News

#1624 Newsy z dnia 19.01.2022

Ze środowych wydarzeń: Intel zaprezentuje nową koparkę ASIC; Unijny organ wzywa do wprowadzenia zakazu kopania kryptowalut; Iran wkrótce przeprowadzi pilotaż CBDC; Bankomaty kryptograficzne w Singapurze zamknięte; BMC: Mining Bitcoina staje się coraz bardziej zrównoważony; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Intel zaprezentuje nową koparkę ASIC:

Zgodnie z doniesieniami Intel, jeden z największych producentów procesorów komputerowych, zamierza ujawnić nową ultra wydajną koparkę ASIC do Bitcoinów pod nazwą Bonanza Mine na nadchodzącej konferencji International Solid-State Circuits Conference w lutym 2022 r.

Intel zgłosił patent w listopadzie 2018 r., w którym przedstawił podobne pomysły dotyczące „wysokiej wydajności kopania Bitcoinów”. Podejrzewa się, że procesy opisane w patencie mogą znaleźć się w produkcie prezentowanym na ISSCC.

Według patentu układ ASIC stojący za Bonanza będzie w stanie wykonywać obliczenia tak samo skutecznie, jak inne układy ASIC, jednocześnie eliminując potrzebę powtarzania lub zbędnych obliczeń. System zredukować ma  całkowite zużycie energii o około 15%.

Procesory wykorzystywane do wydobywania kryptowalut są znane z tego, że podlegają niedoborom i malejącej sprzedaży. Intel stałby się konkurentem dla firm takich jak Bitmain, z proponowanym Ether ASIC wciąż oczekującym na wydanie i Nvidią, firmą, która również odczuła spadki sprzedaży chipów. Popyt na kopanie kryptowalut stale rośnie pomimo ciągłych niedoborów procesorów i niespójnych kosztów produkcji.

Przedstawiciele Intela wydawali się pewni wejścia do branży wydobycia kryptowalut i nowego chipa, komentując:

Intel wykonywał prace projektowe wokół układów ASIC zoptymalizowanych pod kątem SHA 256 przez kilka lat, zaczynając od poszukiwania ścieżki w Intel Labs.

– czytamy.

Nie jest jasne, czy Intel wprowadzi koparkę Bonanza do sprzedaży detalicznej, czy będzie przeznaczona wyłącznie do celów przemysłowych lub badawczych. Niezależnie od tego, krok ten może potencjalnie katapultować Intela do pozycji głównego konkurenta w branży wydobycia kryptowalut.

  • Unijny organ wzywa do wprowadzenia zakazu kopania kryptowalut:

Erik Thedéen, wiceprzewodniczący Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, wyraził obawy dotyczące rosnącego wykorzystania energii odnawialnej do wydobywania Bitcoinów.

W niedawnym wywiadzie dla Financial Times Thedéen powiedział, że wydobywanie Bitcoinów stało się „kwestią ogólnokrajową” i ostrzegł, że kryptowaluty mogą stanowić zagrożenie dla celów związanych ze zmianami klimatycznymi.

Wezwał europejskie organy regulacyjne do zrobienia specjalnego wyjątku od wydobywania proof-of-work, które jest używane głównie przez Bitcoina i kilka innych altcoinów. Opowiadał się również za proof-of-stake jako lepszą, energooszczędną alternatywą:

Musimy odbyć dyskusję na temat przestawienia branży na bardziej wydajną technologię.

– powiedział.

Melanion Capital, alternatywna firma inwestycyjna z siedzibą w Paryżu, odniosła się do rosnącego wzywania do zakazu wydobycia PoW w listopadzie 2021 r., nazywając go „całkowicie błędnie poinformowanym”.

Firma inwestycyjna powiedziała, że ze względu na zdecentralizowany charakter Bitcoina nie ma lobby ani grupy, która broniłaby jej interesów, co „nie powinno być brane pod uwagę jako okazja do wdrożenia środków, które czynią branżę nielegalną ze względu na jej brak zdolności obronnych”.

Zużycie energii przez sieć Bitcoina było jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów w 2021 r., w którym osoby takie jak Elon Musk, Jack Dorsey i Michael Saylor zaangażowały się w kilka debat. Tesla zrezygnowała nawet z opcji płatności Bitcoinem, powołując się na zużycie energii przez sieć. Jednak w przeciwieństwie do Thedéen, większość krytyków do tej pory nie miała problemu z wykorzystaniem czystej energii. Musk twierdził, że jeśli 50% energii sieci Bitcoina pochodzi ze źródeł odnawialnych, Tesla rozważy dodanie opcji płatności Bitcoinem.

  • Iran wkrótce przeprowadzi pilotaż CBDC:

Centralny Bank Iranu (CBI) podobno planuje wkrótce uruchomić program pilotażowy cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Według raportu irańskiej Agencji Prasowej Pracy, wicegubernator CBI powiedział, że CBDC może pomóc krajowi rozwiązać niespójności finansowe.

Rozwój suwerennej waluty cyfrowej w Iranie rozpoczął się w 2018 r. w Informatics Services Corporation — ramieniu wykonawczym CBI. Faza rozwoju została zakończona i wkrótce zostanie uruchomiony pilotaż. Jednak CBI nie ujawniło wielu szczegółów dotyczących ram czasowych. Irańska CBDC została podobno opracowana przy użyciu platformy Hyperledger Fabric hostowanej przez Linux Foundation.

Iran doświadczył poważnych trudności finansowych i gospodarczych w wyniku surowych sankcji gospodarczych nałożonych przez Stany Zjednoczone.

Wśród tych problemów Iran zwrócił się w stronę kryptowalut i był jednym z pierwszych krajów, które zalegalizowały wydobycie Bitcoinów w nadziei na ożywienie gospodarki, jednak wielokrotnie musiał tymczasowo zamykać operacje wydobywcze z powodu poważnych niedoborów energii i przerw w dostawie prądu.

Iran chce również wykorzystać kryptowaluty w handlu międzynarodowym, mając nadzieję na ominięcie sankcji handlowych. Zgodnie z doniesieniami, CBI i Ministerstwo Handlu osiągnęły porozumienie w sprawie połączenia platformy płatniczej CBI z systemem transakcyjnym umożliwiającym firmom rozliczanie płatności przy użyciu kryptowalut.

Obecnie prawie 100 krajów pracuje nad suwerenną walutą cyfrową, a tylko kilka z nich osiągnęło fazę pilotażową. Chiny są obecnie w czołówce: zakończyły rozwój CBDC w 2019 r. i obecnie testują go masowo w różnych prowincjach i sektorach handlu detalicznego.

  • Bankomaty kryptograficzne w Singapurze zamknięte:

Władze monetarne Singapuru podobno zdecydowały o zamknięciu bankomatów kryptowalut w mieście-państwie.

Według Bloomberga, aby dostosować się do nowych przepisów wydanych przez Monetary Authority of Singapore (MAS), bank centralny Singapuru, operatorzy bankomatów kryptowalut w tym kraju zostali zmuszeni do zamknięcia swojej działalności.

Nowe ograniczenie dotyczące bankomatów kryptowalutowych wywołało kilka reakcji ze strony operatorów kryptowalut w mieście, a firma Daenerys & Co powiedziała, że była „zaskoczona” i anulowała usługę bankomatu we wtorek wieczorem. Jej główny konkurent, Deodi, wyłączył sieć bankomatów i wysłał pracowników w celu usunięcia bankomatów kryptograficznych.

Posunięcie to jest częścią szerszego wysiłku singapurskiego organu nadzorczego mającego na celu uregulowanie reklamowania kryptowalut wśród społeczeństwa. W poniedziałek bank centralny opublikował nowe wytyczne, które zabraniają firmom kryptograficznym reklamowania swoich usług w miejscach publicznych, witrynach internetowych i sieciach społecznościowych.

Zmiana nastroju Singapuru co do kryptowalu jest raczej niespodzianką. Coincub, startup fintech z siedzibą w mieście-państwie, nazwał Singapur w grudniu najbardziej przyjaznym dla kryptowalut krajem na świecie, ze względu na „dobre środowisko legislacyjne” miasta i „wysoki wskaźnik adopcji kryptowalut”.

  • BMC: Mining Bitcoina staje się coraz bardziej zrównoważony:

Według nowych danych, odsetek sektora wydobywczego BTC, który wykorzystuje energię odnawialną, wzrósł w czwartym kwartale 2021 roku o 1% i wynosi aktualnie 58,5%.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach

Dzień na giełdach kończy się niewielkimi ruchami dodatnimi. Bitcoin odnotował wzrost o 1,5%, Ethereum o 1,3%, BNB o 2,7% a Solana o 0,6%. Spadki notują Cardano oraz XRP kolejno o 3,2% i 0,5%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.988 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 78 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button