News

#1732 Newsy z dnia 07.05.2022

Z sobotnich wydarzeń: Terra ma teraz więcej Bitcoinów od Tesli; Hiszpania: Binance zawiesza usługi krypto; Platforma NFT Zora zebrała 50 mln USD w rundzie finansowania seed; Czy Bitcoin stanie się aktywem wolnym od ryzyka?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Terra ma teraz więcej Bitcoinów od Tesli:

Terra kolejny raz zakupuje Bitcoiny, tym razem zakupem o wartości 1.5 mld dolarów. Jest to owoc obietnicy, którą złożył projekt o zakupie BTC o wartości ponad 10 mld dolarów, aby służył on jako rezerwa dla jego stablecoina, UST. Ważniejsze jest jednak to, w jaki sposób poprawia to pozycję podmiotu, jeśli chodzi o korporacje posiadające aktywa cyfrowe. 

Zanim Terra zaczęła swój szał kupowania Bitcoinów, istniały inne korporacje, które już to zrobiły. Przychodzą na myśl takie firmy jak MicroStrategy, Galaxy Digital i Tesla. Podczas gdy MicroStrategy ugruntowało swoją pozycję jako firma z największymi udziałami BTC, to Tesla utrzymywała swoje drugie miejsce, aż do teraz.

Dzięki najnowszemu zakupowi Terra stała się drugim co do wielkości posiadaczem Bitcoinów korporacyjnych, pokonując Teslę. Transakcja została przeprowadzona jako zakup pozagiełdowy (OTC) we współpracy z brokerem kryptowalut Genesis i Three Arrows Capital, firmą zajmującą się handlem kryptowalutami i kapitałem wysokiego ryzyka.

Luna Foundation Guard (LFG), która zaczęła gromadzić BTC na początku tego roku, zwiększyła swoje zakupy. Jest to jeden z najszybszych trendów akumulacyjnych każdego posiadacza korporacyjnego Bitcoina. Jej pierwszy zakup miał miejsce w lutym, a teraz, zaledwie trzy miesiące później, fundacja non-profit posiada obecnie 80.393 BTC. Wszystko to w momencie ostatniego zakupu ma wartość 2.9 mld dolarów. Terra posiada prawie dwa razy więcej BTC od Tesli, której zasób obecnie wynosi 48.000 BTC.

Kiedy Do Kwon, założyciel Terra, ogłosił, że fundacja planuje kupić BTC o wartości 10 mld dolarów, pojawiło się pytanie, kiedy. Podczas gdy uczestnicy przestrzeni spekulowali, że zajmie to trochę czasu, zanim zaczną kupować monety, Terra szybko ruszyła do przodu. Stopniowo dodawała BTC do swoich zasobów, i w ciągu trzech miesięcy zakupiła aktywa o wartości ponad jedną czwartą z 10 mld dolarów BTC.

Rezerwy Luna Foundation Guard wzrosły teraz do 3.23 mld dolarów. Bitcoin stanowi 90,7% rezerw o łącznej wartości 80.393 BTC o wartości 2.93 mld dolarów. LUNA stanowi drugą co do wielkości część z 126.63 mln USD stanowiącymi 4,2%, AVAX na poziomie 3,5%, USDT na poziomie 0,8%, a USDC na poziomie 0,7%.

  • Hiszpania: Binance zawiesza usługi krypto:

Binance jest jedną z najbardziej konsekwentnych giełd kryptograficznych, jeśli chodzi o uzyskiwanie licencji od organów regulacyjnych na całym świecie. W tym celu, aby działać jako w pełni licencjonowana instytucja finansowa, giełda przestała oferować swoje usługi w zakresie kryptowalut w Hiszpanii, ponieważ rzekomo oczekuje na zatwierdzenie przez hiszpański organ regulacyjny, Comisión Nacional del Mercado de Valores.

Jak dowodzi oficjalna hiszpańska strona Binance, giełda kryptowalut usunęła rozwijane menu instrumentów pochodnych, które wciąż jest dostępne w wersji globalnej. Według lokalnej gazety La Información, ukrycie oferty instrumentów pochodnych w Hiszpanii jest sposobem na spełnienie wymagań określonych przez CNMV, czyli Narodową Komisję Rynku Papierów Wartościowych.

Menu nawigacyjne Binance w wersji hiszpańskiej (na górze) i globalnej (na dole). Źródło: Binance

Zrzut ekranu pokazuje brakującą opcję „Derivatives” z wersji hiszpańskiej, która jest ewidentnie dostępna w wersji globalnej. Następnie lokalne źródła sugerowały, że Binance ponownie wprowadzi opcję instrumentów pochodnych dopiero po otrzymaniu regulacyjnego zielonego światła w postaci „certyfikatu gwarancyjnego” od Banku Hiszpanii.

W czerwcu 2021 roku dyrektor generalny Binance Changpeng Zhao ujawnił plany przyspieszenia rozwoju giełdy kryptowalut poprzez współpracę z regulatorami , stwierdzając:

Chcemy mieć licencję wszędzie. Od teraz będziemy instytucją finansową.

Binance, wraz z innymi giełdami kryptograficznymi, takimi jak Coinbase i Bit2Me, znajduje się na „szarej liście” CNMV, która zabrania organizacjom działania jako w pełni licencjonowane podmioty w regionie.

Pomimo niewielkich komplikacji, jakie napotkano z powodu opóźnień regulacyjnych w Hiszpanii, organ finansowy z Francji, Autorité des marchés financiers, zatwierdził Binance jako pełnoprawnego dostawcę usług zasobów cyfrowych.

Przeprowadzka do Francji sygnalizowała ostatnią ekspansję globalnych operacji Binance, po uzyskaniu w kwietniu zasadniczej zgody na prowadzenie działalności w Abu Zabi. Powołując się na zgodę organów regulacyjnych we Francji, Binance podzielił się planami znacznego skalowania swojej działalności w regionie, jednocześnie dążąc do „dalszego rozwoju infrastruktury”.

  • Platforma NFT Zora zebrała 50 mln USD w rundzie finansowania seed:

Platforma NFT Zora zebrała 50 mln dolarów w rundzie finansowania seed, w celu rozszerzenia swoje usługi na klientów. Inwestycja była prowadzona przez znane firmy venture capital, takie jak Haun Ventures, Coinbase Ventures i Kindred Ventures. 

NFT pozostają intrygującą opcją dla dużej części uczestników kryptowalut, umożliwiając wielu startupom pozyskiwanie wielomilionowych inwestycji w celu wzmocnienia ich pozycji w tej dziedzinie. Najnowszym takim podmiotem jest Zora. 

Platforma zabezpieczyła zbiórkę pieniędzy w wysokości 50 mln dolarów sfinansowaną przez nowy fundusz kryptograficzny Katie Haun – Haun Ventures. Pozostali uczestnicy to Kindred Ventures i Coinbase Ventures. Warto zauważyć, że było to pierwsze wykorzystanie kapitału z niedawno utworzonej organizacji Haun. Dla przypomnienia, wcześniej pracowała w Andreessen Horowitz (a16z). 

Sam Rosenblum – partner w Haun Ventures – sklasyfikował niewymienne tokeny jako „podstawowy element konstrukcyjny, który ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Web3”. 

Widzimy również innowacje Web3, takie jak NFT, jako pozytywną siłę dla otwartości i decentralizacji w sieci, która obecnie ma zbyt duże znaczenie dla scentralizowanych, nieprzejrzystych „strażników”.

– dodał. 

Ostatnia zbiórka pieniędzy podniosła wycenę Zory do 600 mln dolarów. Protokół obiecał wykorzystać świeże fundusze do stworzenia przyjaznego ekosystemu dla klientów, w którym każdy użytkownik może uruchomić kolekcje NFT . Komentując sprawę, Jacob Horne, współzałożyciel Zora powiedział: 

Dla naszego ekosystemu jest to przyspieszenie infrastruktury publicznej, które ułatwia rozwój artystów, programistów i społeczności. Oznacza to więcej kodu bez uprawnień wdrożonego w większej liczbie łańcuchów, lepsze interfejsy API, więcej Zoratopii na całym świecie oraz wzrost grantów i hackathonów. 

W marcu zeszłego roku Zora pozyskała 8 mln dolarów ze sprzedaży akcji, a w październiku 2020 roku zabezpieczyła inwestycję w wysokości 2 mln dolarów. 

Wcześniej w tym roku, była partner generalny Andreessen Horowitz – Katie Haun – opuściła firmę i uruchomiła fundusz venture capital skupiający się na kryptowalutach i startupach Web3. Do jej jednostki dołączyli również inni członkowie a16z, m.in. Rachael Horwitz (szef Crypto Marketing). 

Niedługo potem Haun ujawniła, że jej firma zamierza zebrać aż 900 milionów dolarów na parę funduszy inwestycyjnych w aktywa cyfrowe. 300 mln dolarów z tej kwoty zostanie przeznaczonych na start-upy kryptograficzne, a pozostałe 600 mln dolarów zostanie zebrane na fundusz dedykowany innym firmom i tokenom cyfrowym. 

Jednak najnowsze doniesienia wskazują, że faktycznie zebrała aż 1.5 mld dolarów, co czyni ją najbardziej znaczącą indywidualną kwotą zebraną przez członkinię-założycielkę.

  • Czy Bitcoin stanie się aktywem wolnym od ryzyka?:

Bitcoin idzie wyboistą drogą do stania się aktywem bez ryzyka, oceniają analitycy.

Bitcoin od dawna znany jest jako „magazyn wartości”, ale czy największa na świecie kryptowaluta przekształci się w aktywa pozwalające uniknąć ryzyka w 2022 roku?

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dziś na giełdach nadal panuje spokój. W górę idzie Bitcoin o 0,35%, Ethereum o 0,58% i Cardano o 0,71%. Korektę notuje XRP o -0,16%, Solana o -0,31% i Terra o -7,16%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.65 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 78.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, cryptopotato.com, newsbtc.com, bithub.pl, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button