klonowaniu strony internetowej, czego celem było oszukanie inwestorów przy użyciu danych korporacyjnych legalnej firmy.

Australijski haker skazany na 2 lata więzienia:

Sędzia skazał obywatelkę Australii Kathryn Nguyen na okres 2 lat i 3 miesięcy więzienia za jej rolę w kradzieży ponad 100000 tokenów XRP w styczniu 2018 r.

Według raportu z 11 sierpnia w australijskiej publikacji Information Age, Nguyen została skazana za kradzież ponad 300.000 dolarów w XRP, która miała miejsce 2 lata temu. Początkowo została oskarżona o oszustwo w październiku 2018 r., a w sierpniu następnego roku została uznana za winną oszustwa.

Chris Craigie, sędzia prowadzący sprawę Nguyen, powiedział, że wysłanie jej do więzienia było „trudną i kłopotliwą decyzją”. Obywatelka Australii będzie miała podobno kwalifikować się do zwolnienia warunkowego w październiku 2021 r.

Nguyen był jedną z pierwszych osób oskarżonych o kradzież aktywów kryptograficznych w Australii. W styczniu 2018 r. podobno włamała się do e-maila od 56-letniego mężczyzny o tym samym nazwisku co ona i ukradła wszystkie jego zasoby XRP, zanim dwa dni później zwolniła kontrolę nad kontem. Było to w czasie, gdy aktywa kryptograficzne były bliskie rekordowego poziomu 3,84 dolarów.

Nguyen podobno przeniosła wykradzione XRP na chińską giełdę kryptowalut, gdzie zamieniła tokeny na Bitcoiny, wysyłając je do wielu portfeli, co mogło być próbą wyprania środków. Według lokalnego serwisu informacyjnego 7News Sydney władze Chin były w stanie odzyskać jedynie około 9.000 dolarów.

Mitsubishi uruchamia platformę Blockchain do handlu metalami:

Spółka zależna Mitsubishi Corporation zajmująca się handlem metalami i minerałami, Mitsubishi Corporation RtM Japan Ltd, uruchomiła platformę Blockchain o nazwie ECO do handlu metalami szlachetnymi.

Platforma, opracowana przez Mitsubishi we współpracy z amerykańską firmą Blockchain Skuchain, jest oparta na platformie EC3 firmy Skuchain do zarządzania łańcuchem dostaw i finansami w oparciu o Blockchain.

Zgodnie z oficjalnym ogłoszeniem, ECO ułatwi handel metalami między kontrahentami poprzez generowanie, zarządzanie i realizację faktur i potwierdzeń transakcji.

Na początku Mitsubishi wprowadzi na platformę tylko swoich „najbardziej cenionych klientów”, ale planuje wkrótce rozszerzyć i wdrożyć ECO, aby objąć większą część swojego systemu łańcucha dostaw.

Korzystając z platformy ECO, podmioty handlowe będą mogły podpisywać dokumenty handlowe i przesyłać je na Blockchain. Następnie będą mogły udostępniać podpisane dokumenty innym osobom w czasie rzeczywistym i ukrywać wszelkie poufne informacje handlowe, których nie chcą ujawniać.

Firma powiedziała, że w przyszłości doda więcej funkcji do ECO, aby rozwiązać inne kluczowe wyzwania związane z łańcuchem dostaw w branży handlu metalami.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Doba na giełdach kończy się spadkami całej czołówki kryptowalut. Bitcoin notuje spadek o 4%, Ethereum o 3%, XRP o 1,7%, Bitcoin Cash o 6,5% a Bitcoin SV o 6,9%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się się o 14.1 mld dolarów wynosi obecnie 349.9 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 101 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button