News

#1464 Newsy z dnia 12.08.2021

Z czwartkowych wydarzeń: Stablecoin powiązany z chilijskim peso dostępny w sieci Stellar; Singapur: DBS z zielonym światłem na usługi kryptograficzne; Iran: Regulator chce legalizacji giełd kryptowalut; DAO Maker kolejnym celem hakerów; Nawet co drugi duży bank ma ekspozycję na kryptowaluty; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Stablecoin powiązany z chilijskim peso dostępny w sieci Stellar:

Nowy stablecoin powiązany z chilijskim peso jest już dostępny w sieci Stellar. Jednak do tej pory nie okazał się popularny wśród użytkowników.

Chilijska firma CLPX Inc wprowadziła na rynek coś, co określa jako pierwszy w historii stablecoin związany z chilijskim peso, nazwany tokenem „CLPX”.

Według księgi na Stellar Expert, od poniedziałkowej premiery, stablecoin odnotował ograniczony wolumen wynoszący zaledwie 12.689 USD z łącznej liczby 12.902 transakcji.

CLPX został zaprojektowany, aby zapewnić tańszą alternatywę dla tradycyjnych przekazów pieniężnych opartych na peso. Wymaga on niższych opłat niż te za przelewy bankowe lub usługi przekazów pieniężnych.

Nowy token CLPX ma usprawnić przekazy pieniężne i ułatwić inwestorom na całym świecie wykorzystanie chilijskiego peso powiązanego z miedzią jako zabezpieczenia.

– czytamy w komunikacie.

CLPX ma również na uwadze oferowanie międzynarodowej ekspozycji na dynamicznie rozwijający się rynek miedzi w Chile, który był kluczowym czynnikiem ożywienia gospodarczego w czasie globalnej pandemii. Kraj Ameryki Łacińskiej jest obecnie wiodącym producentem miedzi ze znaczną marżą, gdzie Chiny są głównym odbiorcą czerwonych metali w Chile.

Chociaż projekt mówił o silnych ambicjach, to nie jest jasne, jak dobrze przygotowany jest „grunt” aby osiągnąć sukces. Oprócz niewielkiego wolumenu, CLPX Inc jest własnością stosunkowo nieznanej firmy o nazwie KB Trading, która nie ma widocznych na swojej stronie internetowej żadnych spółek partnerskich.

Chociaż w krajach Ameryki Łacińskiej i hiszpańskojęzycznych obserwuje się rosnący trend zmierzający do przyjęcia kryptowalut zgodnie z ustawą o Bitcoinach w Salwadorze, to krajobraz regulacyjny w Chile jest co najmniej ponury.

Pod koniec maja krajowy koordynator ds. energii elektrycznej w Chile ogłosił inicjatywę Renova, która będzie wykorzystywać technologię blockchain do śledzenia i rejestrowania zużycia energii odnawialnej w krajowej produkcji miedzi.

Bank Centralny Chile bada temat blockchain i walut cyfrowych banku centralnego od 2018 roku w ramach swojego „Planu strategicznego na lata 2018-2022”.

W 2019 roku Mario Marcel, gubernator Centralnego Banku Chile, opublikował raport z badań, w którym stwierdził, że bank centralny przygląda się chilijskiej CBDC pod kątem hurtowej adopcji i płatności transgranicznych. Jednak bank zauważył również obawy dotyczące kosztów infrastruktury, cyberbezpieczeństwa i anonimowości w tym czasie.

  • Singapur: DBS z zielonym światłem na usługi kryptograficzne:

Największy bank Singapuru, DBS Bank, rozszerzył zakres obsługiwanych usług kryptowalutowych, zdobywając kolejne zatwierdzenie regulacyjne.

Ramię maklerskie DBS Banku, DBS Vickers, otrzymało zasadniczo zgodę od władz Singapuru na świadczenie usługi płatności cyfrowych jako instytucji płatniczej, poinformowała firma w dniu dzisiejszym.

Zatwierdzenie zostało przyznane zgodnie z singapurską ustawą o usługach płatniczych, torując drogę do licencji płatniczej DBSV. Po uzyskaniu licencji firma będzie mogła bezpośrednio wspierać zarządzających aktywami i firmy handlujące cyfrowymi tokenami płatności za pośrednictwem giełdy DBS Bank, DBS Digital Exchange (DDEx).

W połączeniu z ogłoszeniem o zatwierdzeniu MAS, DBS ujawnił również, że DDEx będzie działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, począwszy od przyszłego poniedziałku. Umożliwi to inwestorom handel na platformie w dowolnym momencie. Giełda początkowo działała tylko w azjatyckich godzinach handlu, podała firma. Uruchomiony pod koniec 2020 roku DDEx obsługuje handel głównymi kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, Ether, XRP i Bitcoin Cash, skierowany wyłącznie do inwestorów instytucjonalnych.

Eng-Kwok Seat Moey, szef grupy ds. rynków kapitałowych w DBS Bank, powiedział, że firma odnotowuje rosnący popyt wśród korporacji i zarządzających aktywami na usługi płatności cyfrowych.

Może to zwiększyć wolumeny DDEx w nadchodzących miesiącach, aw połączeniu z całodobową działalnością DDEx, przyspieszyć rozwój DDEx.

– zauważył.

DBS Bank aktywnie rozszerza zakres obsługiwanych usług związanych z aktywami cyfrowymi po utworzeniu giełdy kryptograficznej w grudniu ubiegłego roku. W maju DBS Private Bank uruchomił usługę zaufania do kryptowalut za pośrednictwem swojej firmy powierniczej DBS Trustee. Wcześniej bank ogłosił, że odnotował dziesięciokrotny wzrost wolumenu na swojej giełdzie kryptowalut w pierwszym kwartale 2021 roku.

Najnowsze wiadomości pojawiają się wkrótce po tym, jak MAS wydał pierwszą co do zasady zgodę dla australijskiej giełdy kryptograficznej Independent Reserve, umożliwiając jej działanie jako w pełni regulowany dostawca usług związanych z aktywami cyfrowymi.

  • Iran: Regulator chce legalizacji giełd kryptowalut:

Irańska Narodowa Administracja Podatkowa (INTA) naciska na ustanowienie ram prawnych dla opodatkowania platform handlu kryptowalutami działających w tym kraju.

Dwa miesiące po wezwaniu prezydenta Iranu Hassana Rouhaniego do ustanowienia ram prawnych dla handlu kryptowalutami, INTA wyszczególniła konieczność legalizacji giełd aktywów cyfrowych, bedąc cytowana przez lokalne media.

Przypominając irańskim organom regulacyjnym, że do nakładania podatków wymagane są ramy prawne, INTA powiedział, że rząd powinien zezwalać tylko autoryzowanym giełdom na przeliczanie waluty przy jednoczesnym śledzeniu transakcji.

Organ podatkowy wezwał do utrzymania ram prawnych po szerszej stronie spektrum, aby uniknąć trudnych warunków dla giełd krypto, które mogłyby spowodować proliferację czarnego rynku.

Podatek od zysków kapitałowych, podatek od stałej podstawy i podatek od działalności zawodowej to trzy systemy podatkowe dotyczące platform handlu kryptowalutami zaproponowane przez INTA. Wniosek jednak nie określa mechanizmów opodatkowania przedsiębiorstw kryptograficznych.

Według źródeł, we wniosku znalazły się również zdecentralizowane finanse. Aby zachować zgodność z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy, wniosek ma na celu ustanowienie górnego limitu transakcji dokonywanych na zdecentralizowanych giełdach.

Jak donosiły media, irańska komisja ds. gospodarki opracowała nowy projekt ustawy ograniczający korzystanie z kryptowalut w kraju, zapewniając jednocześnie jaśniejsze ramy prawne dla górników.

Wydobywanie krypto jest nadal legalne dla licencjonowanych górników działających w Iranie. Jest jednak zakazane do września ze względu na problemy energetyczne w gorących miesiącach letnich w kraju. Górnicy są uznawani za właścicieli aktywów cyfrowych, które wybijają.

Zamiana jednej kryptowaluty na inną również nie jest nielegalna. Ale obecne prawo zezwala tylko bankom i licencjonowanym giełdom na używanie walut cyfrowych wydobywanych w Iranie do płacenia za import, natomiast krypto nie może być używane do płatności w kraju.

Organy ścigania w Iranie przeprowadziły naloty na nielicencjonowanych górników kryptowalut. W kilku operacjach policja przejęła aż 7.000 platform wydobywczych. W zeszłym miesiącu rząd poprosił licencjonowanych górników kryptowalut o całkowite wstrzymanie produkcji do odwołania.

  • DAO Maker kolejnym celem hakerów:

Ostatnio protokoły DeFi stały się celem hakerów. Niedawno PolyNetwork padł ofiarą największego włamania do DeFi w historii kryptowalut. Inny protokół „poszedł dziś w jego ślady”.

Według oficjalnego oświadczenia Dao Maker, platforma crowdfundingowa została niedawno zhakowana.

Jak czytamy:

Z przykrością musimy ogłosić, że we wczesnych godzinach w dniu dzisiejszym (ok. 1 w nocy czasu UTC) DAO Maker napotkał złośliwe użycie jednego z naszych portfeli z dostępem do uprawnień administratora.

Hakerom udało się ukraść USDC z kont użytkowników zastępując je Etherem. W sumie 2.261 ETH o wartości ponad 7 mln dolarów zostało wykorzystanych do przeniesienia USDC, jak wynika z raportu Wu Blockchain.

 

Według Etherscan za exploit odpowiadał podany poniżej adres:

Źródło: Etherscan

Ponadto w raporcie dodano, iż dotknęło to łącznie 5.251 użytkowników, tracąc średnio 1.250 USD na użytkownika.

Christoph Zaknun, dyrektor generalny DAO Maker stwierdził:

 W ciągu najbliższych pięciu dni DAO Maker opracuje zestaw rozwiązań, aby złagodzić poniesione szkody i będzie działać z pełną mocą, aby postawić hakera przed wymiarem sprawiedliwości. Wszyscy użytkownicy, których to dotyczy, zostaną powiadomieni pocztą elektroniczną i na swoim portalu logowania DAO.

  • Nawet co drugi duży bank ma ekspozycję na kryptowaluty:

Według analizy rynku przygotowanej przez firmę Blockdata, ponad połowa największych banków na świecie ma ekspozycję na kryptowaluty i technologię blockchain.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzisiejszy dzień w porównaniu z wczoraj ukazuje nam serie spadków. Korektę notuje Bitcoin o -5,00%, Ethereum o -7,65%, Cardano o -9,30%, XRP o -3,88%, Dogecoin o -7,94%, Polkadot o -8,82% i Bitcoin Cash o -4,15%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.82 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 124.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, ambcrypto.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button