News

#1405 Newsy z dnia 14.06.2021

Z poniedziałkowych wydarzeń: Bitcoin ETF: GPW w Johannesburgu odrzuca wniosek firmy Sygnia; G7: Liderzy wezwali Rosję do działań przeciwko hakerom ransomware; Kenia: Niepewność regulacyjna hamuje wzrost krypto; Włochy: Brak regulacji dla krypto jest problemem; Yield Farming. Co to jest i jak działa?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Bitcoin ETF: GPW w Johannesburgu odrzuca wniosek firmy Sygnia:

Giełda Papierów Wartościowych w Johannesburgu w RPA odrzuciła wniosek firmy Sygnia o notowanie nowego funduszu giełdowego Bitcoin (ETF). Uzasadniając odrzucenie propozycji Sygni, JSE jako powód podaje „brak ram regulacyjnych dla kryptowalut”.

Tymczasem raport sugeruje, że chociaż Sygnia nie spodziewała się „natychmiastowej akceptacji Bitcoin ETF”, kierownictwo firmy nie przewidywało tak „szybkiego odrzucenia”. Zamiast tego, w reakcji na decyzję JSE założycielka i prezes zarządu Sygnia Magda Wierzycka powiedziała:

Spodziewaliśmy się, że JSE umieści w nim 'plik 13′ (…) Sygnia będzie pierwsza w kolejce.

Ponadto Wierzycka mówi, że Bitcoin ETF „przyciągnąłby uwagę, a z kolei pieniądze, na JSE”. Tymczasem z tego samego raportu wynika, że ​​JSE już po raz drugi odrzuciła podobny wniosek Sygni. W 2017 roku firma bezskutecznie próbowała notować na JSE pierwszy na świecie kryptowalutowy ETF. W tamtym czasie były dyrektor giełdy, John Burke, zasugerował, że JSE „nie jest gotowy do zatwierdzania notowań kryptowalut”.

W innym raporcie cytowana jest Wierzycka, która wyraża przekonanie o przetrwaniu Bitcoina. Omawia również, w jaki sposób cena kryptowalut została zmanipulowana przez „jedną bardzo potężną i wpływową osobę”:

Zmienność, którą zaobserwowaliśmy, jest wyraźnie nieoczekiwaną funkcją czegoś, co nazwałabym manipulacją rynkową Elona Muska. Jeśli tak się stanie ze spółką giełdową, zostanie to zbadane i surowo ukarane przez SEC.

Tymczasem po opublikowaniu przez Międzyrządową Międzyrządową Grupę Roboczą Fintech RPA (IFWG) nowego stanowiska w sprawie kryptowalut, nie jest jasne, czy odrzucenie przez JSE Bitcoin ETF ma się utrzymać. W nowym stanowisku dotyczącym kryptowalut (opublikowanym tuż po odrzuceniu przez JSE propozycji ETF) IFWG zaleca regulację ekosystemu kryptowalut.

Jeśli zostaną zaakceptowane, zalecenia IFWG sprawią, że RPA stanie się jednym z pierwszych krajów w Afryce, które uregulują kryptowaluty. Z kolei regulacja krypto prawdopodobnie zmusi JSE do ponownego podjęcia decyzji o odrzuceniu wniosku Sygni.

  • G7: Liderzy wezwali Rosję do działań przeciwko hakerom ransomware:

Przywódcy krajów G7 spotkali się w Kornwalii w Anglii w dniach 11-13 czerwca. Wśród długiej listy poruszanych przez nich tematów znalazły się ataki ransomware z wykorzystaniem kryptowaluty. G7 obejmuje USA, Wielką Brytanię, Japonię, Niemcy, Francję, Włochy i Kanadę.

W komunikacie wydanym w niedzielę po zakończeniu szczytu przywódców potwierdzono zainteresowanie stabilnymi i przewidywalnymi relacjami z Rosją, oraz zadeklarowano zaangażowanie w obszarach, które łączą G7 i Rosję. Czytamy też:

W szczególności wzywamy Rosję do pilnego… zidentyfikowania, zakłócenia i pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które przeprowadzają ataki ransomware, wykorzystują wirtualną walutę do prania okupów i innych cyberprzestępstw.

Oprócz cyberprzestępczości przywódcy G7 wezwali Rosję do „przebadania i wiarygodnego wyjaśnienia użycia broni chemicznej na jej ziemi” oraz „zakończenia systematycznych rozpraw z niezależnym społeczeństwem obywatelskim i mediami”.

Ostatnio kilka dużych firm w USA zostało dotkniętych atakami ransomware, a Federalne Biuro Śledcze uważa, że ​​napastnicy byli częścią rosyjskich grup cyberprzestępczych. Hakerzy poprosili o płatność w Bitcoinach. Biuro podejrzewa, że ​​za atakiem na firmę przetwórstwa mięsnego JBS stała grupa Revil, znana również jako Sodinokibi. Uważa się też, że za atakiem ransomware na Colonial Pipeline stoi grupa hakerów Darkside.

Administracja Bidena powiedziała na początku tego miesiąca, że ​​„zwalczanie oprogramowania ransomware jest priorytetem dla administracji”, dodając, że rozszerzy analizę kryptowalut w celu zwalczania ataków.

Ministrowie finansów G7 i prezesi banków centralnych spotkali się na początku tego miesiąca w Londynie. Omówili regulację walut cyfrowych banku centralnego i zgodzili się „pracować na rzecz wspólnych zasad i opublikować wnioski jeszcze w tym roku”.

  • Kenia: Niepewność regulacyjna hamuje wzrost krypto:

George Mwakisha, menedżer ds. rozwoju biznesu w Binance Kenya, twierdzi, że kraj może w pełni czerpać korzyści z walut cyfrowych, jeśli przejdzie do uchwalenia odpowiednich przepisów, donoszą lokalne media. Mówi się, że Mwakisha postrzega brak jasnych przepisów dotyczących kryptowalut jako narażenie kraj na oszustwa.

Tymczasem nastroje przedstawiciela Binance Kenya podziela Apollo Sande, menedżer krajowy Luno Crypto Exchange w Kenii. Według Sande jedną z korzyści płynących z regulacji kryptowalut jest prawdopodobny wzrost transgranicznych przekazów pieniężnych do kraju. Przyjęcie kryptowalut zapewni również Kenii „większy dostęp do rynków międzynarodowych”, dodaje menedżer krajowy.

Uwagi ekspertów kryptograficznych z Kenii wynikają z ostatnich doniesień, że kraj ten, wraz z pięcioma innymi państwami Afryki Wschodniej, bada możliwość uruchomienia regionalnej waluty cyfrowej. Krajowa grupa zadaniowa ds. blockchain i sztucznej inteligencji zaleciła użycie kryptowaluty w Kenii, zauważając, że globalny trend jest „nieunikniony”.

Jak wcześniej donosiły media, Kenia ma obecnie jeden z największych wolumenów obrotu Bitcoinami P2P na kontynencie afrykańskim.

Jednak pomimo zaleceń i widocznego przyjęcia aktywów kryptograficznych przez Kenijczyków, to przyjęcie kryptowalut przez Centralny Bank Kenii zostało spowolnione. Wynika to z „niekończących się dyskusji na temat opracowywania przepisów”, stwierdza raport.

  • Włochy: Brak regulacji dla krypto jest problemem:

Paolo Savona, przewodniczący Commissione Nazionale per le Società e la Borsa (Consob), włoskiego regulatora papierów wartościowych, podniósł alarm w związku z rosnącą popularnością kryptowalut z powodu braku ścisłych standardów regulacyjnych.

Według Reutersa, Savona ujawnił to stanowisko, dostarczając w poniedziałek roczny raport Consob, stwierdzając, że brak jasnych przepisów stwarza przestępcom możliwość wykorzystania kryptowalut do nielegalnych działań. Według Savony:

Bez odpowiedniego nadzoru może dojść do pogorszenia przejrzystości rynku, podstawy legalności i racjonalnego wyboru dla operatorów (rynkowych).

Pomimo kilku badań wskazujących, że przestępczość kryptograficzna stanowi jedynie znikomą część globalnego handlu kryptowalutami, Savona dołączył do głosu organów nadzoru finansowego, które promują program przeciwko przestępstwom związanym z wirtualną walutą.

Dla Savony przestępcy wykorzystujący krypto do prania pieniędzy i uchylania się od płacenia podatków to nie jedyny problem. Według przewodniczącego Consob proliferacja kryptowalut stanowi egzystencjalne zagrożenie dla zdolności banków centralnych do ułatwiania suwerennej polityki pieniężnej ich narodów.

Biorąc pod uwagę zakres obaw Savony dotyczących kryptowalut, regulator papierów wartościowych panował nad powolnym tempem działań dotyczących regulacji kryptowalut na poziomie Unii Europejskiej. Szef Consob stwierdził, że Włochy mogą być zmuszone do ustanowienia własnych ram regulacyjnych, jeśli Unia Europejska zajmie zbyt dużo czasu na opracowanie zestawu przepisów obejmujących cały region.

Jednak nie wszystkie wydarzenia na froncie regulacji kryptowalut są negatywne dla branży. Rzeczywiście, raporty napływające z Indii sugerują, że władze odeszły od planów całkowitego zakazu w kierunku bardziej zniuansowanych przepisów. Holenderski minister finansów Wopke Hoekstra opowiedział się za nadzorem, zamiast zakazu kryptowalut.

  • Yield Farming. Co to jest i jak działa?:

Yield farming to jeden z najgorętszych trendów DeFi. Odpowiednio prowadzony, może przynieść niemałe zyski. Nie jest to jednak metodologia zarobkowania dla początkujących adeptów kryptowalutowej sztuki. Przyjrzyjmy się z bliska czym jest i jak działa yield farming.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dziś na giełdach dominuje kolor zielony. W górę idzie Bitcoin o 7,23%, Ethereum o 6,63%,  Cardano o 7,63%, Dogecoin o 3,81%, XRP o 6,70%, Polkadot o 9,64%, Bitcoin Cash o 6,43% i Solana o 8,28%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.71 bln dolarów, a całkowity obrót 107.3 mld dolarów.

źródło: news.bitcoin.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button