News

#1163 Newsy z dnia 15.10.2020

Z czwartkowych wydarzeń: Bank Japonii: Żadna kryptowaluta nie zdominuje świata; Libra wybiera byłego dyrektora finansowego HSBC na CFO; Bank centralny Bahamów chce uczynić swój „Sand Dollar” globalnym; Jack Dorsey zachęca to pomocy w walce z brutalnością policji w Nigerii: Unia Europejska z systemem kontroli inwestycji zagranicznych; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Bank Japonii: Żadna kryptowaluta nie zdominuje świata:

Wydaje się, że na najwyższych szczeblach rządu Japonii panuje niezgoda co do zagrożenia, jakie chińskie CBDC stanowi dla narodu. W zeszłym tygodniu Kenji Okamura, wiceminister finansów Japonii ds. Międzynarodowych, wyraził zaniepokojenie wysiłkami sąsiada, stwierdzając, że „przewaga pierwszego gracza jest czymś, czego powinniśmy się bać”.

Dzisiejsze oświadczenie Kazushige Kamiyamy, który kieruje działaniami CBDC Banku Japonii (BOJ), wydaje się zaprzeczać temu wcześniejszemu odczuciu. Powiedział, że wręcz przeciwnie, przewaga wynikająca z pierwszeństwa może łatwo przekształcić się w wadę i że żadna pojedyncza waluta cyfrowa nie będzie dominować:

Nie sądzę, aby jedna waluta cyfrowa zdominowała świat, o ile każdy kraj dokłada wszelkich starań, aby ulepszyć swój system rozliczeń.

– powiedział.

Kamiyama powiedział, że BOJ uważnie monitoruje postępy innych narodów w przestrzeni i ma nadzieję wyciągnąć wnioski z ich wysiłków:

Chcielibyśmy mieć oko na to, co robią inne banki centralne i uczyć się od nich, nie tylko od Chin, ale również innych krajów.

– czytamy.

Powiedział również, że kiedy i jeśli bank centralny wyda CBDC, istnieje możliwość, że wprowadzi limity dotyczące emitowanej ilości oraz tego, jaka część aktywów będzie prawnie dozwolona. Zasugerował, że takie ograniczenia mogłyby zostać wprowadzone, aby zapobiec ucieczce kapitału z banków komercyjnych, wyjaśniając, że „To jest opcja. Ale to nie jest coś, co możemy powiedzieć, że na pewno się wydarzy”.

  • Libra wybiera byłego dyrektora finansowego HSBC na CFO:

Libra Association, które nadzoruje niewydaną jeszcze kryptowalutę Libra, wybrało dyrektora finansowego i dyrektora ds. ryzyka dla projektu.

Ian Jenkins, który może pochwalić się doświadczeniem zebranym w HSBC, Santander i Credit Suisse, będzie nadzorował finanse Libra Network i zarządzanie ryzykiem, zgodnie z opublikowanym ogłoszeniem.

Wiadomość pojawiła się zaledwie kilka dni po tym, jak grupa międzyrządowa G7 wyjaśniła, że projekt przed uruchomieniem wymaga wprowadzenia odpowiednich środków regulacyjnych.

Grupa G7 nadal utrzymuje, że żaden globalny projekt stablecoin nie powinien rozpocząć się, dopóki nie będzie uwzględniał odpowiednich wymogów prawnych, regulacyjnych i nadzorczych poprzez odpowiedni projekt i przestrzeganie obowiązujących standardów

– pisze G7.

  • Bank centralny Bahamów chce uczynić swój „Sand Dollar” globalnym:

Bank Centralny Bahamów, czyli CBOB, planuje zapewnić interoperacyjność swojego projektu waluty cyfrowej banku centralnego na poziomie międzynarodowym.

Bobby Chen, zastępca kierownika ds. rozwiązań elektronicznych w CBOB, stwierdził, że cyfrowa waluta Bahamów – zwana „Sand Dollar” – powinna w końcu być interoperacyjna z innymi walutami światowymi, poinformowała lokalna agencja informacyjna Nassau Guardian.

Obecnie jest używana tylko w warunkach krajowych, ale ostatecznie pracujemy nad rozwiązaniem, które zapewni interoperacyjność z innymi walutami światowymi.

powiedział Chen.

Cleopatra Davis, szefowa bankowości w CBOB, powiedziała również, że interoperacyjność Sand Dollar z innymi portfelami jest kluczową strategią obok integracji rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym oraz Automatycznej Izby Rozliczeniowej.

Według Davis umożliwi to przepływ Sand Dollar do i z kont bankowych użytkowników, co dodatkowo ułatwi konwersję fiducjarną.

Davis zauważyła również, że wdrażanie interfejsu API bez kart będzie głównym składnikiem ogólnokrajowego wdrożenia zaplanowanego na 20 października. Ponadto podkreśliła, że proces ten stał się „niezwykle ważny w czasach COVID-19”, ponieważ umożliwia użytkownikom dostęp do Sand Dollar bez żadnej fizycznej interakcji.

Najnowsze wiadomości pojawiają się po wcześniejszych doniesieniach o planach CBOB wprowadzenia waluty na cały archipelag w październiku. Inicjatywa Sand Dollar została zapoczątkowana w 2019 r., kiedy rząd rozpoczął proces CBDC na małych wyspach Exuma i Abaco w grudniu tego roku.

  • Jack Dorsey zachęca to pomocy w walce z brutalnością policji w Nigerii:

Dyrektor generalny Twittera i Square, Jack Dorsey, wezwał swoich zwolenników do przekazania Bitcoinów na rzecz #endSARS, której celem jest położenie kresu brutalności policji w Nigerii.

Witryna darowizn kryptowalutowych, z którą połączył się, jest prowadzona przez grupę nigeryjskich feministek walczących przeciwko policyjnemu oddziałowi specjalnemu SARS poprzez protesty, zbieranie funduszy i media społecznościowe.

Seria demonstracji rozpoczęła się w Nigerii 4 października. Na ulice wyszły tysiące osób, aby zaprotestować przeciwko brutalności policji w Nigerii i wezwać do rozwiązania SARS, podczas gdy hashtag #endSARS zyskuje na popularności.

Różne startupy kryptowalutowe, takie jak BuyCoins i Busha, również przekazały darowizny na ten cel.

Ray Youssef, dyrektor generalny Paxful, który jest popularny w całej Afryce, również przyjął hashtag #endSARS, oskarżając policję o nieuczciwe atakowanie młodych ludzi za używanie kryptowalut. Powiedział, że sytuacja to „prawdziwy kryzys praw człowieka, który ma miejsce teraz!”

Jack Dorsey od dawna wspiera Bitcoina. W przeszłości powiedział, że Bitcoin jest „prawdopodobnie najlepszą” rodzimą walutą w Internecie, ponieważ jest „oparty na konsensusie” i „tworzony przez wszystkich”.

  • Unia Europejska z systemem kontroli inwestycji zagranicznych:

Od 11 października br. w Unii Europejskiej obowiązuje nowy system umożliwiający ściślejsze monitorowanie zagranicznych inwestycji w kluczowych sektorach Wspólnoty.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Doba na giełdach kończy się ruchami mieszanymi. Wzrost notuje Bitcoin, o 0,1%, Bitcoin Cash, o  4,4% i Binance Coin, o 2,5%. Spadki natomiast widzimy przy Ethereum, XRP i Chainlink, kolejno o 1,1%, 2% i 2,6%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 361.2 mld dolarów, a całkowity obrót 78.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.combithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button