News

#384 Newsy z dnia 07.08.2018

Z wtorkowych wydarzeń:; Bitcoin znacznie rzadziej wykorzystywany do popełniania przestępstw; Szwajcaria ma drugi bank przyjmujący krypto aktywa; USA coraz bardziej przyjazne dla Blockchain; W. Brytania zbliża firmy fintech i organy regulacyjne; Lekkie odbicie cen na giełdach.

Bitcoin znacznie rzadziej wykorzystywany do popełniania przestępstw:

Agentka amerykańskiej agencji ds. walki z narkotykami (Drug Enforcement Administration – DEA) zauważyła, że rola Bitcoina w przestępstwach spadła do zaledwie 10 procent transakcji, podczas gdy ilość samych transakcji ogromnie wzrosła – działalność przestępcza z użyciem kryptowalut od 2013 roku spadła o 80 procent, informuje Bloomberg.

W wywiadzie specjalna agentka DEA Lilita Infante – która jest członkiem 10-osobowej Cyberprzestępczej Grupy Zadaniowej – powiedziała, że stosunek legalnych do nielegalnych transakcji Bitcoinowych w ciągu ostatnich pięciu lat odwrócił się.

Wolumen wzrósł ogromnie, ilość transakcji i wartość dolara wzrosła ogromnie w przeciągu ostatnich lat działalności przestępczej, ale stosunek zmniejszył się.

– zauważa Infante.

Koncepcja przestępców korzystających z kryptowalut jako alternatywy dla gotówki tradycyjnie stanowi główny argument używany przez osoby krytyczne wobec przyszłości Bitcoina. Organy regulacyjne również podjęły kwestię postrzegania wykorzystywania kryptowalut do nielegalnych celów, często związanych z terroryzmem i praniem brudnych pieniędzy.

W miarę jak popularność Bitcoina wzrosła, przytłaczającą większość aktywności zaczął stanowić legalny handel. Infante zauważa, że większość transakcji jest wykorzystywana do spekulacji cenowych. Dodała, że chociaż skupione na prywatności altcoiny są mniej płynne i bardziej anonimowe niż Bitcoin, DEA wciąż ma sposoby na śledzenie walut takich jak Monero i Zcash.

Blockchain daje nam naprawdę wiele narzędzi do identyfikacji ludzi. Właściwie to chcę, żeby nadal z nich korzystali [kryptowalut].

Na publicznym spotkaniu Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych na temat zasobów cyfrowych w połowie lipca, Andreessen Horowitz, partner zarządzający Scott Kupor, zasugerował, że Bitcoin jest najlepszym przyjacielem organów ścigania ze względu na możliwość śledzenia nielegalnych transakcji na Blockchain.

Szwajcaria ma drugi bank przyjmujący krypto aktywa:

Według raportu International Investment, prywatny bank Maerki Baumann stanie się drugim szwajcarskim bankiem, który będzie przyjmował aktywa kryptowalutowe.

W odpowiedzi na nowe potrzeby rynku i wzrost popularności kryptowalut, prywatny bank z Zurychu zdecydował się zaakceptować aktywa kryptograficzne pochodzące z płatności otrzymanych za świadczone usługi, a także z miningu, pisze International Investment.

Bank Maerki Baumann zauważył, że nie jest gotowy na zapewnienie bezpośrednich inwestycji w kryptowaluty, ale dostarczy ekspertów klientom zainteresowanym inwestowaniem w krypto. Zgodnie z ich oświadczeniem bank uważnie monitoruje rozwój przestrzeni kryptowalut jako instrumentu inwestycyjnego i jego „bazową regulację”.

Obecnie postrzegamy kryptowaluty jako alternatywne instrumenty inwestycyjne, jednak doświadczenie i dane (ceny, zmienność, wolumeny handlowe) do których mamy dostęp są ograniczone. […] Obecnie odradzamy większych inwestycji w kryptowaluty […]. Kryptograficzne waluty [sic] nie są według naszej oceny odpowiednie do długoterminowych inwestycji z powodu niepewności opisanych powyżej.

– zauważa bank.

Wcześniej tego lata Hypothekarbank Lenzburg stał się pierwszym szwajcarskim bankiem, który dostarczył konta firmowe dla firm typu Blockchain i krypto. W zeszłym roku Falcon Private Bank otrzymał zezwolenie szwajcarskiego organu nadzoru finansowego (FINMA) na zarządzanie Bitcoinem i innymi kryptowalutami opartymi na technologii Blockchain.

USA coraz bardziej przyjazne dla Blockchain:

Ohio stało się najnowszym stanem USA, który prawnie uznaje dane przechowywane i przetwarzane na Blockchain. Wiadomości pojawiły się po tym, jak ustawodawcy z tego stanu wprowadzili w maju ustawę, która miała na celu traktowanie danych Blockchain i inteligentnych kontraktów jako zapisów elektronicznych w celu zapewnienia bezpiecznej przystani dla powstającej technologii.

Część sformułowania z tej ustawy została później włączona do prawa, które zostało zatwierdzone przez senat stanu w czerwcu i ostatecznie podpisane przez gubernatora w Ohio w piątek. Ustawa o jednolitych transakcjach elektronicznych w Ohio została zmieniona z poprzedniej wersji. W chwili obecnej ustawa stwierdza, że „zapis lub kontrakt zabezpieczony technologią Blockchain jest uważany za posiadający formę elektroniczną oraz za zapis elektroniczny”.

Podpisy elektroniczne zabezpieczone za pomocą technologii Blockchain mają również taką samą moc prawną jak wszelkie inne podpisy elektroniczne określone w ustawie. Mimo tego pierwotnie proponowane zmiany prawa w zakresie uznania inteligentnych umów zostały pominięte w przyjętym projekcie ustawy.

Projekt ustawy SB 300 pierwotnie sugerował by jasno stwierdzić, że nie można odmówić umowom elektronicznym skuteczności prawnej lub wykonalności tylko dlatego, że „umowa zawiera zwrot inteligentny kontrakt” – sformułowanie to sprawiłoby, że inteligentne kontrakty mogłyby być wykorzystywane w tym stanie do dokumentów prawnych.

Gdzie indziej w USA, stan Arizona również przejął ustawę uznającą status prawny danych przechowywanych i przetwarzanych na Blockchain, podczas gdy politycy w Kalifornii pracują nad podobnym projektem ustawy od lutego. Stany Florydy i Nebraski natomiast odłożyły proponowane przez siebie projekty na czas nieokreślony.

• W. Brytania zbliża firmy fintech i organy regulacyjne: 

Brytyjski Urząd ds. Nadzoru Finansowego (FCA) ogłosił utworzenie globalnej inicjatywy mającej na celu poprawę współpracy w zakresie innowacji fintech – takich jak Blockchain – pomiędzy organami regulacyjnymi i firmami, zgodnie z oficjalnym komunikatem prasowym.

FCA stwierdza, że nowy sojusz, Global Financial Innovation Network (GFIN), będzie współpracował z 11 organami finansowymi i powiązanymi organizacjami, aby ułatwić firmom fintech łatwiejszą interakcję z regulatorami z różnych krajów. GFIN ma na celu między innymi omówienie rozwoju technologii takich jak technologia rozproszonego rejestru i sztuczna inteligencja (AI), a także uregulowanie papierów wartościowych i wstępnych ofert monetarnych (ICO), pośród innych. 

Christopher Woolard, członek zarządu FCA i dyrektor wykonawczy ds. strategii i konkurencji, powiedział w komunikacie prasowym, że utworzenie GFIN pomoże organizacjom czerpać korzyści z innowacji pojawiających się w usługach finansowych dla konsumentów, oraz jednocześnie zarządzać potencjalnymi szkodami.

Nowy sojusz jest częścią dalszej implementacji i rozwoju globalnej piaskownicy regulacyjnej FCA, która została uruchomiona w tym roku. Lipcowy raport przeprowadzony przez Big Innovation Center, DAG Global i Deep Knowledge Analytics stwierdził, że Wielka Brytania ma stać się liderem w technologii Blockchain i krypto ekonomii do 2022 roku.

Lekkie odbicie cen na giełdach:

Miniona doba na giełdach wykazała niedużą poprawę w cenach walut. Z czołówki walut Bitcoin notuje wzrost o 2,3%, Ethereum o 0,7%, Bitoin Cash o 2,7% i EOS o 1,7%. Liderem okazał się Ethereum Classic, który odnotował wzrost na poziomie 7,8%. Spadki natomiast spotkały XRP oraz IOTA na poziomie 2,5% oraz 8,5%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 4 mld dolarów i wynosi obecnie 256 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 13 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button