#361 Newsy z dnia 15.07.2018
Z niedzielnych wydarzeń: Powstaje w pełni regulowana giełda kryptowalut w Szwajcarii; Chilijski sąd ponownie otwiera rachunek giełdy kryptowalut; USA, Szwajcaria i Singapur najlepszymi miejscami do przeprowadzania ICO; Dalsze losy właściciela zamkniętej już giedły BTC-e; Na giełdach wzrosty.
• Powstaje w pełni regulowana giełda kryptowalut w Szwajcarii:
Platforma, która wciąż jest w fazie rozwoju, ma zostać uruchomiona do połowy 2019 roku, informuje rzecznik prasowy SIX Group w wywiadzie dla Swissinfo.
Swiss Infrastructure and Exchange (SIX) Group zarządza największym rynkiem giełdowym w kraju i planuje uruchomić w pełni regulowaną platformę do obrotu aktywami cyfrowymi do połowy 2019 roku. Platforma ma oferować pełny zakres usług, w tym doradztwo w zakresie tworzenia ICO.
W wywiadzie dla Swissinfo, rzecznik SIX Group, Stephan Meier, stwierdził, że istnieje realna potrzeba ustanowienia przejrzystości i odpowiedzialności w kryptologicznym świecie. Według Meiera przyniosłoby to korzyść zarówno przedsiębiorstwom, jak i inwestorom kryptowalutowym, przemysłowi i uczestnikom tradycyjnych rynków.
Meier wyjaśnia, że platformą interesują się nią nie tylko tradycyjni dostawcy usług finansowych, ale także liczne firmy i inwestorzy, którzy chcą skorzystać z nowych cyfrowych możliwości pozyskania kapitału i handlu cyfrowymi aktywami. Dodał, że każda firma technicznie będzie mogła dodawać różne cyfrowe zasoby do platformy, podkreślając, że każdy cyfrowy zasób zostanie poddany „procesowi należytej staranności”, zanim zostanie dodany.
Stephan Meier twierdził również, że głównym celem jest zbudowanie pomostu między tradycyjnymi usługami finansowymi a nowymi mechanizmami cyfrowymi. Podkreślił, że SIX Group pracuje w bliskich konsultacjach z organami regulacyjnymi, aby dowiedzieć się, w których obszarach potrzebne są korekty lub może być konieczne uzupełnienie ram prawnych.
• Chilijski sąd ponownie otwiera rachunek giełdy kryptowalut:
Chilijski Sąd Apelacyjny orzekł na korzyść giełdy kryptowalutnej Orionx, że bank państwowy Banco Estado powinien ponownie otworzyć rachunek lokacyjny dla firmy, przekazuje lokalny serwis informacyjny La Tercera.
Czwarta Izba Sądu Apelacyjnego w Santiago przyjęła apelację wniesioną przez giełdę Orionx przeciwko Banco Estado, który zamknął rachunek depozytowy spółki pod koniec marca. W tym czasie bank powołał się na brak regulacyjnego uznania [handlowania kryptowalutami] jako uzasadnienie swojej decyzji. Teraz, orzeczeniem Sądu Apelacyjnego, Banco Estado otrzymał polecenie ponownego otwarcia konta depozytowego dla Orionx. Sąd podjął pierwotną decyzję banku o zamknięciu go „arbitralnym i bezprawnym działaniem, które stanowi pozbawienie prawa chronionego przez artykuł 19 nr 2 Konstytucji politycznej Rzeczypospolitej, czyli prawo do równości wobec prawa”.
W maju prezes Banku Centralnego Chile, Mario Marcel, ogłosił, że rozważa opracowanie ram regulacyjnych kryptowalut, aby lepiej zarządzać ryzykiem związanym z transakcjami kryptowalutnymi.
• USA, Szwajcaria i Singapur najlepszymi miejscami do przeprowadzania ICO:
W najnowszym raporcie USA, Szwajcaria i Singapur znalazły się w pierwszej trójce najkorzystniejszych krajów pod kątem przeprowadzania wstępnych ofert monetarnych (ICO), jak wynika z komunikatu prasowego, który udostępnili Cointelegraph.
Analitycy związani z Crypto Finance Conference opracowali badania w oparciu o dostępne publicznie dane o 100 projektach ICO i zestawili je według krajów pod względem zebranych funduszy i liczby uruchomionych projektów.
W raporcie podkreślono, że Stany Zjednoczone są najbardziej korzystnym krajem dla ICO. W sumie 30 firm rozpoczęło działalność w tej dziedzinie. Drugim krajem jest Szwajcaria, która odpowiada za połowę tej liczby projektów, a Singapur zajmuje trzecie miejsce, z 11. projektami.
Raport obejmuje także Rosję, Estonię i Wielką Brytanię jako jedne z najbardziej obiecujących krajów na finansowanie projektów kryptograficznych. Jak donosi Cointelegraph w zeszłym tygodniu, najlepszy miesiąc dla inwestycji ICO miał miejsce zaledwie cztery miesiące temu, a 2018 rok ogólnie znacznie się zmienił od zeszłego roku. Wolumeny ICO osiągnęły nowe rekordy w pierwszej połowie 2018 r., wynosząc dwukrotnie więcej niż w całym 2017 roku.
• Dalsze losy właściciela zamkniętej już giedły BTC-e:
Grecki sąd wydał decyzję o ekstradycji operatora giełdy BTC-e, Alexandra Vinnika, do Francji, donosi lokalny punkt informacyjny CNN Grecja.
39-letni rosyjski obywatel, znany również potocznie jako „Mr. Bitcoin”, został oskarżony przez władze USA o oszustwa i pranie pieniędzy z udziałem do 4 miliardów dolarów w Bitcoinie. Grecki adwokat Vinnika, Ilias Spyrliadis, potwierdził informację prasową TASS, że sąd udzielił Francji wniosku o ekstradycję Vinnika. Spyrliadis ujawnił również, że zamierza odwołać się od decyzji sądu w greckim Sądzie Najwyższym.
Według CNN Grecja, sam Vinnik zakwestionował decyzję greckiego sądu o ekstradycji do Francji, odrzucając zarzuty władz francuskich, w którym rzekomy właściciel BTC-e został oskarżony o oszustwo ponad 100. osób w sześciu francuskich miastach w latach 2016-2018.
25. lipca 2017 r. Vinnik został aresztowany przez grecką policję na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, po zamknięciu giełdy kryptowalut BTC-e, która była własnością i administrowana przez Vinnika.
• Na giełdach wzrosty:
W ostatnich 24. godzinach rynek kryptowalut powiększył się z 249 mld dolarów do 256,2 mld dolarów. Obserwujemy wzrost wartości większości walut. Bitcoin, który stanowi 42,8% całego rynku wzrósł o 1,9% i kosztuje 6.395 dolarów. Spośród 10. największych projektów pod względem kapitalizacji, największy wzrost zanotował Stellar 7,9%. Całkowity obrót na giełdach wyniósł dzisiaj 10,2 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.