News

#1385 Newsy z dnia 25.05.2021

Z wtorkowych wydarzeń: Fed: USA muszą wygrać wyścig CBDC, aby dolar zachował status globalnej waluty rezerwowej; Bank Indonezji dołącza do wyścigu CBDC; Więcej Amerykanów słyszało o Dogecoin niż Ethereum; Bank centralny Republiki Południowej Afryki rozpoczyna wstępne badanie detalicznego CBDC; Co Elon Musk ustalił na spotkaniu z amerykańskimi górnikami?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Fed: USA muszą wygrać wyścig CBDC, aby dolar zachował status globalnej waluty rezerwowej:

Gubernator Fed argumentowała, że Stany Zjednoczone muszą przodować w tworzeniu cyfrowej waluty emitowanej przez bank centralny, czyli CBDC, aby wzmocnić rolę dolara amerykańskiego jako globalnej waluty rezerwowej.

W opublikowanym ogłoszeniu gubernator Rezerwy Federalnej Lael Brainard stwierdziła, że wiodące projekty CBDC mogą mieć „znaczący wpływ” na globalny system finansowy, wzywając Stany Zjednoczone do zapewnienia, że odgrywają wiodącą rolę w rozwijającym się ekosystemie CBDC:

Biorąc pod uwagę możliwość zdobycia przez CBDC znaczenia w płatnościach transgranicznych i rolę dolara jako waluty rezerwowej, konieczne jest, aby Stany Zjednoczone uczestniczyły w opracowywaniu standardu transgranicznego.

– mówi.

W ogłoszeniu odnotowano, że Fed „koncentruje się na czterech kluczowych obszarach rozwoju CBDC -„ rosnącej roli cyfrowych pieniędzy prywatnych, migracji do płatności cyfrowych, planach wykorzystania zagranicznych CBDC w płatnościach transgranicznych i obawach dotyczących wykluczenia finansowego”.

Gubernator zaoferowała niektóre z potencjalnych korzyści z wprowadzenia CBDC, twierdząc, że pandemia COVID-19 „przyspieszyła migrację do płatności cyfrowych” wśród amerykańskich gospodarstw domowych i zauważyła, że dystrybucja przedpłaconych kart debetowych zajęła „tygodnie” gospodarstwom domowym, które nie miały złożonych aktualnych informacji bankowych w Urzędzie Skarbowym.

Musimy zbadać – i spróbować przewidzieć – zakres, w jakim potrzeby i preferencje gospodarstw domowych i firm mogą z czasem dalej migrować do płatności cyfrowych.

– dodała.

Brainard podkreśliła również potencjalne ryzyko związane z powszechnym przyjęciem prywatnych stablecoinów, sugerując, że CBDC może zapewnić narzędzia i korzyści związane z istniejącymi stabilnymi tokenami USD bez podważania kontroli rządu nad polityką pieniężną.

  • Bank Indonezji dołącza do wyścigu CBDC:

Bank Indonezji (BI) to jeden z ostatnich światowych banków centralnych, który ogłosił plany państwowej waluty cyfrowej w obliczu znacznego wzrostu liczby płatności cyfrowych w tym kraju.

Zgodnie z doniesieniami Reuters, gubernator Perry Warjiyo powiedział, iż bank centralny Indonezji planuje wprowadzenie cyfrowej rupii jako legalnego instrumentu płatniczego w Indonezji.

Urzędnik zauważył, że rupia jest do tej pory jedyną prawnie akceptowaną walutą płatniczą w kraju, a BI będzie dążyć do uregulowania cyfrowej rupii w taki sam sposób, w jaki reguluje transakcje gotówkowe i kartowe.

Według Warjiyo, BI bada obecnie potencjalne korzyści płynące z cyfrowej rupii, w tym jej wpływ na politykę pieniężną i systemy płatnicze, a także ocenia gotowość infrastruktury finansowej. Zauważył, że bank ocenia również potencjalne możliwości technologiczne w zakresie budowy cyfrowej waluty banku centralnego. Przemawiając na transmitowanej strumieniowo konferencji prasowej, urzędnik nie określił dokładnego harmonogramu rozwoju cyfrowej rupii.

Zgodnie z informacjami dostępnymi na oficjalnej stronie banku, BI ma w najbliższym czasie zdecydować o emisji rupii cyfrowej, ponieważ niezbędne przygotowania zostały zakończone.

BI nadal koncentruje się obecnie na transformacji cyfrowej w ramach indonezyjskiego planu systemów płatności do 2025 r.

– zauważono w oświadczeniu.

Według raportu wejście Indonezji do globalnego wyścigu CBDC jest odpowiedzią na poważny wzrost w bankowości cyfrowej, w którym częstotliwość transakcji cyfrowych wzrasta o ponad 60% w ujęciu rocznym. Płatności cyfrowe stanowią jeden z głównych priorytetów polityki tego kraju po tym, jak Indonezja odnotowała silny wzrost transakcji internetowych podczas pandemii COVID-19.

Indonezja znana jest z mieszanego podejścia do regulacji kryptowalut, ponieważ w 2017 roku kraj ten wprowadził ogólny zakaz płatności kryptowalutowych, mimo że handel kryptowalutami jest legalny.

  • Więcej Amerykanów słyszało o Dogecoin niż Ethereum:

W ciągu zaledwie pięciu lat od uruchomienia, Ethereum wprowadził świat w inteligentne kontrakty, zdecentralizowane finansowanie, rolnictwo dochodowe i niewymienialne tokeny i od dawna stoi tuż za Bitcoinem jako drugi co do wielkości projekt Blockchain pod względem kapitalizacji rynkowej.

Dogecoin (DOGE) to kryptowaluta memowa, która nie zapewniła żadnej innowacji, nie ma prawdziwej racji bytu i jest popularna tylko dlatego, że stała się zabawką słynnego multimiliardera w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Tak więc naturalnie, jak można by się spodziewać, przeciętny obywatel jest już lepiej zaznajomiony z Dogecoinem niż z Ethereum. Tak wynika z wyników ankiety przeprowadzonej przez Harris Poll we współpracy z CouponCabin, która poprosiła ponad 2000 dorosłych w Stanach Zjednoczonych o wyrażenie opinii na temat kryptowalut.

Zgodnie z wynikami ankiety 29% respondentów stwierdziło, że zna Dogecoin, w porównaniu do zaledwie 21%, które zna Ethereum.

Spośród wszystkich 2063 respondentów 89% stwierdziło, że przynajmniej słyszało o kryptowalutach. Bitcoin był już znany większości (71%) respondentów, a Dogecoin był drugą najbardziej znaną monetą.

Inne cyfrowe aktywa, których znajomość Amerykanie potwierdzili, to stablecoin wprowadzony przez Coinbase i Circle, USD Coin, o którym wiedzę ma 21% respondentów. Około 18% respondentów stwierdziło, że zna Litecoina, a 10% stwierdziło, że jest im znany Stellar.

Na pytanie, czy wierzą, że kryptowaluty staną się przyszłością pieniądza, 31% odpowiedziało pozytywnie, a 30% stwierdziło, że uważa kryptowaluty za „innowacyjne”. Jednocześnie 23% respondentów stwierdziło, że uważa kryptowalutę za sposób na szybkie wzbogacenie się, podczas gdy 19% określiło technologię jako podejrzaną lub nikczemną. Prawie połowa (44%) respondentów stwierdziła, że byliby otwarci na otrzymanie kryptowaluty w ramach programu nagród cashback online.

  • Bank centralny Republiki Południowej Afryki rozpoczyna wstępne badanie detalicznego CBDC:

Republika Południowej Afryki jest kolejnym krajem, który rozpoczął badanie możliwości stworzenia własnej suwerennej waluty cyfrowej.

Według opublikowanego komunikatu, Bank Rezerw Republiki Południowej Afryki (SARB) rozpoczął wstępne studia wykonalności dotyczące „zasadności i stosowności” detalicznej waluty cyfrowej banku centralnego.

W ramach swojego ogłoszenia SARB zdefiniował detaliczne CBDC jako bezgotówkową suwerenną walutę cyfrową emitowaną przez bank centralny, nadającą się do płatności elektronicznych.

Celem studium wykonalności jest rozważenie, w jaki sposób emisja CBDC ogólnego przeznaczenia wpłynie na stanowisko polityczne i mandat SARB.

– stwierdził w swoim komunikacie bank centralny RPA.

Według SARB wstępne badanie skupi się na kwestiach związanych z potencjalną emisją CBDC do użytku detalicznego w Republice Południowej Afryki:

Studium wykonalności obejmie praktyczne eksperymenty na różnych pojawiających się platformach technologicznych, biorąc pod uwagę różne czynniki, w tym implikacje polityczne, regulacyjne, bezpieczeństwa i zarządzania ryzykiem.

– czytamy.

Oczekuje się, że badanie CBDC w RPA potrwa do 2022 r. i może być zgodne z istniejącym pilotażem instytucjonalnych płatności cyfrowych pod egidą „Projektu Khokha”.

Podobnie jak inne banki centralne obecnie badające CBDC, SARB stwierdził również, że jego obecne badania eksploracyjne w żaden sposób nie wskazują na plany emisji cyfrowego randu w przyszłości.

  • Co Elon Musk ustalił na spotkaniu z amerykańskimi górnikami?:

Elon Musk opublikował kolejny tweet na temat Bitcoina, wysyłając cenę w górę o około 2000 dolarów.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach po upływie 24h obserwujemy wzrosty wszystkich największych kryptowalut. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 2%, Ethereum o 6,2%, Binance Coin o 8,6%, Cardano o 6,8% a Dogecoin o 6,6%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.625 bln dolarów, a całkowity obrót 201 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.