News

#367 Newsy z dnia 21.07.2018

Z sobotnich wydarzeń: Regulacje Blockchainu na Malcie jeszcze nie obowiązują; Ukraiński organ popiera regulowanie kryptowalut; Coinbase zakłada komitet ds. działań politycznych; Giełdy bez większych ruchów.

Regulacje Blockchainu na Malcie jeszcze nie obowiązują:

Maltański Urząd ds. Usług Finansowych (MFSA) stwierdził w oświadczeniu, że Blockchainowe firmy przed złożeniem wniosku o zatwierdzenie i autoryzację muszą zaczekać aż niedawno przyjęte przepisy wejdą w życie, jak donosi serwis informacyjny Times of Malta.

W wydanym oświadczeniu MFSA ogłosiła, że aktualnie opracowuje nowe ramy, które będą wspierać ostatnio wprowadzone prawa dla technologii Blockchain, więc operatorzy przed składaniem wniosków o zatwierdzenie i autoryzację muszą czekać na publiczne ogłoszenie agencji. Ustawa o wirtualnych aktywach finansowych (VFAA), którą parlament Malty przyjął 5 lipca, będzie regulować technologię rozproszonego rejestru (DLT). Malta tym samym stała się pierwszym krajem na świecie, który zapewnia pewność prawną przedsiębiorstwom zajmującym się technologią Blockchain.

Według Times of Malta, w ostatnich tygodniach MSFA analizowało opinie zainteresowanych stron na temat nowych regulacji, a także rozważało różne kwestie związane z VFAA – od opłat do kar administracyjnych.

MFSA podobno prowadzi również konsultacje w sprawie tzw. regulaminu dla niedawno uchwalonego prawa, którego pierwszy rozdział jest otwarty do końca lipca. MFSA wyda następnie kolejne dwa rozdziały, które będą dotyczyć emitentów VFAA i dostawców usług. Pod koniec okresu konsultacji maltański urząd wyda ostateczne regulacje i zasady dla VFAA, aby ułatwić wprowadzenie w życie nowego prawa.

Do tego czasu operatorzy powinni monitorować ogłoszenia organów nadzoru dotyczące wirtualnych aktywów finansowych, aby otrzymywać informacje o rozwoju sytuacji i aktualizacjach.

Malta ma zamiar stworzyć przyjazne dla kryptografii środowisko regulacyjne i stać się „wyspą Blockchain”. Wiele firm krypto i Blockchain przeniosło się już na Maltę, w tym giełdy kryptograficzne OKex, Binance i BitBay.

Na początku miesiąca Binance ogłosił plany utworzenia banku opartego na technologii Blockchain z tokenizowaną własnością. Przyszły „Founders Bank” byłby własnością inwestorów i miałby siedzibę na Malcie, dążąc do tego, by stać się pierwszym zdecentralizowanym bankiem społecznościowym na świecie.

Ukraiński organ popiera regulowanie kryptowalut:

Rada Stabilności Finansowej Ukrainy poparła koncepcję regulacji kryptowalut, jak poinformował Timur Khromaev, szef Krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (NSSMC).

Według Khromaeva, koncepcja ta obejmuje uznanie kryptowalut i tokenów jako instrumentów finansowych, ustanawia role i funkcje organów rządowych w regulacji tych instrumentów, jak również licencjonuje uczestników transakcji, definiuje warunki ujawniania informacji i innych czynników.

Rada Stabilności Finansowej składa się z prezesa Narodowego Banku Ukrainy, Ministra Finansów, szefów Krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Krajowej Komisji ds. Regulacji Rynku Usług Finansowych i Dyrektora Zarządzającego Funduszu Gwarancji Depozytowych. Ich zadaniem jest wykrywanie i minimalizowanie zagrożeń dla stabilności krajowych systemów finansowych i bankowych. Decyzje podejmowane przez radę są zaleceniami.

Khromaev zauważył, że ruch ten jest „ważnym pierwszym krokiem w budowaniu konsensusu między agencjami rządowymi i regulatorami finansowymi”, co potwierdza zobowiązanie do współpracy z Radą Najwyższą Ukrainy w sprawie rozwoju prawodawstwa i ram prawnych dla kryptowalut. Szef NSSMC dodał, że ramy mają na celu zapewnienie przejrzystości i wysokiego poziomu interakcji między inwestorami a uczestnikami rynku kryptograficznego.

Koncepcja rozpoznawania kryptowalut jako instrumentu finansowego została zasugerowana przez NSSMC w maju 2018 r. Khromaev podkreślał wtedy konieczność prawnego uznania kryptowalut i dostosowania pozycji organów nadzoru finansowego. Według Khromaeva rozwijający się przemysł kryptograficzny spowodował, że rynek kryptografii stał się „integralną częścią stosunków gospodarczych i finansowych”.

W ubiegłym miesiącu Państwowa Specjalna Służba Łączności Ukrainy ujawniła, że nie planuje regulować wydobywania kryptowalut. W odpowiedzi na prośbę o udzielenie informacji przez Biuro Doradztwa ds. Lepszych Regulacji (BRDO) agencja stwierdziła, że nie zamierza wprowadzać licencji na wydobywanie kryptowalut.

Coinbase zakłada komitet ds. działań politycznych:

Zgodnie z opublikowanymi dokumentami, giełda mająca siedzibę w San Francisco, Coinbase, utworzyła własny komitet ds. działań politycznych (PAC), 

W Stanach Zjednoczonych PAC są organizacjami, które gromadzą datki do kampanii od członków o podobnych celach politycznych, a następnie przekazują je na kampanie polityczne skierowane za lub przeciwko kandydatom, prawodawstwu czy inicjatywom wyborczym. PAC muszą być zarejestrowane w Federalnej Komisji Wyborczej.

Po sprawie w Sądzie Najwyższym z 2010 r. Citizens United przeciwko FEC, PAC stały się przedmiotem kontrowersji, ponieważ niektórzy postrzegają je jako sposób dla darczyńców korporacyjnych lub unijnych na przekazywanie ogromnych sumy na kampanie polityczne. W Citizens United przepisy, które zakazały korporacyjnych lub unijnych wydatków w kampaniach politycznych zostały obalone, co sprawiło, że takie podmioty mogą legalnie wydawać pieniądze na finansowanie kampanii politycznych.

Takim organizacjom nadal zabrania się bezpośredniego udziału w kampaniach kandydatów federalnych i dlatego muszą polegać na PAC. Na dzień 30 czerwca Coinbase nie zebrała żadnych pieniędzy za pośrednictwem komitetu.

Coinbase podobno zabezpieczyła fundusz hedgingowy o wartości 20 mld dolarów na swoją usługę powierniczą. Osoby znające tę sprawę poinformowały Business Insider, że Coinbase chce również współpracować z innymi dużymi funduszami hedgingowymi, rzekomo mając na celu zaoferowanie finansowania jeszcze przed końcem roku.

Na początku tego miesiąca Coinbase wprowadziła usługi powiernicze dla inwestorów instytucjonalnych w zakresie aktywów cyfrowych. „Coinbase Custody”, które po raz pierwszy ujawniono pod koniec 2017 roku, ma na celu rozwiązanie problemów bezpieczeństwa inwestorów instytucjonalnych. 

Giełdy bez większych ruchów:

Ostatnia doba na giełdach minęła bez znaczących zmian. Patrząc na top 10, największy wzrost zanotował Stellar,  o 3,2%, a największy spadek Cardano, o 2,5%. Cena Bitcoina na chwilę obecną wynosi 7.405 dolarów, co oznacza spadek o 0,9%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 6 mld dolarów i wynosi obecnie 281 mld dolarów Całkowity obrót na giełdach wyniósł 14 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button