News

#1117 Newsy z dnia 21.08.2020

Z piątkowych wydarzeń: USA: obowiązkowe pytanie o korzystanie z krypto przy rozliczeniu podatków; Regulator bankowy USA zainteresowany rozwiązaniami fintech; Brytyjski regulator przyznaje licencje dwóm giełdom; AI wykorzystana do walki z cryptojackingiem; Aktualna sytuacja na giełdach.

USA: obowiązkowe pytanie o korzystanie z krypto przy rozliczeniu podatków:

IRS opublikowało projekty swoich formularzy podatku dochodowego na 2020 rok, w których każdy Amerykanin składający wniosek o dochód za rok odpowie, czy używał kryptowalut, czy nie.

Na początku pierwszej strony najnowszy formularz 1040 zawiera pytanie: „Czy kiedykolwiek w 2020 r. otrzymałeś, sprzedałeś, wysłałeś, wymieniłeś lub w inny sposób uzyskałeś jakiekolwiek udziały finansowe w jakiejkolwiek wirtualnej walucie?”

Chandan Lodha, założyciel firmy Cointracker zajmującej się oprogramowaniem kryptograficznym, powiedział:

Kwestia kryptowalut jest teraz w pierwszym rzędzie w formularzu IRS 1040 na przyszły rok. Całkiem wyraźnie pokazuje, że IRS jeszcze poważniej traktuje podatki od kryptowalut.

– czytamy.

Regulator bankowy USA zainteresowany rozwiązaniami fintech:

Pełniący obowiązki kontrolera waluty USA, Brian Brooks, niedawno wyraził w wywiadzie dla CNN chęć przyjęcia rozwiązań fintech.

Brooks, który był wcześniej dyrektorem ds. Prawnych w Coinbase, wyjaśnił, że jego zadaniem jest teraz „identyfikowanie przeszkód, które utrudniają ludziom uzyskanie tego, czego chcą i potrzebują”.

Doprowadziło to już do zezwolenia bankom świadczenia usług przechowywania kryptowalut. Ponadto Brooks rozważał również możliwość przyszłej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) emitowanej przez prywatne firmy, ale zabezpieczonej depozytami bankowymi.

Wywiad obejmował również potrzebę szybszych rozwiązań płatniczych, a niedawne wypłaty świadczeń z tytułu koronawirusa były wysyłane przez coś, co Brooks opisał jako „szyny bankowe z XIX wieku”.

Zauważył, że brak rozwiązania do natychmiastowych płatności w amerykańskim systemie bankowym doprowadził do milionów płatności dokonywanych poza nim, za pośrednictwem firm takich jak PayPal, Stripe i Square.

W związku z tym pojawia się pytanie, czy pożądane jest, aby ta działalność finansowa znajdowała się poza kontrolą organu regulacyjnego.

Brooks zasugerował, że jego ulubionym rozwiązaniem, które jest już wdrażane w innych częściach świata, w tym w Wielkiej Brytanii, były „szybsze płatności, które są wprowadzane przez prywatne firmy, ale następnie nadzorowane przez federalne organy nadzorcze”.

Brytyjski regulator przyznaje licencje dwóm giełdom:

Brytyjski Financial Conduct Authority przyznał licencje operacyjne dwóm giełdom kryptowalut działającym w tym kraju: cyfrowej giełdzie Archax i brytyjskiemu oddziałowi giełdy bliźniaków Winklevoss – Gemini.

Według strony internetowej Financial Conduct Authority (FCA), zarówno Archax, jak i Gemini Europe Services są obecnie zarejestrowane w Wielkiej Brytanii jako firmy zajmujące się aktywami kryptograficznymi odpowiednio od 18 i 19 sierpnia. Obie giełdy kryptowalut musiały spełniać wymogi zgodności w zakresie oceny ryzyka  dotyczącego przepisów przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i zwalczania terroryzmu (CTF), które obowiązywały od 10 stycznia.

Archax powiedział w blogu, że decyzja FCA uczyniła ją „pierwszą w Wielkiej Brytanii regulowaną przez FCA giełdą cyfrowych papierów wartościowych i powiernikiem”. 

Ponad miesiąc temu, 6 lipca, Kraken twierdził, że jest pierwszą giełdą kryptograficzną licencjonowaną przez FCA. Jednak jego odgałęzienie Crypto Facilities jest obecnie wymienione jako autoryzowane tylko dla „określonych działań i typów produktów”, i nie jest w tej samej kategorii co Archax i Gemini.

Nowe przepisy egzekwowane przez FCA w odniesieniu do firm zajmujących się aktywami kryptograficznymi są częścią starań agencji o przestrzeganie przepisów piątej dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy (5AMLD) i Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF).

FCA została oficjalnie wyznaczona jako regulator wszystkich firm kryptowalutowych w Wielkiej Brytanii w styczniu. Firmy prowadzące działalność w kraju muszą ustanowić zarówno systemy monitorowania, jak i kontroli, aby wyeliminować potencjalne zagrożenia AML i CTF.

AI wykorzystana do walki z cryptojackingiem:

Naukowcy z Los Alamos National Laboratory, placówki badawczej finansowanej przez rząd USA, która niegdyś była gospodarzem projektu bomby atomowej Manhattan Project, twierdzą, że zaprojektowali sztuczną inteligencję do wykrywania potencjalnych cryptojackerów.

W komunikacie prasowym naukowcy powiedzieli, że ich nowa sztuczna inteligencja wykrywa wstrzyknięcia złośliwego kodu, które mogą przekształcić wrażliwe superkomputery w operacje wydobywania kryptowaluty – poważny problem informatyczny, który dotyka rządy i korporacje na całym świecie.

Nazywana SiCaGCN, sieć neuronowa działa poprzez sprawdzanie, czy dany program ma odpowiednią strukturę zaplecza do uruchomienia w systemie komputerowym. Te, które ją mają, przechodzą. Te, które jej nie mają, są oznaczane do usunięcia.

Ten rodzaj oprogramowania nadzorującego wkrótce będzie miał kluczowe znaczenie dla zapobiegania włamywaniu się do wysokowydajnych obiektów obliczeniowych i kradzieży cennych zasobów obliczeniowych przez górników kryptowalut.

– powiedział w oświadczeniu badacz projektu Gopinath Chennupati.

Zgodnie z oświadczeniem SiCaGCN wykrył kod cryptojackingowy szybciej i bardziej niezawodnie niż rozwiązania.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Doba na giełdach kończy się spadkami. Bitcoin spadł o 1,1%, Ethereum o 2,5%, XRP o 2%, Bitcoin Cash o 0,8% a Litecoin o 3,3%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 4.1 mld dolarów wynosi obecnie 366.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 104.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button