News

#399 Newsy z dnia 22.08.2018

Ze środowych wydarzeń: Eksperci nie zostawiają suchej nitki na Petro; Union Bank AG emituje własnego stablecoina; Fałszywa aplikacja Ethereum na Google Play; BitMEX wynajmuje najdroższe na świecie biuro; Spokojny dzień na giełdach.

Eksperci nie zostawiają suchej nitki na Petro:

Wenezuelska narodowa kryptowaluta wspierana przez ropę naftową, Petro, została potępiona jako nieprzejrzysty „wyskok” wspierany przez scentralizowany i zadłużony podmiot, czytamy w dzisiejszym raporcie Wired. 

W czasie rosnącej hiperinflacji w wenezuelskiej gospodarce prezydent Nicolas Maduro wprowadził w tym tygodniu przemianowaną walutę fiat – suwerenny bolívar – który będzie miał o pięć mniej zer niż jego poprzednik, Bolívar Fuerte. Nowa waluta została z kolei zakotwiczona w Petro, która obecnie jest wyceniana na 60 dolarów lub 3.600 suwerennych bolivarów.  Plan skutecznie dewaluuje Bolivara Fuerte z 285.000 za dolara do 6 milionów – co oznacza spadek o 96%. 

Zamienimy Petro na symbol, które określa ruchy całej gospodarki. […] Wiem, że kiedy zmienisz miłość w politykę, mogą się zdarzyć cuda.

– mówił telewizji publicznej Maduro.

Jednak Jorge Farias, dyrektor generalny wenezuelskiego startupu Cryptobuyer ma inne zdanie na ten temat:

Jeden Petro ma być wart 60 dolarów lub 3.600 suwerennych boliwarów. Jest rzekomo wspierany przez baryłki ropy produkowane przez krajową firmę naftową PDVSA – haczyk: PDVSA ma również długi w wysokości 45 mld dolarów. A w prawdziwym życiu, Petro – krypto czy nie – wcale nie istnieje. Nie widzieliśmy w cyrkulacji ani jednego Petro, ani jego inteligentnych kontraktów, ani zasad tokena, a tym bardziej jego Blockchainu.

– powiedział w wywiadzie dla Wired.

Roger Benites, dyrektor generalny stacjonującej w Limie giełdzie kryptowalut Bitlena, powiedział, że wydaje mu się, iż Maduro używa technologii Blockchain i Petro jako zasłony dymnej, aby powierzchownie dystansować swoje działania od wcześniejszej, nieudanej denominacji byłego prezydenta Hugo Chaveza.

[Sytuacja] jest po prostu nonsensem – wspieranie waluty fiat kryptowalutą związaną z baryłkami ropy naftowej od podmiotu, który ma zewnętrzny dług, którego nie mogą zapłacić. 

– zauważa.

Maduro niedawno stwierdził, że Petro będzie służyć jako jednostka rozliczeniowa i już przedstawił ją jako panaceum na wszystko od bezdomności po bezrobocie młodzieży. Rząd uruchomił przedsprzedaż Petro w lutym, a ICO rzekomo zebrało już ponad 3,8 mld dolarów.

Dickie Armor firmy Corre Innovation powiedział dla Wired:

To może być wyskok, ale wyskok który działa. Pytanie brzmi jednak – dla kogo? Dla prezydenta Nicholasa Maduro i jego kohorty czy obywateli Wenezueli? Niestety, bardziej prawdopodobne jest to pierwsze.

Union Bank AG emituje własnego stablecoina:

Bank w Liechtenstein, Union Bank AG ogłosił w komunikacie prasowym, że emituje własne security tokens i wewnętrzną kryptowalutę wspieraną przez fiat.

Union Bank, który w tym roku coraz bardziej koncentruje się na Blockchain, powiedział, że emisja tak zwanej „Union Bank Payment Coin (UBPC)” była kolejnym krokiem w kierunku stania się „bankiem inwestycyjnym full-service typu Blockchain”.

UBPC będzie działał jako stablecoin, jak wyjaśniła instytucja, i będzie miał wsparcie walut takich jak frank szwajcarski.

Naszym celem jest zostanie pierwszym na świecie bankiem inwestycyjnym typu Blockchain oraz dostarczanie namacalnych rozwiązań, które pomagają zwiększyć efektywność, zmniejszyć podstawy kosztowe i otworzyć nowe możliwości generowania przychodów zarówno dla naszych klientów jak i pośredników. W związku z tym nasz wspierany przez walutę fiat „Union Bank Payment Coin” może potencjalnie zmienić podejście do międzynarodowego handlu i międzynarodowych transakcji transgranicznych.

– mówi prezes zarządu Mohammad Hans Dastmaltchi.

W tym samym tygodniu pojawiły się wiadomości, że w tym małym europejskim księstwie jedna z głównych giełd kryptowalut Binance uruchomiła wymianę fiat – krypto. Zarówno Binance, jak i Union Bank pochwalili postawę pro-Blockchain jurysdykcji.

Fałszywa aplikacja Ethereum na Google Play:

Sklep Google Play na systemie Android stał się ostatnio domem kolejnej aplikacji wykorzystującej do oszustwa Ethereum, donosi The Next Web.

Lukas Stefanko, badacz szkodliwego oprogramowania ze Słowacji, znalazł fałszywą aplikację o nazwie „Ethereum” w Google Play, która była oferowana po cenie 335 euro lub około 388 dolarów. We wczorajszym tweecie badacz zaznaczył, że zakup aplikacji nie jest tym samym co zakup Ethereum przez co sugeruje, że jego ostatnie odkrycie jest oszustwem kryptograficznym mającym na celu oszukanie użytkowników poprzez udawanie oryginalnego altcoina Ethereum, o obecnej wartości około 290 dolarów.

Tweet Stefano informuje, że aplikacja, której opis brzmi: „tylko Ethereum”, została opracowana przez tak zwane „Google Commerce Ltd”, oraz że została zainstalowana ponad 100 razy od ostatniej aktualizacji w sierpniu 2017 r. Prawdziwa nazwa developera aplikacji obsługiwanych przez Google w Sklepie Google Play to „Google LLC.” Obecnie aplikacja ta nie jest już dostępna w Google Play.

27 lipca Google wprowadził zakaz aplikacji do wydobywania kryptowalut w Sklepie Play, zezwalając tylko na aplikacje do zdalnego miningu. Według The Next Web, pomimo ostatniego zakazu, wiele niedozwolonych aplikacji, takich jak JSEcoin, wciąż pojawia się w sklepie. Agencja zauważa, że developerzy mają 30 dni na dostosowanie się do zmian od daty aktualizacji polityki. 

Wcześniej, w kwietniu, gigant technologiczny ogłosił także zakaz wszystkich rozszerzeń pozwalających na mining w sklepie Chrome Web Store. W marcu Google podążył za ruchem Facebooka, ogłaszając zakaz wszelkiego rodzaju reklam związanych z kryptografią, co miało później wpływ na rynki.

BitMEX wynajmuje najdroższe na świecie biuro:

Według Hongkong Economic Times, firma BitMEX właśnie przeniosła siedzibę do najdroższego biura na świecie. Zgodnie z publikacją biznesową, giełda Bitcoinowa zajmie 45. piętro Cheung Kong Center w Hong Kongu.

Średni czynsz za stopę kwadratową w nowej lokalizacji to 28.66 dolarów, czyli ponad 9 razy więcej w porównaniu do 3.18 dolarów, które BitMEX płacił w starej siedzibie – dzielnicy logistyczno-magazynowej w porcie Victoria w Hongkongu. Przy całej powierzchni piętra wynoszącej 20.000 stóp kwadratowych koszt wynajmu wynosi 573.200 dolarów.

Podczas gdy BitMEX początkowo chciał tylko połowę obecnie wynajmowanej powierzchni, plany ekspansji spowodowały konieczność zajęcia całego piętra. Płacąc 28.66 dolarów za stopę kwadratową, BitMEX przewyższył poprzednią rekordową kwotę 26,75 dolarów za stopę kwadratową za biuro w centrum Hongkongu.

Pomimo jednych z najdroższych cen nieruchomości na świecie, Hong Kong zdołał przyciągnąć kilka znanych firm kryptograficznych i Blockchain. Jest to m.in. Block.One, który wynajął 16.600 stóp kwadratowych powierzchni w Central Plaza w Hongkongu. Niektórzy z najemców, z którymi BitMEX będzie dzielił prestiżowy adres, to Bank of America Corp, Barclays Plc, Bloomberg LP, Goldman Sachs Group Inc oraz Komisja Papierów Wartościowych i Terminowych z Hongkongu.

Spokojny dzień na giełdach:

Po upływie doby giełdy kryptowalut w stosunku do dnia poprzedniego nie doświadczyły większych zmian. Bitcoin około godziny 3:00 czasu polskiego odnotował gwałtowny wzrost – o ponad 300 dolarów w ciągu kilku minut do najwyższej ceny 6.816 dolarów za jednostkę, po czym o około 18:00 równie szybko spadł i obecnie utrzymuje się na poziomie 6.450 dolarów. Całościowo jego cena zwiększyła się o 0,2%.

Pozostałe altcoiny z czołówki notują ruchy podobnego kalibru – spadek notują Ethereum, o 0,1%, XRP, o 0,6% oraz EOS o 0,2%, wzrosty natomiast Bitcoin Cash oraz Litecoin, kolejno o 0,5% i 0,1%.

Kapitalizacja całego rynku wzrosła o 1 mld dolarów i wynosi obecnie 209.1 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 12 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, cnn.com. coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button