News

#1162 Newsy z dnia 14.10.2020

Ze środowych wydarzeń: Rosja chce ograniczyć możliwość kupowania kryptowalut; WEF ujawnia problemy stojące przed standardami blockchain i krypto; FSB wydaje zalecenia dotyczące regulacji stablecoinów, takich jak Libra; Starbucks i McDonald’s nie testują chińskiego cyfrowego juana?; JP Morgan przygląda się milionowej inwestycji Square w Bitcoina; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Rosja chce ograniczyć możliwość kupowania kryptowalut:

Po raz kolejny Rosja ma niepokojący pomysł na krajowy przemysł kryptograficzny i użytkowników. Bank Centralny ogłosił nową propozycję, która miałaby na celu ustanowienie rocznego limitu około 7.800 dolarów (0,68 BTC) na zakup kryptowalut dla wszystkich w kraju, z wyłączeniem akredytowanych inwestorów.

W oficjalnym komunikacie Bank Centralny zaproponował, aby nowy limit zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., kiedy zostanie ogłoszone pierwsze w kraju prawo dotyczące kryptowalut.

Jak, u licha, Bank Centralny myśli, że będzie w stanie wyegzekwować ten środek? Myślę, że nie rozumieją, na jak wiele sposobów Rosjanie muszą kupować kryptowaluty. Próba śledzenia potencjalnych przestępców byłaby koszmarem administracyjnym. Zgaduję, że ten pomysł zostanie odłożony na półkę lub przynajmniej znacząco zmieniony.

powiedział Moskiewski doradca ds. inwestycji kryptograficznych, Dmitriy Zaikov.

Bank Centralny napisał, że zarówno „cyfrowe aktywa finansowe”, jak i „inne aktywa cyfrowe” zostaną uwzględnione w jego limicie – co oznacza, że tokenizowane papiery wartościowe i stablecoiny, a także kryptowaluty, takie jak Bitcoin, będą wliczać się do całości. Nie ustalono natomiast żadnych proponowanych limitów kwoty, jaką mogliby inwestować profesjonalni inwestorzy.

Na razie środki są tylko propozycjami – a Bank Centralny zapowiedział, że jest skłonny wysłuchać opinii w tej sprawie do 27 października.

  • WEF ujawnia problemy stojące przed standardami blockchain i krypto:

Badanie przeprowadzone przez World Economic Forum i Global Blockchain Business Council ujawnia powody, dla których w branży blockchain wciąż brakuje dobrze zdefiniowanych standardów na poziomie globalnym.

W badaniu, nazwanym Global Standards Mapping Initiative, zauważono, że luki, rozbieżności i nakładanie się w krajobrazie ustanawiania standardów w branży blockchain są największymi wyzwaniami, które branża musi pokonać.

Większość organizacji zajmujących się ustalaniem standardów dla branży wykazała ogromne zainteresowanie niektórymi określonymi obszarami, całkowicie zaniedbując inne. Powoduje to nakładanie się niektórych sekcji branży blockchain, pozostawiając lukę w standaryzacji innych części.

Zainteresowanie i zakres działań związanych z ustanawianiem standardów również zmieniały się wraz z szumem wokół technologii. Wiele organizacji, które postanowiły ustanowić standardy w szczytowym okresie szumu związanego z blockchain, albo zamknęło działalność, albo nie przyniosło jeszcze żadnych rozsądnych wyników.

Według raportu pięć najczęściej spotykanych dziedzin, których zainteresowania pokrywają się, to bezpieczeństwo, Internet rzeczy, tożsamość, wymagania DLT i terminologia DLT.

Chociaż istnieje ogromne zainteresowanie ustalaniem standardów terminologii DLT, badanie wskazuje, że terminologia blockchain na całym świecie pozostaje niepewna. Według raportu, spójne definicje i terminologie dla branży blockchain są kluczem do rozwoju branży.

Badanie sugeruje, że w branży blockchain wciąż brakuje standardów, które mogą formalnie definiować przydatność technologii blockchain do określonych procesów. Ustanowienie globalnych standardów w tym zakresie może pomóc większej liczbie graczy ocenić potencjał technologii dla ich działalności i poznać korzyści i możliwe ryzyko z nią związane.

Nie ma też formalnych standardów, które definiują procedurę testowania platform blockchain. Jak czytamy w raporcie, większość innowacji w branży nastąpiła do tej pory poprzez podmioty branżowe i ewolucję techniczną, a nie poprzez formalizację i standaryzację.

W ramach rozwiązania sugeruje się, że organy regulacyjne powinny zapoznać się z technologią przed ustaleniem krajowych lub światowych standardów. W raporcie wspomniano, że „skuteczność standardów ostatecznie sprowadzi się do stopnia zrozumienia technologii”.

Organizacje i organy regulacyjne prowadzące zamknięte operacje w celu ustanowienia standardów blockchain również spowodowały wiele zamieszania.

  • FSB wydaje zalecenia dotyczące regulacji stablecoinów, takich jak Libra:

Finansowy organ nadzorujący G20, Rada Stabilności Finansowej (FSB), opublikował zalecenia regulacyjne sprzeciwiające się ambicjom „globalnych stablecoinów”, takich jak projekt Facebooka Libra. 

Raport FSB zawiera zalecenia regulacyjne dla państw członkowskich G20 i szerszej społeczności międzynarodowej, mające na celu zapobieganie wykorzystywaniu przez projekty stablecoinów możliwości „arbitrażu regulacyjnego” i osadzaniu ich w strukturach finansowych gospodarek narodowych.

Raport ostrzega, że tak zwane globalne stablecoiny (GSC) mogą stać się „systemowo ważne” w różnych jurysdykcjach, osłabiając zdolność rządów do dyktowania polityki pieniężnej i inwestycyjnej w ich granicach.

Zdecentralizowany charakter ustaleń GSC może stanowić wyzwanie dla zarządzania; mechanizmy stabilizacji i ustalenia dotyczące wykupu mogą stwarzać ryzyko rynkowe, płynności i kredytowe.

– czytamy.

W raporcie odnotowano również ryzyko związane z technologią leżącą u podstaw stablecoinów, ostrzegając, że „infrastruktura i technologia używana do rejestrowania transakcji oraz uzyskiwania dostępu, przesyłania i wymiany monet może stanowić ryzyko operacyjne i cyberbezpieczeństwa”.

Zidentyfikowano również wyjątkowe wyzwania związane z gromadzeniem i przechowywaniem danych dotyczących transakcji GSC.

FSB podkreśla, że wyzwania, jakie stablecoiny stawiają przed zarządzaniem finansami państw narodowych, są obecnie ograniczone przez ich stosunkowo niewielką akceptację. Wzywa ustawodawców do ustanowienia kompleksowych ram regulacyjnych:

Zapewnienie odpowiednich regulacji i nadzoru w jurysdykcjach i na całym świecie będzie zatem ważne, aby zapobiec potencjalnym lukom oraz uniknąć arbitrażu regulacyjnego.

FSB zaleca również współpracę między krajowymi organami nadzorczymi w celu zidentyfikowania „potencjalnych luk w ich krajowych ramach” i „zmniejszenia możliwości międzysektorowego i transgranicznego arbitrażu regulacyjnego”.

  • Starbucks i McDonald’s nie testują chińskiego cyfrowego juana?:

Amerykańscy giganci fast foodów, tacy jak Starbucks i McDonald’s, podobno nie biorą udziału w toczących się w Chinach testach cyfrowego juana.

Według raportu agencji informacyjnej Sina Finance, cyfrowa waluta chińskiego banku centralnego (CBDC) nadal jest w trakcie pilotażu na „małą skalę”, głównie z udziałem branży detalicznej i gastronomicznej.

Jak informowaliśmy, wielu zagranicznych kupców, którzy podobno uczestniczyli w chińskich testach CBDC, tak naprawdę nie używa do tej pory cyfrowego juana do płatności.

Xiong’an, jedno z głównych chińskich miast testujących cyfrowego juana, miało podobno 19 firm zaangażowanych w pilotaż CBDC, w tym Starbucks, McDonald’s, Subway i projekt chmury UnionPay, Unmanned Automated Supermarket.

Jednak według Sina Finance żadna z tych firm nie uczestniczyła dotychczas w testach i akceptuje tylko płatności cyfrowe za pośrednictwem WeChat, Alipay i QuickPass.

Żadna z firm nie wydała oficjalnych oświadczeń o testowaniu cyfrowego juana.

Chińskie władze rozpoczęły pierwsze testy cyfrowego juana w kwietniu 2020 r. 5 października bank centralny Chin ogłosił, że portfele powiązane z walutą przetworzyły 162 mln dolarów w transakcjach między kwietniem a sierpniem 2020 r. W celu promocji waluty bank centralny przeprowadził loterię o wartości 1.5 mln dolarów. Według najnowszych wiadomości 2 mln ludzi zgłosiło się do loterii, aby wydać nagrodę u 3000 uczestniczących w niej sprzedawców.

  • JP Morgan przygląda się milionowej inwestycji Square w Bitcoina:

JP Morgan to jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie. Firma opublikowała raport, w którym wspomina o 50-milionową inwestycję Square w bitcoina. Jeden z analityków JPMorgan stwierdził, że inwestycja Square jest „silnym wotum zaufania” dla BTC i jego przyszłości.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Miniona doba na giełdach wykazuje niewielkie spadki wśród całej czołówki kryptowalut. Jedynym wyjątkiem został Bitcoin Cash, ze wzrostem na poziomie 0,6%. Bitcoin odnotował spadek o 0,6%, Ethereum o 1,2%, XRP o 2,9% a Binance Coin o 0,7%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 358.6 mld dolarów, a całkowity obrót 72 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.combithub.pl, cryptonews.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button