News

#471 Newsy z dnia 02.11.2018

Z piątkowych wydarzeń: Bracia Winklevoss składają pozew ws. kradzieży 5000 Bitcoinów; Brazylia testuje projekt opodatkowania kryptowalut; SEC przedstawia wyniki działań egzekucyjnych przeprowadzonych na ICO; BNP Paribas członkiem nowej międzynarodowej platformy Blockchain; Lekkie ożywienie na giełdach.

Bracia Winklevoss składają pozew ws. kradzieży 5000 Bitcoinów:

Prawnik założyciela Bitcoin Foundation, Charliego Shrema, zaprzeczył twierdzeniom Tylera i Camerona Winklevossów, że w 2012 roku Shrem ukradł od nich 5000 Bitcoinów (wartych teraz 31,7 miliona dolarów), informuje New York Times (NYT). 

W pozwie sądowym bliźniacy Winklevoss, z którymi Shrem pracował nad poprzednim projektem przed spędzeniem jednego roku w więzieniu za ułatwienie zakupu narkotyków za pomocą Bitcoinów, twierdzą, że problem sięga roku 2012.

Albo Shrem miał niesamowite szczęście i odniósł sukces od czasu wyjścia z więzienia, albo – co jest bardziej prawdopodobne – nabył swoje sześć nieruchomości, dwa Maserati, dwie łodzie i inne posiadłości za 5000 Bitcoinów, które ukradł.

– czytamy w pozwie.

Sędzia nadzorujący sprawę – ten sam, który zajmował się poprzednią sprawą Shrema – zgodził się zamrozić niektóre z jego aktywów i jednocześnie rozważa kolejne roszczenie o restytucję w wysokości 950.000 dolarów od momentu przyznania się do winy w 2014 r. Sprawa odnosi się do rzekomych funduszy, których Shrem nie zdołał spłacić braciom Winklevoss w ramach inwestycji w jego istniejący dotychczas projekt BitInstant.

W międzyczasie prywatny detektyw wynajęty przez bliźniaków Winklevoss rzekomo wyśledził brakujące 5000 Bitcoinów, co skutkowało obecnym pozwem i zamrożeniem aktywów.

Chociaż Shrem nie odpowiedział oficjalnie na nowe wyzwanie prawne, reprezentujący go adwokat skrytykował treść pozwu.

Pozew błędnie twierdzi, że około sześć lat temu Charlie zasadniczo sprzeniewierzył tysiące Bitcoinów. Nic nie może być dalej od prawdy. Charlie planuje się bronić i szybko oczyścić swoje imię.

– powiedział prawnik.

Brazylia testuje projekt opodatkowania kryptowalut:

Zgodnie z opublikowanym dokumentem, Departament Federalnego Urzędu Podatkowego Brazylii (Federal Revenue of Brazil – RFB), który zarządza poborem podatków w kraju, chce otrzymywać comiesięczne raporty od operacji kryptograficznych.

W dokumencie, RFB ogłosił, że giełdy kryptograficzne w Brazylii są teraz zobowiązane do comiesięcznego wysyłania im szczegółowych raportów dotyczących wszystkich operacji związanych z kryptografią. Firmy muszą na przykład ujawnić kwoty transakcji i tożsamość klientów.

Ponadto zarówno osoby prawne, jak i osoby fizyczne zamieszkałe w Brazylii są teraz zobowiązane do zgłaszania wszystkich transakcji, które przeprowadziły na zagranicznych giełdach kryptowalut, jeżeli przekraczają one 10.000 brazylijskich reali (2.700 dolarów) miesięcznie.

Projekt RFB dotyczący podatków kryptograficznych określa również zakres kar dla tych, którzy nie zgłaszają swoich transakcji. Za nieterminowe złożenie zgłoszenia podatkowego obywatele będą musieli zapłacić 400 dolarów. W przypadku gdy dostarczone informacje są niewystarczające lub fałszywe, RFB może nałożyć grzywnę do 3 procent wartości transakcji.

Nadzór podatkowy otworzył już publiczne konsultacje, aby otrzymać propozycje dotyczące nowego rozporządzenia: uwagi będą przyjmowane od 31 października do 19 listopada.

W nocie wyjaśniającej regulator stwierdza, że takie środki zostały podjęte ze względu na znaczny wzrost przemysłu krypto w kraju. Według RFB liczba klientów kryptowalut przekroczyła już liczbę użytkowników zarejestrowanych na B3 – brazylijskiej giełdzie z siedzibą w Sao Paulo. Z kolei dzienna liczba transakcji przeprowadzanych przez pięć głównych brazylijskich giełd kryptowalut przekracza 8.3 mln reali (około 2.2 mln dolarów).

SEC przedstawia wyniki działań egzekucyjnych przeprowadzonych na ICO:

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission – SEC) przeprowadziła ponad tuzin udanych działań egzekucyjnych związanych ze sprzedażą tokenów w roku finansowym, który skończył się 30 września.

Co najmniej trzy z nich przed zamknięciem zebrały od inwestorów więcej niż 68 mln dolarów, podała agencja w swoim rocznym raporcie.

Oczywiście, jest to zaledwie odłamek z ponad 3.945 miliarda dolarów z tytułu potrąceń i kar, które SEC zebrała w roku podatkowym 2018. Jednak wzrost działań w zakresie egzekwowania prawa dotyczących wstępnych ofert monetarnych i innych startupów związanych z kryptografią był znaczny.

Biorąc pod uwagę eksplozję ICO w ciągu ostatniego roku, staraliśmy się tropić sprawy, które dostarczają szerokiego przekazu i mają wpływ na rynek wychodzący poza ich cztery rogi.

– napisano w raporcie.

W raporcie Departamentu Egzekwowania przepisów SEC zauważył, że jego nowa Cyber Unit, utworzona pod koniec roku podatkowego 2017, pomogła jej rozszerzyć skupienie na niewłaściwych działaniach w cyberprzestrzeni. W rezultacie wysiłki Komisji w zakresie egzekwowania prawa miały wpływ na wiele obszarów, w których federalne przepisy dotyczące papierów wartościowych krzyżują się z cyber-problemami.

W tym celu Komisja przeprowadziła 20 niezależnych spraw, w tym sprawy dotyczące ICO i zasobów cyfrowych. Pod koniec roku podatkowego w Departamencie trwało ponad 225 dochodzeń związanych z cyberatakami.

Podczas gdy wiele z tych spraw dotyczyło zarzutów o oszustwa, Departament  prowadził również działania egzekucyjne w celu zapewnienia zgodności z wymogami rejestracyjnymi federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych. W ubiegłym roku Departament rozpoczął dziesiątki dochodzeń dotyczących ICO i cyfrowych aktywów […].

– pisze SEC.

BNP Paribas członkiem nowej międzynarodowej platformy Blockchain:

Nowa platforma finansowania handlu typu Blockchain opracowana przez kilkanaście banków, w tym HSBC, BNP Paribas i Standard Chartered, została uruchomiona w tym tygodniu w Hongkongu, informuje Reuters.

Platforma, nazwana eTrade Connect, ma na celu poprawę efektywności finansowania handlu międzynarodowego poprzez skrócenie czasu potrzebnego na zatwierdzenie wniosków o pożyczkę handlową z trzydziestu sześciu do czterech godzin. Według danych HSBC w 2017 r. osiągnęło 2,52 mld dolarów przychodów z tytułu finansowania handlu, co oznacza, że jest jednym ze światowych liderów bankowości w tej branży.

Od 2017 r. transakcje finansowania handlu miały wartość ponad 9 bilionów dolarów, a według Reuters, branża nadal jest silnie uzależniona od przestarzałych, opartych na papierach systemach.

Platforma eTrade digitalizuje dokumenty handlowe i automatyzuje wiele procesów finansowania handlu, usprawniając interakcje między kontrahentami. Poza efektywnością system ma zmniejszyć ryzyko nadużyć w akredytywach i innych istotnych dokumentach.

Pierwsze udane transakcje, które miały zostać przeprowadzone i potwierdzone na nowej platformie, to zakupy dokonane przez Pricerite, sprzedawcę mebli i artykułów gospodarstwa domowego.

Blockchain przekształcił nieporęczny, skomplikowany proces w prostszy, a jednocześnie bezpieczniejszy i skuteczniejszy sposób prowadzenia handlu.

–  mówi prezes firmy, Bankee Kwan.

Lekkie ożywienie na giełdach:

Po upływie doby na giełdach obserwujemy widoczne ruchy w górę. Wszystkie czołowe waluty poza notują dziś wzrosty, poza Bitcoinem, przy którym widzimy spadek o 0,5%. Wartość Ethereum wzrosła o 0,6%, XRP o 1,3% a  EOS o1,9%. Spośród liderów, XRP wyróżnia się najbardziej – notuje wzrost aż o 9,6%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1.5 mld dolarów i wynosi obecnie 206.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 11.9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, cnn.com, coinmarketcap.com, coindesk.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button