News

#322 Newsy z dnia 06.06.2018

Z środowych wydarzeń: KNF ogłosił legalność polskich giełd; Huobi tworzy własny Blockchain i token; Binance otwiera rachunek na Malcie i zmierza w kierunku decentralizacji; Belgia będzie edukować inwestorów dot. projektów ICO; Współzałożyciel Apple nie skreśla Bitcoina; Stabilizacja na rynku.

• KNF ogłosił legalność polskich giełd:

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego dostrzegając pojawiające się wątpliwości prawne związane z funkcjonowaniem giełd oraz kantorów kryptowalut, postanowił przekazać zaskakujące informacje – giełdy te mogą legalnie funkcjonować. Jest to o tyle kuriozalne, że po rozpoczęciu walki KNF z kryptowalutami, największa polska giełda BitBay, przeniosła się na Maltę, uszczuplając coroczne wpływy do budżetu Polski, a kilka innych platform całkowicie zamknięto:

Należy wskazać, że od dnia 13. lipca 2018 roku podmioty prowadzące działalność w zakresie giełd i kantorów kryptowalut staną się instytucjami obowiązanymi w rozumieniu ustawy z dnia 1. marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu; (ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy) i będą w związku z tym musiały wykonywać wszystkie obowiązki tam wskazane (…) W konsekwencji działalność ta, tak samo jak każdy inny przejaw działalności gospodarczej, musi się odbywać w pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami prawnymi (…)

 

– taka informacja pojawiła się na stronie KNF. Dalej czytamy:

KNF przypomina, że podmioty prowadzące działalność w charakterze giełd i kantorów kryptowalut, które zostały wpisane na „Listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego”, w przekonaniu KNF mogły świadczyć klientom usługi płatnicze bez wymaganego zezwolenia KNF co stanowi naruszenie art. 150 ustawy o usługach płatniczych. Należy jasno wskazać, że powodem działań Komisji w tym zakresie nie było prowadzenie działalności w charakterze giełdy lub kantorów kryptowalut, a uzasadnione podejrzenie niezgodnego z prawem działania bez właściwego zezwolenia, co stwarzało stan potencjalnego zagrożenia dla osób powierzających swoje środki tym podmiotom. Równocześnie należy wskazać, że podmioty te nie podejmowały realnych działań w celu uzyskania od KNF niezbędnego zezwolenia, ani też nie występowały do KNF z wnioskiem o określenie na ich potrzeby właściwych ram prawnych (…)

Informacja od Komisji Nadzoru Finansowego jest skutkiem pierwszego spotkania grupy roboczej ds. kryptowalut i technologii Blockchain, które miało miejsce 4. czerwca. Podczas spotkania zostały poruszone m.in. tematy prawne, przyszłość branży Blockchain i kryptowalut w Polsce, jak i stanowisko organów nadzorczych ws. prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie kryptowalut. W spotkaniu wzięło udział 41 instytucji oraz podmiotów, zarówno z branży FinTech, jak i technologii Blockchain oraz walut wirtualnych.

Szczegółowe informacje i pełny raport można przeczytać w tym miejscu.

• Huobi tworzy własny Blockchain i token:

Huobi, ogłasza rozpoczęcie nowego publicznego Blockchaina, Huboi Chain Project (HCP), dowiadujemy się od rzecznika prasowego firmy.

Huobi jest trzecią co do wielkości giełdą kryptowalut na świecie pod względem obrotu, według Coinmarketcap.
Aby stworzyć nowy Blockchain, Huobi sfinansuje program Huobi Chain Superhero (HCSCP) z początkową inwestycją 20 mln tokenów Huobi (HT) o wartości około 100 mln dolarów. Huobi wniesie również część swojego rocznego przychodu na ten program.

21-miesięczny program będzie poszukiwać światowego lidera, który będzie kierował rozwojem projektu. Konkurs podzielony jest na 10 różnych etapów, z których każdy ma swoją pulę nagród. Każdy etap to konkurs pomiędzy zespołami programistów z różnych części świata. Według założyciela i dyrektora generalnego Huobi Group Lin Li, po zakończeniu programu cały kod zostanie udostępniony jako open source i stopniowo będą migrować Huobi do nowego Blockchaina.

Nowy publiczny Blockchain będzie otwarty, aby każdy mógł się przyłączyć do niego i uczestniczyć w nim – w tym organizacje i osoby prywatne. Według Huobi Group, nowa platforma zostanie wykorzystana do wymiany wartości, pozyskiwania funduszy, sekurytyzacji i innych. Wraz z wydaniem HCP, Huobi zamierza zdecentralizować własne operacje. Według Huobi Group, jest to pierwsza taka operacja tego rodzaju. Li powiedział:

Mocno wierzymy w zdecentralizowaną przyszłość, a głównym celem projektu Huobi Chain jest przekształcenie scentralizowanej korporacji w zdecentralizowaną, zarządzaną przez społeczność. Naszym marzeniem jest, aby Huobi działał w publicznym Blockchainie i stał się naprawdę zdecentralizowaną organizacją autonomiczną.

Firma Huobi została założona w 2013 roku i ma ponad 5 mln użytkowników w 130 krajach. Huobi ma całodobowy wolumen handlowy na poziomie 1,12 mld dolarów. W ubiegłym tygodniu Huobi ogłosił, że uruchamia fundusz ETF (Crypto-based exchange exchangeed fund), rodzaj funduszu inwestycyjnego, który dzieli własność aktywów kryptograficznych na akcje. ETF, o nazwie Huobi 10, będzie oparty na niedawno utworzonym indeksie rynkowym.

• Binance otwiera rachunek na Malcie i również w kierunku decentralizacji:

Changpeng Zhao, CEO i założyciel Binance, ujawnił, że firma założyła konto bankowe na Malcie, dowiadujemy się z ekskluzywnego wywiadu dla Cointelegraph, z 6. czerwca. Binance jest obecnie największą na świecie giełdą kryptograficzną, której dzienne obroty wynoszą 1,47 miliarda dolarów – wynika z danych Coinmarketcap.

Dzięki tej operacji, giełda robi kolejny krok w realizacji swoich planów oferowania depozytów i wypłat typu „fiat-to-crypto” na swojej platformie, co dodatkowo polepszy płynność giełdy i ułatwi nowym inwestorom wejście w przestrzeń dzięki fiskalnym zakupom.

Zhao, lepiej znany jako CZ, określił nowy rachunek bankowy jako bardzo istotny aspekt. Malta szybko staje się rajem dla firm opartych na Blockchainie ze względu na solidny i przejrzysty klimat regulacyjny kryptografii.
CZ powiedział Cointelegraphowi, że ma nadzieję, że w tym roku na Malcie wprowadzi handel typu „fiat-crypto”, a także planuje oferować swoje usługi w Ugandzie i potencjalnie również w Azji. Firma prowadzi również rozmowy z giełdą papierów wartościowych na Malcie na temat ewentualnej przyszłej współpracy.

CZ uważa, że ​​Malta jest jednym z najlepszych miejsc dla firm opartych na Blockchainie i zasługuje na swój przydomek „Blockchain Island”. Chwalił również bardzo przyjazne i rozsądne stanowisko lokalnych regulatorów wobec sfery krypto. Zauważył, że zaledwie od końca marca kilkadziesiąt firm opartych na Blockchainie osiedliło się na wyspie.

Jeśli chodzi o fikcyjne wyspy „krypto-paradisalne”, CZ odrzucił dziwaczne pomysły science-fiction i to, że Binance rzekomo kupił prywatną wyspę, która miała nadzieję, że będzie żyła we własnym systemie zasilanym blokowo.

Konceptualnie jest to zdecydowanie możliwe, ale to nie jest … łatwy wyczyn, założenie firmy jest już wystarczająco trudne.

– odpowiedział prezes, śmiejąc się.

Odrzucając ten pomysł jako uproszczony i idealistyczny, powiedział, że był zainteresowany reakcjami ludzi na tę pogłoskę, co sugerowało poważne zainteresowanie koncepcją. CZ powiedział, że Binance pracuje obecnie nad rozwojem zdecentralizowanej giełdy, która jest obecnie wielkim, priorytetowym projektem.

Wczoraj pisaliśmy, że Binance ujawnił utworzenie funduszu opartego na kryptowalutach o wartości 1 miliarda dolarów, aby wesprzeć rozwój technologii Blockchain i startupy na niej bazujące, szukając w sumie 20. partnerów do tego projektu.

• Belgia będzie edukować inwestorów dot. projektów ICO:

Władze belgijskie uruchomiły stronę internetową mającą na celu podniesienie świadomości ryzyka związanego z inwestycjami w krypto, FPS Economy (FPS), jak ogłoszonego w publicznym oświadczeniu.

FPS zanotował gwałtowny wzrost zainteresowania inwestycjami w kryptografię, które, jak powiedzieli – „powoduje, że o wiele więcej osób zostaje oszukanych”. Zgodnie z oświadczeniem, belgijscy inwestorzy zgłosili stratę w wysokości 2,2 mln euro w oszustwach kryptograficznych do FPS za ostatni rok. FPS stwierdził, że jest to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ zgłoszono tylko 4 procent przypadków oszustw w krypto. Według ich szacunków, inwestorzy w Belgii tracą około 130 mln euro na przekrętach projektów kryptograficznych rocznie.

Strona Too Good to Be True z FPS Economy i Federalnego Urzędu ds. Usług i Rynków (FSMA), ostrzega społeczeństwo przed ryzykiem inwestycji w kryptowaluty, podkreślając, że oszuści ci zwykle obiecują duże zyski i często wydają się wiarygodni. Zachęcają potencjalnych inwestorów do dokładnego sprawdzenia szczegółów projektów przed ich zainwestowaniem, a także do ostrożności przy dokonywaniu płatności internetowych za pomocą kryptowalut.

Witryna oferuje portal, za pomocą którego użytkownicy mogą zgłaszać przypadki oszustw, a także skaner, który monitoruje witryny pod kątem reklamacji związanych z oszustwami. Strona twierdzi, że brak ostrzeżenia o firmie po weryfikacji, nie musi oznaczać, że projekt kryptograficzny ma ważną licencję i że może wymagać dalszego rozważenia. Strona mówi, że firmy czasami zmieniają swoje nazwiska, aby uniknąć pojawiania się na listach fałszywych lub zdradliwych projektów.

W ubiegłym miesiącu, Biuro ds. Edukacji Inwestorów i Rzecznictwa w Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), uruchomiło witrynę internetową z fałszywym ICO, aby wspomagać edukację inwestorów. Strona internetowa tak zwanych „HowieCoinów” zawierała archetypowe szczegóły ICO dotyczące oszustwa, w tym mylącą i rozmytą Białą Księgę, gwarantowane roszczenia o zwroty i potwierdzenia celebrytów.

• Współzałożyciel Apple nie skreśla Bitcoina:

Współzałożyciel Apple, Steve Wozniak, ma nadzieję, że Bitcoin stanie się wspólną walutą Internetu. W związku z tym, Wozniak dołącza do Jacka Dorseya, dyrektora generalnego Twitter and Square, w swoim entuzjastycznym przekonaniu, że Bitcoin stanie się jedyną światową walutą.

Wchodzę w to, co mówi Jack Dorsey. Nie jestem w pełni przekonany, że tak się stanie, ale na pewno wierzę i chcę, żeby tak było.

Na konferencji Consensus Blockchain w Nowym Jorku, jak donosi CNET, Dorsey stwierdził również:

Klienci mogą teraz kupować i sprzedawać Bitcoiny za pomocą aplikacji. Zauważyliśmy, że jest to cecha, której poszukiwali nasi klienci i wspieramy Bitcoina, ponieważ postrzegamy go jako krok w długoterminowej ścieżce w kierunku większego dostępu finansowego dla wszystkich.

Dorsey miał rację. Ponieważ Square, Inc. dodał do swoich aplikacji płatniczych funkcje BTC, wartość jego akcji znacznie wzrosła. W rezultacie, w kwietniu ubiegłego roku, Dan Dolev, analityk z Nomura Instinet, wierząc, że ta wznosząca się trajektoria najprawdopodobniej będzie kontynuowana, podniosła cenę docelową Square z 50 mln dolarów do 65 mln dolarów.

Dorsey i Woźniak pozostają wierni swojej wizji, że Internet będzie miał ostatecznie tylko jedną walutę, najprawdopodobniej Bitcoina. Jakiś czas temu Woźniak oświadczył, że Bitcoin jest lepszy od złota, a Dorsey dodał:

Bitcoin wyprzedzi dolara na znaczeniu, ponieważ stanie się globalną walutą internetu w ciągu dekady.

Stabilizacja na rynku:

W ostatnich 24. godzinach rynek kryptowalut notował niewielkie ruchy. Kapitalizacja utrzymywała się na poziomie 345 mld dolarów, a obrót na giełdach osiągnął pułap 14,8 mld dolarów. Cena Bitcoina wzrosła o 1,8% Ethereum i Litecoina o 2%. Binance Coin, wokół ostatnio dużo się dzieje, zanotował wzrost na poziomie 15,8% – to najlepszy wynik spośród 50. największych projektów.

źródło:  coinmarketcap.com, bitcoinist.com, knf.gov.pl, cointelegraph.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button