News

#1305 Newsy z dnia 06.03.2021

Z sobotnich wydarzeń: USA: Akt oskarżenia wobec nieistniejącej już Geek Group; Tweet Genesis już w sprzedaży; Rosja: Cryptouniverse oskarżana o oszustwo; Współzałożyciel Centra Tech Inc skazany na 8 lat; Wejście w świat kryptowalut. Giełda, kantor a może bitomat?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • USA: Akt oskarżenia wobec nieistniejącej już Geek Group:

Do amerykański sądi okręgowego wpłynął akt oskarżenia wobiec trzech osób stojących za nieistniejącą już Geek Group, za ich rolę w prowadzeniu nielegalnej działalności w zakresie przesyłania pieniędzy. Wykorzystywała ona Bitcoiny do przenoszenia funduszy między stanami. Zgodnie z aktem oskarżenia, to Christopher Allan Boden, ówczesny prezes Geek Group, „sprzedawał BTC wielu klientom w zamian za amerykańską walutę, głównie gotówkę”.

Akt oskarżenia wobec Bodena i jego wspólników nastąpił ponad dwa lata po tym, jak federalne organy ścigania dokonały nalotu na organizację non-profit z siedzibą w Michigan. Zaraz po nalocie Geek Group, która wcześniej była zaangażowana w działalność charytatywną, ogłosiła zamknięcie.

W międzyczasie, jak pokazują dokumenty oskarżenia, Boden miał uzyskać BTC od Daniela Reynolda Dejagera, który mieszkał w Waszyngtonie. W ramach porozumienia Dejager „okresowo podróżował do Michigan, aby spotkać się z Bodenem”.

Zgodnie z przyjętą koncepcją, Boden wraz z Leesą Beth Vogt i innymi „wpłacali gotówkę otrzymaną od swoich klientów na konto bankowe, do którego miał dostęp Dejager”. Alternatywnie, dokonywano przelewu gotówki do Dejagera, a on „użył tej waluty do zakupu dodatkowych bitcoinów”.

Jednak zgodnie z aktem oskarżenia Stanów Zjednoczonych porozumienie to nie odpowiadało aktualnym przepisom. W akcie oskarżenia prokuratorzy powiedzieli:

W okresie, którego dotyczy niniejszy akt oskarżenia, żaden z podmiotów, tj. Boden, Vogt, Dejager i The Geek Group (znany również jako National Science Institute) nie była zarejestrowana jako firma świadcząca usługi pieniężne ani przekazująca pieniądze w Departamencie Skarbu Stanów Zjednoczonych.

Co więcej, akt oskarżenia ujawnia, że ​​„całkowita wartość Bitcoina sprzedanego przez Bodena i jego współspiskowców była równa ponad 700.000 dolarów w walucie amerykańskiej”.

W międzyczasie prokuratorzy twierdzą, że między 2017, a 2018 rokiem Boden i Dejager uciekali się do mieszania BTC „przed sprzedażą go klientom, aby ukryć jego pochodzenie”. Ponadto Boden i jego wspólnicy są oskarżani o rozszerzenie swoich usług na klientów zaangażowanych w nielegalną działalność.

Dokument stwierdza:

Boden i jego wspólnicy świadomie przeprowadzili i usiłowali przeprowadzić transakcje finansowe. Chodzi o sprzedaż BTC za gotówkę, wpływającą na handel międzystanowy lub zagraniczny, obejmujący mienie reprezentowane przez tajnego funkcjonariusza organów ścigania jako dochód z określonej nielegalnej działalności. Oznaczało to dystrybucję substancji kontrolowanych z naruszeniem artykułu 21, Kodeksu Stanów Zjednoczonych, sekcja 841.

Tymczasem w aktach oskarżenia stwierdza się, że po skazaniu Bodena i jego wspólników środki wpłyną na rzecz USA. Oprócz 1.33 BTC, wszystkie aktywa kryptograficzne dostępne z portfeli powiązanych z dwoma urządzeniami Trezor, zawierające co najmniej 0.365 BTC, skonfiskowane w dniu 21 grudnia 2018 roku lub w okolicach tej daty, ”przepadną na rzecz rządu Stanów Zjednoczonych”.

  • Tweet Genesis już w sprzedaży:

Prezes Twittera, Jack Dorsey, wystawia na aukcji pierwszą w historii wiadomość platformy jako NFT na platformie Valuables. W sobotę rano wpłynęła wysoka oferta o wartości 2 mln dolarów, złożona przez Justina Suna, założyciela TRON i dyrektora generalnego BitTorrent. Sun toczy wojnę przetargową o historyczny tweet z Siną Estavi, którego profil na LinkedIn opisuje go jako dyrektora generalnego CryptoLand & Bridge z siedzibą w Malezji.

 

Valuables to platforma oparta na Ethereum stworzona przez sieć społecznościową Cent, która umożliwia użytkownikom Twittera uwierzytelnianie swoich tweetów w celu sprzedaży innym (wyobraź je sobie jako kopie podpisane cyfrowo).

Poniżej tweet Dorsey’a:

 

 

Dorsey jest znanym fanem Bitcoina, dokonującym wielu wypraw w kosmos. Cash App, z jego innej firmy, Square, jest głównym miejscem zakupu kryptowaluty przez inwestorów detalicznych. Dorsey zainwestował również w Lightning Labs, drugą warstwę w sieci Bitcoin, postrzeganą jako rozwiązanie skalujące.

 

  • Rosja: Cryptouniverse oskarżana o oszustwo:

Rosyjska firma wydobywcza boryka się z problemami prawnymi w Petersburgu, gdzie trzy osoby oskarżają ją o oszustwo. Cryptouniverse zmierzy się teraz z procesem karnym. Według RBC, sąd w Sankt Petersburgu przyjął apelację trzech klientów Cryptouniverse, koparki BTC i LTC założonej w 2018 roku.

Początkowo sprawa przeciwko firmie trafiła na pierwsze strony gazet w sierpniu 2020 roku. Biznesmen Aleksiej Burik podjął kroki prawne, twierdząc, że Cryptouniverse rzekomo sprzeniewierzył jego sprzęt do kopania kryptowalut i wydobyte monety o wartości 25 mln rubli (340.000 dolarów).

W tym czasie Sąd Okręgowy w Kujbyszewskim odrzucił wniosek o wszczęcie postępowania karnego w sprawie oszustwa, w które zaangażowane jest teraz trio, po tym, jak firma wydobywcza złożyła apelację.

Ponieważ Sąd Miejski w Sankt Petersburgu rozpatrzył pozytywnoie zarzuty trzech osób, sprawa karna jest skierowana przeciwko Michaiłowi Kvasnikowowi, dyrektorowi generalnemu Cryptouniverse, który jest właścicielem około 60% firmy.

Eksperci cytowani przez RBC stwierdzili, że większość spraw sądowych przeciwko farmom wydobywającym kryptowaluty, takim jak Cryptouniverse, ma związek z nagłą zmianą warunków użytkowania sprzętu. Takie zmiany jednak wcale nie sprzyjają klientom, stwierdzili eksperci.

Jednak problem jest głębszy, niż się wydaje. Związek zawodowy górników kryptowalut w Rosji obwinia o wysokie koszty instalacji platform do wydobywania kryptowalut w domach. W ten sposób ludzie są zmuszeni pośrednio polegać na kopalnianych centrach danych.

Według Maxima Nikolaeva, koordynatora związku zawodowego górników kryptowalut w Rosji, brak regulacji w branży wydobywczej w pewien sposób powoduje tego rodzaju problemy prawne z firmami górniczymi.

Co więcej, taki brak ram prawnych otwiera drzwi do wpływania na zyski klientów firm wydobywających kryptowaluty, twierdzą eksperci.

  • Współzałożyciel Centra Tech Inc skazany na 8 lat:

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych skazał dziś Sohraba „Sama” Sharmę, jednego z założycieli projektu kryptograficznego „Centra Tech”, na osiem lat odsiadki za „oszustwo ICOWładze stwierdziły, że program inwestycyjny w kryptowaluty wyłudził od ofiar ponad 25 mln dolarów cyfrowych funduszy.

Sharma wcześniej przyznał się do zarzutów, które obejmowały spisek w celu popełnienia „oszustwa związanego z papierami wartościowymi, oszustwa elektronicznego i oszustwa pocztowego” w ramach ICO z lipca 2017 roku. Oprócz kary więzienia, 29-letni mieszkaniec Florydy został skazany na karę grzywny w wysokości 20.000 dolarów, a następnie skonfiskowano ponad 36 mln dolarów w nielegalnie zdobytych funduszach.

Firma z siedzibą w Miami szczyciła się doświadczonymi dyrektorami zarządzającymi, którzy udawali i reklamowali fałszywe partnerstwa z firmami takimi jak Bancorp, Visa i Mastercard. Firma przedstawiała fałszywego dyrektora generalnego o nazwisku „Michael Edwards” z referencjami, takimi jak dwudziestoletnie doświadczenie w bankowości i edukacji na Uniwersytecie Harvarda.

Firma posunęła się nawet do zatrudniania znanych osób, takich jak bokser Floyd Mayweather i osobowość medialna DJ Khaled, aby promować swoje tokeny wśród inwestorów kryptowalutowych. Na podstawie tych kroków ofiary zaoferowały firmie kryptowalutowej warte miliony dolarów inwestycje w firmowe „tokeny Centra Tech”.

Odnosząc się do sprawy, prokurator USA Ilan Graff powiedział w oświadczeniu:

Sharma kierował planem oszukiwania inwestorów, fałszywie twierdząc, że start-up, którego był współzałożycielem, opracował w pełni funkcjonalne, najnowocześniejsze produkty finansowe związane z kryptowalutami.

W 2018 roku, wraz z Federalnym Biurem Śledczym (FBI), DoJ przejął 100.000 Ether w ramach funduszy zebranych od ofiar, które zakupiły tokeny Centry. Na początku tego roku US Marshals Service sprzedał przejęte aktywa Ether za około 33.4 miliona dolarów. DoJ zamierza wykorzystać te fundusze i inne dochody z oszustw w celu rekompensaty dla ofiar oszustwa Centra Tech.

  • Wejście w świat kryptowalut. Giełda, kantor a może bitomat?:

Stawianie pierwszych kroków na rynku kryptowalut jest czasami nie lada wyzwaniem. Każdy z nas był kiedyś przysłowiowym „świeżakiem”. Jeżeli więc zastanawiacie się jak w bezpieczny sposób kupić swoje pierwsze kryptowaluty i zostać profesjonalnie wprowadzonym w ten świat, to ten wpis jest właśnie dla Was.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzisiejsza doba nie przynosi większych zmian na giełdach. W górę idzie Ethereum o 5,30%, Uniswap o 2,71%, Litecoin o 0,79% i Chainlink o 0,04%. Korektę notuje Bitcoin o -1,24%, Cardano o -4,46%, Polkadot o -2,14%, XRP o -1,39%, Bitcoin Cash o -0,42% i Stellar o -1,62%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.48 bln dolarów, a całkowity obrót 94.8 mld dolarów.

źródło: news.bitcoin.com, coindesk.com, eng.ambcrypto.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.