News

#1161 Newsy z dnia 13.10.2020

Z wtorkowych wydarzeń: Bank Rosji potwierdza plany emisji cyfrowego rubla; G7 sprzeciwi się uruchomieniu Libry do czasu odpowiednich regulacji; Rosja blokuje platformę LocalBitcoins; EBC rozpoczął konsultacje publiczne ws. cyfrowego euro; Bank Japonii przetestuje CBDC; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Bank Rosji potwierdza plany emisji cyfrowego rubla:

Rosyjskie władze finansowe potwierdziły plany rządu dotyczące emisji cyfrowej waluty banku centralnego, czyli CBDC.

Bank Rosji wydał dziś dokument konsultacyjny w sprawie rozwoju cyfrowego rubla rosyjskiego. W komunikacie bank centralny stwierdził, że cyfrowy rubel może stać się „dodatkową formą pieniądza obok gotówki i nie-gotówki”. Bank powiedział, że utworzenie rosyjskiego projektu CBDC będzie wymagało stworzenia dodatkowej infrastruktury płatniczej.

Bank powiedział również, że rubel cyfrowy będzie miał „wszystkie właściwości niezbędne do wykonywania funkcji pieniądza”. Ponadto zauważył, że harmonogram projektu zostanie określony przez władze w najbliższej przyszłości.

Według dokumentu, cyfrowy rubel ma na celu przyspieszenie, uproszczenie i zwiększenie bezpieczeństwa płatności. Bank zauważył również, że CBDC taki jak rubel cyfrowy, zmniejszy ryzyko odpływu kapitału, stwierdzając:

Krajowa waluta cyfrowa ograniczy również ryzyko realokacji środków do zagranicznych walut cyfrowych, przyczyniając się do stabilności makroekonomicznej i finansowej.

– czytamy.

Bank twierdzi ponadto, że użytkownicy będą mogli uzyskać dostęp do cyfrowego rubla na swoich e-portfelach i urządzeniach mobilnych oraz będą mogli korzystać z niego zarówno w trybie online, jak i offline.

W ten sposób cyfrowy rubel uzupełni obieg pieniężny i będzie używany jednocześnie z rublami gotówkowymi oraz środkami ludności i przedsiębiorstw na rachunkach w bankach komercyjnych.

– podał bank.

Cyfrowy rubel będzie dostępny dla „wszystkich podmiotów w gospodarce”, takich jak obywatele, przedsiębiorstwa, uczestnicy rynków finansowych, a także rząd. Bank dodał, że rubel cyfrowy będzie miał trzy funkcje pieniądza, w tym środek tezauryzacji, jednostkę rozliczeniową i środek wymiany.

Dokument konsultacyjny Banku Rosji pokazuje, że kraj poważnie podchodzi do emisji własnej cyfrowej waluty. Rosyjski rząd omawiał wcześniej możliwość wydania tak zwanego „CryptoRuble”, ale najnowszy dokument banku centralnego jest najwyraźniej pierwszym poważnym krokiem w rozwoju CBDC.

  • G7 sprzeciwi się uruchomieniu Libry do czasu przyjęcia regulacji:

Kraje reprezentujące największe gospodarki świata oświadczyły w szkicu oświadczenia, że początkowo sprzeciwią się uruchomieniu projektu Libra Facebooka.

Według publikacji agencji Reuters bankierzy centralni i ministrowie finansów Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii, Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii (znanej również jako Grupa Siedmiu lub G7) zapowiedzieli, że wstrzymają globalne projekty stablecoinów do czasu odpowiedniego nadzoru regulacyjnego.

Grupa G7 nadal utrzymuje, że żaden globalny projekt stablecoina nie powinien rozpocząć się, dopóki nie będzie adekwatnie uwzględniał odpowiednich wymogów prawnych, regulacyjnych i nadzorczych poprzez odpowiedni projekt i przestrzeganie obowiązujących standardów.

– czytamy.

Oświadczenie pochodzi od przedstawicieli siedmiu krajów, zebranych w czerwcu 2019 roku, aby zbadać, w jaki sposób banki centralne mogą regulować kryptowaluty. Grupa wyraziła obawy co do kwestii sposobu w jaki zapewnić zgodność zasobów cyfrowych z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy, przepisami dotyczącymi ochrony konsumentów i innymi kwestiami regulacyjnymi. W raporcie G7 z października ubiegłego roku stwierdzono, że „globalne stablecoiny” stanowią zagrożenie dla światowego systemu finansowego.

W rezultacie stablecoin Libra może nie uzyskać niezbędnych zgód organów regulacyjnych. W zeszłym roku pojawiły się doniesienia, że Francja nawiązała współpracę z Niemcami, Włochami, Hiszpanią i Holandią, aby zapobiec uruchomieniu Libry w Europie. W kwietniu Rada Stabilności Finansowej G20 opublikowała kompleksowe badanie dotyczące stablecoinów, przedstawiając 10 zaleceń dotyczących skutecznego ich regulowania.

Oświadczenie G7 zawierało również obawy grupy dotyczące ataków oprogramowania typu ransomware, które, jak stwierdza, „zagrażają podstawowym funkcjom, a także naszemu zbiorowemu bezpieczeństwu i dobrobytowi”. Takie ataki nasiliły się w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy, Grecja i Włochy, od początku pandemii na początku tego roku.

  • Rosja blokuje platformę LocalBitcoins:

LocalBitcoins, duża giełda kryptowalut peer-to-peer, nie jest już dostępna w Rosji bez użycia dodatkowych narzędzi, takich jak VPN.

LocalBitcoins.net oficjalnie został umieszczony na czarnej liście w Rosji, po tym jak lokalny regulator telekomunikacyjny Roskomnadzor umieścił adres URL w rejestrze platform rozpowszechniających zabronione informacje.

Według oficjalnych danych, strona internetowa została umieszczona na czarnej liście 21 lipca, na mocy orzeczenia Sądu Miejskiego im. Jedżskiego w obwodzie Archangielskim.

Nie jest jasne, kiedy dokładnie Roskomnadzor ograniczył dostęp do witryny LocalBitcoins. Niektóre lokalne raporty twierdzą, że użytkownicy LocalBitcoins w Rosji zaczęli doświadczać trudności z dostępem do witryny pod koniec września 2020 r. Platforma nie opublikowała oficjalnego oświadczenia dotyczącego zablokowania ich strony internetowej w Rosji.

Ponieważ LocalBitcoins znajduje się obecnie na czarnej liście w Rosji, firma ryzykuje utratę jednego ze swoich głównych rynków. W czerwcu 2020 r. kierownictwo LocalBitcoins powiedziało, że Rosja była największym rynkiem obrotów na platformie w kwietniu i maju 2020 r. 

Oprócz obsługi dużych ilości operacji kryptograficznych pochodzących z Rosji, fińska giełda kryptowalut została oskarżona o to, że jest miejscem do którego wędrują nielegalne fundusze. Według raportu CipherTrace, LocalBitcoins otrzymało ponad 99% środków pochodzących z przestępstw wśród fińskich giełd w pierwszych pięciu miesiącach 2020 roku. Jukka Blomberg, dyrektor ds. marketingu w LocalBitcoins, stwierdził następnie, że transakcje związane z darknetem na platformie w 2020 roku spadły o 70%.

  • EBC rozpoczął konsultacje publiczne ws. cyfrowego euro:

Europejski Bank Centralny rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie potencjalnego cyfrowego euro.

Rozwój sytuacji dotyczącej waluty cyfrowej banku centralnego w strefie euro nabrał tempa w związku z pandemią COVID-19. Bank centralny sformułował swoje wprowadzenie do konsultacji społecznych twierdzeniem, że emisja CBDC może pomóc „złagodzić skutki ekstremalnych wydarzeń – takich jak klęski żywiołowe lub pandemie – kiedy tradycyjne usługi płatnicze mogą przestać działać”.

Wcześniej w tym miesiącu raport Bloomberga twierdził, że EBC zastosował do znaku towarowego termin „cyfrowe euro”, a na początku października EBC opublikował nowe, ważne badanie poświęcone cyfrowemu euro.

Jak wskazano w raporcie, kolejną kluczową korzyścią przyszłego CBDC byłoby zapewnienie strefie euro „strategicznej autonomii”. We wprowadzeniu do konsultacji społecznych argumentowano, że cyfrowe euro stanowiłoby alternatywę dla „zagranicznych cyfrowych środków płatniczych, co mogłoby podważyć stabilność finansową i suwerenność monetarną w strefie euro”.

W badaniu mogą wziąć udział indywidualni obywatele, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, związki zawodowe i organizacje akademickie. EBC prosi użytkowników o uszeregowanie wymienionych możliwych cech przyszłej waluty cyfrowej według stopnia ważności.

Bank dodatkowo zachęca respondentów do komentowania tego rankingu i do nakreślenia wszelkich możliwych do przewidzenia konkretnych wyzwań, które uniemożliwiłyby im korzystanie z cyfrowego euro. Prosi również respondentów o zaproponowanie funkcji użytkownika, które mogłyby promować integrację, szczególnie dla osób bez konta bankowego lub osób niepełnosprawnych.

Ostatni wybór, który przedstawiono respondentom polega na decyzji między cyfrowym euro, które nie wymagałoby banku centralnego ani pośrednika do przetwarzania każdej pojedynczej płatności, a cyfrowym euro, które wymagałoby od pośredników rejestrowania transakcji.

W przypadku pierwszej opcji (CBDC bez pośredników) EBC wyjaśnia, że „korzystanie z cyfrowego euro byłoby bliższe płatnościom gotówkowym, ale w formie cyfrowej – byłbyś w stanie korzystać z cyfrowego euro nawet bez połączenia z Internetem, a Twoja prywatność i dane osobowe byłyby lepiej chronione”.

W przypadku drugiej opcji (CBDC z pośrednikami) EBC wyjaśnia, że model ten będzie funkcjonował online i zapewni szerszy potencjał w zakresie oferowania dodatkowych usług i wspierania interakcji z istniejącymi usługami. „Na przykład mogłoby to ułatwić integrację cyfrowego euro z obecnie dostępnymi usługami i aplikacjami bankowości elektronicznej”.

Ankieta ma również specjalną sekcję poświęconą perspektywom specjalistów ds. finansów i technologii, w której poproszono ich o wyrażenie opinii na temat roli, jaką widzą banki, podmioty komercyjne i instytucje płatnicze w dostarczaniu cyfrowego euro dla użytkowników końcowych. Prosi również o opinie na temat rozwiązań zapobiegających podrabianiu, odporności technicznej i infrastruktury zaplecza lub projektu urządzenia, które oferowałyby takie korzyści, jak prywatność, użyteczność offline i włączenie finansowe.

Niezależnie od wyniku konsultacji, praktycznych eksperymentów i dyskusji z publicznymi i prywatnymi zainteresowanymi stronami, EBC zapowiedział, że podejmie decyzję o uruchomieniu cyfrowego projektu euro „w połowie 2021 r.”.

  • Bank Japonii przetestuje CBDC:

W kwietniu 2021 r. Bank Japonii ma rozpocząć testy własnej cyfrowej waluty.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie doby wykazują przewagę spadków. Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 1,3%, Ethereum o 1,5% a XRP o 0,1%. Bitcoin Cash oraz Binance Coin wyraźnie odstają od reszty czołówki, notując dodatnie wyniki kolejno o 5% i 0,6%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 361.2 mld dolarów, a całkowity obrót 83.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.combithub.pl, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button