News

#1283 Newsy z dnia 12.02.2021

Z piątkowych wydarzeń: JPMorgan „w pewnym momencie” wejdzie w BTC; Australijskie organy regulacyjne otwarte na Bitcoinowy fundusz ETF; Bank centralny Kirgistanu planuje wprowadzić licencje na giełdy kryptowalut; T-Mobile pozwany przez ofiarę, która straciła 450.000 dolarów w Bitcoinie; Apple Pay ogłasza wsparcie dla płatności Bitcoin poprzez BitPay; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • JPMorgan „w pewnym momencie” wejdzie w BTC:

Jak uważa współprzewodniczący Daniel Pinto, czołowy amerykański bank inwestycyjny JPMorgan Chase będzie musiał w końcu zaangażować się w Bitcoina (BTC).

Powiedział, że decyzja JPMorgan o wprowadzeniu usług Bitcoina będzie zależała od zapotrzebowania klienta na handel Bitcoinem. Chociaż obecny popyt nie jest wystarczająco silny, Pinto jest przekonany, że może dalej rosnąć:

Jeśli z biegiem czasu rozwinie się klasa aktywów, która będzie używana przez różnych zarządzających aktywami i inwestorów, będziemy musieli się zaangażować […] Na razie nie ma wystarczającego popytu, ale jestem pewien, że w którymś momencie pojawi się.

– stwierdził.

Najnowsze uwagi Pinto są następstwem niektórych sygnałów wzrostowych, które od jakiegoś czasu krążą wokół JPMorgan. Podczas wewnętrznej rozmowy Zoom w styczniu, szef rynków globalnych JPMorgan, Troy Rohrbaugh, podobno przyznał, że pracownicy banku coraz częściej pytali o plany banku dotyczące Bitcoina. Pinto już wcześniej mówił, że jest otwarty na Bitcoina, relacjonowali ludzie zaznajomieni z tą sprawą.

Potencjalne przejście JPMorgan na Bitcoina wydaje się nieco ironiczne, biorąc pod uwagę, że dyrektor generalny firmy Jamie Dimon jest znany ze swojego negatywnego nastawienia do Bitcoina. We wrześniu 2017 roku Dimon nazwał Bitcoina „oszustwem”, porównując największą na świecie kryptowalutę do „tulipomanii” i przewidując jej ogromny upadek. W tym czasie Bitcoin był wart około 3.500 dolarów. Trzy miesiące później cyfrowa moneta osiągnęła poziom 20.000 dolarów – choć wkrótce potem weszła w wieloletni rynek niedźwiedzi.

  • Australijskie organy regulacyjne otwarte na Bitcoinowy fundusz ETF:

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) wyjaśniła swoje stanowisko dotyczące funduszy ETF powiązanych z Bitcoinem.

Według raportu Australian Financial Review, komisja zajęła się tym tematem po wcześniejszym odrzuceniu inicjatywy Bitcoinowego ETF przez lokalną firmę Cosmos Capital.

Zgodnie z raportem, dyrektor generalny Cosmos, James Manning, stwierdził, że ASIC „ma politykę – której nie opublikowała – która mówi, że nie chce produktu ETF, MIS, notowanego na giełdzie”.

Jednak komisarz ASIC, Cathie Armor, powiedziała komisji senackiej ds. technologii finansowych, że Bitcoinowy ETF jest możliwy, o ile istnieją odpowiednie przepisy na rynku, na którym jest przedmiotem obrotu:

Aby jakiekolwiek produkty były notowane na giełdach w Australii, na danym rynku muszą obowiązywać przepisy ułatwiające kwotowanie produktów […] Nie na wszystkich rynkach obowiązują przepisy, które to gwarantują.  […] Produkty te można udostępnić Australijczykom w ramach zarządzanego systemu inwestycyjnego, a Australijczycy mogą w ten sposób inwestować w te produkty.

– mówi.

Armor powiedziała, że Bitcoinowy ETF może podlegać regułom AQUA Australijskiej Giełdy Papierów Wartościowych, które są specjalnie zaprojektowane dla programów inwestycyjnych, takich jak fundusze zarządzane, ETF i inne produkty.

Armor zauważyła, że australijska National Stock Exchange, na której Cosmos próbował notować swój produkt, nie ma takich przepisów.

Steve Vallas, szef Stowarzyszenia Blockchain w Australii, powiedział, że zmiana nastawienia organów regulacyjnych stanowi główny sygnał do przyjęcia kryptowalut w tym kraju:

Pierwszym krokiem w kierunku przyjęcia […] jest otwarta komunikacja i chęć rządu do omówienia możliwości, implikacji i zagrożeń związanych z umieszczaniem na liście produktów takich jak ETF. Wiadomość przekazywana przez ASIC jest bardzo ważnym sygnałem dla sektora i mile widzianą wiadomością dla wszystkich zaangażowanych w tym sektorze.

– stwierdził.

  • Bank centralny Kirgistanu planuje wprowadzić licencje na giełdy kryptowalut:

Narodowy Bank Republiki Kirgiskiej (NBKR) podobno planuje wprowadzić system licencjonowania giełd kryptowalut, aby chronić lokalnych inwestorów.

Prezes NBKR Tolkunbek Abdygulov ogłosił, że bank centralny tego kraju planuje rozpocząć regulowanie operacji giełd kryptowalut, takich jak Bitcoin, donosi lokalna publikacja ekonomiczna Tazabek.

Abdygulov powiedział, że inicjatywa regulacyjna ma na celu ochronę operacji kryptograficznych w Republice Kirgiskiej i zapewnienie inwestorom ochrony podobnej do tych, które już istnieją w przypadku tradycyjnych finansów:

Celem NBKR jest stworzenie warunków dla klientów, obywateli Republiki Kirgiskiej. Jeśli chcesz kupić Bitcoiny – po prostu idziesz do kantoru, płacisz i dostajesz te Bitcoiny gwarantowane […] Dziś sprzedajesz somy, kupujesz dolary – jeśli kantor ma licencję NBKR, nie ma ryzyka utraty pieniędzy. Istnieje cel, aby zrobić to samo w przypadku kryptowalut.

– powiedział.

Pomimo ambitnych planów NBKR, aby pomóc lokalnym mieszkańcom bezpiecznie inwestować w kryptowaluty, bank centralny nadal ostrzega opinię publiczną o wysokim ryzyku inwestycji w kryptowaluty. „Jeśli Bitcoin osiągnął wczoraj 50.000 dolarów, jutro może spaść do 20.000 dolarów. A wtedy wszystkie zainwestowane pieniądze zostaną stracone – ostrzegł Abdygulov.

Po wprowadzeniu projektu ustawy o kryptowalutach w listopadzie 2020 r. rząd kirgiski przedstawił do publicznej dyskusji w styczniu 2021 r. dwa projekty ustaw: „O przetwarzaniu kryptowalut” i „O zmianach aktów prawnych w dziedzinie aktywów wirtualnych”. Jak powiedział Abdygulov, władze Kirgistanu spodziewają się sfinalizować projekty ustaw do końca 2021 r.

  • T-Mobile pozwany przez ofiarę, która straciła 450.000 dolarów w Bitcoinie:

Dostawca usług telekomunikacyjnych T-Mobile stał się najnowszą firmą, która znalazła się pod ostrzałem z powodu rzekomego zaniedbania i braku ochrony informacji o klientach, co pośrednio umożliwiło „atak SIM swap”, który doprowadził do udanej kradzieży 450.000 dolarów lub 15 Bitcoinów.

Atak SIM swap – nazywany również oszustwem typu „port-out” – okazał się w ostatnich latach popularną taktyką wśród przestępców. Atak taki polega na kradzieży numeru telefonu komórkowego ofiary, który może zostać następnie wykorzystany do przejęcia internetowych kont finansowych i mediów społecznościowych poprzez przechwycenie automatycznych wiadomości lub rozmów telefonicznych, które są wykorzystywane do weryfikacji dwuetapowej.

Pozew wniesiony przeciwko T-Mobile w południowym dystrykcie Nowego Jorku przez powoda Calvina Chenga – ofiarę, która twierdzi, że w wyniku takiego ataku straciła 450.000 dolarów w Bitcoinie –
wyjaśnia dokładnie, jak to się dzieje, że firmy telekomunikacyjne odgrywają tak kluczową rolę w tym szczególnym rodzaju oszustwie:

Przestępca przekonuje operatora sieci bezprzewodowej, takiego jak T-Mobile, do przeniesienia dostępu do numeru telefonu komórkowego z zarejestrowanej karty SIM jednego ze swoich klientów […] na kartę SIM kontrolowaną przez osobę trzecią […]. Ten rodzaj przejęcia konta nie jest odosobnionym przestępstwem jako takim, ponieważ wymaga aktywnego udziału operatora w celu zamiany karty SIM na telefon osoby nieuprawnionej.

– czytamy.

Zdaniem Chenga do incydentu, którego dotyczy pozew, doszło po udanym ataku w maju 2020 r. wymierzonym przeciwko klientowi T-Mobile i współzałożycielowi funduszu inwestycyjnego Iterative Capital, Brandonowi Buchanan.

Cheng przeprowadził kilka udanych transakcji wykorzystując Iterative, aby kupić Bitcoina w miesiącach poprzedzających incydent, komunikując się z Buchananem i innymi osobami w Iterative przez Telegram i używając giełdy kryptograficznej zarządzanej przez fundusz.

Po ataku sprawcy rzekomo podszywali się pod Buchanana na czacie telegramowym z Chengiem, zwracając się do niego z pytaniem, czy chciałby sprzedać Bitcoiny dla klienta Iterative po atrakcyjnej cenie. Myśląc, że komunikacja pochodzi od Buchanana, Cheng zgodził się na umowę i przeniósł Bitcoiny do portfela cyfrowego, który uważał za należący do Buchanana i / lub Iterative.

Jak podkreślono w pozwie, SIM swapping nie jest nowym zjawiskiem i jest aktywnie omawiany przez agencje federalne najpóźniej od 2016 roku. Nie jest to również pierwszy raz, kiedy T-Mobile został uwikłany w pozwy sądowe związane z zamianą kart SIM z udziałem inwestorów kryptowalutowych.

  • Apple Pay ogłasza wsparcie dla płatności Bitcoin poprzez BitPay:

Amerykańscy posiadacze BitPay Mastercard mogą teraz dodawać swoje karty zasobne w kryptowaluty jako sposób płatności w Apple Pay. BitPay zapowiada, że w kolejce na wdrożenie rozwiązania czekają już Google i Samsung.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się spokojnymi wzrostami. Bitcoin i Ethereum notują wzrost kolejno o 0,2% i 2,3%. Polkadot, XRP i Binance Coin, mogą pochwalić się wyższymi wynikami o 17,5%, 10,8% i 10,3%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.470 bln dolarów, a całkowity obrót 202 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.