News

#125 Aktualności z dn. 21.11.2017

Z wtorkowych wydarzeń: Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad kampanią informacyjną dotyczącą kryptowalut; Tether w wyniku ataku hakerskiego stracił 30 mln dolarów; Negatywny stosunek Rosji wobec kryptowalut; NEO wraz z Microsoft zorganizują DevCon w Chinach; Ponad 30.000 zł za jednego Bitcoina.

• Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad kampanią informacyjną dotyczącą kryptowalut:

Jak donosi serwis PB, podczas Kongresu 590. w Rzeszowie Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) pracuje nad kampanią informacyjną dotyczącą inwestowania w kryptowaluty, która ma ruszyć w ciągu najbliższych miesięcy. Zdaniem komisji Polacy powinni poznać ryzyko jakie wiąże się z inwestowaniem w kryptowaluty i produkty je udające. Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF mówi:

Jeśli wydajemy pieniądze publiczne, musimy zrobić to zgodnie z prawem. Przygotowanie kampanii to kwestia kilku miesięcy. (…) Traktujemy kryptowaluty jak dobro, które można kupić. Nie jest to waluta.

Zdaniem przewodniczącego komisji Bitcoin to niewątpliwie bańka spekulacyjna. Dalej wspomina on, że wraz ze wzrostem zainteresowania kryptowalutami coraz więcej firm zaczyna czerpać z tego zyski, a wiele z nich może być piramidami finansowymi. KNF nie jest uprawniona do wprowadzenia regulacji w zakresie walut cyfrowych. Są one jak najbardziej legalne, ale nie są uregulowane prawnie.

Lech Wilczyński, prezes firmy InPay i członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin, w odpowiedzi na powyższe doniesienia stwierdza:

Bardzo dobrze, że instytucje wydają takie ostrzeżenia. KNF powinna jednak wyraźnie rozróżniać kryptowaluty od quasi-kryptowalut.

Te słowa odnoszą się głównie do ostrzeżenia KNF wydanego na początku lipca, w którym instytucja ta wrzuciła Bitcoina, Litecoina i Eteherum do jednego worka z Dascoinem i Onecoinem, udającymi kryptowaluty, co niekorzystnie przedstawiło całą branżę.

Należy informować o tym, że inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z ryzykiem kursowym. Nie zapominajmy też o bezpieczeństwie cyfrowym. Przestrzegajmy przed trzymaniem kryptowalut na giełdach i mówmy o konieczności zabezpieczenia się przed hakerami.

– radzi dalej Lech Wilczyński. Podobne stanowisko prezentuje Rafał Zaorski, prezes Fundacji Trading Jam Session zrzeszającej aktualnie 14.000 członków. Zwraca on także uwagę na brak odpowiednich zabezpieczeń kapitału w przypadku małych giełd kryptowalutowych oraz standardów m.in. w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

Tether w wyniku ataku hakerskiego stracił 30 mln dolarów:

Tether został okradziony na kwotę ponad 30 mln dolarów. Stratę na koncie skarbca Tether wykryto, gdy tokeny zostały wysłane na nieautoryzowany adres Bitcoina. Zgodnie ze stanowiskiem Tether, podejmuje on wszelkie możliwe działania, aby zapobiec tego typu sytuacjom w przyszłości:

Wczoraj odkryliśmy, że środki zostały nieprawidłowo usunięte z portfela Tether poprzez złośliwe działania ze strony zewnętrznego napastnika. Integratorzy Tether muszą podjąć natychmiastowe działania, o których mowa poniżej, aby zapobiec dalszym zakłóceniom w ekosystemie.

Działania te polegają przede wszystkim na zawieszeniu usługi portfela Tether do momentu dokładnego zbadania sprawy. Co więcej, Tether wypuszcza nową wersję Omni Core przez hard forka, aby uniemożliwić napastnikowi przeniesienie środków do innego portfela. Tether zachęca wszystkich użytkowników do natychmiastowego uaktualnienia Omni Core do nowej, chronionej wersji. Tether będzie nadal poszukiwał sposobów odzyskania monet unieruchomionych przez hakera. Firma zapewniła swoich użytkowników, że wszystkie funkcje i tokeny są wspierane przez zasoby w sposób normalny. Według postu:

(…) wszystkie tokeny Tether pozostają w pełni zabezpieczone aktywami rezerwy Tether. Jedynymi tokenami, które nie zostaną odkupione, są te, które zostały wczoraj skradzione. Zostaną one zwrócone do skarbca po wprowadzeniu ulepszeń protokołu Omni Layer.

Wydarzenia te pojawiają się w trudnym dla Tether czasie, ponieważ niektórzy członkowie społeczności podważają jego politykę przejrzystości.

• Negatywny stosunek Rosji wobec kryptowalut:

Szef rosyjskiego Ministerstwa Komunikacji stwierdził, że Rosja nigdy nie zalegalizuje Bitcoina. Przemawiając do dziennikarzy na pierwszym rosyjskim Narodowym Forum Młodzieży Duma, Nikołaj Nikiforow powiedział, że choć Bitcoin ma pozostać poza prawem, przyjęcie technologii Blockchain jest możliwe. Potem dodał:

Bitcoin jest zagraniczną aplikacją technologii Blockchain, a rosyjskie prawo nigdy nie uzna go za prawną jednostkę podlegającą jurysdykcji Federacji Rosyjskiej.

Co więcej, rosyjskie organy nadzoru z republiki Tartarstan wydały ostrzeżenie dotyczące instalacji bankomatów Bitcoina, zgodne ze stanowiskiem rządu. Ostrzeżenie to pojawiło się po tym, jak dwie 34.-letnie biznesmenki zainstalowały bankomaty w lokalnych sklepach w dzielnicy Kazań. Oświadczenie to mówi:

Obecnie status prawny kryptowalut w Federacji Rosyjskiej nie jest zdefiniowany. Świadczenie przez rosyjskie podmioty prawne usług wymiany wirtualnych walut na ruble i walutę obcą, jak również na towary i usługi jest uważane za potencjalny udział w realizacji wątpliwych transakcji podlegających pod ustawę dotyczącą walki z legalizacją dochodów pochodzących z przestępstw i finansowania terroryzmu.

Postawa prawodawców w stosunku do Bitcoina i innych kryptowalut pozostaje niejasna. Szereg wyższych rangą ma sprzeczne poglądy na ten temat, a niektórzy obserwatorzy twierdzą, że całkowity zakaz, podobny do tego z Chin, jest nieunikniony.

Technologia Blockchain w Rosji radził sobie znacznie lepiej niż kryptowaluty, a ostatnie wydarzenia tylko podkreśliły zainteresowanie jego różnorodnymi zastosowaniami. Na przykład w tym tygodniu rosyjskie źródła poinformowały, że prawo do samozarządzania może wkrótce stać się powszechne dzięki wdrożeniu inteligentnych kontraktów, a rosyjski rząd opracowuje plany wydania własnego KryptoRubla.

• NEO wraz z Microsoft zorganizują DevCon w Chinach:

Chińska sieć NEO Smart Economy ogłosiła, że w 2018 r. przy współpracy z Microsoft będzie gospodarzem DevCon. Impreza zapowiadana jest jako pierwszy konkurs dla programistów w Chinach, a w jej organizacji pomgą także inne, świerze projekty oparte o technologię Blockchain, w tym Onchain i Elastos. Za zajęcie pierwszego miejsca na tym konkursie będzie można wygrać nagrody o łącznej wartości do 150.000 dolarów z puli nagród o wartości prawie 500.000 dolarów.

Uczestnicy są zachęcani do nadsyłania aplikacji opartych na Blockchainie NEO oraz środowisku programistycznym i narzędziach Microsoftu. Stwarza to okazje do powstania ekosystemu programistów technologii Blockchain.

– wjaśniają organizatorzy.

Eksperci z Microsoft China wraz z założycielem NEO, Da Hongfei i innymi będą oceniać zgłoszenia zespołów, a 1. grudnia podczas live online night course zostanie zaprezentowana elementarna wiedza na temat konkursu.

• Ponad 30.000 zł za jednego Bitcoina:

W dniu dzisiejszym cena Bitcoina wzrosła o 0,6%, co wystarczyło żeby przebić barierę 30.000 zł. Najwyższa cena z dzisiaj według giełdy bitmarket.pl wyniosła 30198 zł. Ethereum również zanotowało niewielki wzrost ceny równy 0,9%. Poza tym na giełdach odnotowano wiele spadków. Litecoin stracił 1,1%, a NEO 9,9%. Opadły również emocje w okół PowerLedger co odbiło się na jego cenie korektą w wysokości 10,1%.

Kapitalizacja na dzień dzisiejszy wynosi 245 mln dolarów, co oznacza kolejny dzień wzrostu.

źródło: cointelegraph.com, pb.pl, bitmarket.pl, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button