News

#1360 Newsy z dnia 30.04.2021

Z piątkowych wydarzeń: Największy w historii wydruk USDC oznacza najniższą dominację BTC od lat; Szefowa SEC ustąpiła ze stanowiska zaledwie kilka dni po objęciu funkcji; Hotbit zawiesza swoje usługi po czwartkowym cyberataku; Turcja: Areszt dla 6 osób powiązanych z zamkniętą giełdą Thodex; Raport walki z e-okupami uderza w branżę kryptowalut; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Największy w historii wydruk USDC oznacza najniższą dominację BTC od lat:

Dziś wydrukowano najwięcej USDC, niż kiedykolwiek w okresie istnienia stablecoina opartego na dolarach, gdyż za jednym zamachem wybito nieco ponad 3 mld dolarów. Nowe monety dolarowe są bite za każdym razem, gdy klient wymieni dolary amerykańskie na stablecoin, a piątkowy napływ wyniósł ponad 26% jego kapitalizacji rynkowej w danym momencie.

Nagłe pojawienie się 3 mld dolarów USDC na rynku kryptowalut zbiega się z rosnącym rynkiem altcoinów, o czym świadczy spadek dominacji Bitcoina do najniższej kapitalizacji rynkowej od dwóch i pół roku.

Dominacja Bitcoina, wynosząca 47,79% w piątek, była najniższa od sierpnia 2018 roku, ponieważ Ethereum, Binance Smart Chain, Cardano i inni zauważyli, że ich własna kapitalizacja rynkowa gwałtownie wzrosła od przełomu roku. Na początku stycznia dominacja Bitcoina wynosiła ponad 70% i od tamtej pory ciągle spada.

Wartość USDC w obiegu wzrosła w piątek z 11 mld dolarów do prawie 14.4 mld dolarów, co oznacza, że ​​USD Coin ma obecnie kapitalizację rynkową równą 28% najczęściej używanego stablecoina, Tether, z czego ponad 50 mld jest w obiegu. W sierpniu 2020 roku USDC utrzymywał kapitalizację rynkową o wartości zaledwie jednej dziesiątej wartości Tether, co sugeruje, że inwestorzy znaleźli konkretne zastosowanie dla USD Coin, być może kosztem USDT.

Circle, który założył USD Coin w połączeniu ze znaną giełdą kryptowalut Coinbase, niedawno ogłosił, że skorzystał z usługi Signature Bank, aby zapewnić wsparcie USD Coin odpowiednimi rezerwami. Moneta USD jest podobno zabezpieczona mieszanką gotówki i krótkoterminowych obligacji skarbowych USA.

  • Szefowa SEC ustąpiła ze stanowiska zaledwie kilka dni po objęciu funkcji:

Nowy szef amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Alex Oh, zrezygnowała ze stanowiska w SEC zaledwie kilka dni po objęciu funkcji.

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem SEC, Oh ustąpiła z powodów osobistych. Jednak w swojej rezygnacji była szefowa organów ścigania ujawniła, że ustępuje, aby uniknąć rozproszenia uwagi, gdy zajmuje się kontrowersjami wynikającymi ze sprawy, nad którą pracowała w przeszłości.

Oh była wcześniej wspólnikiem w prywatnej kancelarii prawnej Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison, gdzie reprezentowała między innymi giganta naftowego Exxon Mobil Corp.

W poniedziałek sędzia Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych, Royce Lamberth, zakwestionował działanie Oh w trakcie postępowania sądowego. Została ona poproszona o przedstawienie dowodów na nieuzasadnione tezy, które wysunęła podczas zeznań w jednej ze spraw.

W tym tygodniu nastąpiła zmiana w jednej ze spraw, nad którą pracowałam, będąc jeszcze w prywatnej kancelarii prawniczej. Doszłam do wniosku, że nie mogę w pełni poświęcić się nowemu stanowisku, dopóki poprzedni rozdział mojej kariery ostatecznie nie zostanie zamknięty.

– powiedziała Oh w liście z rezygnacją skierowanym do przewodniczącego SEC.

Oh zastąpi Melissa Hodgman, która wcześniej pełniła tę rolę na początku 2021 roku. W przyszłości Hodgman będzie pełnić funkcję dyrektora wykonawczego.

Mianowanie Genslera na przewodniczącego SEC w połowie kwietnia było postrzegane jako możliwe dobrodziejstwo dla przestrzeni kryptowalut, biorąc pod uwagę jego zasługi jako edukatora blockchain i akceptację roli Bitcoina i innych kryptowalut jako nowych narzędzi finansowych.

  • Hotbit zawiesza swoje usługi po czwartkowym cyberataku:

Giełda kryptowalut Hotbit zamknęła wszystkie swoje usługi po próbie włamania w dniu wczorajszym.

Hotbit stał się ofiarą poważnego cyberataku, który rozpoczął się około godziny 20:00 czasu UTC 29 kwietnia 2021 roku. Doprowadziło do paraliżu niektórych podstawowych usług.

– czytamy w komunikacie na stronie internetowej platformy.

Podobno hakerom nie udało się uzyskać dostępu do portfeli Hotbit, ale udało im się włamać do bazy danych użytkowników platformy. W związku z tym zespół Hotbit radzi klientom ignorowanie wszelkich komunikatów od podmiotów podających się za przedstawicieli giełdy.

Ponieważ wszystkie normalne operacje są obecnie wstrzymane, Hotbit ujawnił również, że oczekujące zlecenia handlowe są anulowane, aby zapobiec stratom. Giełda zobowiązała się również do pokrycia wszelkich strat wynikających z funduszy giełdowych notowanych na swojej platformie.

Zgodnie z zapowiedzią Hotbit, konserwacja potrwa co najmniej siedem dni, zaznaczając, że dochodzenie i aktualizacja systemu może potrwać nawet dwa tygodnie.

Zwracając się do użytkowników grupy giełdy na Telegramie, Alex Zhou, dyrektor ds. bezpieczeństwa Hotbit, ujawnił, że atak nie miał wpływu na fundusze użytkowników, stwierdzając:

Haker próbował włamać się do serwera portfela, aby ukraść środki. Akcja została zidentyfikowana i pomyślnie zablokowana przez system kontroli ryzyka Hotbit. Wszystkie fundusze użytkowników są bezpieczne. W chwili obecnej Hotbit jest w trakcie przenoszenia wszystkich środków z hot wallet do cold wallet.

– powiedział.

                                                               Źródło: Etherscan

Obawy przed incydentem będącym oszustwem wyjściowym zespołu Hotbit są namacalne. Wcześniej w kwietniu dwie główne giełdy w Turcji przestały działać, a ich kadra kierownicza uciekła z milionami dolarów funduszy użytkowników. Oba incydenty doprowadziły do szeroko zakrojonych aresztowań przez organy ścigania. Pojawiły się też rządowe plany dotyczące ustanowienia centralnego banku depozytariusza dla giełd kryptowalut w Turcji.

  • Turcja: Areszt dla 6 osób powiązanych z zamkniętą giełdą Thodex:

Władze tureckie prowadzą dochodzenie w sprawie lokalnej giełdy kryptowalut Thodex, która w zeszłym tygodniu nagle zatrzymała handel. W czwartek turecki sąd aresztował sześciu podejrzanych oczekujących na proces, w tym rodzeństwo zaginionego dyrektora generalnego oraz pracowników firmy, podał Reuters.

W ramach śledztwa Interpol podobno wydał czerwoną notę ​​skierowaną do dyrektora generalnego i założyciela Thodex, Faruka Fatiha Özera, który podobno przyleciał do Albanii. „Kiedy zostaje złapany na czerwonej ulotce, mamy umowy ekstradycyjne z dużą częścią tych krajów. Jeśli Bóg pozwoli, zostanie schwytany i wróci ”- powiedział minister spraw wewnętrznych Süleyman Soylu.

Lokalne władze zatrzymały ponad 83 osoby podejrzane o udział w tej sprawie w związku z rosnącymi obawami, że Thodex był oszustwem po tym, jak platforma wstrzymała wypłaty pieniędzy.

Niektórzy wskazują, że rodzeństwo podejrzewa Ozer’a – Güven Ozer i Serap Ozer – mogło odgrywać główne role w operacjach Thodex, z zaznaczeniem, że oboje mieli znaczne udziały krypto, według raportów lokalnej agencji informacyjnej Anadolu Agency.

Güven Özer ma podobno prawie 22 mln tureckich lirów (2.7 mln dolarów) na dwóch głównych lokalnych giełdach kryptowalut, w tym BtcTurk i Paribu. Güven był podobno aktywnym dyrektorem w Thodex, mimo że nie pełnił oficjalnej roli w firmie.

Serap Özer, siostra zaginionego dyrektora generalnego, miała podobno ponad 120 mln lirów (14.6 mln dolarów) transakcji kryptograficznych na swoim koncie Binance w latach 2018-2021. Twierdziła ona, że ​​konto to nie należało do niej. Serap rzekomo nadzorowała działalność finansową w Thodex.

Jak wcześniej informowaliśmy, zaginiony dyrektor generalny Thodex podobno uciekł z kryptowalutą o wartości 2 mld dolarów, ale według najnowszych doniesień minister spraw wewnętrznych powiedział, że portfel firmy zawiera 108 mln dolarów.

Wiadomość pojawia się, gdy rząd turecki zaostrza swoje stanowisko w sprawie kryptowalut, a bank centralny tego kraju oficjalnie zakazuje płatności kryptograficznych. Inna turecka giełda kryptowalut, Vebitcoin, również ogłosiła w zeszłym tygodniu, że zaprzestanie działalności w związku z aresztowaniami pracowników i zarzutami oszustwa.

  • Raport walki z e-okupami uderza w branżę kryptowalut:

Ze Stanów Zjednoczonych dobiega kolejny głos o konieczności zwiększenia nadzoru nad kryptowalutami. Tym razem wybrzmiewa on poprzez RTF (Ransomware Task Force), grupę zadaniową powołaną, by opracować politykę walki ze zjawiskiem ransomware – czyli żądań okupów (opłacanych najczęściej w krypto) w zamian za dostęp do wcześniej przechwyconych danych. Zespół zadaniowy w raporcie wysłanym w tym tygodniu do administracji prezydenta Joe Bidena uznał konieczność większej kontroli sektora kryptowalut jako priorytet dla walki ze zjawiskiem ransomware.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzisiejsza doba pokazuje nam wzrosty wśród topowych krypto. W górę idzie Bitcoin o 6,54%, XRP o 14,54%, Binance Coin o 5,45%, Cardano o 0,73%, Dogecoin o 2,10%, Polkadot o 7,70%, Bitcoin Cash o 12,16%, Litecoin o 6,19% i Chainlink o 6,38%. Korektę notuje Ethereum o -0,38%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.18 bln dolarów, a całkowity obrót 146.2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.