News

#1345 Newsy z dnia 15.04.2021

Z czwartkowych wydarzeń: Citigroup: Zużycie energii Bitcoina „66 razy wyższe niż w 2015 r.”; Chińscy inwestorzy ponownie uruchamiają irańską kopalnię Bitcoina; WEF: Nadchodzą surowe regulacje Bitcoina; Największy ubezpieczyciel w Szwajcarii akceptuje płatności w Bitcoinie; ARK kupiło akcje Coinbase za 246 mln USD. COIN w trzech nowych ETF-ach; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Citigroup: Zużycie energii Bitcoina „66 razy wyższe niż w 2015 r.”:

Debata na temat zużycia energii do wydobywania Bitcoina ożywia się coraz bardziej, a korporacje stoją w obliczu sprzeciwu opinii publicznej i akcjonariuszy w związku z inwestycjami w Bitcoina.

Według raportu Citigroup Inc., Bitcoin zużywa 66 razy więcej energii elektrycznej niż w 2015 roku. Dodał, że emisje dwutlenku węgla związane z wydobyciem będą prawdopodobnie podlegały coraz większej kontroli.

Stwierdzenie to jest poparte nowymi badaniami firmy Mastercard – która właśnie wydała własny kalkulator emisji dwutlenku węgla – które pokazują, że 54% ludzi uważa, iż ochrona środowiska jest teraz ważniejsza niż była przed COVID-19.

Wraz ze wzrostem wartości Bitcoina powinno rosnąć również jego zużycie energii.

– stwierdzili Analitycy Citigroup.

Jednak zużycie energii elektrycznej w sieci rośnie znacznie wolniej niż cena, która w tym samym okresie wzrosła około 170 razy. Raport Citigroup, cytując dane z Cambridge University Center for Alternative Finance, stwierdził, że globalne zapotrzebowanie na energię przez sieć Bitcoina osiągnęło w skali roku 143 terawatogodziny. To o około 4% więcej niż całkowita produkcja energii elektrycznej w Argentynie w 2019 r.

Indeks zużycia energii elektrycznej Bitcoina Cambridge obecnie szacuje, że roczne zużycie energii elektrycznej Bitcoina jest obecnie gdzieś pomiędzy Szwecją i Malezją i wynosi 141,6 TWh rocznie.

Raport sugeruje, że Chiny mogą rozprawić się z miningiem z powodu obaw o środowisko:

Wydobywanie i wykorzystywanie tych „monet” jest niewątpliwie energochłonne i może podlegać większej kontroli regulacyjnej w miarę rozszerzania się adopcji, zwłaszcza jeśli Stany Zjednoczone będą nadal skalować swój ślad kryptograficzny, a Chiny, jako lider rynku, rozprawią się z wydobyciem Bitcoinów, jeśli wpłynie to negatywnie na cele klimatyczne.

– czytamy.

Wpływ Bitcoina na środowisko był przedmiotem zaciekłej debaty, a wiele argumentów na jego temat zostało obalonych lub przynajmniej okazało się, że są znacznie bardziej skomplikowane, niż sugerują przeciwnicy. Pod koniec marca współzałożyciel Coin Metrics, Nic Carter, przedstawił dobrze zbadaną odpowiedź na niektóre z tych kluczowych twierdzeń.

Stwierdził w niej, że w czterech chińskich prowincjach, w których występuje większość wydobycia BTC jest pod dostatkiem energii, a znaczna jej część pochodzi z energii słonecznej, wiatrowej i wodnej. Ponadto chiński rząd faktycznie ogranicza lub sekwestruje moc, usuwając nadmiar energii z sieci lub konsumpcji publicznej, często w celu utrzymania poziomów cen.

Aby utrzymać zyski, górnicy będą generalnie używać najtańszej dostępnej mocy. Co roku odbywa się migracja do prowincji Syczuan, aby skorzystać z taniej energii wodnej w porze deszczowej. Badania sugerują, że od 39% do 76% wydobycia Bitcoinów wykorzystuje energię odnawialną.

  • Chińscy inwestorzy ponownie uruchamiają irańską kopalnię Bitcoina:

Po czterech miesiącach zamknięcia największy irański ośrodek wydobywczy Bitcoina ma wznowić swoją działalność.

Według raportu IranWire, decyzja o wznowieniu działalności na farmie wydobywczej była spowodowana ogromnym finansowaniem ze strony chińskich sponsorów. Położona w Rafsanjan, mieście w prowincji Kerman w południowo-wschodnim Iranie, kopalnia była w centrum kontrowersji na początku 2021 roku.

W styczniu władze prowincji nakazały zamknięcie centrum wydobywczego w związku z gwałtownymi przerwami w dostawie prądu w Iranie.

Rzeczywiście, centrum wydobywcze Rafsanjan podobno zużywa 175 megawatogodzin energii elektrycznej – prawie jedną trzecią całkowitej mocy przydzielonej górnikom kryptowalut w Iranie. Założona w 2019 roku farma  jest podobno największym centrum danych na Bliskim Wschodzie.

Zwracając się w środę do rady miasta, przedstawiciel Rafsanjan, Hossein Jalali, przekonywał, że ogromne inwestycje w centrum wydobywcze Bitcoina „nie powinny zostać utracone”.

Jednak mieszkańcy są podobno zaniepokojeni faktem, że ponowne otwarcie przebiega bez żadnych wysiłków w celu złagodzenia problemów z przerwami w dostawie energii elektrycznej.

Zakład Rafsanjan jest jednym z wielu wspieranych przez Chiny obiektów wydobywczych Bitcoina w Iranie, zwłaszcza w południowo-wschodniej specjalnej strefie ekonomicznej. Chińskie pieniądze napływające do irańskich operacji wydobywczych Bitcoinów pojawiają się nieco na marginesie stosunków gospodarczych między oboma krajami pod egidą „25-letniego kontraktu”.

Bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące zużycia energii elektrycznej zmuszają chińskich górników do opuszczania niektórych głównych ośrodków wydobycia kryptowalut w kraju. Iran oferuje alternatywę dla takich przedsiębiorstw, biorąc pod uwagę niskie koszty energii elektrycznej w tym kraju.

  • WEF: Nadchodzą surowe regulacje Bitcoina:

Ci, którzy nadzorują tradycyjny sektor finansowy, nie pozwolą Bitcoinowi odejść w stronę zachodu słońca bez walki.

Takie jest zdanie wyrażone przez szefową Światowego Forum Ekonomicznego ds. Technologii Blockchain i aktywów cyfrowych, Sheilę Warren, która powiedziała, że wkrótce Bitcoina i szerszą przestrzeń kryptowalut  dotknie „dramatyczna” runda regulacji.

Będziemy świadkami kolejnej rundy dość dramatycznych prób uregulowania tej przestrzeni. Ponieważ w tych przestrzeniach jest coraz więcej działań, jest coraz więcej sygnałów dla organów regulacyjnych, aby się zaangażować.

– powiedziała Warren dla Bloomberg.

Komentarze Warren pojawiły się kilka godzin po tym, jak Coinbase stała się pierwszą giełdą kryptowalut, która notowała swoje akcje na Nasdaq. W połączeniu z gwałtownym wzrostem Bitcoina w ciągu ostatniego roku, który osiągnął nowe szczyty blisko 65 000 USD, obserwatorzy z branży mieli nadzieję, że korelacja tych dwóch nada nową legitymizację przestrzeni kryptowalut.

Taka możliwość może stać się rzeczywistością, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę zalecane podejście do regulacji komisarz ds. Papierów Wartościowych i Giełd Hester Peirce. Peirce zasugerowała niedawno, że projekty kryptograficzne powinny mieć trzyletni okres karencji na rozpoczęcie operacji, zanim będzie trzeba zarejestrować jakikolwiek token jako papier wartościowy – zakładając, że zostaną spełnione określone warunki.

Między innymi sieć Blockchain musiałaby udowodnić, że jest wystarczająco zdecentralizowana do końca trzyletniego okresu, aby uniknąć dalszej kontroli SEC.

Warren uważa jednak, że kontrola jest nieunikniona i zasugerowała, iż będzie się zwiększać w miarę dalszego wzrostu ceny Bitcoina. Warren powiedziała, że gwałtowna aktywność wywołana boomem na kryptowaluty oraz notowanie Coinbase były tylko początkiem procesu, a nie jego kulminacją.

  • Największy ubezpieczyciel w Szwajcarii akceptuje płatności w Bitcoinie:

AXA, druga co do wielkości firma ubezpieczeniowa w Europie, stała się pierwszym szwajcarskim ubezpieczycielem all-line, który zaoferował swoim klientom opcję opłacania rachunków za pomocą Bitcoina, co umożliwiła współpraca z uznanym brokerem kryptowalut Bitcoin Suisse.

Płatności Bitcoinowe będą akceptowane dla prawie wszystkich produktów AXA, z wyjątkiem ubezpieczeń na życie ze względu na dotyczące ich bariery regulacyjne. AXA jako kluczowy czynnik przy jej wyborze integracji kryptowaluty z jej codziennymi operacjami podała przyspieszoną cyfrową transformację globalnej gospodarki podczas pandemii koronawirusa . Jednak ubezpieczyciel zauważa, iż już w 2019 roku przeprowadził badania rynkowe, które pokazują, że około jedna trzecia respondentów w wieku od 18 do 55 lat już posiadała lub była zainteresowana kryptowalutami.

Według Claudii Bienentreu, szefowej ds. otwartych innowacji w AXA Szwajcaria, akceptacja płatności Bitcoinowych jest „odpowiedzią AXA na rosnące zapotrzebowanie klientów na alternatywne rozwiązania płatnicze, gdy nowe technologie odgrywają coraz większą rolę”.

Konfiguracja po stronie klienta będzie prostym przelewem online z numerem referencyjnym: kwota zadłużenia we frankach szwajcarskich zostanie przeliczona na równoważną sumę w Bitcoinie, a wskazany kurs wymiany pozostanie ważny przez określony czas. W tym okresie klienci nie będą ponosić żadnego ryzyka kursowego, a AXA nie pobiera żadnych dodatkowych opłat od klientów, którzy zdecydują się płacić swoje rachunki w Bitcoinie, a nie w walucie fiducjarnej.

Sama AXA nie będzie przechowywać w swoich bilansach żadnego otrzymanego Bitcoina. Zamiast tego Bitcoiny trafią w ręce brokera kryptowalut Bitcoin Suisse. Warto zauważyć, że podczas gdy sama AXA nie dodaje żadnych opłat za płatności Bitcoinem, Bitcoin Suisse uwzględnia własną prowizję w wysokości 1,75% przy obliczaniu kursów wymiany Bitcoin / frank szwajcarski dla klientów AXA.

  • ARK kupiło akcje Coinbase za 246 mln USD. COIN w trzech nowych ETF-ach:

Trzy fundusze giełdowe oferowane przez ARK Invest Cathie Wood kupiły 749 205 akcji Coinbase Global Inc. (COIN) o łącznej wartości około 246 mln USD.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się spokojnymi ruchami wzrostowymi. Wśród czołowych kyrptowalut jedynie Bitcoin notuje niewielki spadek na poziomie 0,3%. Wartość Ethereum wzrosła o 5%, Binance Coin o 1,4%, XRP o 2,8%, Cardano o 2,9% a Polkadot o 2,8%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.238 bln dolarów, a całkowity obrót 189 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.