News

#149 Aktualności z dn. 15.12.2017

Z piątkowych wydarzeń: Ogólnoświatowe poszukiwania możliwości opodatkowania Bitcoina; Prezes Rezerwy Federalnej USA o Bitcoinie; eBay planuje wdrożenie Bitcoina; 110 lat więzienia po próbie wysłania 85 tys. dolarów w Bitcoinach i altcoinach do ISIS; Bitcoin w natarciu.

 Ogólnoświatowe poszukiwania możliwości opodatkowania Bitcoina:

Organy regulacyjne, rządy i osoby odpowiedzialne za politykę podatkową nie mają pojęcia, jak nadążyć za szybko rosnącym rynkiem kryptowalut. Przyczyną tego jest powstanie dużej szarej strefy, w której problemy są zwykle rozwiązywane w miarę ich pojawiania się. W tym celu południowoafrykański urząd skarbowy – organ podatkowy kraju – poszukuje pomocy wród wiodących firm technologicznych z całego świata, aby spróbować śledzić transakcje w Bitcoinach. Dr Randall Carolissen, dyrektor wykonawczy SARS ds. badań mówi:

Jak można sobie wyobrazić, jest to bardzo trudne. Nie ujawniając zbyt wiele – rozmawiamy z najlepszymi firmami technologicznymi na świecie, które wykonują podobną pracę w Kanadzie i Wielkiej Brytanii i mamy nadzieję, że uda nam się dostać tę technologię.

Banki są zobowiązane do przekazywania do SARS, czy podobnych instytucji podatkowych w innych krajach, informacji o inwestycjach swoich klientów, ale w środowisku krypto brakuje takich informacji. Z raportów wynika, że we wrześniu w USA tylko 802 osoby płaciły podatki od zysków z Bitcoina, ponieważ IRS miał niewielkie możliwości sprawdzania zeznań podatkowych swoich obywateli. Problem ten dotyczy większości krajów, ponieważ nie ma przepisu nakazującego ludziom ujawniania swoich transakcji.

Ponieważ nie ma jeszcze ustalonego precedensu dotyczącego sposobu monitorowania transakcji w tym zdecentralizowanym systemie, służby podatkowe i inne organy regulacyjne będą musiały samodzielnie opracowywać rozwiązania.

 Prezes Rezerwy Federalnej USA o Bitcoinie:

W środę, na konferencji prasowej w Waszyngtonie, ustępująca prezes Rezerwy Federalnej USA (Fed), Janet Yellen, skomentowała Bitcoina i relacje Fedu z tą cyfrową walutą. Podczas spotkania Yellen zajęła się trzema obszarami związanymi z kryptowalutą – spekulacjami, regulacjami i cyfrowymi walutami emitowanymi przez rząd. Odnośnie natury Bitcoina zauważyła, że chociaż kryptowaluta odnotowała znaczny wzrost w ostatnich miesiącach, wciąż jest wysoce spekulatywnym zasobem i nie jest stabilnym źródłem wartości. Dalej powiedziała, że Bitcoin pozostaje bardzo małą częścią ogólnego systemu płatności.

Yellen skomentował także stosunek Fed do Bitcoina. Powtórzyła swoje stanowisko z 2014 r., że Fed nie ma uprawnień do regulowania kryptowalut. W środę potwierdziła, że zakres uprawnień regulacyjnych Fed rozciąga się tylko na te instytucje bankowe, które już nadzoruje, stwierdzając:

Fed tak naprawdę nie odgrywa żadnej roli regulacyjnej w odniesieniu do Bitcoina, poza zapewnieniem, że nadzorowane przez nas organizacje bankowe są uważne, że odpowiednio zarządzają wszelkimi interakcjami, jakie mają z uczestnikami tego rynku i odpowiednio monitorują środki przeciwdziałania praniu brudnych, co wynika z obowiązku w zakresie tajemnicy bankowej, który jest na nich nałożony.

Podczas konferencji Yellen dokonała również rozróżnienia pomiędzy zdecentralizowanymi cyfrowymi walutami, takimi jak Bitcoin, które nie są emitowane ani nie mają gwarancji swojej wartości przez żadne konkretne państwo, a cyfrowymi walutami wydawanymi przez rządy. Stwierdziła, że chociaż Banki Centralne na całym świecie dyskutują nad możliwością wprowadzenia scentralizowanych walut cyfrowych, które stanowiłyby prawny środek płatniczy, w chwili obecnej Fed nie ma poważnego zamiaru wprowadzenia dolara cyfrowego. Dalej stwierdziła:

Naprawdę chcę przestrzec, to nie jest coś, co Rezerwa Federalna poważnie rozważa na tym etapie. Podczas gdy przyglądamy się badaniom na ten temat, korzyści z wprowadzenia tego typu walut są, moim zdaniem, ograniczone.

W tym roku wiele rządów na całym świecie wyraziło chęć zbadania i wdrożenia krajowej waluty cyfrowej. W ciągu ostatnich kilku miesięcy rządy Katalonii i Rosji zadeklarowały zainteresowanie emisją własnych oficjalnych cyfrowych walut. Inne państwa, takie jak Dubaj, już oficjalnie zdecydowały się to zrobić.

 eBay planuje wdrożenie Bitcoina:

eBay, 39.-miliardowa platforma handlu elektronicznego poważnie rozważa integrację metody płatności Bitcoinem ze swoją platformą. W wywiadzie dla Yahoo Finance starszy wiceprezes eBay, Americas Scott Cutler stwierdził, że serwis eBay poważnie rozważa adaptację Bitcoina. W ten sposób eBay demonstruje swój optymizm wobec cyfrowej waluty. Firma skutecznie pokazuje także społeczeństwu, że podąża za najnowszymi trendami w finansach. Lecz nie jest to bezinteresowne.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy cena akcji Overstock wzrosła o ponad 130% po tym, jak firma ta zaangażowała się w różne przedsięwzięcia technologiczne związane z Bitcoinem i Blockchainem. Kilka dużych koncernów, takich jak GMO w Japonii, również odnotowało szybki wzrost wartości swoich akcji po ich integracji z Bitcoinem. Coraz większym problemem dla dużych konglomeratów i dostawców usług finansowych jest odrzucanie Bitcoina, ze względu na jego wykładniczy wzrost wartości i rosnącą liczbę użytkowników. Obecnie całkowita wycena rynku Bitcoina i innych kryptowalut przekracza 500 miliardów dolarów. W związku z tym duże banki, takie jak Goldman Sachs, również zaczęły podejmować kroki zmierzające do integracji walut cyfrowych, a Goldman zgadza się na rozliczanie kontraktów terminowych na Bitcoina w imieniu swoich klientów.

Problemem stają się wysokie koszty transakcji w Bitcoinach. Już teraz Steam tymczasowo zablokował integrację Bitcoina ze względu na rosnące skargi dotyczące wysokich opłat. Poza Japonią stopa akceptacji Bitcoin spadła. Biorąc pod uwagę obecny stan Blockchaina Bitcoina jest prawdopodobne, że platformy e-commerce, takie jak eBay, będą integrować Bitcoina tylko wtedy, gdy rozwiązania warstwy drugiej będą gotowe do integracji. Ważne jest, aby pamiętać, że skalowanie drugiej warstwy wymaga do działania Segregated Witness (SegWit), a wskaźnik wykorzystania SegWit pozostaje poniżej 10%. Wskaźnik wdrożenia SegWit może znacznie wzrosnąć na początku 2018 r., po integracji SegWit przez Coinbase i Blockchain.info, dwie największe platformy portfelowe Bitcoina na rynku światowym.

 110 lat więzienia po próbie wysłania 85 tys. dolarów w Bitcoinach i altcoinach do ISIS:

Dziennik New York Post opisał sprawę Zoobii Shahnaz, która oszukała banki, biorąc pożyczki i korzystając z kart kredytowych w celu zakupu kryptowalut. Shahnaz wzięła pożyczki na 22.500 dolarów, a kilka kart kredytowych przyczyniło się do uzyskania kolejnych 62.000 dolarów, które następnie zostały wysłane za granicę w kryptowalutach w celu wsparcia organizacji terrorystycznej.

Shahnaz, obywatelka USA, pracowała wcześniej jako technik laboratoryjny w szpitalu na Manhattanie. W ubiegłym roku wyjechała do Jordanii, aby pracować z Syryjskim Amerykańskim Towarzystwem Medycznym jako wolontariusz w obozach dla uchodźców, gdzie według dokumentów sądowych, miała znaczący wpływ.

W lipcu tego roku zwolenniczka ISIS została zatrzymana i przesłuchana na lotnisku JFK, najwyraźniej w drodze do Syrii. W środę została aresztowana i oskarżona o oszustwa bankowe i wielokrotne pranie pieniędzy. Pełniąca obowiązki prokuratora Bridget Rohde powiedziała w czwartkowym oświadczeniu Departamentu Sprawiedliwości (DOJ) następujące słowa:

Oskarżona okradła wiele instytucji finansowych i uzyskał ponad 85.000 dolarów nielegalnych zysków, które zamieniła na Bitcoina i inne kryptowaluty. Następnie wyprała i wysłała te fundusze w celu wsparcia Islamskiego Państwa Iraku i al-Szam.

To samo oświadczenie twierdzi, że Shahnaz nie mogła osiągnąć swoich celów we wspieraniu ISIS, choć w pewnym stopniu pozostaje to niejasne. W oświadczeniu zastępca dyrektora FBI William F. Sweeney triumfalnie stwierdził:

Grupa zadaniowa ds. terroryzmu FBI w Nowym Jorku powstrzymała tę kobietę przed niebezpiecznym i potencjalnie śmiertelnym celem. Zrobimy wszystko, aby zatrzymać każą osobę, która spróbuje to powtórzyć.

Zgodnie z oświadczeniem, jeśli wyrok będzie skazujący, Shahnaz dostanie najwyżej 30 lat za oszustwa bankowe i 20 lat za każdorazowe pranie pieniędzy.

Bitcoin w natarciu:

Mimo problemów technicznych związanych z nadmiernym ruchem w sieci oraz wysokich kosztów transakcji Bitcoin znowu zyskuje na wartości – dziś kolejne 6,9%. Również Litecoin cieszy się dużą popularnością i odzyskuje 10,1%. Ethereum i Ripple zanotowały lekki wzrost – kolejno o 1,4% i 2,6%, a Bitcoin Cash i IOTA tracą – kolejno 5,1% i 1%. Poza tym na giełdach różnie, ale mimo znacznego wzrostu ceny Bitcoina nie odzyskuje on znacznej dominacji na rynku, która aktualnie wynosi 55,3%.

Wartość rynku kryptowalut wzrosła dziś o kolejne 23,3 mld dolarów i aktualnie jest równa 537,6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button