News

#410 Newsy z dnia 02.09.2018

Z niedzielnych wydarzeń: Japonia zaostrza wymagania rejestracji krypto giełd; Uniwersytet Malty przeznacza 300.000 euro na edukację w zakresie DLT; Wallmart znajduje kolejne kreatywne zastosowanie dla Blockchain; Kapitalizacja rynkowa bez większych zmian.

Japonia zaostrza wymagania rejestracji krypto giełd:

Według doniesień The Japan Times, Japoński organ regulacji finansowych, Agencja Usług Finansowych (FSA), zaostrzy proces rejestracji giełd kryptowalut.

FSA unieważniła proces rejestracji, zmieniając ustawę o usługach płatniczych – obowiązującą od kwietnia 2017 r. – w celu „sprawdzenia, czy [kryptograficzne giełdy] prawidłowo zarządzają ryzykiem” – podają źródła The Japan Times.

Nadzór finansowy dodał kilka nowych elementów do poprzedniej ustawy, zwiększając liczbę pytań zadawanych podczas przesiewania aplikacji do około 400 pozycji – czterokrotnie więcej. FSA będzie również wymagać dostępu do zapisów spotkań zarządu giełdy, a także do przeglądu składu akcjonariuszy spółki, aby „sprawdzić czy istnieją powiązania z grupami aspołecznymi”.

Według The Japan Times, giełdy kryptowalut muszą składać protokoły z posiedzeń zarządu, aby sprawdzić, czy odbyło się wystarczająco dużo dyskusji na temat środków służących utrzymaniu kondycji finansowej firmy i zapewnienia bezpieczeństwa jej systemu komputerowego.

W sierpniu FSA opublikowała wyniki swoich wewnętrznych inspekcji krypto giełd – podjętej po styczniowym włamaniu na giełdę Coincheck – po czym poinformowała, że planuje przeprowadzenie dokładnej kontroli skuteczności nowo zarejestrowanych modeli biznesowych giełd kryptowalut.

Później w sierpniu Toshihide Endo, komisarz japońskiego FSA, powiedział agencji Reuters, że cel agencji dotyczący rozwoju branży kryptograficznej umożliwi „rozwój pod odpowiednimi regulacjami”.

• Uniwersytet Malty przeznacza 300.000 euro na edukację w zakresie DLT:

Wraz z nowym, ciekawym projektem w sektorze edukacyjnym, Malta w dalszym ciągu przejmuje inicjatywę w sektorze kryptowalut i Blockchain.

Uniwersytet Maltański i Maltańska Agencja Technologii Informacyjnych podpisały umowę, w ramach której  zostanie udostępniony fundusz w wysokości 300.000 euro studentom chcącym rozwijać się w kierunku technologii Blockchain i technologii rozproszonego rejestru w nadchodzącym roku akademickim. Fundusz będzie dostępny dla studentów, którzy będą specjalizować się w ICT, prawie, finansach i inżynierii.

Studenci rozpoczynający studia w nadchodzącym roku akademickim będą mogli skorzystać ze stypendium na studia magisterskie i doktoranckie związane z Blockchain i DLT. Będą one przyznawane na kursy z co najmniej 30 punktami ECTS bezpośrednio związanymi z DLT.

W rozmowie z CCN, Silvio Schembri, młodszy minister ds. gospodarki cyfrowej, powiedział, że stypendium wspiera starania mające na celu przyciągnięcie firm typu Blockchain na Maltę, zapewniając dostępność niezbędnych zasobów ludzkich na poziomie lokalnym.

Firmy te potrzebują zasobów technicznych zarówno do budowy i działania używając tej technologii, jak i ekspertów w zakresie usług finansowych, prawa i funkcji kierowniczych. Z niecierpliwością czekamy, aż pierwsi Maltańczycy zajmą te ważne i dobrze płatne stanowiska, mając jednocześnie nadzieję, że w przyszłości znacznie się one rozwiną, ponieważ tutaj na Malcie branża wciąż rośnie.

– mówi minister.

Wallmart znajduje kolejne kreatywne zastosowanie dla Blockchain:

Zgodnie z oficjalnym dokumentem patentowym, amerykański gigant handlowy Walmart, złożył wniosek do Urzędu Patentowego Stanów Zjednoczonych (USPTO) o patentowanie systemu Blockchain dla dostaw. Nowy patent ma na celu zapewnienie technologii umożliwiającej przeprowadzenie „uwierzytelnienia autonomicznych urządzeń elektronicznych w terenie”, w celu zapewnienia bezpiecznych dostaw.

Dla przykładu dwa niezależne urządzenia elektroniczne, takie jak drony dostawcze lub autonomiczne roboty domowe, mogą uwierzytelniać się nawzajem za pomocą opisanych tutaj procedur bezpieczeństwa.

– czytamy w dokumencie.

Patent ma tytuł „Systemy, urządzenia i metody uwierzytelniania robotów autonomicznych w terenie” i został złożony w styczniu 2018 r. przez firmę Wal-Mart Stores Inc. z siedzibą w Arkansas. Dokument opisuje system obsługi wielu robotów lub dronów, które realizują dostawy paczek w całym łańcuchu dostaw. Maszyny działają w oparciu o sygnały bezprzewodowe, które umożliwiają bezpieczne uwierzytelnianie tożsamości urządzeń elektronicznych przez Blockchain.

Zgodnie z wnioskiem patentowym wdrożenie Blockchainu będzie przydatne w procesie rejestrowania sygnałów i danych uwierzytelniających, które są uważane za główny cel ataku hakerów.

W ubiegłym roku Walmart złożył w USA szereg wniosków o patenty związane technologią Blockchain. Według Investopedia, ulepszenie technologią Blockchain jest wykorzystywane przez sieć głównie po to, aby mógła ona  dotrzymać kroku rywalom, takim jak Amazon.

Kapitalizacja rynkowa bez większych zmian:

Ostatni dzień na giełdach nie wykazał znacznych zmian w kapitalizacji rynkowej, nadal utrzymuje się na poziomie 237 mld dolarów. Z największych kryptowalut Bitcoin i Bitcoin Cash notują wzrost kolejno o 1,1% i 4,4%, spadki natomiast widzimy przy Ethereum, XRP i EOS, o 0,8%, 1,3% i 2,6%.

Całkowity obrót na giełdach wyniósł 13,4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, kryptowaluty.info.pl, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button