News

#1762 Newsy z dnia 06.06.2022

Z poniedziałkowych wydarzeń: Bermudy nieporuszone krachem na giełdach,nie zmieniają planów; Społeczność komentuje nacisk Nowego Jorku na zakaz wydobywania kryptowalut; Bank centralny Ugandy zmienia nastawienie do krypto firm; Media społecznościowe obwiniane o 1 mld dolarów strat z oszustw; Bitcoin jest lepszą inwestycją długoterminową niż złoto; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Bermudy nieporuszone krachem na giełdach,nie zmieniają planów:

Rząd Bermudów kontynuuje swoje ambitne plany, aby stać się centrum kryptowalut pomimo ogromnego spowolnienia na rynku w 2022 r.

Według ministra gospodarki i pracy Bermudów, Jasona Haywarda, małe terytorium znane z dziewiczych plaż z różowym piaskiem i atrakcyjnej polityki podatkowej aktywnie rozwija swój sektor kryptograficzny od 2017 r.

3 czerwca zauważył, że rząd pozostaje niewzruszony niedawnym krachem spowodowanym załamaniem się ekosystemu Terra, ponieważ rynek od 2017 r. przetrwał już wiele.

W rozmowie z Wall Street Journal Hayward kluczowym czynnikiem, który pomoże Bermudom stać się centrum kryptograficznym określił doświadczenie gospodarki i lokalnych regulatorów w kontaktach z zagranicznymi biznesami. Stwierdził też, że krach na giełdach nie przeszkodzi w realizacji planów:

Zdajemy sobie sprawę z niedawnej dewaluacji cen kryptowalut i jesteśmy przekonani, że nie zagraża to zdolności wyspy do stania się centrum kryptowalut.

– powiedział.

Jak dotąd Urząd Monetarny Bermudów przyznał w sumie 14 licencji firmom kryptograficznym na działalność poza terytorium brytyjskiej wyspy, przy czym cztery z nich zostały zatwierdzone w 2022 r., zauważył Crag Swan, dyrektor naczelny UMB.

Na liście znajdują się firmy, takie jak Class T, firma handlowa z wieloma klasami aktywów, giełda kryptowalut Bittrex Global, emitenci USD Coin (USDC) Circle Internet Financial Ltd. oraz BlockFi, którzy uzyskali licencję w styczniu tego roku.

  • Społeczność komentuje nacisk Nowego Jorku na zakaz wydobywania kryptowalut:

Podczas gdy stan Nowy Jork forsuje projekt ustawy, która zakazuje wydobywania w oparciu o Proof of Work, członkowie społeczności kryptograficznej wyrażają swój sprzeciw za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Jake Chervinsky, szef polityki w Blockchain Association, w wątku na Twitterze wyjaśnił, że ten ruch w ogóle nie „zmniejszy emisji dwutlenku węgla”. Według Chervinsky’ego zakaz wydobycia zmusi górników z Nowego Jorku do operowania w innych miejscach, gdzie państwo nie ma na nich wpływu.

Chervinsky ma nadzieję, że gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul zawetuje projekt ustawy „dla dobra Nowego Jorku”. Prawnik zauważył, że ruch ten wysyła wiadomość, iż „krypto nie jest w stanie mile widziane”. Chervinsky dodał, że jeśli ustawa zostanie wdrożona będzie to błąd polityczny ze strony światowej stolicy finansowej.

Oprócz Chervinsky’ego sprzeciwił się temu kandydat na senatora Stanów Zjednoczonych Bruce Fenton. W tweecie powiedział, że rządy nie mają prawa kontrolować konkretnego oprogramowania, z którego korzystają obywatele. Zauważył, że „kod jest mową”, co sugeruje, że zakaz jest ruchem przeciwko wolności słowa.

Założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, również zgodził się z Fentonem. Dzieląc się swoimi przemyśleniami na ten temat, Buterin powiedział, że rząd nie powinien decydować, które zastosowania są „w porządku” dla energii elektrycznej. Zasugerował wprowadzenie cen emisji dwutlenku węgla.

3 czerwca projekt ustawy o zakazie miningu został zatwierdzony przez senat stanu Nowy Jork.  Po zatwierdzeniu przez gubernatora, ustawa zakaże wydobycia w stanie i utrudni odnowienie wydanych wcześniej zezwoleń na wydobywanie kryptowalut.

  • Bank centralny Ugandy zmienia nastawienie do krypto firm:

Bank Ugandy jest otwarty na pomysł, aby firmy kryptowalutowe uczestniczyły w jego piaskownicy regulacyjnej, zapraszając członków Blockchain Association of Uganda (BAU) do dzielenia się swoją wiedzą z bankiem centralnym.

Pismo banku z 1 czerwca do przewodniczącego BAU Kwame Rungundy odnosiło się do spotkania obu stron na początku maja. Bank centralny doradził również krajowej grupie rzeczników ds. kryptowalut, aby odświeżyła przepisy dotyczące piaskownicy, zanim znajdzie czas na dalsze dyskusje techniczne.

W czerwcu 2021 r. bank uruchomił regulacyjne ramy piaskownicy, które umożliwiają firmom zajmującym się technologiami finansowymi (FinTech) testowanie „innowacyjnych rozwiązań finansowych” w kontrolowanym środowisku w nadziei na promocję płatności elektronicznych i innych cyfrowych usług finansowych w kraju.

Niedawny list wydaje się być zwrotem w podejściu Banku Ugandy do kryptowalut.

Pod koniec kwietnia bank wydał ostrzeżenie dotyczące kryptowalut, wysyłając zawiadomienie do wszystkich dostawców usług płatniczych w kraju, mówiąc, że zezwalając na transakcje kryptograficzne, narażają kraj na pranie pieniędzy i oszustwa.

Dodał wówczas, że każdy dostawca, taki jak bank lub firma z branży fintech, która ułatwia handel kryptowalutami, spotka się z unieważnieniem licencji.

Kryptowaluty nie są zakazane w Ugandzie i nadal można je kupować, przechowywać i nimi handlować. Jednak kryptowaluty nie są regulowane, a żadna firma nie otrzymała jeszcze licencji na aktywa cyfrowe, aby mogła działać w kraju.

  • Media społecznościowe obwiniane o 1 mld dolarów strat z oszustw:

Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych określiła media społecznościowe i krypto jako „łątwopalną kombinację dla oszustw” – prawie połowa wszystkich oszustw związanych z kryptowalutami w 2021 r. pochodziła z platform mediów społecznościowych.

Opublikowany raport wykazał, że w ciągu roku oszuści wykradli aż 1 mld dolarów w kryptowalutach, co stanowi ponad pięciokrotny wzrost w porównaniu z 2020 r. i prawie sześćdziesięciokrotny wzrost w porównaniu z 2018 r.

Na dzień 31 marca ilość utraconych kryptowalut zbliżała się już do połowy wartości z 2021 r., co pokazuje, że tempo nie wydaje się zwalniać.

FTC stwierdziła, że Instagram (32%), Facebook (26%), WhatsApp (9%) i Telegram (7%) były najczęstszymi platformami wykorzystywanymi do oszustw kryptograficznych.

Co ciekawe, Twitter, platforma mediów społecznościowych szeroko przyjęta przez społeczność kryptograficzną, nie została wymieniona, mimo że jest zaśmiecona spamem i botami oszustów, które reklamują fałszywe rozdania kryptowalut.

Na podstawie raportów o oszustwach przekazanych przez FTC Consumer Sentinel Network, najczęstszym rodzajem oszustwa związanego z kryptowalutami było oszustwo związane z inwestycjami, stanowiące 575 mln dolarów z łącznej kwoty 1 mld dolarów.

Te oszustwa często fałszywie obiecują potencjalnym inwestorom, że mogą zarobić oni ogromne zyski, inwestując w ich systemy kryptowalut, jednak ludzie zgłaszają utratę wszystkich pieniędzy, które „zainwestują”.

– czytamy.

Według FTC powszechne oszustwa inwestycyjne obejmują przypadki, w których tak zwany „menedżer inwestycyjny” kontaktuje się z konsumentem, obiecując zwiększenie jego pieniędzy — ale tylko wtedy, gdy konsument kupi kryptowaluty i przeleje je na swoje konto online.

Inne metody obejmują podszywanie się pod celebrytę, który może pomnożyć dowolne kryptowaluty, które wyśle im konsument lub obiecuje darmową gotówkę lub kryptowaluty.

FTC wymienia również oszustwa polegające na inwestowaniu w fałszywą sztukę, klejnoty i rzadkie monety, fałszywe seminaria inwestycyjne i porady oraz inne różne oszustwa inwestycyjne w ramach tej branży.

  • Bitcoin jest lepszą inwestycją długoterminową niż złoto:

5 powodów, dla których Bitcoin jest lepszą inwestycją długoterminową niż złoto

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się wzrostami. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 4,8%, Ethereum o 3,2%, BNB o 1,1%, Cardano o 5% a XRP o 0,7%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.27 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 69.2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, bithub.pl, coinmarketcap.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button