News

#1693 Newsy z dnia 29.03.2022

Z wtorkowych wydarzeń: Ronin Bridge zhakowany: skradziono ponad 600 mln dolarów; Wicepremier Wietnamu wzywa do zbudowania ram prawnych dla kryptowalut; Bank centralny Sudanu ostrzega obywateli przed używaniem krypto; Branża złota znajduje zastosowanie dla Blockchain; Ubywa hodlerów Shiba Inu (SHIB); Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Ronin Bridge zhakowany: skradziono ponad 600 mln dolarów:

Według oficjalnego wątku na Twitterze firmy Axie Infinity oraz Discorda Ronin Network, funkcjonalność Ronin Bridge i Katana Dex została zatrzymana po tym, jak wykradziono 173.600 Ethereum i 25,5 mln USD Coinów, o łącznej wartości 612 mln dolarów.

W oświadczeniu ich twórcy powiedzieli:

Obecnie współpracujemy z funkcjonariuszami organów ścigania, kryptografami sądowymi i naszymi inwestorami, aby upewnić się, że wszystkie fundusze zostaną odzyskane lub zwrócone. Wszystkie [tokeny] AXS, RON i SLP na Ronin są teraz bezpieczne.

– czytamy.

Jak powiedzieli deweloperzy Ronin, atakujący wykorzystali zhakowane klucze prywatne, aby fałszować wypłaty, wysysając środki z Ronin Bridge w zaledwie dwóch transakcjach. Co ważniejsze, włamanie miało miejsce 23 marca, ale zostało wykryte dopiero dziś po tym, jak użytkownik odkrył problemy po nieudanej próbie pobrania 5000 w ETH.

  • Wicepremier Wietnamu wzywa do zbudowania ram prawnych dla cyfrowych aktywów:

Le Minh Khai, wicepremier Wietnamu, wystosował zawiadomienie do Ministerstwa Finansów, prosząc je o zbadanie i zmianę przepisów w celu stworzenia ram prawnych dla rynku aktywów cyfrowych.

W zawiadomieniu z ubiegłej środy wicepremier polecił Ministerstwu Finansów przejąć główną odpowiedzialność za opracowanie ram prawnych dla rynku kryptowalut. Zgłoszona lista instrukcji zawiera wskazanie konkretnych dokumentów prawnych, które wymagają zmiany lub uzupełnienia. 

Ministerstwo Finansów będzie następnie współpracować z Ministerstwem Sprawiedliwości, Informacji i Komunikacji oraz Państwowym Bankiem Wietnamu w celu opracowania ram regulacyjnych dla rynku aktywów cyfrowych, donosi Vietnam Net.

Trzy ministerstwa wraz z bankiem centralnym przyjrzą się różnym prawnym aspektom aktywów cyfrowych i ich wpływowi na gospodarkę.

Nowe ramy prawne dla rynku aktywów cyfrowych zostaną opracowane zgodnie z Decyzją 1255 wydaną przez premiera w sierpniu 2017 r. Decyzja 1255, którą rząd przyjął w 2017 r., zatwierdza plan opracowania ram prawnych dla „aktywów wirtualnych, walut cyfrowych i walut wirtualnych”.

W przeciągu ostatnich kilku lat Wietnam miał skomplikowany związek z kryptowalutami. Naród Azji Południowo-Wschodniej zaczął od zakazu transakcji Bitcoinem w 2014 r., jednak w 2017 r. nastąpił całkowity zwrot, kiedy premier Nguyen Xuan Phuc zatwierdził BTC jako formę płatności. W 2018 r. z kolei BTC został zakazany jako sposób płatności.

Następnie rząd Wietnamu powołał w 2020 r. grupę badawczą ds. kryptowalut, której zadaniem było badanie różnych zmian na rynku wirtualnych aktywów i rekomendowanie propozycji dotyczących polityki prawnej.

  • Bank centralny Sudanu ostrzega obywateli przed używaniem kryptowalut:

Centralny Bank Sudanu (ang. CBOS) ostrzegł obywateli tego kraju przed zajmowaniem się „wszelkimi rodzajami kryptowalut” ze względu na „wysokie ryzyko”, jakie stanowią. Ogłoszenie to było reakcją na rosnące zainteresowanie zasobami cyfrowymi wśród ludności kraju, który od czasu zamachu stanu w 2021 r. boryka się z trzycyfrowymi wskaźnikami inflacji.

27 marca Sudan News Agency opublikowała krótki komunikat CBOS, w którym stwierdzono, że ze względu na wysokie zagrożenia, do których zaliczają się „przestępstwa finansowe, piractwo elektroniczne i ryzyko utraty wartości”, obywatelom nie zaleca się korzystania z jakichkolwiek kryptowalut.

CBOS powołał się również na ryzyko prawne, ponieważ zgodnie z sudańskim prawem kryptowaluty nie są klasyfikowane jako pieniądze „ani nawet jako prywatne pieniądze czy własność”. Bank Centralny przyznał, że ostatnio zauważył wzrost promocji kryptowalut w mediach społecznościowych.

Jak zauważył w tweecie Alex Gladstein, dyrektor ds. strategii w Human Rights Foundation, formalny zakaz kryptowalut może już być w drodze. Według analizy kancelarii Freeman Law, obecne ustawodawstwo Sudanu dotyczące płatności elektronicznych, uchwalone w 2007 r., nie obejmuje kryptowalut.

Rosnące zainteresowanie kryptowalutami, które niepokoi władze Sudanu, można wytłumaczyć trwającym kryzysem gospodarczym. Według Krajowego Centralnego Biura Statystycznego stopa inflacji w Sudanie wyniosła średnio 359,09% w 2021 r., w porównaniu ze 163,26% w 2020 r.

  • Branża złota znajduje zastosowanie dla Blockchain:

Niektóre z najbardziej znanych organizacji w branży złota połączyły siły, aby uruchomić nowy „program uczciwości”, który wykorzystuje technologię Blockchain do zarządzania łańcuchem dostaw — ruch, który ma pomóc uczestnikom rynku zweryfikować autentyczność ich złota.

London Bullion Market Association (LBMA) i World Gold Council (WGC) ogłosiły, że współpracują w celu opracowania „międzynarodowego systemu integralności sztabek złota, łańcucha dowodowego i pochodzenia”, opartego na technologii Blockchain opracowanej przez firmy aXedras i Peer Ledger. Księga posłuży do rejestracji i śledzenia sztabek złota na każdym etapie cyklu produkcyjnego i dystrybucyjnego, w tym wydobycia, przechowywania i zakupu przez producentów biżuterii.

Tak zwany Gold Bar Integrity Program jest wspierany przez takie organizacje jak CME Group, Metalor, Barrick Gold, Brinks, Royal Canadian Mint, Newcrest Mining, Hummingbird Resources, Argos Heraeus SA, Asahi, Aura Minerals, Perth Mint i inne.

Program, początkowo opracowany jako pilotażowy, będzie ostatecznie promowany do użytku w branży złota, podają LBMA i WGC.

Zarządzanie łańcuchem dostaw jest wymieniane jako jeden z najbardziej obiecujących przypadków użycia technologii Blockchain. Zgodnie z doniesieniami, ponad połowa firm dodanych do listy Forbes 2021 Blockchain 50 to przedsiębiorstwa aktywnie wykorzystujące technologię DLT do rozwiązywania problemów związanych z łańcuchem dostaw i logistyką. W kwietniu 2021 r. amerykański kontrahent Lockheed Martin ogłosił, że używa technologii Blockchain do zarządzania łańcuchem dostaw w Szwajcarii.

Kwestie takie jak nielegalne wydobywanie, prane złoto, fałszywe sztaby kruszcu i łamanie praw człowieka sprawiły, że branża złota jest szczególnie podatna na nieprzejrzystość łańcucha dostaw. W 2020 r. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opublikowała raport, który zawiera wskazówki, w jaki sposób producenci złota mogą uniknąć przyczyniania się do „poważnych nadużyć” w procesie wydobycia i produkcji.

  • Ubywa hodlerów Shiba Inu (SHIB):

Spadek zainteresowania meme coinem Shiba Inu potwierdza styczniowe prognozy Mike’a McGlone’a.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Po upływie doby na giełdach obserwujemy mieszane nastroje. Zmiana wartości Bitcoina oscyluje na granicy 0%. Ethereum odnotowało wzrost o 1,7% a Terra o 8,9%. Spadki obserwujemy przy BNB, XRP oraz Cardano, kolejno o 0,8%, 2,3% i 2,1%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.14 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 121.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, bithub.pl, coinmarketcap.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button