News

#1219 Newsy z dnia 10.12.2020

Z czwartkowych wydarzeń: BVDH uruchomił stablecoin na platformie Stellar; FTC pozywa Facebook ws. praktyk antykonkurencyjnych; Francja przygotowuje nowe regulacje aby zapobiec anonimowości w krypto; Singapur: DBS tworzy platformę krypo; 10 kryptowalut, które mogą wejść do mainstreamu w 2021; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • BVDH uruchomił stablecoin na platformie Stellar:

Niemiecki Bankhaus von der Heydt, czyli BVDH, uruchomił stablecoin w euro w sieci Stellar. Bank twierdzi, że token jest pierwszym tego rodzaju wydanym przez instytucję bankową. Stablecoin EURB, który wszedł w życie dzisiaj, został opracowany na blockchainie Stellar we współpracy z dostawcą technologii tokenizacji i przechowywania aktywów cyfrowych Bitbond.

Aktywa, które są w pełni regulowane i zabezpieczone w stosunku jeden do jednego w euro, nie będą przedmiotem otwartego obrotu na giełdach ze względu na restrykcyjne regulacje i wymagania Poznaj swojego klienta.

Jeśli klient chce nabyć stablecoin, przelew fiducjarny jest przechowywany na rachunku escrow w BVDH, co powoduje emisję EURB. W ogłoszeniu stwierdzono, że twórcy aplikacji finansowych mogą natychmiast wykorzystać token do rozliczania transferów aktywów w łańcuchu. Platforma bazowa, zbudowana przez Bitbond, zapewnia bankowi pełną kontrolę nad bezpieczeństwem stablecoina, w tym mechanizmami wypalania i bicia tokena.

BVDH, która została założona w 1754 roku, tradycyjnie skupiała się na klientach instytucjonalnych w transakcjach związanych z sekurytyzacją. Decyzja o użyciu Stellar i Bitbond (współpracują ze sobą od 2019 roku) została podjęta po prawie roku odkrywania technologii rozproszonych rejestrów. Dyrektor zarządzający BVDH Philipp Doppelhammer wyjaśnił:

Bitbond i Stellar przyciągnęły nas ze względu na łatwość, z jaką aktywa są wydawane i zarządzane w sieci.

Doppelhammer stwierdził, że pierwszym przypadkiem użycia EURB będą „transgraniczne przekazy pieniężne” dla klientów biznesowych firmy SatoshiPay zajmującej się płatnościami blockchain.

Brak w pełni licencjonowanego banku wspierającego dzisiejsze stablecoiny jest ich główną wadą, powiedział Lukas Weniger, menedżer ds. Rozwoju biznesu BVDH. Założyciel i dyrektor generalny Bitbond Radoslav Albrecht zauważył:

Banki normalnie nie czułyby się komfortowo, używając [stablecoinów], takich jak Tether, ze względu na potencjalne ryzyko ze strony kontrahenta, które za nim stoi […] Wolą pracować ze stablecoinami emitowanymi przez banki i to samo dotyczy inwestorów instytucjonalnych.

Niemiecki organ nadzoru Federalny Urząd Nadzoru Finansowego już wyraził zgodę na emisję przez Bitbond tokenizowanych obligacji na Stellar.

Wcześniej w tym tygodniu niemiecki prywatny bank Hauck & Aufhäuser ogłosił swój pierwszy fundusz kryptograficzny, HAIC Digital Asset Fund I, uruchamiając go 1 stycznia 2021 roku, który będzie obejmował Bitcoin, Ether i Stellar’s.

  • FTC pozywa Facebook ws. praktyk antykonkurencyjnych:

Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych złożyła pozew przeciwko firmie Facebook Inc., w której twierdzi, iż korporacja angażuje się w praktyki antykonkurencyjne od czasu zdobycia dominującej pozycji na świecie na przełomie lat dwudziestych ubiegłego wieku.

Zgodnie z opublikowanymi w środę aktami sprawy, regulator uważa, że ​​Facebook systematycznie kupował lub odtwarzał cechy dowolnego konkurenta w mediach społecznościowych, które mogły zagrozić dominacji firmy. Pozew wymienia zakup Instagrama w 2012 roku i nabycie WhatsApp w 2014 roku, jako najbardziej skandaliczne przykłady praktyk antykonkurencyjnych.

Zgodnie z wewnętrznymi i publicznymi informacjami uzyskanymi przez agencję, kierownictwo Facebooka uznało Instagram za potencjalne zagrożenie jeszcze przed przejęciem. Stopniowa popularyzacja smartfonów i skupienie się Instagrama na udostępnianiu zdjęć oznaczały, że platforma mogła zdobyć znaczący udział w rynku.

Na lipcowym przesłuchaniu w Kongresie przed komisją antymonopolową Mark Zuckerberg odparł, że nie było jeszcze wtedy jasne, czy Instagram będzie tym, który zdominuje tę dziedzinę. Mimo to dokumentacja twierdzi, że próby zwiększenia przez Facebooka możliwości udostępniania zdjęć we własnym produkcie nie szły dobrze, powołując się na wewnętrzne notatki. Instagram należący do Facebooka ostatecznie odebrał udział w rynku głównemu produktowi Facebooka, gdy młodsze pokolenia porzuciły platformę.

WhatsApp, zgodnie z pozwem, został zakupiony, aby uniemożliwić aplikacji zainstalowanie własnej platformy mediów społecznościowych, która ściśle konkurowałaby z Facebookiem. Biorąc pod uwagę jego siłę jako głównej globalnej platformy komunikacyjnej, próby wprowadzenia funkcji mediów społecznościowych byłyby łatwiejsze niż w przypadku nowej firmy zaczynającej od zera.

Regulatorzy zauważyli również, że Facebook próbował kupić innych konkurentów, takich jak Twitter i Snapchat, oprócz szeregu innych pozornie antykonkurencyjnych praktyk, takich jak surowe ograniczenia API i zakup Onavo. Jest to firma zajmująca się danymi, która mogłaby zaoferować wgląd w potencjalnych konkurentów.

Pozew ma na celu wymuszenie wydzielenia Instagrama, WhatsApp i potencjalnie innych oddziałów jako niezależnych firm. Dąży również do karnych odszkodowań, zakazu angażowania się w podobne zachowania w przyszłości i nakazania regularnych inspekcji FTC.

Od 2019 roku Facebook był ostro krytykowany przez organy regulacyjne za bycie liderem Libry, globalnego systemu płatności opartego na kryptowalutach, znanego obecnie jako Diem.

Początkowo platforma miała być zintegrowana z innymi produktami Facebooka, w tym WhatsApp, wystawiając w ten sposób miliardy użytkowników na kryptowalutę prowadzoną przez Facebooka. W 2020 roku gigant wypróbował również płatności inne niż kryptograficzne w WhatsApp.

Chociaż plany te zostały ostatecznie porzucone, ponieważ projekt został radykalnie przeprojektowany, aby sprostać wymaganiom regulatorów, potencjalne usunięcie Instagrama i WhatsApp spowodowałoby poważne osłabienie Facebooka pod względem zasięgu i integracji produktów. Facebook Financial, dział odpowiedzialny za Diem i inne projekty fintech, również mógłby zostać skierowany do likwidacji, podobnie jak Instagram, biorąc pod uwagę jego względną samowystarczalność.

Co ciekawe, FTC początkowo zatwierdziła przejęcia zarówno Instagrama, jak i WhatsApp. Nie jest jasne, jaki dokładnie katalizator skłonił prawodawców i agencję do przewartościowania swojego stanowiska w sprawie giganta mediów społecznościowych, ale w ostatnich latach Facebook coraz częściej podlega kontroli regulacyjnej.

Facebook spotkał się z powszechnym sprzeciwem ze strony organów regulacyjnych i opinii publicznej po tym, jak sprzedał dane użytkowników firmie analitycznej Cambridge Analytica bez ich zgody. Senator Ted Cruz i prezydent Donald Trump zakupili następnie dane, aby dotrzeć do potencjalnych wyborców w swoich kampaniach prezydenckich w 2016 roku.

Obawa o praktyki giganta mediów społecznościowych w zakresie danych towarzyszyła firmie od tego czasu . Podczas serii przesłuchań dotyczących proponowanego projektu Libra w 2019 roku. Przedstawiciele wielokrotnie zwracali uwagę kadry kierowniczej Facebooka na temat tego, jak chronią prywatność użytkowników i co zrobią z danymi transakcyjnymi.

  • Francja przygotowuje nowe regulacje aby zapobiec anonimowości w krypto:

Francuskie władze finansowe wzmacniają krajowe przepisy dotyczące kryptowalut, aby zapobiec nielegalnym działaniom, takim jak pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu. Wczoraj kilka ministerstw we Francji wspólnie wydało zarządzenie mające na celu zapobieżenie anonimowym transakcjom aktywów cyfrowych poprzez zakazanie anonimowych kont kryptograficznych.

Nowe działania regulacyjne są wspierane przez francuskiego ministra finansów Bruno Le Maire, ministra spraw zagranicznych Sébastiena Lecornu i młodszego ministra gospodarki Oliviera Dussopta. Nakaz jest zgodny z art. 203 francuskiego prawa PACTE, który oznacza plan działania na rzecz wzrostu i transformacji biznesu.

W dokumencie ministerstwa przyznały, że aktywa cyfrowe zapewniają „znaczące możliwości dla gospodarki”, zauważając, że rząd francuski jest w pełni świadomy ich znaczenia.

Pomimo obiecujących możliwości, kryptowaluty wiążą się również ze znacznym ryzykiem związanym z nielegalną działalnością finansową, zauważyły ​​władze.

Ministrowie odnieśli się konkretnie do aresztowań we wrześniu 2020 roku, w których sieć finansująca terroryzm wykorzystywała zasoby cyfrowe do zatarcia śladów. Główne światowe władze i organizacje, takie jak Financial Action Task Force, G7 i G20, wezwały do ​​podjęcia środków zapobiegających nielegalnej działalności przy użyciu kryptowalut:

Rząd chce promować rozwój aktywów kryptograficznych w najlepszych warunkach bezpieczeństwa i atrakcyjności.

W związku z tym francuski rząd przygotowuje się do wprowadzenia nowych przepisów regulacyjnych w celu zastosowania nowych narzędzi identyfikacji cyfrowej do transakcji kryptograficznych i dostawców usług wirtualnych aktywów.

To żądanie, które pochodzi od aktorów w ekosystemie, umożliwi walkę z anonimowymi transakcjami na zasobach cyfrowych, jednocześnie ułatwiając identyfikację użytkownika.

– czytamy w dokumencie.

Władze francuskie były głośno zaniepokojone finansowaniem nielegalnej działalności za pomocą kryptowaluty. W październiku 2020 roku francuski minister finansów Le Maire skrytykował kryptowaluty za dostarczanie dodatkowych narzędzi do nielegalnych działań, takich jak zakup narkotyków i broni, a także pranie pieniędzy.

  • Singapur: DBS tworzy platformę krypo:

Zgodnie z planem DBS, największy bank Singapuru, ustanawia nowy oddział wymiany kryptowalut o nazwie DBS Digital Exchange. Ogłoszone w czwartek przedsięwzięcie jest również wspierane przez SGX, największą singapurską giełdę instrumentów pochodnych i aktywów, która posiada 10% udziałów w platformie kryptograficznej.

Giełda kryptowalut będzie dostępna tylko dla inwestorów instytucjonalnych i akredytowanych, którzy będą mogli handlować Bitcoinem, Ethereum, Bitcoin Cash i XRP.

Ponadto DBS Digital Exchange zapewni platformę do tokenizacji aktywów, takich jak akcje spółek nienotowanych na giełdzie, obligacje i fundusze private equity. Będzie ona głęboko zintegrowana z azjatyckim systemem bankowym, umożliwiając klientom deponowanie i kupowanie kryptowalut za dolary singapurskie, dolary amerykańskie, dolary hongkońskie i jen japoński. DBS będzie również oferować usługę powierniczą do przechowywania kryptowalut w imieniu klientów.

Dyrektor generalny Grupy DBS, Piyush Gupta, powiedział:

Aby Singapur stał się jeszcze bardziej konkurencyjny jako globalne centrum finansowe, musimy przygotować się na przyjęcie z zadowoleniem powszechnego przyjęcia aktywów cyfrowych i handlu walutami.

Współpraca z Singapore Exchange przy tym przedsięwzięciu pomoże pogłębić płynność i skalę rynków aktywów cyfrowych w Singapurze.

Istnieją znaczące możliwości wprowadzenia zaufania i efektywności w odkrywaniu cen w globalnej przestrzeni aktywów cyfrowych.

– powiedział Loh Boon Chye, dyrektor generalny SGX.

Singapur staje się ważnym ośrodkiem instytucjonalnego handlu kryptowalutami. Giganci finansowi, tacy jak SBI, również planują wprowadzenie konkurencyjnej oferty dla DBS, podczas gdy istniejące platformy kryptowalutowe, takie jak OKCoin, zakładają lokalne spółki.

  • 10 kryptowalut, które mogą wejść do mainstreamu w 2021:

Austin Arnold wymienia 10 kryptowalut, które w 2021 roku mogą nieźle namieszać na rynku. O których coinach mowa?

Czytaj dalej…

 

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejna doba nie przyniosła większych zmian na giełdach. Wyraźnie do góry poszedł XRP o 5,71%, a także Cardano o 1,59% i Bitcoin Cash o 0,85%. Korekty notują Bitcoin o -0,91%, Ethereum o -1,21%, Litecoin o -2,40%, Chainlink o -2,08% i Polkadot o -1,45%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 538.4 mld dolarów, a całkowity obrót 121.2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button