News

#309 Newsy z dnia 24.05.2018

Z czwartkowych wydarzeń: Niemiecka giełda rozważa wprowadzenie kryptowalut; Rosja testuje platformę regulacyjną dla ICO; USA wszczęło śledztwo ws. manipulacji ceną Bitcoina; Singapur wystosował ostrzeżenie do 8 giełd; Lekkie odbicie cen na giełdach.

Niemiecka giełda rozważa wprowadzenie kryptowalut:

Deutsche Boerse, właściciel giełdy we Frankfurcie, rozważa wprowadzenie do oferty produktów kryptowalutowych. Przemawiając na środowym wydarzeniu branżowym w Londynie, Jeffrey Tessler, szef produktów i kluczowych rynków firmy, powiedział, że są w to głęboko zaangażowani. 

Jednak wejście do strefy kryptograficznej giełdy może nie być natychmiastowe:

Zanim ruszymy do przodu z czymś takim jak Bitcoin, chcemy mieć pewność, że rozumiemy leżącą u podstaw transakcję, co nie jest najłatwiejsze do zrobienia.

– mówi Tessler.

Podczas gdy CME Group i Cboe Global Markets już w grudniu rozpoczęły handel Bitcoinowymi kontraktami futures, Tessler powiedział, że Deutsche Boerse nie jest na tym samym etapie. Firma, jak mówi, stara się najpierw zrozumieć zmienność rynku Bitcoinów, zanim przejdą do jakiejkolwiek oferty.

Mimo tego, że przejście do oferowania produktów Bitcoinowych nie jest jeszcze pewne, giełda była już aktywna w przestrzeni Blockchain.

W czerwcu Deutsche Boerse ujawniła szczegóły dotyczące planu przeniesienia większości usług potransakcyjnych na Blockchain. Powiedziała wówczas, że skupia się na stworzeniu systemu wykorzystującego protokół Hyperledger o otwartym kodzie źródłowym, który zostałby wykorzystany do przenoszenia papierów wartościowych i pieniędzy z banku komercyjnego, przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności z regulacjami prawnymi w różnych jurysdykcjach.

Rosja testuje platformę regulacyjną dla ICO:

Dwie rosyjskie instytucje finansowe mają przetestować platformę regulacyjną, której celem jest uczynienie krajowych ICO bardziej przejrzystymi i bezpiecznymi dla tradycyjnych inwestorów. Rosyjska instytucja NSD (National Settlement Depository) ogłosiła, że współpracuje z Sberbank CIB, aby przetestować platformę emisji ICO uruchomioną w kwietniu przez Bank Rosji.

Zgodnie z ogłoszeniem, firma o nazwie Level One uruchomi w środowisku testowym sprzedaż tokenów, dla której Sberbank będzie pełnił funkcję koordynatora emisji i głównego inwestora. Z kolei NSD będzie służyć jako depozytariusz, rejestrując i rozliczając transakcje, a także zabezpieczając aktywa.

Firmy twierdzą, że platforma ostatecznie zapewni przejrzystość, która zmniejszyłaby ryzyko dla tradycyjnych inwestorów przy procesie emisji tokenu. Test, wraz z informacją zwrotną od banku centralnego, pomoże ulepszyć platformę, zanim będzie można ją przekazać do użytku.

Sberbank CIB uważa, że rosyjski rynek ICO jest bardzo obiecujący. Wielu klientów Sberbanku jest zainteresowanych tym rodzajem inwestycji, a my po wejściu w życie odpowiednich ram prawnych, planujemy aktywnie promować tę usługę. Będziemy jednym z czynników napędzających instytucjonalizację i popularyzację tego rodzaju transakcji.

– mówi Igor Bulantsev, starszy wiceprezes Sberbank i szef Sberbank CIB.

Eddie Astanin, przewodniczący zarządu NSD, powiedział, że ostatecznym celem projektu jest umożliwienie pojawienia się nowego rodzaju aktywów dla inwestorów oraz obrotu cyfrowymi aktywami na rynku wtórnym.

USA wszczęło śledztwo ws. manipulacji ceną Bitcoina:

Amerykański Departament Sprawiedliwości (DoJ) wszczął dochodzenie ws. manipulacji cenami Bitcoina przez traderów kryptograficznych, donosi Bloomberg.

Bloomberg przytacza cztery nienazwane źródła, informujące, że śledztwo prowadzone przez amerykańskich prokuratorów federalnych i Commodity Futures Trading Commission (CFTC) pozwoli przyjrzeć się, w jaki sposób traderzy mogli wpłynąć na ceny za pomocą nielegalnych działań, takich jak spoofing i wash trading.

Spoofing, akt tworzenia dużej ilości zamówień, a następnie ich anulowanie, już wcześniej pojawił się na rynkach kryptograficznych. Nieznany trader lub grupa traderów znana jako „Spoofy” złożyła liczbę zamówień o łącznej wartości 1 mln dolarów bez doprowadzania sprawy do końca. Wash trading, które Spoofy również praktykował, ma miejsce wtedy, gdy przedsiębiorca kupuje własne zamówienia, tworząc iluzję popytu na rynku, aby przyciągnąć więcej kupujących.

Źródła Bloomberga zauważają, że śledztwo dotyczy w szczególności Bitcoina i Ethereum. Zarówno Departament Sprawiedliwości, jak i CFTC nie odpowiedziały na prośby o komentarz w tej sprawie.

Singapur wystosował ostrzeżenie do 8 giełd:

Władze Monetarne Singapuru lub MAS, wystosowały ostrzeżenie do ośmiu giełd, aby nie handlowały tokenami cyfrowymi, które stanowią papiery wartościowe lub kontrakty typu futures.

MAS poinformował, że przestrzega giełdy, aby uzyskały zezwolenie jeśli chcą handlować tokenami cyfrowymi, które są regulowane na mocy Securities and Futures Act (SFA).

Jeżeli tokeny cyfrowe stanowią papiery wartościowe lub kontrakty futures, giełdy muszą niezwłocznie zaprzestać handlu takimi tokenami cyfrowymi, dopóki nie zostaną autoryzowane przez MAS jako dopuszczona giełda lub uznany podmiot rynkowy.

– oznajmia władza.

MAS nakazał ponadto emitentowi ICO, aby zaprzestał sprzedaży swoich tokenów w kraju. Stwierdza, że projekt naruszył SFA, ponieważ tokeny – jako że reprezentują posiadanie kapitału w firmie – są uznawane za papiery wartościowe. Zgodnie z oświadczeniem emitent zaprzestał oferowania tokena w Singapurze i zwrócił środki otrzymane od lokalnych inwestorów.

Jak podaje Lee Boon Ngiap, asystent dyrektora zarządzającego w MAS, w Singapurze wzrosła liczba giełd i ofert cyfrowych tokenów.

Jeśli jakakolwiek giełda cyfrowych tokenów, emitent lub pośrednik narusza nasze przepisy dotyczące papierów wartościowych, MAS podejmie zdecydowane działania. […] Społeczeństwo powinno mieć świadomość, że nie ma żadnego zabezpieczenia regulacyjnego, jeśli ktoś zdecyduje się na handel na nieregulowanych giełdach cyfrowych tokenów lub inwestuje w tokeny cyfrowe, które nie wchodzą w zakres zasad MAS. 

– powiedział.

Lekkie odbicie cen na giełdach:

Po upływie doby, na giełdach obserwujemy mieszane nastroje. Wartość Bitcoina zmniejszyła się o 1,8% i obecnie wynosi 7.528 dolarów za jednostkę. Spadek odnotował również Ethereum – o 1,1%. Wzrosty cen, natomiast notują Ripple, o 4%, Bitcoin Cash o 2,5% oraz Litecoin o 1,8%. Z tłumu wyróżnia się EOS, którego wartość wzrosła o 9,9%.

Kapitalizacja rynku wzrosła o 2 mld dolarów, i wynosi obecnie 333 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 21,4 mld dolarów.

 

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com., coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button