News

#233 Newsy z dnia 09.03.2018

Z piątkowych wydarzeń: UE przedstawiła kierunek działań ws. Blockchain i Fintech; McAfee podejrzewa Koreę Północną o cyberatak; Telecom Egypt potajemnie przekierowuje internautów do krypto kopalń; Przedłużająca się konserwacja giełdy Poloniex; Spadki nie ustępują.

• UE przedstawiła kierunek działań ws. Blockchain i Fintech:

Komisja Europejska ogłosiła swój oczekiwany oficjalny kierunek działania w sprawie regulacji technologii Fintech, w tym technologii Blockchain, we wszystkich państwach członkowskich UE. W komunikacie prasowym przedstawiającym idee, które Komisja nazywa teraz planem działania, urzędnicy wysokiego szczebla UE wyrażają potrzebę stworzenia struktur umożliwiających wprowadzanie innowacyjnych technologii w przyszłości.

Technologie takie jak Blockchain mogą oznaczać wielkie zmiany usług finansowych i nie tylko […]. Musimy stworzyć strukturę, która pozwoli na rozkwit innowacji, jednocześnie zarządzając ryzykiem i chroniąc konsumentów.

– powiedziała komisarz ds. Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa, Mariya Gabriel.

Plan działania koncentruje się na pięciu głównych obszarach. Stworzeniu Unijnego Laboratorium FinTech, Obserwatorium Blockchain, promowaniu cyfryzacji informacji pochodzących od zarejestrowanych przedsiębiorstw, staraniach o bezpieczeństwo cybernetyczne i najlepszych możliwych praktykach w zakresie obszarów regulacyjnych, które według Komisji będą oparte na wytycznych z europejskich organów nadzoru.

Planowane są również programy licencjonowania finansowania społecznościowego. Pełnomocnik rządowy, Valdis Dombrovskis, twierdzi, że pomoże to platformom crowdfundingowym zwiększyć zasięg w Europie.

McAfee podejrzewa Koreę Północną o cyberatak:

Hackerzy z Korei Północnej są podejrzani o cyberatak na sektor finansowy Turcji. Zespół McAfee Advanced Threat Research zidentyfikował próbę złamania zabezpieczeń instytucji finansowych wspieranych przez rząd turecki w dniach 2. i 3. marca przez grupę hakerską Hidden Cobra. Podczas gdy polityka McAfee polega na tym, aby nie wskazywać oficjalnie cyberprzestępców z państw narodowych jako winnych, w raporcie wspominają, że kod danego złośliwego oprogramowania bardzo przypomina kod używany przez hakera działającego w Korei Północnej.

Hakerzy użyli zmodyfikowanego złośliwego oprogramowania znanego jako Bankshot, które wykorzystało niedawno ujawnioną lukę w Adobe Flash. Atakujący próbowali zwabić swoje ofiary za pomocą e-maili zawierających zainfekowany plik Microsoft Word o nazwie Agreement.docx.

Implanty Bankshot zostały rozprowadzone z domeny podobnej do platformy Falcon Coin, ale złośliwa domena falcancoin.io została utworzona 27. grudnia 2017 r. I nie jest prawnie powiązana z oryginalną platformą. Choć nie było doniesień o kradzieży pieniędzy w atakach, zespół badawczy uważa, że kampania ma na celu uzyskanie zdalnego dostępu do wewnętrznych systemów organizacji finansowych kontrolowanych przez rząd. Raport nie pokazuje jednak, które konkretne organizacje zostały dotknięte.

Zespół McAfee odkrył również dwa dokumenty napisane po koreańsku, które wydają się być częścią tej samej kampanii hakerskiej, mimo że były przeznaczone dla innych celów ataku. W grudniu 2017 r. rząd USA wydał ostrzeżenie o złośliwym oprogramowaniu Bankshot, łącząc je z Hidden Cobra, grupą hakerów, którą rząd USA uważa za złośliwych cyberprzestępców pracujących dla rządu Korei Północnej, która była wielokrotnie oskarżana o włamywanie się do giełd kryptowalutowych Korei Południowej, po tym jak międzynarodowe sankcje wobec tego kraju zaostrzyły się w ciągu ostatniego roku.

Arizona chce płacić podatki kryptowalutami:

Komisja ds. Sposobów i Środków Izby Reprezentantów w Arizonie uchwaliła ustawę podatkową SB1091, która pozwoliłaby rezydentom płacić rachunki podatkowe za pomocą kryptowalut. Poparcie ustawy przez parlamentarzystów republikańskich zwiększa prawdopodobieństwo, że przejdzie ona przez Izbę, która jest rządzona przez większość republikańską. Ustawa została uchwalona  przez senat stanu Arizona w dniu 8. lutego. Podczas gdy projekt ustawy pozwala mieszkańcom Arizony płacić podatki w walutach cyfrowych, określa również, że rząd musi dokonać konwersji płatności kryptowalutowych na dolary amerykańskie w ciągu 24. godzin od ich otrzymania.

Sponsor ustawy, Reprezentant Jeff Weninger, mówi o wygodzie i możliwości pozyskania nowego biznesu w Arizonie:

[…] Arizona w przyszłości zostanie miejscem, w którym będzie można korzystać z technologii Blockchain i cyfrowych walut. Łatwość użycia, możliwość zrobienia tego w środku nocy, możliwość zrobienia tego w domu podczas oglądania telewizji. Myślę, że za kilka lat to nie będzie to nawet pytaniem.

– mówi.

Jeśli ustawa trafi do legislatury stanowej, Arizona będzie pierwszym stanem, który zaakceptuje kryptowaluty do płacenia sum należnych rządowi stanowemu. Inne stany w USA wprowadziły już podobne rachunki. Zarówno Georgia, jak i Illinois rozważają przepisy, które zaakceptowałyby krypto w odniesieniu do podatków i opłat licencyjnych. Stan Wyoming również pracuje nad ustawodawstwem dotyczącym kryptowalut, wprowadzając nowy projekt, który wyłączyłby walutę cyfrową z państwowych przepisów podatku od nieruchomości i papierów wartościowych.

• Przedłużająca się konserwacja giełdy Poloniex:

Giełda kryptowalutowa Poloniex napisała na Twitterze, że w czwartek, 8 marca, będą przechodzić okresową konserwację usługi portfela, która trwała bez komentarza ze strony firmy przez ponad jeden dzień. Poloniex podał, że rutynowa konserwacja, która może wpłynąć na wypłaty w przypadku niektórych walut, rozpocznie się około godziny 12:30 w czwartek i że niedługo potem portfele powinny działać normalnie. 16 godzin po rozpoczęciu konserwacji, giełda nie skomentowała, czy zakończyli zaplanowaną pracę.

Wcześniej w tym tygodniu Poloniex ostrzegał użytkowników przed oszustwami mającymi na celu wyłudzenie od użytkowników danych logowania. Według Twittera giełdy, oszust oferował fałszywą aplikację Poloniex w sklepie Google Play, kiedy w rzeczywistości taka aplikacja nie istnieje. Poloniex odpowiedział na pogłoski głoszące, że zabezpieczenia giełdy zostały naruszone, zapewniając użytkowników, że ich fundusze są bezpieczne, a giełda nie została zhackowana.

Telecom Egypt potajemnie przekierowuje internautów do krypto kopalń: 

Ustalono, że urządzenia znalezione w punktach demarkacyjnych Telecom Egypt potajemnie przekierowywały egipskich internautów do reklam i witryn kopiących kryptowaluty, jak podaje raport opublikowanego przez Citizen Lab na Uniwersytecie w Toronto. Raport z badań technologicznych wyjaśnia, że schemat, określany jako Adhose, działa za pośrednictwem middleboxów – komputerowych urządzeń sieciowych do manipulowania ruchem internetowym.

Raport identyfikuje dwa tryby przekierowania stosowanych w przypadku obywateli Egiptu: tryb rozpylania i tryb kapania. Tryb rozpylania oznacza, że middlebox masowo przekierowuje użytkowników z Egiptu do reklam lub skryptów wyszukiwania kryptowalut za każdym razem, gdy zgłoszą się do dowolnej witryny. Tryb kapania oznacza, że tylko próby otwierania określonych adresów URL przekierowują użytkowników na te reklamy lub skrypty, w szczególności KopticPope.org i Babylon-X.com.

Coinhive, platforma wydobywcza Monero, która pozycjonuje się w witrynach jako alternatywa reklamy internetowej, również została wymieniona w tabeli z linkami middleboxów, do przekierowywania egipskich internautów. Był on również powiązany z incydentem z końca stycznia 2018. r., kiedy hakerzy wyświetlali reklamy YouTube za pomocą skryptu Coinhive, który potajemnie zużywał moc procesora do miningu.

Raport Citizen Lab ustalił, że ten sam middlebox, na którym operuje program AdHose, był również odpowiedzialny za cenzurę Internetu w Egipcie, blokowanie stron internetowych Human Rights Watch i punktu informacyjnego Al Jazeera. Odnotowano również, że middleboxy w Turcji i Syrii przekierowywały użytkowników próbujących pobrać oprogramowanie do innych wersji tego samego oprogramowania z dołączonym skryptem szpiegowskim.

Kiedy pierwsza giełda Bitcoina w Egipcie miała zostać otwarta w sierpniu 2017 r., rząd Egiptu podjął twardą walkę z kryptowalutami w tym kraju. Najwyższy kleryk Egiptu nazwał Bitcoina niezgodnym z prawem szariatu. Wcześniej, w lutym 2017 r., ekspert od prawa szariatu powiedział, że islam historycznie uznawał tylko towary o wartości wewnętrznej za pieniądze, a Bitcoin prawdopodobnie nie spełnia tego warunku.

• Spadki nie ustępują:

Trend spadkowy nie odpuszcza i rynek kryptowalut kolejny dzień dostaje mocno w kość, krwawiąc niemiłosiernie. Wśród największych kryptowalut, Bitcoin zaliczył spadek ceny o 7,3%, Ethereum o 4%, a Ripple o 3,8%. Najbardziej drastyczny spadek dotknął Monero – na poziomie 13,3%, natomiast najbardziej łagodnie ostatnie 24 godziny przeszedł Litecoin, notując 0,7%-ową korektę. Kapitalizacja całego rynku zmalała o 18 mld dolarów i wynosi na ten moment 362,9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button