News

#128 Aktualności z dn. 24.11.2017

Z piątkowych wydarzeń: JPMorgan Chase i Jamie Dimon mają odmienne zdanie na temat kryptowalut; Malezja chce regulacji; BillDesk wspiera nową giełdę w Indiach; Bank Centralny Szwajcarii przypatruje się kryptowalutom; Uwaga na niezabezpieczone sieci WiFi; Ethereum i Bitcoin Cash w natarciu.

• JPMorgan Chase i Jamie Dimon mają odmienne zdanie na temat kryptowalut:

Biorąc pod uwagę niedawne oświadczenia prezesa Jamiego Dimona stanowisko JPMorgan Chase na temat Bitcoinów i kryptowalut jest ciężkie do określenia. Jak już wspominaliśmy ten międzynarodowy gigant bankowości i usług finansowych ogłosił niedawno plany rozpoczęcia handlu kontraktami terminowymi na Bitcoina na giełdzie Chicago Mercantile Exchange (CME), ale szef instytucji ciągle nie zmienił podejścia wobec kryptowalut:

Nie można prowadzić działalności, w której ludzie mogą tworzyć waluty z niczego i sądzić, że inni ludzie, którzy je kupują, są mądrzy. To jest gorsze od tulipomani i na pewno się skończy. W końcu upadnie. To oszustwo.

Oznacza to, że dyrektor generalny jednej z największych instytucji finansowych na świecie mówi nam, że kryptowaluty są oszustwem, podczas kiedy jego firma przygotowuje się do ich adaptacji. Wydaje się, że istnieje znaczna różnica zdań pomiędzy prezesem, a biznesplanem banku.

Po tym jak Bitcoin osiągnął nowy pułap powyżej 8.000. dolarów nastroje wobec niego i jego następców powoli się zmieniają. Jeśli CME dostanie zgodę na otwarcie rynku kontraktów terminowych na Bitcoina w nadchodzących tygodniach nie będzie zaskoczeniem, jeśli przeciwnicy kryptowalut zmienią swoje stanowisko. Rzeczywistość jest taka, że finansowi gracze, tacy jak Dimon, mają zdolność manipulowania rynkami przy każdym publicznym oświadczeniu. Być może Dimon chciał wywołać kolejne zamieszanie na rynku wymuszając spadek cen i samemu zaopatrzyć się w Bitcoina. Jest to czyste przypuszczenie, ale dość realne.

Podczas gdy rządy, banki i instytucje finansowe nadal szarpią się z wprowadzaniem kryptowalut, ceny Bitcoina, Bitcoin Cash i Ethereum ciągle rosną.

• Malezja chce regulacji:

Oczekuje się, że na początku 2018 r. malezyjski Bank Centralny, Bank Negara Malaysia (BNM), wyda dyrektywę regulującą używanie walut cyfrowych. Od pewnego czasu Bank Centralny omawia i pracuje nad propozycją regulacji kryptowalut, która ma podobno sprzyjać inwestorom. Według gubernatora BNM, Tana Sri Muhammada Ibrahima, wprowadzenie przepisów dotyczących wirtualnych walut ma na celu zapobieganie nadużywania systemu do działań przestępczych i nielegalnych oraz utrzymanie stabilności i integralności systemu finansowego:

Niektórzy mówią, że pojawienie się walut cyfrowych będzie początkiem nowej ery w sektorze finansowym. Jako władze nie możemy pominąć nowych rozwiązań (…) Sektor bankowy musi przyjąć najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie, aby ulepszyć strukturę zarządzania ryzykiem systemu finansowego.

Zgodnie z przepisami osoby, które wymieniają swoje waluty wirtualne na waluty fiducjarne będą traktowane instytucje sprawozdające i będą podlegać ustawie o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, ustawie o przeciwdziałaniu terroryzmowi oraz ustawie o wpływach z działań niezgodnym z prawem z 2001 r. Oznacza to, że transakcje kryptowalutowe będą podlegały prawom podobnym do tych, które nakłada się na banki.

Jednak wprowadzenie regulacji jako instrukcji dla używania walut cyfrowych nie oznacza automatycznie, że zaczynają one być akceptowane jako prawny środek płatniczy w danym kraju. Jest to tylko sygnał, że Bank Centralny jest otwarty na temat fali innowacyjnych technologii wprowadzanych w sektorze finansowym. Spodziewane wprowadzenie przepisów dotyczących walut cyfrowych pokazuje również, że wirtualne waluty, takie jak Bitcoin, Ethereum i Litecoin, czeka w Malezji interesująca przyszłość. Jednak okaże się czy przyczyni się to do powszechnego przyjęcia kryptowalut na terenie tego kraju.

• BillDesk wspiera nową giełdę w Indiach:

Rosnąca popularność Bitcoina i innych kryptowalut w Indiach doprowadziła do powstania wielu giełd w tym kraju. Jedną z nich, która ma zamiar otworzyć się niebawem, jest Coinome. Jest ona wspierana przez BillDesk, wiodącą indyjską firmą świadczącą usługi płatnicze. Jej poparcie pokazuje rosnącą popularność i akceptację Bitcoina w Indiach.

Coinome ma plany szybkiego wzrostu, zaczynając od dwóch kryptowalut – Bitcoina i Bitcoin Casha – i wprowadzając ponad 20 nowych w ciągu roku. Jednocześnie firma ta planuje współpracę z BillDesk w kwestii płatności, aby promować kryptowaluty i przyciągać klientów.

Coinome zapewnia użytkownikom szybką weryfikację know-your-customer (KYC), którzy podają swój numer aadhara (odpowiednik polskiego peselu). Zakończenie weryfikacji KYC jest obowiązkowe dla tych, którzy chcą zajmować się walutami fiat. Biorąc pod uwagę, że Coinome zaczyna tylko od dwóch par walutowych (BTC-INR i BCH-INR), weryfikacja KYC jest obowiązkowa dla wszystkich ich klientów. Przesyłając numer aadhara i zatwierdzając jednorazowym hasłem wysłanym do przypisanego do użytkownika numeru telefonu komórkowego, klienci mogą natychmiast dokonać weryfikacji KYC.

Bitcoin jest popularną opcją inwestycyjną wśród młodych hindusów. Jednak ani Bank Centralny, ani rząd nie wyraziły swojej opinii na jego temat. Groźba rządu mówiąca o zakazie używania kryptowalut w Indiach wisi w powietrzu. Komitet powołany do analizy kryptowalut złożył podobno wniosek o zakaz stosowania wszystkich kryptowalut. Brak jasności co do statusu Bitcoina doprowadził nawet do złożenia petycji w Sądzie Najwyższym, proszącej rząd o dostarczenie jasnych wskazówek. Dopóki rząd nie przyjmie konkretnego stanowiska w tej sprawie, większość giełd kryptowalut nie jest zdecydowana na poszerzanie swojej działalności.

• Bank Centralny Szwajcarii przypatruje się kryptowalutom:

Przemawiając na wydarzeniu w Bazylei prezes Narodowego Banku Szwajcarii (SNB), Thomas Jordan, który przewodniczy również międzynarodowej grupie ds. Zwalczania Podrabiania Banknotów powiedział, że Banki Centralne bardzo intensywnie przyglądają się kryptowalutom. Dodał również:

Patrzę na nie bardziej jako na inwestycję niż na walutę. Ważne jest, aby powiedzieć, że nie chodzi o technologię, ale o to, kto ma dostęp do pieniędzy Banku Centralnego i w jakiej formie. Do tej pory w tej sprawie jest wiele nierozwiązanych kwestii.

Ponadto Jordan powiedział, że Banki Centralne muszą rozważyć potencjalny wpływ kryptowalut na ekosystem finansowy. Ujawnił także, że bank rozmawia z uczestnikami rynku, regulatorami i innymi Bankami Centralnymi o przyszłej roli Blockchaina i rozproszonych ksiąg, które obiecują przede wszystkim obniżenie kosztów.

To nie są pierwsze komentarze tego bankiera na temat technologii Blockchain. Przemawiając w zeszłym roku na konferencji Sibos w Szwajcarii, określił on tą technologię jako obrócenie finansów do góry nogami.

• Uwaga na niezabezpieczone sieci WiFi:

W Wiedniu, podczas korzystania ze swojego portfela Bitcoina w publicznej sieci WiFi w jednej z lokalnych resteuracji pewien 36. letni mężczyzna stracił ponad 100 000 euro w Bitcoinach. CBS informuje, że austriacka policja prowadzi dochodzenie w sprawie tego, czy konto ofiary zostało zhakowane wcześniej, czy też po otwarciu go w niezabezpieczonej sieci.

• Ethereum i Bitcoin Cash w natarciu:

Dzisiejszy dzień zakończył się dużymi wzrostami Ethereum i Bitcoin Cash po 10,3%. Bitcoin zyskuje 1%, a Litecoin 0,9%. Lisk kończy dzień z mocną korektą równą 17,3%. Kapitalizacja na dzień dzisiejszy wyniosła 263,6 mld dolarów, co oznacza kolejny duży wzrost, tym razem o 7,8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button