News

#124 Aktualności z dn. 20.11.2017

Z poniedziałkowych wydarzeń: Portfele na Androida w niebezpieczeństwie; Blockchain przyspieszy wdrożenie latających samochodów; Power Ledger pomaga Australii wdrożyć rozproszony system zasilania; Projekt Blockchain z Dubaju wygrywa na targach w Barcelonie; Bitcoin nieustanie zyskuje na wartości, ustanawiając kolejne rekordy swojej ceny.

• Portfele na Androida w niebezpieczeństwie:

Użytkownicy mobilnych portfeli kryptowalutowych dla systemu Android ze względu na nową lukę w zabezpieczeniach są narażeni na włamania. Luka ta umożliwia usłudze MediaProjection przechwytywanie ekranu i treści audio użytkownika. Ponad trzy czwarte wszystkich użytkowników Androida jest zagrożonych, ponieważ błąd dotyczy platform Lollipop, Marshmallow i Nougat.

Firma Google przypadkowo stworzyła ryzyko tego typu ataków w systemie Lollipop 5.0. Przed wydaniem tej wersji funkcja MediaProjection była dostępna tylko dla aplikacji na poziomie systemu i wymagała podania klucza zwalniającego. Natomiast wszystkie wersje Androida od Lolipop 5.0 są zagrożone.

Co prawda w momencie, kiedy haker zaczyna nagrywać informacje z ekranu, pojawia się okienko z informacją o tym zdarzeniu. Jednak hakerzy mogą zakryć tą informacje nowym okienkiem wywowałnym w procesie zwanym tapjacking. Eksperci ostrzegają:

Wyskakujące okno SystemUI jest jedynym mechanizmem kontroli dostępu, który ma na celu zapobieganie nadużywaniu usługi MediaProjection. Osoba atakująca może w trywialny sposób ominąć ten mechanizm, wykorzystując do tego okno podręczne używające powszechnie znanych metod, aby nadać aplikacjom możliwość przechwytywania ekranu użytkownika.

Google dla wersji Oreo (8.0) oferuje łatkę naprawiającą ten błąd, ale wszystkie poprzednie wersje są zagrożone. Użytkownicy kryptowalut, którzy uzyskują dostęp do prywatnych portfeli za pomocą urządzeń mobilnych, przez tego typu ataki, mogą stracić swoje pieniądze. Dlatego też są zachęcani do przejścia na najnowszy system Android.

• Blockchain przyspieszy wdrożenie latających samochodów:

Technologia Blockchain rewolucjonizuje świat na wielu płaszczyznach. Począwszy od bankowości i finansów, poprzez transport oraz dystrybucje towarów i usług po wizje rodem z Sci-Fi. Mowa tutaj głównie o internecie rzeczy. Na początek weźmy na wizję zamka w szatni publicznej i opaski, między którymi może zostać zawarta inteligentna umowa, pozwalająca użytkownikowi na korzystanie z szatni i opłacenie w czasie rzeczywistym. Wspomniany przypadek użycia opisuje, w jaki sposób Blockchain uwolniłby tę prostą czynność uwalniając ją od scentralizowanych baz danych zawierających wpis klienta, czas wypożyczenia, zabezpieczenia, blokady itd. Jednak aktualnie trwają pracę nad czymś dużo większym.

Uber współpracuje z NASA i wieloma firmami lotniczymi, aby projekt latającego samochodu wystartował. Firma macierzysta Volvo projektuje futurystyczne pojazdy, które w przeciągu dwóch lat mogą zapełnić niebo. Projekt Uber Elevate wdraża technologię Blockchain dla procedur  pionowego startu, a Chiny planują rozpocząć sprzedaż samochodów latających do 2019 r.

Dokładnie chodzi o powietrzne taksówki, które dzięki platformie Blockchain umożliwią szybkie i bezproblemowe funkcjonowanie całego ekosystemu: pojazdów, stacji ładowania, parkowania i obsługę klienta. Istnieje już solidna infrastruktura, niezbędna do wdrożenia latających samochodów. Dachy w dużych metropoliach są wyposażone w funkcjonalne lotniska dla helikopterów, które są w tej chwili bardzo rzadko wykorzystywane. Duże miasta, takie jak Tokio, Seul i Los Angeles, mogą pochwalić się ponad 70 lądowiskami. Jeśli chodzi o ustawodawstwo, Dubaj, Singapur i inne nowoczesne rządy gotowe przyjąć małe samoloty komercyjne będą stanowić ważny przykład dla regulacji ruchu lotniczego, które nieuchronnie będą musiały dopasować się do oczekiwań rynku.

Poza tym rynek miejskiego transportu lotniczego szacuje się na 1,2 mld dolarów, co powinno wystarczyć do szybkiego postępu w technologii transportu lotniczego. Blockchain jako platforma pozwala zamówić taksówkę powietrzną i zapłacić za przejazd tokenami. Za każdym razem, gdy odbywa się transakcja, podpisywana jest inteligentna umowa, przechowująca informacje o dostarczeniu usługi, płatnościach i obciążeniu pojazdu. Jest to doskonały przykład tego, w jaki sposób przyszły transport może przyswoić najlepsze dostępne technologie.

• Power Ledger pomaga Australii wdrożyć rozproszony system zasilania:

Australijski rząd ogłosił, że dostarczy w formie dotacji ponad 8 mln dolarów australijskich (około 6 mln dolarów) na projekt inteligentnych narzędzi opartych na technologii Blockchain. Finansowanie obejmie dotację w wysokości 2,57. mln dolarów australijskich bezpośrednio na projekt realizowany w mieście Fremantle. Kolejne 5,68 mln australijskich zostanie dostarczone dla partnerów projektu, w tym firmie Power Ledger.

Zgodnie z blogiem firmy, projekt pilotażowy został stworzony w celu zbadania, w jaki sposób miasta mogą korzystać z technologii blockchain i analizować dane rozproszonych systemów zasilania w energię elektryczną i wodę. Projekt ten jest prowadzona z udziałem partnerów akademickich i technologicznych, w tym Curtin University, Murdoch University, LandCorp, CSIRO i Cisco. Curtin University ma nadzorować zarządzanie projektem i prowadzić badania na jego temat. Prof. Greta Morrisona z Curtin twierdzi:

Opracujemy inteligentny system pomiarowy, akumulatorowy i blockchain, aby zapewnić efektywność energetyczną i wodną pomiędzy krytycznymi rozproszonymi infrastrukturami, które w przeciwnym razie wymagałyby fizycznej kolokacji.

Power Ledger zapewnia platformę transakcyjną dla aktywów odnawialnych, a także model własności baterii wielkogabarytowych.

Granty federalne są świadczone w ramach rządowego Programu Inteligentnych Miast i Przedmieść, przy wsparciu Australijskiego Operatora Rynku Energii (AEMO), Western Power i CRC dla Życia Niskoemisyjnego. Pilotaż ma rozpocząć się w ciągu dwóch miesięcy i potrwa dwa lata.

• Projekt Blockchain z Dubaju wygrywa na targach w Barcelonie:

Z spośród 309 zespołów grupa Smart Dubai Office (SDO) zdobyła najwyższe wyróżnienia na targach Smart Cities Expo and World Congress w Barcelonie, otrzymując nagrodę City Project Award za strategię Dubai Blockchain.

Innowacyjny system został zaprojektowany, aby do 2020 r. umożliwić rządowi Dubaju wdrożenie kompletnego systemu transakcyjnego opartego na zaszyfrowanych bazach danych. Projekt ma również nadzieję na stworzenie nowych standardów dla technologii Blockchain. Według Wesama Lootah, dyrektora generalnego SDO:

W Smart Dubai planujemy wyjść poza zwyczajne zastosowanie technologii Blockchain. Pracujemy obecnie nad nakreśleniem pierwszego zestawu międzynarodowych standardów dotyczących wykorzystania Blockchain przez instytucje rządowe. Jesteśmy pewni, że nasze doświadczenia zainspirują miasta na całym świecie i przyniosą nowe możliwości wdrażenia tej technologii we wszystkich dziedzinach życia.

Dubaj od dawna korzysta z technologii Blockchain oraz kryptowalut i wydaje się być ich wiodącym partnerem wśród rządów krajowych. Istnieje możliwość, że Dubai wyda pierwszą w historii rządową kryptowalutę i co ciekawe, cieszy się to ogromnym poziomem akceptacji.

• Bitcoin nieustanie zyskuje na wartości, ustanawiając kolejne rekordy swojej ceny:

Cena Bitcoina nieustannie rośnie. W przeciągu ostatnich 24 godzin pokonała ona barierę 8.000 dolarów i na chwilę obecną wynosi 8.256 dolarów, co oznacza wzrost o kolejne 4,7%. Pozostałe kryptowaluty w większości zyskują na wartości, w tym Ethereum – 1,8% i Litecoin – 1,3%. Po informacji o otrzymaniu dotacji przez PowerLedger jego cena wystrzeliła w górę o 69%. Kapitalizacje rynku również bije rekordy. Dziś wyniosła 244 mld dolarów, co oznacza napływ kapitału w wysokości 8. mld.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button