News

#1153 Newsy z dnia 05.10.2020

Z poniedziałkowych wydarzeń: Włochy: Fuzja gigantów płatności cyfrowych; Mt. Gox: 150.000 BTC trafi na rynek w tym miesiącu?; Tajlandia: Bank emituje obligacje na blockchain IBM; USA: Projekt ustawy o cyfrowych podpisach blockchain; Vitalik Buterin aktualizuje harmonogram Ethereum 2.0 w fazie 1; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Włochy: Fuzja gigantów płatności cyfrowych:

Największa włoska firma płatnicza Nexi, zawarła umowę ze swoim rywalem SIA, aby stworzyć giganta płatności cyfrowych z kapitałem rynkowym wynoszącym 15 mld euro (17.6 mld dolarów). Szacuje się, że nowy podmiot będzie miał 70% udziału w rynku krajowym.

Według raportu agencji Reuters z 5 października, umowa obejmująca wszystkie akcje da Nexi około 70% nowo połączonej spółki, gdzie SIA ma wartość kapitału własnego 4.6 mld euro (5.4 mld dolarów). Właściciele private equity Nexi, Advent, Bain Capital i Clessidra będą posiadać 23% nowo utworzonej grupy fintech.

W przededniu zawarcia umowy Financial Times scharakteryzował fuzję jako zwiastującą potencjalne utworzenie „jednej z największych europejskich grup fintech”.

Nexi, który był zaangażowany w duży pilotaż systemu międzybankowego opartego na blockchain we Włoszech w 2018 roku, koncentruje się na rynku włoskim, podczas gdy SIA wygenerowało jedną trzecią więcej swoich przychodów za granicą. Zarówno Nexi, jak i SIA mają swoje siedziby w Mediolanie i według doniesień rozmowy trwały ponad 18 miesięcy.

Prezes Nexi, Paolo Bertoluzzo, powiedział w oficjalnym oświadczeniu, że fuzja stworzy:

 (…) lidera dużej włoskiej firmy PayTech w Europie […] o skali i możliwościach odgrywania coraz większej roli we Włoszech i na poziomie międzynarodowym, który dostrzega silne trendy konsolidacyjne.

Reuters zauważa, że oczekuje się, że pandemia COVID-19 spowoduje gwałtowny wzrost płatności cyfrowych we Włoszech, co do tej pory utrudniało innym europejskim krajom odchodzenie od gotówki. Połączony podmiot, w którym Bertoluzzo pozostanie na stanowisku dyrektora generalnego, będzie obsługiwać płatności dla około 2 mld akceptantów i 120 mln kart, co da ponad 21 mld transakcji rocznie. Z zastrzeżeniem określonych warunków, fuzja ma się zakończyć latem 2021 roku.

W negocjacjach Bank of America, Mediobanca i HSBC występowały jako doradcy Nexi, a JPMorgan i Rothschild reprezentowali SIA. Konsolidacja w sektorze płatności cyfrowych umacnia się. W lutym francuskie fintechy Ingenico i Worldline połączyły się, tworząc czwartą co do wielkości firmę płatniczą na świecie.

Podobnie jak szersza przestrzeń fintech, branża blockchain również widziała swój udział w fuzjach i przejęciach. W sierpniu ubiegłego roku Consensys wykupił  korporacyjną wersję łańcucha blokowego Ethereum firmy JPMorgan, Quorum. Binance przejęło CoinMarketCap i indyjską giełdę WazirX, podczas gdy amerykańska giełda Coinbase przejęła mniejsze platformy. Zimą 2019 roku dwie duże firmy wydobywcze zawarły umowę o połączeniu, aby stworzyć rzekomo największą firmę wydobywczą na świecie.

  • Mt. Gox: 150.000 BTC trafi na rynek w tym miesiącu?:

Mówi się, że 150.000 Bitcoinów z Mt. Gox może trafić na rynek 15 października. Jednak wiele czynników sugeruje, że jest to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę wcześniejsze wydarzenia. W latach 2011-2013 Mt. Gox stracił 850.000 BTC podczas największego ataku hakerskiego w historii Bitcoina.

Istnieje jednak wiele przeszkód, które należy pokonać, zanim będzie można dokonać zwrotu. Proces ten jest jest stale opóźniany od 2019 roku, a zwroty prawdopodobnie nie nastąpią w najbliższym czasie.

30 czerwca powiernik Mt. Gox opublikował oświadczenie na oficjalnej stronie Mtgox.com, gdzie powiedział, że Sąd Okręgowy w Tokio wydłużył termin do 15 października. Dokument brzmiał:

W świetle powyższego Powiernik ds. Rehabilitacji złożył wniosek o przedłużenie terminu składania planu rehabilitacji w Sądzie Okręgowym w Tokio, a 30 czerwca 2020 rok Sąd Okręgowy w Tokio wydał postanowienie o przedłużeniu terminu realizacji planu do 15 października 2020 roku.

Na podstawie tego dokumentu niektórzy inwestorzy sugerowali, że może to spowodować ruch 150.000 BTC, potencjalnie wstrząsając rynkiem.

Są jednak dwa kluczowe powody, dla których powiernik nie chciałby przenieść Bitcoina w najbliższym czasie. Po pierwsze, przedłużenie dotyczy złożenia planu rehabilitacji, a nie zwrotu BTC. Mówiąc najprościej, termin 15 października wyznacza powiernikowi przedstawienie planu, a nie zwrot kosztów inwestorom. Po drugie, przez ostatni rok powiernik nieustannie domagał się przedłużenia terminu. Identyczne oświadczenie zostało wydane w marcu 2020 roku i kwietniu 2019 roku, a terminy zostały przedłużone.

15 października nie jest faktycznym terminem zwrotu kosztów dla użytkowników, a powiernik kilkakrotnie opóźniał ten proces w przeszłości. Opierając się na tych dwóch czynnikach, można bezpiecznie założyć, że 150.000 BTC z Mt. Powiernik Gox nie trafi na rynki w krótkim okresie.

1 października zarzuty CFTC przeciwko BitMEX  natychmiast spowodowały, że Bitcoin stracił ponad 5%, a 24 godziny później prezydent USA Donald Trump został zaatakowany przez COVID-19, powodując korektę większości klas aktywów, w tym BTC.

Pomimo pesymistycznych wydarzeń, Bitcoin wykazał zaskakującą odporność przez cały październik. BTC nadal utrzymuje się powyżej 10.500 USD, czyli poziomu cen, który od sierpnia pełnił rolę krytycznego obszaru wsparcia.

W średnim i długim okresie analityk sieciowy Willy Woo powiedział, że perspektywy rynku Bitcoin pozostają pozytywne.

  • Tajlandia: Bank emituje obligacje na blockchain IBM:

Bank of Thailand uruchomił pierwszą na świecie platformę emisji rządowych obligacji oszczędnościowych opartą na blockchain, wykorzystującą technologię blockchain firmy IBM. W ciągu dwóch tygodni od uruchomienia bank centralny sprzedał obligacje oszczędnościowe o wartości ponad 1.6 mld dolarów, zgodnie z oficjalnym ogłoszeniem IBM z 5 października 2020 roku.

Mówi się, że wykorzystanie technologii blockchain skróciło czas emisji obligacji z 15 do zaledwie dwóch dni. Zwiększona efektywność procesu zmniejszyła również koszty operacyjne i zbędną walidację dokumentów związanych z emisją obligacji.

IBM wraz z bankiem centralnym współpracował z siedmioma innymi instytucjami, w tym z Biurem Zarządzania Długiem Publicznym, Tajlandia Securities Depository Co., Thai Bond Market Association i czterema innymi bankami.

Bank Tajlandii może wkrótce rozszerzyć wykorzystanie technologii blockchain na wszystkie inne obligacje emitowane przez rząd dla inwestorów detalicznych i hurtowych.

Tajski bank centralny jest aktywnie zaangażowany w przestrzeń blockchain i kryptowalut. W czerwcu bank rozpoczął test pilotażowy swojej cyfrowej waluty banku centralnego cyfrowego bahta w celu przetestowania go w dużych przedsiębiorstwach. W następnym miesiącu, bank planuje wykorzystać swoją walutę cyfrową do przeprowadzenia transakcji z Hong Kong Monetary Authority.

Bank Tajlandii realizuje również inteligentne kontrakty i przypadki użycia zdecentralizowanego finansowania dla swojej krajowej waluty cyfrowej.

  • USA: Projekt ustawy o cyfrowych podpisach blockchain:

Republikański kongresman David Schweikert skierował nową ustawę do Komisji Izby Reprezentantów ds. Energii i Handlu, która, jeśli zostanie przyjęta, uzna podpisy cyfrowe w łańcuchu bloków za zgodne z prawem.

Jest to szczególnie ważne dla egzekwowania inteligentnych umów, które automatyzują transakcje lub inne zobowiązania umowne zgodnie z wiążącymi, z góry określonymi zasadami. Zwolennicy inteligentnych kontraktów od dawna używają powiedzenia „kod jest prawem”, a nowa ustawa, jeśli zostanie zatwierdzona, może doprowadzić do ustawowej rzeczywistości.

Streszczenie projektu ustawy HR 8524 przedstawia następujące cele:

– zmiana ustawy o podpisach elektronicznych w handlu światowym i krajowym w celu wyjaśnienia zastosowania jej do zapisów elektronicznych,

– podpisów elektronicznych i inteligentnych umów tworzonych, przechowywanych lub zabezpieczanych na łańcuchu bloków lub za jego pośrednictwem, w celu zapewnienia jednolitych krajowych standardów dotyczących skutków prawnych, ważność i wykonalność takich zapisów, podpisów i umów oraz do innych celów

Współautorem ustawy kongresmana Schweikarta jest kongresman Darren Soto, który ma duże doświadczenie w opracowywaniu i pomaganiu w uchwalaniu przepisów związanych z blockchain.

24 września kongresman Schweikart przedstawił ustawę Digital Commodity Exchange Act z 2020 roku, gdzie zostaną stworzone jednolite krajowe ramy regulacyjne dla platform handlu towarami cyfrowymi podlegającym jurysdykcji Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towarach. Kongresman Soto jest współautorem, obok Mikea Conawaya, Toma Emmera), Dusty Johnsona i Austina Scotta.

Blockchain Caucus, którego współprzewodniczącymi są zarówno Schweikart, jak i Soto, został utworzony w 2018 roku. Stoi on w obliczu żmudnej walki polegającej na proponowaniu przepisów, które mogą zręcznie poruszać się po złożonych i nakładających się jurysdykcjach różnych federalnych organów regulacyjnych w Stanach Zjednoczonych.

Dzięki najnowszej propozycji ustawy o podpisach cyfrowych, kongresmeni śledzą podobne zmiany w innych krajach, gdzie np. Wielka Brytania dokonuje przeglądu swoich ram prawnych w celu wyjaśnienia interakcji inteligentnych umów z brytyjskimi sądami od 2018 roku.

  • Vitalik Buterin aktualizuje harmonogram Ethereum 2.0 w fazie 1:

Vitalik Buterin zaktualizował harmonogram Ethereum 2.0, potwierdzając, że sharding jest nadal istotną częścią aktualizacji.

W niedawnym tweecie Vitalik Buterin potwierdził, że sharding nie został anulowany i że skalowanie z funkcjami shardingu będzie możliwe w fazie 1. Nie podał jednak dokładnej daty, kiedy te funkcje miałyby zostać ostatecznie wdrożone. Harmonogram Ethereum 2.0 w zakresie zmian przedstawia się aktualnie następująco…

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejna doba nie przyniosła większych zmian na giełdach. Do góry poszedł Bitcoin o 1,38%, Ethereum o 1,95%, XRP o 4,56%, Polkadot o 3,32% i Chainlink o 4,92% i Bitcoin Cash o 0,94%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 343.3 mld dolarów, a całkowity obrót 101 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.combithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button