News

#1618 Newsy z dnia 13.01.2022

Z czwartkowych wydarzeń: Bank centralny Pakistanu chce zakazać kryptowalut; Visa ogłosiła partnerstwo z firmą ConsenSys; Wyspa Tonga może przyjąć Bitcoina jako środek płatniczy; Gemini przejmuje firmę Bitria; Bank of America: Solana może stać się Visą ekosystemu aktywów cyfrowych; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Bank centralny Pakistanu chce zakazać kryptowalut:

Państwowy Bank Pakistanu (SBP) podobno stara się zakazać wszystkich transakcji kryptowalutowych w Pakistanie.

Sąd Najwyższy w Pakistanie Sindh podobno przeprowadził rozprawę dotyczącą statusu prawnego kryptowalut w kraju, w której kilka organów władzy, w tym SBP, złożyło w sądzie dokument, argumentując, że kryptowaluty są nielegalne i nie można ich używać na handel.

Według lokalnego kanału informacyjnego Samaa TV w dokumencie  wymieniono co najmniej 11 krajów, w tym Chiny i Arabię ​​Saudyjską, które zdecydowały się zakazać krypto. Pakistański bank centralny podobno wezwał sąd nie tylko do zakazu działalności aktywów cyfrowych, ale także do nałożenia kar na giełdy kryptowalut.

SBP odniósł się również do kilku dochodzeń przeciwko giełdom prowadzonych przez Federalną Agencję Śledczą (FIA), powołując się na ryzyko związane z ochroną inwestorów, a także pranie pieniędzy i obawy o terroryzm. Jak wcześniej informowaliśmy, na początku stycznia FIA wszczęła dochodzenie przeciwko Binance, największej na świecie giełdzie kryptograficznej, zarzucając możliwe powiązanie z wielomilionowym oszustwem kryptograficznym w regionie.

Pomimo zalecenia SBP całkowitego zakazu kryptowalut, Sąd Najwyższy Sindh nie nakazał jeszcze zakazu transakcji kryptograficznych w Pakistanie.

Zamiast tego sąd nakazał skierowanie apelacji banku do ministerstw finansów i prawa, które ostatecznie rozstrzygną o statusie prawnym kryptowalut w kraju i ustalą, czy zakaz byłby zgodny z konstytucją.

Wiadomość ta pojawiła się lata po tym, jak SBP wydał początkowy zakaz handlu cyfrowymi walutami i tokenami. W tym czasie bank centralny argumentował, że kryptowaluty, takie jak Bitcoin lub początkowe oferty monet, nie były prawnym środkiem płatniczym i nie były „wyemitowane ani gwarantowane przez rząd Pakistanu”.

Ostatnie posunięcia rządu pakistańskiego odzwierciedlają podobne wydarzenia rozwijające się w wielu krajach, w tym w Indiach i Rosji, gdzie banki centralne usilnie starają się zakazać kryptowalut, podczas gdy inne organy władz niekoniecznie są skłonne do takiego zakazu. W 2020 roku indyjski bank centralny musiał znieść zakaz kontaktów banków z firmami związanymi z kryptowalutami zgodnie z nakazem Sądu Najwyższego tego kraju.

  • Visa ogłosiła partnerstwo z firmą ConsenSys:

Zgodnie z oficjalnym komunikatem prasowym, ostatecznym celem współpracy jest ułatwienie sieciom CBDC bezproblemowego łączenia się z tradycyjnymi dostawcami usług finansowych. Dzięki partnerstwu te dwa podmioty dążą do stworzenia infrastruktury, która pozwoli bankom „podłączyć się do modułu i zintegrować ich istniejącą infrastrukturę” oraz będzie w stanie udostępniać klientom karty płatnicze lub dane uwierzytelniające portfela połączone z CBDC.

Catherine Gu, szefowa Visa CBDC, ujawniła, że ​​są w trakcie integracji swojego modułu z ConsenSys Codefi CBDC, zasilaną przez ConsenSys Quorum, aby przygotować giganta płatniczego do eksploracji korporacyjnej technologii blockchain.

ConsenSys Quorum jest dość podobny do protokołu Ethereum, ale został zaprojektowany specjalnie dla aplikacji korporacyjnych. Krótko mówiąc, Quorum jest wersją Ethereum o otwartym kodzie źródłowym, gdzie Visa i ConsenSys dążą do zbudowania „dwupoziomowego systemu CBDC” dla banków centralnych do emisji i dystrybucji CBDC.

Dla niewtajemniczonych ConsenSys współpracuje z kilkoma bankami centralnymi i organizacjami, takimi jak Hongkong Monetary Authority, Reserve Bank of Australia i Bank of Thailand.

Jeśli się wszystko pójdzie zgodnie z planem, CBDC może rozszerzyć dostęp do usług finansowych i sprawić, że wypłaty rządowe będą bardziej efektywne, ukierunkowane i bezpieczne. To atrakcyjna propozycja dla decydentów.

– dodała Gu.

Shailee Adinolfi, dyrektor ds. sprzedaży strategicznej w firmie blockchain, zauważyła, że ​​centralne i mniejsze banki są zainteresowane eksploracją Quorum za pośrednictwem „piaskownicy CBDC”. Adinolfi podała jako powód zwiększoną adopcję Ethereum Mainnet i warstwy 2, oprócz „wspólnych standardów i interoperacyjności między sieciami prywatnymi i publicznymi”.

Niezbyt nagła eksplozja kryptowalut zmusiła banki centralne do wydania zdigitalizowanej wersji swoich walut narodowych. Kilka krajów bada przypadki użycia dotyczące CBDC, ale istnieje kilka wyzwań, jeśli chodzi o wprowadzenie jednego z nich.

Według Gu banki centralne powinny skoncentrować się na budowaniu stabilności, odporności i bezpieczeństwa w swoim ekosystemie CBDC na podstawowym poziomie. Należy również wziąć pod uwagę integrację użytkownika końcowego i CBDC z tradycyjną infrastrukturą.

Są to wyzwania, które byłyby bardzo kosztowne i trudne technicznie dla banków centralnych do samodzielnego rozwiązania. Uważamy, iż aby jak najlepiej sobie z tym poradzić, kluczowe znaczenie będą miały partnerstwa publiczno-prywatne i silny nacisk na wrażenia użytkownika końcowego.

  • Wyspa Tonga może przyjąć Bitcoina jako środek płatniczy:

Były członek parlamentu Tonga, Lord Fusitu’a, ujawnił, że ustawa o prawnym środku płatniczym dla Bitcoina jest „wzorowana” i jest „prawie identyczna” z ustawą Salwadoru.

Według najnowszych tweetów Lord Fusitu’a sugeruje się, że Bitcoin będzie prawnym środkiem płatniczym dla wyspiarskiego państwa Tonga. Były poseł powiedział, że kraj może potencjalnie przyjąć kryptowalutę do listopada tego roku. Przedmiotowy projekt ustawy zostanie przekazany do Izby we wrześniu lub październiku.

Lord Fusitu’a, członek rodziny królewskiej z Tonga, podobno współpracował z Jackiem Mallersem, dyrektorem generalnym Strike i architektem projektu Bitcoin w Salwadorze, aby wprowadzić ramy prawne BTC dla Tonga.

Mówił głośno o branży i wielokrotnie zapewniał, że kraj może stać się bardziej „konkurencyjny i zamożny”, jeśli przyjmie kryptowalutę. Skupił się na zaletach przekazów pieniężnych oferowanych przez Bitcoin, które mogą potencjalnie przynieść korzyści obywatelom w zakresie długoterminowego oszczędzania.

Wielu ekonomistów i światowych przywódców wyraziło swoje zaniepokojenie krajami podążającymi za przykładem Salwadoru. W przypadku krajów takich jak Tonga istnieje również presja inflacyjna, aby rozważyć również taki ruch.

Młody, niezależny prezydent Salwadoru Nayib Bukele przeszedł do historii w zeszłym roku po tym, jak wprowadził Bitcoin jako prawny środek płatniczy. Jednak jego działania nie zdołały oczarować niektórych ekspertów, którzy uważają, że mogło to kosztować kraj 10 mln dolarów podczas załamania na rynku kryptowalut.

Niedawno informowaliśmy, że Bitcoin spadł poniżej 41.000 USD po raz pierwszy od września 2021 roku. Co ciekawe, był to ten sam miesiąc, w którym Salwador zaczął agresywnie kupować aktywa. W ciągu ostatniego roku kraj ten wydał około 71 mln dolarów przy średniej cenie zakupu wynoszącej 51.056 dolarów za BTC. Zakładając, że rząd nie sprzedał swoich kryptowalut, zasób portfela spadł o około 12%.

  • Gemini przejmuje firmę Bitria:

Giełda kryptograficzna Gemini nabyła firmę Bitria zajmującą się zarządzaniem aktywami cyfrowymi, aby rozszerzyć swoją ofertę dla doradców finansowych w mniej niż dwa miesiące, po zebraniu 400 mln dolarów w rundzie finansowania. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.

Integracja technologii Bitria do zarządzania cyfrowymi zasobami z możliwościami przechowywania i handlu Gemini da zarządzającym aktywami dostęp do szerszego ekosystemu kryptowalut, a także możliwość zarządzania portfelami swoich klientów z jednego interfejsu. Zyskają również funkcje, takie jak przywracanie równowagi portfela i zbieranie strat podatkowych.

Firma Gemini, która w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowała obrót na poziomie 150 mln dolarów w porównaniu z około 15 mld dolarów w przypadku największego Binance, chce się rozwijać, wzmacniając swoją ofertę dla profesjonalnych inwestorów.

Według ankiety przeprowadzonej wśród 529 doradców finansowych Journal of Financial Planning i Financial Planning Association opublikowanej w czerwcu, 26% doradców planowało zwiększyć swoją rekomendację kryptowalut w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Ponadto 49 procent stwierdziło, że ich klienci pytali ich o inwestowanie w krypto w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, w porównaniu z 17 procentami rok wcześniej.

Przejęcie Bitrii pozycjonuje Gemini jako pierwszą kompleksową platformę technologiczną umożliwiającą zarządzającym majątkiem i aktywami, zaspokojenie rosnącego popytu wśród swoich klientów na dostęp do pełnej gamy inwestycji kryptograficznych i zarządzanie nimi.

– powiedział Dave Abner, globalny szef rozwoju biznesu Gemini.

  • Bank of America: Solana może stać się Visą ekosystemu aktywów cyfrowych:

Bank of America wystawił laurkę projektowi Solana, porównując go z największym pośrednikiem płatności świata w kontekście…

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzisiejsza doba nie przynosi większych zmian na giełdach. W górę idzie Solana 1,22%. Korektę notuje natomiast Bitcoin o -0,78%, Ethereum o -1,86%, Cardano o -1,10% i XRP o -1,38%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.05 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 122.3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, cryptopotato.com, bithub.pl, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button