News

#1615 Newsy z dnia 10.01.2022

Z poniedziałkowych wydarzeń: ZEA: Organy regulacyjne torują drogę do przyjęcia krypto i blockchain; Niemcy: Bank N26 uruchomi usługi krypto; Twórca DOGE skrytykował Mozillę za wstrzymanie darowizn w kryptowalutach; Kosowo: Policja przejęła 300 maszyn górniczych; Binance.us otworzy biuro w metaverse Portals; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • ZEA: Organy regulacyjne torują drogę do przyjęcia krypto i blockchain:

Podczas gdy wiele krajów jest skłonnych do zakazania używania aktywów cyfrowych, to regulatorzy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przyjmują inne podejście.

Kraj konsekwentnie realizuje swoją wizję stania się kapitałem blockchain, zapewniając ramy, które pokierują firmami kryptograficznymi, jak działać zgodnie z prawem.

Jurysdykcje w kraju są podzielone na kontynent, gdzie regulatorem jest Urząd ds. Papierów Wartościowych i Towarów (SCA), oraz strefy wolnocłowe, tj. obszary określone geograficznie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich o złagodzonych systemach podatkowych i regulacyjnych.

Takie wolne strefy obejmują Dubai International Financial Centre, które jest regulowane przez Dubai Financial Services Authority, Abu Dhabi Global Markets, które jest regulowane przez Financial Services Regulatory Authority oraz Dubai Multi Commodities Center, które podlega regulacjom SCA.

W jednym z wywiadów Kokila Alagh, założyciel i dyrektor generalny Karm Legal Consultants, podzielił się krótkim przeglądem sytuacji regulacyjnej w kraju. Według niego, SCA, regulator na kontynencie, zapewnia pewność i możliwości dla firm kryptograficznych i blockchain:

Regulacje zapewniły pewność i otworzyły nowe możliwości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, co czyni SCA progresywnym regulatorem w globalnym krajobrazie. Dzieje się tak, gdyż nie zignorowano tego ważnego rozwijającego się sektora i stale pracuje się nad rozwojem ram, aby dostosować się do wschodzących sektorów jak DLT, blockchain.

FSRA, regulator usług finansowych ADGM, jako pierwszy wprowadził regulacje dotyczące aktywów cyfrowych w 2018 roku. Alagh powiedział, że ADGM był również jednym z pierwszych regulatorów na świecie, który wprowadził regulacje i wytyczne dotyczące cyfrowych papierów wartościowych, dodając, że ADGM jest „jedną z najwyższych jurysdykcji dla uznanych firm blockchain”.

Alagh omówił także przepisy w DIFC. Według niego, DFSA, regulator DIFC, „jest jednym z pierwszych organów regulacyjnych z dużej strefy wolnej od finansów, który wprowadza regulacje dotyczące tokenów bezpieczeństwa”.

Obecne regulacje DFSA obejmują tokenizację papierów wartościowych za pomocą technologii blockchain i rozproszonej księgi głównej, w tym tokenizację akcji, instrumentów pochodnych, obligacji, skryptów dłużnych, certyfikatów lub jednostek funduszu. Jednak dokumenty konsultacyjne dotyczące stablecoinów, zamiennych kryptowalut i NFT są nadal w trakcie opracowywania.

Wreszcie Alagh zauważył DMCC. Wolna strefa wydała specjalne licencje, takie jak licencja dostawcy usług technologii DLT i licencja na własny handel towarami kryptograficznymi. Posiada również centrum kryptograficzne o nazwie Crypto Oasis, w którym zarejestrowało się ponad 130 firm blockchain.

Alagh powiedział, że DMCC jest jednym z najbardziej zaawansowanych regulatorów w tej przestrzeni i stoi na czele rozwoju ekosystemu kryptograficznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. DMCC jest regulatorem przyjaznym dla kryptowalut.

  • Niemcy: Bank N26 uruchomi usługi krypto:

Po przyznaniu się do błędu o ekspansji w USA zamiast skupiania się na usługach kryptograficznych, współzałożyciel N26 obiecał udostępnić funkcje zasobów cyfrowych swojej wielomilionowej bazie użytkowników do końca 2021 roku.

Założony prawie dziesięć lat temu, N26 jest niemieckim bankiem internetowym, który w ciągu ostatnich kilku lat rozszerzył się na Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone, a jego głównym celem było dotarcie do klientów międzynarodowych. Jednak współzałożyciel i dyrektor naczelny Max Tayenthal uważa, że ​​ta strategia mogła być błędem.

W niedawnym wywiadzie dla Financial Times, żałował on, iż jego firma przegapiła boom na rynku kryptowalut w ciągu ostatnich kilku lat. Teraz jednak N26 zmienił strategię, gdyż wstrzymał działalność w Wielkiej Brytanii w zeszłym roku i planuje zamknąć swoje usługi w USA w 2022 roku.

Czy powinniśmy zbudować handel i kryptowaluty zamiast uruchamiać je w USA? Z perspektywy czasu mógł to być lepszy pomysł.

– powiedział Tayenthal.

W związku z tym N26 opracowuje obecnie usługi handlu kryptowalutami i platformę pośrednictwa w akcjach, które powinny ujrzeć światło dzienne do końca roku.

Po najnowszym fundraisingu o wartości ponad 800 mln dolarów, całkowita wycena N26 przekracza obecnie 8 mld dolarów. Główny konkurent N26 w Europie, Revolut, rozpoczął handel kryptowalutami kilka lat temu, a jego wartość jest prawie trzykrotnie wyższa niż niemieckiej firmy.

  • Twórca DOGE skrytykował Mozillę za wstrzymanie darowizn w kryptowalutach:

Wycofywanie się Fundacji Mozilla z krypto wywołało reakcję twórcy pierwszej na świecie kryptowaluty memowej.

31 grudnia 2021 roku Mozilla, twórca przeglądarki internetowej Firefox, ogłosiła na Twitterze, że firma akceptuje kryptowaluty, takie jak Dogecoin, Ether i Bitcoin jako darowizny.

Jednak niecały tydzień później kampania została zatrzymana po tym, jak spotkała się z reakcją negatywną użytkowników i programisty Jamiego Zawińskiego, współzałożyciela Mozilli. Według niego wszyscy zaangażowani powinni „wstydzić się tej decyzji…”.

Zawiński na tym nie poprzestał. Kontynuując opublikował post na swojej stronie internetowej i napisał, że model biznesowy branży kryptograficznej jest nierealny.

Produkują tylko zanieczyszczenia, nic więcej i zamieniają to w pieniądze.

– pisał Zawiński.

Następnie Mozilla postanowiła wstrzymać darowizny kryptowalut i przeprowadzić wewnętrzną dyskusję na temat wpływu krypto na środowisko. Mozilla powiedziała, że ​​dokona przeglądu swojej polityki dotyczącej darowizn kryptograficznych i sprawdzi, czy działa ona zgodnie z jej celami klimatycznymi.

W odpowiedzi twórca Dogecoin, Billy Markus, wyraził na Twitterze swoją dezaprobatę dla tego ruchu, wskazując na wpływ papierowych dolarów i tradycyjnej infrastruktury bankowej.

Wcześniej, w 2021 roku, dyrektor generalny Tesla Motors, Elon Musk, ogłosił, że firma przestanie akceptować Bitcoin, powołując się na obawy środowiskowe jako główny powód tego ruchu. Następnie starania, aby kryptowaluta była bardziej przyjazna dla środowiska, zaczęły nabierać tempa.

W listopadzie Alex Salnikov, współzałożyciel i szef produktu w marketplace NFT Rarible, powiedział, że presja, aby stać się bardziej przyjaznym dla środowiska, może być dobra dla branży.

Dodatkowa presja to dobra rzecz, ponieważ przestrzeń kosmiczna przyspiesza, aby stać się energooszczędną dzięki blockchain typu „proof-of-stake”.

– powiedział Salnikov.

  • Kosowo: Policja przejęła 300 maszyn górniczych:

Policja w Kosowie zintensyfikowała swoje wysiłki, aby rozprawić się z górnikami krypto w tym kraju, konfiskując ponad 300 maszyn górniczych tylko w sobotę.

Minister gospodarki Kosowa napisał na Twitterze, że przejęcie maszyn do kopania kryptowalut pozwoli zaoszczędzić „dziesiątki tysięcy euro miesięcznie”, zapewniając „energię setkom kosowskich rodzin”.

W oświadczeniu wydanym przez kosowską policję ujawniono, że przejęła ona 272 maszyny  „Antminer” w gminie Leposavic oraz kolejne 39 maszyn górniczych w pobliżu Prisztiny.

Źródło: Policja Kosowa

Tymczasem policja zatrzymała również kierowcę przewożącego sześć maszyn do kopania kryptowalut z 42 kartami graficznymi (GPU) w pobliżu Druar, w Vushtrri. Prowadzący został przesłuchany i zwolniony.

W grudniu Kosowo ogłosiło stan wyjątkowy na 60 dni w związku z kryzysem energetycznym i niedoborami energii elektrycznej. Od tego czasu minister gospodarki wprowadził całkowity zakaz kopania kryptowalut. Kosowo importuje obecnie ponad 40% swojej energii.

Jak wcześniej informowały media, wydobycie krypto zużywa 101 TWh rocznie lub więcej, niż całe Filipiny. Mimo to górnicy coraz częściej zwracają się w stronę odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, które stały się nowym ośrodkiem działalności wydobywczej.

Według holenderskiej platformy informacyjnej The Paypers, wydobycie kryptowalut w Kosowie od pewnego czasu rośnie. Do niedawna, od zakończenia wojny w Kosowie w 1999 roku, elektryczność była bezpłatna dla mieszkańców północnych gmin z większością Serbów.

Pod koniec listopada 2021 roku operator sieci elektrycznej KOSTT ogłosił, że nie będzie już dostarczać darmowej energii do czterech gmin na północy kraju: Mitrovica North, Zvecan, Zubin Potok i Leposavic.

Kraj bałkański był częścią Serbii do 2008 roku, kiedy ogłosił niepodległość i od tego czasu utrzymuje te dotacje. W ostatnich miesiącach kilka innych krajów również wyraziło zaniepokojenie przerwami w dostawie prądu związanych z górnictwem, w tym Iran i Kazachstan.

  • Binance.us otworzy biuro w metaverse Portals:

Giełda kryptowalut Binance.US buduje biuro w Portals, platformie metaverse zbudowanej na blockchainie Solana.

Portals odwzorowuje środowisko miejskie, w którym użytkownicy mogą eksplorować budynki i interaktywne pokoje.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzisiejsza doba to dominacja czerwieni na giełdach. Korektę notuje Bitcoin o -0,99%, Ethereum o -3,26%, Solana o -5,78%, Cardano o -5,36% i XRP o -2,61%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.93 bln dolarów odnotowując spadek o -2,35%, natomiast całkowity obrót wynosi 95.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, cryptopotato.com, bithub.pl, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button