#1631 Newsy z dnia 26.01.2022
Ze środowych wydarzeń: Ripple: Po wykupie akcji wycena firmy wzrosła do 15 mld dolarów; Twitter: Musk sugeruje McDonalds przyjęcie Dogecoin; MFW wzywa Salwador do porzucenia Bitcoina; Turcja: Władze mają zbadać metaverse i kryptowaluty; Acala rusza z blockchainem warstwy 1 dedykowanym DeFi; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Ripple: Po wykupie akcji wycena firmy wzrosła do 15 mld dolarów:
Ripple, firma zajmująca się płatnościami blockchain, ogłosiła skup akcji serii C o wartości 200 mln dolarów. Decyzja ta doprowadziła firmę z siedzibą w San Francisco do rekordowo wysokiej wyceny wynoszącej 15 mld dolarów.
W grudniu 2019 roku Ripple zebrał 200 mln dolarów w rundzie finansowania serii C z Tetragon Financial Group, działającą jako główny inwestor obok SBI Holdings i Route 66 Ventures.
Jednak w grudniu 2020 roku SEC ogłosiła pozew finansowy przeciwko Ripple Labs, a także współzałożycielowi Chrisowi Larsenowi i dyrektorowi generalnemu Bradowi Garlinghouse, oskarżając strony o używanie natywnego tokena XRP jako nielicencjonowanego cyfrowego zabezpieczenie aktywów.
Chcąc odciąć się od Ripple w ramach ich głośnego i publicznego procesu, Tetragon pozwał Ripple na początku stycznia 2021, starając się wprowadzić w życie swoje umowne zobowiązanie dotyczące klauzuli wykupu do wartości nieujawnionej sumy inwestycyjnej.
Jednak zaledwie trzy miesiące później, w kwietniu, sąd orzekł na korzyść Ripple, kładąc kres finansowemu sporowi.
Decydując się na dobrowolny zakup akcji od Tetragon, SBI Holdings i Route 66 Ventures, oznacza to, że Ripple dąży do wzmocnienia swojej siły finansowej.
Jak stwierdził Brad Garlinghouse:
Nawet z przeciwnościami w 2021 roku, był to nasz najlepszy rok w historii.
Garlinghouse podzielał również optymizm co do przyszłości RippleNet i Ripple X, z których ta ostatnia ma na celu zwiększenie użyteczności księgi XRP wśród wschodzących sektorów, w tym NFT, CBDC, a także między innymi interoperacyjne, wielołańcuchowe funkcjonalności.
Rzecznik prasowy firmy stwierdził, że decyzja o zakupie została podjęta ze względu na ich „niezwykle silną pozycję na rynku”, powołując się na to, że Ripple ma „dodatnie przepływy finasnowe” i ma „silną równowagę”.
Oprócz tego zauważono, że Ripple odnotował „najlepszy wynik pod względem zatrudnienia”, i że teraz stara się zatrudnić „setki globalnych pracowników w tym roku”, aby wesprzeć już istniejącą 500-osobową kadrę.
-
Twitter: Musk sugeruje McDonald’s przyjęcie Dogecoin:
Zjem happy meal przed kamerami TV, jeśli McDonalds zaakceptuje Dogecoin.
– napisał w tweecie Musk, dyrektor generalny Tesli.
Miliarder jest także wielkim zwolennikiem Dogecoina, gdzie powiedział na początku tego miesiąca, że Tesla zaakceptuje kryptowalutę jako płatność za niektóre towary.
Według CoinMarketCap cena DOGE wzrosła o 7% po ukazaniu się jego tweeta. Wpis Muska pojawił się po tym, jak ceny kryptowalut (w tym Dogecoin) gwałtownie spadły w ostatnich dniach.
Witryna wskazała również, że Dogecoin początkowo był żartem w 2013 roku, ale obecnie znajduje się w pierwszej dziesiątce pod względem wartości rynkowej kryptowalut.
Musk jest zapalonym użytkownikiem Twittera, gdzie także wdał się w kłótnie z innymi liderami finansowymi.
Jak informowaliśmy w tym miesiącu, Twitter stał się areną bitew związanych z kryptowalutami z powodu trwającego problemu związanego z zawieszaniem przez Binance wypłat Dogecoin.
Wojna na słowa wybuchła między Muskiem, a Changpeng „CZ” Zhao, dyrektorem generalnym giełdy kryptograficznej Binance, na platformie mediów społecznościowych po tym, jak Musk nazwał sposób, w jaki giełda radzi sobie z usterką Dogecoin, – „zacienionym”.
Binance zawiesiło wypłaty Dogecoin 11 listopada po tym, jak platforma doświadczyła usterki oprogramowania w wyniku aktualizacji sieci. Następnie, na Twitterze Musk poruszył kwestię wypłat Doge na popularnej giełdzie, oznaczając CEO Binance i stwierdził:
Co się dzieje z twoimi klientami Doge? Wygląda to podejrzanie.
Oficjalne konto Binance na Twitterze odpowiedziało w ciągu około 30 minut zaznaczając, iż nie ma nic podejrzanego w tej sprawie.
-
MFW wzywa Salwador do porzucenia Bitcoina:
Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest zaniepokojony ryzykiem związanym z emisją przez Salwador obligacji zabezpieczonych Bitcoinami. W związku z tym wezwano Salwador do jak najszybszego wycofania BTC jako prawnego środka płatniczego.
We oświadczeniu instytucja finansowa wskazała na dużą zmienność cen Bitcoina jako główne ryzyko, zauważając, że krypto nie powinna być używana jako prawny środek płatniczy.
Po dwustronnych rozmowach, urzędnicy MFW stwierdzili, że „z wykorzystaniem kryptowalut wiąże się duże ryzyko dla stabilności finansowej, integralności finansowej i ochrony konsumentów, a także związanych z nimi zobowiązań podatkowych”, wynika z raportu CNBC.
W czerwcu ubiegłego roku Salwador stał się pierwszym krajem, który przyjął Bitcoina jako prawny środek płatniczy. We wrześniu Bitcoin oficjalnie wszedł do obiegu.
Prezydent Salwadoru Nayib Bukele planuje zebrać 1 mld dolarów, uruchamiając „Bitcoin Bond” we współpracy z firmą Blockstream zajmującą się infrastrukturą aktywów cyfrowych. W listopadzie ubiegłego roku MFW wyraził sceptycyzm co do roli Bitcoina w pomaganiu Salwadorowi w utrzymaniu stabilności finansowej.
Gdy Bitcoin spadł do najniższego poziomu od 5 miesięcy, Nayib Bukele ogłosił, że administracja niedawno kupiła kolejne 410 BTC za jedyne 15 milionów dolarów.
MFW uważa, że nie można zmniejszyć ryzyka związanego z tą wiodącą walutą cyfrową pod względem zmienności. Wyrażono też zaniepokojenie sytuacją finansową Salwadoru. Organizacja przewiduje, że dług publiczny kraju wzrośnie do 96% PKB do 2026 roku.
-
Turcja: Władze mają zbadać metaverse i kryptowaluty:
Według raportu Daily Sabah, Erdoğan podobno wezwał partię rządzącą do zbadania metawersu, kryptowalut i sposobu dokonywania transakcji za ich pomocą.
Na spotkaniu 25 stycznia przywódcy partyjni zostali poinstruowani, aby zbadali obszar, który ma znaczące perspektywy na przyszłość. Oczekuje się, że ekonomiczne aspekty metawersu, kryptowalut i mediów społecznościowych zostaną omówione na forum, które ma zostać zorganizowane przez partię rządzącą.
W Turcji metaverse zyskuje na znaczeniu. Według niektórych raportów tysiące wirtualnych terytoriów w Turcji, z których większość znajduje się w historycznej, dawnej stolicy Stambułu, zostało już zakupionych na platformach metaverse opartych na grach.
Jak informowały media, rząd turecki spotkał się niedawno w metaverse, aby omówić przepisy dotyczące kryptowalut. Przewodniczący Wielkiego Tureckiego Zgromadzenia Narodowego Mustafa Elitaş powiedział:
Wierzę, że spotkania oparte na metawersie zostałyby szybko ulepszone i stałyby się istotną częścią naszego życia.
Podczas gdy rząd turecki jest otwarty na technologię blockchain, metaverse i cyfrową walutę emitowaną przez państwo, prezydent Erdoğan jest znany z ostrego sprzeciwu wobec kryptowalut. W zeszłym roku „wypowiedział wojnę” kryptowalutom, sugerując, że kraj nie jest zainteresowany ich przyjęciem.
-
Acala rusza z blockchainem warstwy 1 dedykowanym DeFi:
Acala ogłosiła uruchomienie swojego łańcucha warstwy 1 przeznaczonego dla zdecentralizowanych finansów. Założenia obejmują zdecentralizowane rozwiązanie oparte o stablecoin, staking DOT i unikalny rodzaj kompatybilności z EVM, umożliwiający interakcję z Substrate.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Dziś giełda świeci się na zielono. W górę idzie Bitcoin o 3,94%, Ethereum o 8,20%, Cardano o 6,82%, Solana o 6,10% i XRP o 5,26%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.72 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 88.1 mld dolarów.
źródło: blockchain.news, cointelegraph.com, bithub.pl, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.