News

#1216 Newsy z dnia 17.12.2020

Z poniedziałkowych wydarzeń: Aleksander Vinnik skazany na pięć lat więzienia; Bank Rosji: Cyfrowy rubel obniży zyski banków, ale pomoże firmom; EBC: Faza badań nad cyfrowym euro w 2021 r.; Niemcy niewzruszone rebrandingiem Libry; Największe zamknięcie tygodnia w historii Bitcoina; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Aleksander Vinnik skazany na pięć lat więzienia:

Po latach debat ekstradycyjnych Alexander Vinnik został w końcu skazany przez francuski sąd.

Według dzisiejszego raportu Novaya Gazeta, Vinnik został skazany na pięć lat więzienia za „pranie brudnych pieniędzy w ramach zorganizowanej grupy przestępczej i podawanie fałszywych informacji o pochodzeniu wpływów” oraz grzywnę w wysokości 100.000 euro.

Według BBC, sąd częściowo wycofał zarzuty związane z oprogramowaniem ransomware znanym jako Locky. Obecne doniesienia online nie precyzują, czy wyrok Vinnika jest związany z jego rzekomą wyższą rolą w nieistniejącej już giełdzie kryptowalut BTC-e.

Vinnik wcześniej zaprzeczył swojemu zaangażowaniu w BTC-e, podobno twierdząc, że był tylko pracownikiem.  Powiedział, że jego miesięczna pensja w BTC-e wyniosła 10.000 euro.

Jak wcześniej informowaliśmy, Vinnik jest domniemanym mózgiem międzynarodowego programu prania pieniędzy, który przetworzył przepływy kapitału o wartości ponad 4 mld dolarów za pośrednictwem BTC-e.

Potocznie znany jako „Mr.Bitcoin ”, Vinnik został po raz pierwszy aresztowany w Grecji w lipcu 2017 r. za rzekomy udział w operacjach BTC-e. Od aresztowania wiele jurysdykcji domagało się ekstradycji Vinnika, w tym Stany Zjednoczone i Rosja, których Vinnik jest obywatelem. Vinnik został ekstradowany do Francji w 2018 r. pod zarzutem oszustwa i prania pieniędzy.

  • Bank Rosji: Cyfrowy rubel obniży zyski banków, ale pomoże firmom:

Oczekuje się, że rosyjski rubel cyfrowy obniży koszty prowadzenia działalności, ale może również obniżyć zyski banków komercyjnych, twierdzi Elvira Nabiullina, prezes Banku Rosji.

Na spotkaniu 3 grudnia „Opora Rosja”, pozarządowej organizacji małych i średnich przedsiębiorstw, Nabiullina powiedziała, że cyfrowy rubel może podciąć zyski banków komercyjnych z prowizji i opłat transakcyjnych.

Ponadto stwierdziła, że cyfrowa waluta banku centralnego jest naturalnym sposobem na usprawnienie usług finansowych:

To naturalny ruch w rozwoju systemu finansowego: pośrednicy finansowi powinni stać się mniej uciążliwi dla gospodarki i zarabiać na nowych produktach i usługach zamiast czerpać korzyści z monopolu i braku alternatyw. […] Uważamy, że małe i średnie firmy zdecydowanie powinny na tym skorzystać.

– stwierdziła.

Podkreśliła również szereg zalet cyfrowego rubla, w tym bezpieczniejsze i szybsze płatności.

Rozważamy teraz kilka modeli, w których może istnieć cyfrowy rubel, w których interakcje klientów, banku centralnego i banków komercyjnych są zorganizowane w różny sposób, jednak te zalety pozostają we wszystkich modelach. To szybkie, niezawodne i bezpieczne płatności

– powiedziała.

W październiku 2020 roku Nabiullina stwierdziła, że rubel cyfrowy nie będzie miał takiego samego poziomu anonimowości jak gotówka, zauważając, że Bank Rosji spodziewa się wzmocnienia prywatności użytkowników. Uwagi przewodniczącej pojawiły się wkrótce po tym, jak rosyjski bank centralny 13 października oficjalnie ogłosił swoje plany CBDC. Według banku, cyfrowy rubel może wkrótce zostać wykorzystany jako dodatkowa forma pieniądza obok gotówki.

  • EBC: Faza badań nad cyfrowym euro w 2021 r.:

Zgodnie z dyrektorem Europejskiego Banku Centralnego, władze finansowe w Europie mogą opracować plan badań w sprawie cyfrowego euro już w przyszłym roku.

Holger Neuhaus, szef działu innowacji rynkowych i integracji w EBC, przyłączył się do Singapore FinTech Festival 2020, aby omówić globalny rozwój walut cyfrowych banków centralnych, czyli CBDC.

Podczas dyskusji online Neuhaus stwierdził, iż EBC oczekuje, że europejskie organy finansowe ocenią, czy do połowy 2021 r. uruchomią inicjatywę dotyczącą cyfrowego euro:

W połowie 2021 r. Eurosystem rozważy, czy uruchomić cyfrowy projekt euro. Jednak pragnę podkreślić, że byłaby to faza badań, a nie decyzja do wdrożenia. W zasadzie pozwoliłoby nam to […] wymyślić rzeczywisty plan i określić, czym mogłoby być cyfrowe euro, jak mogłoby wyglądać, jak można by je wdrożyć, czy i kiedy podjęta zostanie decyzja polityczna.

– stwierdził.

Neuhaus podkreślił, że cyfrowe euro uzupełni, a nie zastąpi gotówkę lub depozyty w banku centralnym. Zauważył również, że pieniądz cyfrowy banku centralnego stanowi duże wyzwanie, jeśli chodzi o wykorzystanie CBDC za granicą, szczególnie w odniesieniu do zarządzania przepływem kapitału i kwestią względnego wynagrodzenia.

W tym miejscu staje się to trudne i tam właśnie musieliśmy pomyśleć, jak to ograniczyć – twardymi limitami, czy to za pomocą programów motywacyjnych, czy jakkolwiek.

– zasugerował Neuhaus.

Jeśli chodzi o CBDC w Europie, Neuhaus zwrócił uwagę na konsultacje publiczne EBC w sprawie potencjalnego cyfrowego euro. Konsultacje, które zostały opublikowane w połowie października 2020 r., mają na celu zebranie informacji zwrotnych od publicznych i prywatnych zainteresowanych stron, aby ocenić, czy Europa potrzebuje cyfrowego euro.

W listopadzie 2020 prezes EBC Christine Lagarde wezwała bank do podjęcia decyzji o wprowadzeniu cyfrowego euro w styczniu 2021 r.

  • Niemcy niewzruszone rebrandingiem Libry:

Stablecoin Facebooka Diem, który niedawno zmienił nazwę z Libra, wciąż nie robi wrażenia na niemieckich organach regulacyjnych.

Jak poinformował Reuters, niemiecki minister finansów Olaf Scholz skrytykował projekt po konferencji ministrów finansów G7 z dyrektorami banków centralnych.

Scholz nazwał projekt Facebooka „Wilkiem w owczej skórze”, podkreślając, że zmiana nazwy nie zmieniłaby jego podstaw. Według niego Facebook i stowarzyszenie Diem nie poradziły sobie w odpowiedni sposób z ryzykiem regulacyjnym. Do tego czasu niemiecki rząd „nie zaakceptuje jego wejścia na rynek”. 

Libra już przed zmianą nazwy ograniczyła ambicje swoich planów, usiłując uspokoić organy regulacyjne. Chociaż nadal planuje stworzyć nową walutę powiązaną z koszykiem aktywów, byłby to w pełni zatwierdzony stablecoin, który powinien umożliwić łatwiejszą regulację. Pierwsze wydanie Diem, które ma się ukazać w styczniu 2021 roku, będzie podobno prostym stablecoinem z USA.

Przywódcy G7 wcześniej dali jasno do zrozumienia, że będą sprzeciwiać się projektowi, dopóki w pełni nie spełni on wymogów prawnych, regulacyjnych i nadzorczych. W oświadczeniach nie określono, jakie wymagania pozostały do spełnienia.

Uwagi Scholza zdają się sugerować, że jest to kwestia zasady. „Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby mieć pewność, że monopol walutowy pozostanie w rękach państw” – powiedział na konferencji.

Wygląda na to, że odmowa Diem porzucenia planów stworzenia oddzielnej waluty – nawet jeśli będzie ona wspierana przez waluty fiducjarne G7 – będzie nadal stwarzać regulacyjne przeszkody dla projektu.

  • Największe zamknięcie tygodnia w historii Bitcoina:

Bitcoin zaliczył kolejny kamień milowy, rejestrując najwyższe w historii zamknięcie tygodniowej świecy. Analitycy i inwestorzy spodziewają się, że trend utrzyma się do 2021 r., a niektóre z prognoz przewidują sześciocyfrowe ceny.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie doby wykazują niewielkie ruchy wzrostowe. Bitcoin zwiększył wartość o 0,6%, Ethereum o 0,2%, XRP o 1,6%, Litecoin o 2,2% a Bitcoin Cash o 1%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 570 mld dolarów, a całkowity obrót 106.2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button