News

#428 Newsy z dnia 20.09.2018

Z czwartkowych wydarzeń: Coinbase odrzuca twierdzenia nowojorskiego Prokuratora Generalnego; Ilość przypadków kradzieży kryptowalut w Japonii drastycznie rośnie; Australia ostrzega społeczeństwo przed nieuczciwymi ICO; Uniwersytet w USA oferuje wykształcenie wyższe z zakresu Blockchain; Drugi w tym tygodniu skok ceny Ripple.

Coinbase odrzuca twierdzenia nowojorskiego Prokuratora Generalnego:

Niedawny raport opublikowany przez Biuro Prokuratora Generalnego Nowego Jorku (Office of the Attorney General – OAG), który twierdził, że kilka zbadanych giełd kryptowalut jest podatnych na manipulacje na rynku, wywołał silną reakcję ze strony graczy z branży.

W opublikowanym dziś poście na blogu, główny specjalista ds. Polityki Coinbase, Mike Lempres, napisał, że twierdzenia OAG znajdujące się w raporcie doprowadziły do błędnego przedstawienia działalności giełdy w mediach.

W swoim raporcie OAG napisało, iż Coinbase ujawnił, że prawie 20 procent zrealizowanego wolumenu na jego platformie można przypisać własnemu obrotowi giełdy.

W odpowiedzi Lempres wyjaśnił, że

Coinbase nie handluje dla korzyści firmy na zasadzie komercyjnej. Kiedy Coinbase wykonuje te transakcje, robi to w imieniu klientów Coinbase Consumer, a nie siebie.

Dalej Lempres wyjaśnił, że 20-procentowy odsetek reprezentuje wolumen konsumencki w Coinbase Consumer – usłudze, która wykonuje zlecenia użytkowników za pomocą własnej wymiany, w przeciwieństwie do tego, co zostało opisane w raporcie jako „samodzielny handel”.

Jesse Powell, założyciel amerykańskiej giełdy Amerykańskiej giełdy Kraken, nazwanej przez OAG jako potencjalnie naruszającą prawo stanowe, wyładował swój gniew na Twitterze, opisując środowisko w Nowym Jorku jako „obelżywe”. 

• Ilość przypadków kradzieży kryptowalut w Japonii drastycznie rośnie:

Japońska Narodowa Agencja Policji ujawniła, że w pierwszej połowie 2018 r. skradziono kryptowaluty o wartości  60,503 mld jenów (540 mln dolarów), jak donosi Asahi Shimbun.

Agencja twierdzi, że w ciągu pierwszej połowy tego roku zgłoszono 158 incydentów kradzieży kryptowalut, co stanowi trzykrotnie większą liczbę w porównaniu z liczbą incydentów zgłoszonych w tym samym okresie w 2017 r.

W całym 2017 r., w 149 incydentach zostały skradzione kryptowaluty o wartości około 662,4 mln jenów (5,91 mln dolarów) – liczba ta jest prawie 100-krotnie większa w tym roku. Największym pojedynczym incydentem było przełomowe w branży włamanie na krypto giełdę Coincheck, z której w styczniu skradziono równowartość 58 mld jenów (520 mln dolarów).

Według Asahi Shimbun, pozostałe 2.5 mld jenów (22 mln dolarów) skradzionych w kryptowalutach w tym roku dotyczyło hakowania indywidualnych kont, a nie giełd. 60 procent takich przypadków dotyczyło osób, które używają tego samego hasła w swoich e-mailach, handlu elektronicznym i transakcjach kryptograficznych online.

W raporcie odnotowano, że lwią część zgłoszonych incydentów przypada na okres od stycznia do marca – 120 przypadków stanowi 76 procent z całego półrocza – a zaledwie 38 przypadków zgłoszono w kwietniu i czerwcu. Asahi Shimbun przypisuje ten spadek „większej świadomości konsumenta” wywołanej kradzieżą w Coincheck, a także zintensyfikowanym działaniom zarówno japońskiej Agencji Usług Finansowych (FSA), jak i krajowej policji.

Przedstawiciele policji powiedzieli, że wzrost liczby ataków hakerskich związanych z kryptografią rozpoczął się w sierpniu 2017 r.

Zaledwie wczoraj Cointelegraph donosił o włamaniu na japońską krypto giełdę Zaif, w którym skradziono kryptowaluty o wartości 60 mln dolarów. Według lokalnych doniesień, w wyniku naruszenia bezpieczeństwa, które miało miejsce 14 września, hakerzy zdołali ukraść 40 mln dolarów z gorących portfeli użytkowników, a także 20 mln dolarów z aktywów firmy.

Australia ostrzega społeczeństwo przed nieuczciwymi ICO:

Australijski nadzór finansowy, Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC), opublikowała ostrzeżenie dotyczące „wprowadzających w błąd” wstępnych ofert monetarnych (ICO) i funduszy krypto aktywów skierowanych do inwestorów detalicznych. Dokument został opublikowany w dniu dzisiejszym, na oficjalnej stronie ASIC.

Zgodnie z tym komunikatem, ASIC od kwietnia 2018 r. powstrzymała pięć różnych ICO przed gromadzeniem kapitału. Stało się tak ze względu na brak odpowiednich środków ochrony inwestorów zastosowanych przez owe projekty.

Jak twierdzi nadzór, projekty te musiały zostać zrestrukturyzowane, aby spełnić obowiązujące normy prawne. We wrześniu jeden projekt ICO ze względów bezpieczeństwa musiał zostać zamknięty, dodaje ASIC.

Dokument opisuje również główne, zidentyfikowane przez ASIC problemy, które obecnie dominują na rynku ICO. Wśród nich są „mylące lub oszukańcze stwierdzenia w materiałach sprzedażowych i marketingowych” oraz niezarejestrowane programy inwestycyjne, które nie posiadają australijskiej licencji na usługi finansowe.

W dalszej części ASIC doradza Australijczykom, aby zaznajomili się z MoneySmart – stroną internetową prowadzoną przez sam nadzór – aby przed inwestowaniem w ICO zaczerpnąć wiedzy z zakresu różnych spraw finansowych.

Jeśli zbierasz pieniądze od społeczeństwa, masz ważne zobowiązania prawne. Ważna jest treść prawna Twojej oferty – a nie to jak się nazywa. Nie należy po prostu zakładać, że za pomocą struktury ICO można zignorować kluczowe zabezpieczenia dla inwestującego społeczeństwa i zawsze należy upewnić się, że ujawnione informacje o twojej ofercie są kompletne i dokładne.

– mówi komisarz ASIC, John Price, wyjaśniając główne obawy agencji dotyczące ICO.

Uniwersytet w USA oferuje wykształcenie wyższe z zakresu Blockchain:

Zgodnie z doniesieniami CBS New York, New York University (NYU) podobno stał się pierwszym uniwersytetem w USA, który zaoferował studentom możliwość zostania dyplomowanym specjalistą z zakresu technologii Blockchain. Program ma być zapewniony przez NYU Stern School of Business, która była także pionierem w oferowaniu kursów licencjackich o kryptowalutach i Blockchain.

Mamy nadzieję stworzyć podstawy, aby uczniowie mogli zrozumieć co naprawdę dzieje się „pod maską”, aby mogli zrozumieć zarówno prawne  jak i biznesowe implikacje, oraz przygotować ich do wyjścia na ten nowy rynek.

– mówi Profesor Andrew Hinkes.

Według profesor Kathleen Derose, placówka edukacyjna spodziewa się, że duże firmy będą współpracować w ramach programu szkoleniowego, podczas gdy „startupy [fintech] prawdopodobnie wymyślą nowe fajne rzeczy”. W związku z rosnącą liczbą studentów zainteresowanych nową ofertą, NYU podobno podwoiło ofertę kursu w tym roku szkolnym.

 [Studenci] widzą rozwój, narodziny nowego przemysłu. […] pod wieloma względami postrzegamy takie rzeczy jak Bitcoin, Ethereum oraz Blockchain jako Internet 3.0.

– powiedział Adam White z giełdy kryptowalut Coinbase.

W ubiegłym miesiącu Coinbase opublikowało badanie, z którego wynika, że 42 procent 50 najlepszych uniwersytetów na świecie prowadzi co najmniej jedne zajęcia na temat kryptowalut i technologii Blockchain. Spośród 172 zajęć ocenionych w badaniu, 15 procent zostało zaoferowanych przez wydziały ekonomii, finansów, prawa i biznesu a 4 procent w działach nauk społecznych. Badanie wykazało, że kursy związane z Blockchainem i kryptografią są najbardziej popularne w Stanach Zjednoczonych.

Zainteresowanie studentów USA kryptografią ma odzwierciedlenie nie tylko w programach edukacyjnych, ale również w inwestowaniu w cyfrową walutę. Jak wynika z badania przeprowadzonego w marcowym raporcie Student Loan Report, 21,2 procent studentów wykorzystało pieniądze z pożyczki do inwestycji w kryptografię, mając nadzieję, że zmienność cen w kryptografii pomoże szybciej im spłacić swoje długi.

Drugi w tym tygodniu skok ceny Ripple:

Na giełdach aktualnie dominuje kolor zielony, a Ripple po raz kolejny w tym tygodniu wyróżnia się z czołowej dziesiątki. Wartość Bitcoina wzrosła o 1,3%, Ethereum i Bitcoina Cash o 0,8% oraz EOS o 3,7% – Ripple natomiast notuje wzrost na poziomie 15,1%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 5.1 mld dolarów i wynosi obecnie 203.3 mld dolarów. Całkowity obrót  na giełdach wyniósł 12.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com,


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button