News

#411 Newsy z dnia 03.09.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Rosyjska policja konfiskuje 22 bitomaty bez żadnego ostrzeżenia; Nowy prezydent Kolumbii stawia na rozwój Blockchain; IBM i Alibaba firmami o największym zainteresowaniu technologią Blockchain; Pierwsze miasto Japonii testuje system głosowania oparty na Blockchain; Na giełdach nieduże spadki. 

• Rosyjska policja konfiskuje 22 bitomaty bez żadnego ostrzeżenia:

BBFpro, do piątku, 31 sierpnia, z powodzeniem obsługiwało skromną usługę bitomatów (bankomatów Bitcoin) w całej Rosji. Następnie, bez wcześniejszego ostrzeżenia lub jakiegokolwiek wyjaśnienia, wszystkie 22 bitomaty zostały skonfiskowane.

Zapytany o konfiskację, dyrektor generalny BBFpro, Artem Bedarev, powiedział lokalnemu przedstawicielowi mediów RBC, że prokuratura generalna podjęła działania w oparciu o list nadesłany przez Bank Rosji.

Powiedziano mi werbalnie, że inspekcja zajmie co najmniej sześć miesięcy i że bankomaty nie zostaną zwrócone, dopóki nie skończą.

– dodał.

BBFpro miał rozmieszczone 22 maszyny w dziewięciu miastach. Bedarev uznał za osobliwe, że każdy z nich był zabierany prawie jednocześnie.

Dalsze dochodzenie wykazało, że przedstawiciele rosyjskiego banku odmawiają udzielenia informacji w tym temacie, jednak zauważyli, że organy regulacyjne „prowadzą systematyczne prace nad odkrywaniem i zapobieganiem nielegalnych działalności na rynku finansowym”. Ci sami przedstawiciele sugerowali również, że konwersja aktywów cyfrowych na walutę fiat, oraz możliwe niekontrolowane transgraniczne przekazy pieniężne mogą zostać wykorzystane do finansowania szeregu nielegalnych działań finansowych.

W obecnym prawie nie ma zakazu na zakup kryptowalut. Firma przestrzega wszystkich procedur ustanowionych przez prawo, płaci podatki, a nawet pomimo braku obowiązku spełnienia takiego wymogu, identyfikuje wszystkich użytkowników.

– mówi Sarkis Darbinyan, przedstawiciel prawny i adwokat BBFpro w Centrum Praw Cyfrowych.

Władze wymagają szczegółowych informacji na temat sytuacji podatkowej BBFpro, danych na temat kursu wymiany walut oraz informacji z których procedur KYC i AML firma korzysta.

Biorąc pod uwagę, że BBFpro działa zgodnie z prawem pod każdym względem, Bedarev zamierza odwołać się od konfiskaty, ponieważ spowodowała ona „koszty reputacji i bezpośrednie szkody ekonomiczne”.

Nowy prezydent Kolumbii stawia na rozwój Blockchain:

Kolumbia zamierza zostać kolejnym krajem który podobnie jak Malta, jest silnym liderem w zakresie Blockchain i wirtualnych walut.

W miarę rozwoju branży kryptowalut i Blockchain, coraz większa liczba narodów zaczęła kłaść duży nacisk na oba sektory. Najważniejszym z nich jest małe państwo wyspiarskie, Malta, które szybko pojawiło się  w światowej czołówce, jeśli chodzi o krypto.

Urzędnicy z powodzeniem zachęcili mnóstwo czołowych giełd, aby założyli siedzibę na śródziemnomorskiej wyspie, podczas gdy Parlament zatwierdził w lipcu trzy projekty ustaw, które miały uczynić Maltę pierwszym krajem, który ustanowił „pewność prawną” dla pola kryptowalut.

Szaleństwo kryptograficzne rozprzestrzeniło się również w Ameryce Południowej. Nowo wybrany prezydent Kolumbii, Ivan Duque, wyraził duże zainteresowanie nowatorskimi technologiami, a urzędnicy w całym kraju wydają się być mocno zainteresowani technologią Blockchain i wirtualnymi walutami.

Prezydent Ivan Duque przedstawił kilka ważnych komentarzy na konferencji ANDICOM, która każdego roku odbywa się w Kolumbii. Według lokalnej gazety El Tiempo, prezydent Duque wyjaśnił, że jego „obsesja” jako prezydenta sprawi, że Kolumbia stanie się technologicznym liderem w regionie, i dodał, że rząd powoła urzędnika skupiającego się na kwestiach związanych z cyfrowym społeczeństwem. Zauważył, że technologie takie jak Blockchain mogą być wykorzystywane do przezwyciężania korupcji, pomagając w pilnowaniu funduszy publicznych.

Prezydent powiedział również, że firmy z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych będą zwolnione z podatków przez pierwsze pięć lat, jeśli będą w stanie wygenerować określoną liczbę miejsc pracy. Prawo to zostałoby prawdopodobnie zastosowanie do firm związanych z kryptografią i Blockchain.

IBM i Alibaba firmami o największym zainteresowaniu technologią Blockchain:

Według publikacji iPR Daily, giganci technologiczni Alibaba i IBM walczą o pierwsze miejsce na nowej liście, która klasyfikuje globalne podmioty pod względem liczby zgłoszonych do tej pory patentów związanych z technologią Blockchain.

iPR Daily – centrum medialne specjalizujące się w własności intelektualnej – twierdzi, że połączyło dane od 10 sierpnia z całej Chin, UE, Ameryki, Japonii i Korei Południowej, a także skonsultowało się z Międzynarodowym Systemem Patentowym Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO).

Alibaba w Chinach zajmuje pierwsze miejsce, składając w sumie 90 zgłoszeń patentowych związanych z Blockchain, podczas gdy IBM złożył do tej pory 89 zgłoszeń.

Na trzecim miejscu znajduje się Mastercard – z 80 wnioskami – a następnie Bank of America z 53. Piąty na nowej liście jest bank centralny Chin, Ludowy Bank Chin (PBoC),który złożył w sumie 44 wnioski patentowe poświęcone jego projektowi na cyfrową walutę banku centralnego.

Dane WIPO wskazywały wcześniej, że najwięcej zgłoszeń patentowych na technologię Blockchain w 2017 r. pochodzi z Chin, które złożyły ich wówczas 225, w porównaniu z 91 złożonymi w Ameryce i 13 w Australii. Tak duże przyjęcie tej technologii przez Chiny jest równoważone przez coraz ostrzejsze stanowisko wobec zdecentralizowanych kryptowalut, które w ostatnich tygodniach nasiliło się jeszcze bardziej.

IBM ze swojej strony stale rozszerza swoje zaangażowanie w Blockchain na różnych polach – niedawno firma podpisała pięcioletnią umowę o wartości 740 mln dolarów z australijskim rządem na wykorzystanie Blockchain i innych nowych technologii w celu poprawy bezpieczeństwa danych i automatyzacji w działach federalnych, w tym obrony i spraw wewnętrznych.

Pierwsze miasto Japonii testuje system głosowania oparty na Blockchain:

Rząd japońskiego miasta Tsukuba wprowadził zasilany przez Blockchain internetowy system głosowania, umożliwiający mieszkańcom głosowanie na programy rozwoju społecznego.

Pierwszy w swoim rodzaju cyfrowy system głosowania w Japonii, będzie korzystać z japońskiego systemu „My Number” – 12-cyfrowego identyfikatora ubezpieczenia społecznego przyznawanego wszystkim japońskim mieszkańcom – aby zweryfikować dane wyborców i zabezpieczyć głos przed sfałszowaniem.

System został wykorzystany przy głosowaniach na propozycje dotyczące lokalnych programów rozwoju społecznego. Wyborcy przed oddaniem głosu, podczas wybierania programu na który chcą zagłosować, zostali poproszeni o umieszczenie swojej karty My Number na czytniku kart. Głosowanie zostało następnie zarejestrowane na zdecentralizowanym rejestrze, jednocześnie czyniąc je odpornym na zewnętrzne ingerencje. 

Myślałem, że będzie to wymagało bardziej skomplikowanych procedur, ale okazało się, że jest to minimalne i łatwe.

– stwierdził burmistrz Tatsuo Igarashi, po oddaniu głosu.

Głosowanie cyfrowe nie zakończyło się jednak pełnym sukcesem, ponieważ kilku wyborców zapomniało swoich haseł, co uniemożliwiło im oddanie głosu. System głosowania wymaga dodatkowej warstwy zabezpieczenia w postaci hasła, aby zweryfikować osobę obecną przy karcie głosowania, co wykracza poza samo zeskanowanie karty ubezpieczenia społecznego.

Miasto Tsukuba, znane z agendy rozwoju technologii i centrum badań naukowych w Japonii, dołącza do rosnącej listy rządów, które zwracają się do technologii Blockchain, by zasilać i zabezpieczać nowe rozwiązania systemów głosowania.

Na giełdach nieduże spadki:

Po upływie doby na giełdach obserwujemy lekkie spadki, w czołówce kryptowalut większość pozycji oscyluje przy granicy – 1%. Bitcoin nieznacznie obronił się przez ujemnym wynikiem – obecnie notuje wzrost o 0,3%. Liderem 10 największych walut okazała się dziesiąta pozycja – Monero, który zanotował wzrost o 7,5%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 1 mld dolarów i wynosi obecnie 236 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 11,7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bitcoinist.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button