#483 Newsy z dnia 14.11.2018
Ze środowych wydarzeń: Bitcoin osiąga najgorszy wynik od ponad roku; McAfee Labs ostrzega przed nowym złośliwym programem miningowym; Oficjalne konto Twitter Google wykorzystane do krypto oszustwa; Główna giełda Szwajcarii przewiduje zastąpienie tradycyjnych giełd; Drastyczne spadki na giełdach.
• Bitcoin osiąga najgorszy wynik od ponad roku:
Bitcoin w wyniku szerszej wyprzedaży na rynku kryptowalut spadł dziś do poziomu najniższej ceny w okresie ponad 12 miesięcy.
Według danych Coindesk, najniższy punkt ceny Bitcoina w dzisiejszym dniu wyniósł 5.669 dolarów – najniższa zanotowana cena od 11 listopada zeszłego roku. Środa została rozpoczęta poziomem 6.297,96 dolarów.
Od tego czasu cena Bitcoina nieznacznie się poprawiła, po czym ponownie spadła, osiągając wynik na poziomie 5.665 dolarów co oznacza spadek o 10,11 % w ciągu ostatnich 24 godzin.
Gwałtownemu spadkowi ceny Bitcoina towarzyszyły również gwałtowne wyprzedaże innych kryptowalut i zasobów cyfrowych. Według danych opublikowanych przez OnChainFX, tokeny takie jak MANA, BAT oraz DNT w ciągu ostatniej doby spadły o ponad 20 procent.
• McAfee Labs ostrzega przed nowym złośliwym programem miningowym:
Zgodnie z opublikowanym postem na blogu, firma McAfee Labs odkryła nowe złośliwe oprogramowanie, które potajemnie wykorzystuje urządzenia konsumentów do wydobywania Monero.
Pochodzący z Rosji program nazwany „WebCobra” pobiera jednego z dwóch klientów miningowych i wykorzystuje moc procesora zainfekowanego urządzenia do generowania monet dla sprawców. Wykazując bardziej klasyczne zachowanie tak zwanego „cryptojackera”, WebCobra działa prawie bez śladu, mówi McAfee Labs, a jedyną zauważalną różnicą dla użytkownika jest zmniejszona wydajność sprzętu.
Złośliwe oprogramowanie do wydobywania monet jest trudne do wykrycia. Po zaatakowaniu komputera złośliwa aplikacja działa w tle z jedną oznaką: obniżeniem wydajności. Ponieważ złośliwe oprogramowanie zwiększa zużycie energii, maszyna zwalnia, pozostawiając właściciela z bólem głowy i niepożądanym rachunkiem.
– napisali naukowcy.
Liczba przypadków infekcji tego rodzaju złośliwych programów wzrosła w 2018 r. o prawie 500 procent, co skłoniło komentatorów do ostrzeżenia przed epidemią. Monero, jako kryptowaluta skupiona na prywatności i anonimowości, została zgłoszona jako preferowany cel dla nieuczciwych górników.
W zeszłym miesiącu Google ogłosił, że w ramach walki z ukrytymi procesami kryptograficznymi oraz z innymi naruszeniami zasad usunie wszystkie rozszerzenia zawierające zaciemniony kod ze sklepu Chrome Web Store.
• Oficjalne konto Twitter Google wykorzystane do krypto oszustwa:
Oficjalne, zweryfikowane konto Twitter należące do Google stało się najnowszym narzędziem wykorzystanym przez hakerów w celu wypromowania kryptowalutowego oszustwa typu „giveaway”.
Użytkownik Twittera @B_u_r_t_o_n zauważył promowanego tweeta na koncie Google, G Suite, po czym opublikował zrzut ekranu, zanim post został usunięty przez giganta technologicznego. Tweet usiłował oszukać użytkowników portalu za pomocą fałszywej oferty giveaway, zachęcając ich do „wysłania od 0,1 do 2 BTC na poniższy adres aby otrzymać 1 do 20 ВTC z powrotem!”
Google i Twitter potwierdziły incydent i badają sprawę.
Dziś rano nieautoryzowany promowany tweet został udostępniony na koncie G Suite. Usunęliśmy tweeta i teraz prowadzimy śledztwo.
– powiedział rzecznik Google w raporcie Business Insider.
Rzecznik Twittera również wypowiedział się w tej sprawie. Oznajmił, że na konto G Suite uzyskano dostęp w niewłaściwy sposób i że sytuacja będzie ściśle monitorowana.
Wiadomość ta jest najnowszym przykładem przypadku, gdzie zweryfikowane konta Twitter są wykorzystywane w celu promowania oszustw kryptograficznych. Na początku tego miesiąca hakerzy wykorzystali konta należące do amerykańskiego prawodawcy, wytwórni filmowej i wydawcy książek, aby podszyć się pod SpaceX i założyciela Tesli, Elona Muska.
• Główna giełda Szwajcarii przewiduje zastąpienie tradycyjnych giełd:
Cyfrowe giełdy oparte na technologii Blockchain całkowicie zastąpią giełdy tradycyjne w przeciągu dziesięciu lat, mówi w wywiadzie dla Reuters Thomas Zeeb ze szwajcarskiej wiodącej giełdy SIX.
Istniejący system może zostać całkowicie zastąpiony przez giełdy cyfrowe za około 10 lat. W momencie, gdy brokerzy, banki, firmy ubezpieczeniowe i duże firmy zarządzające aktywami naprawdę dostrzegają przewagę kosztową [Blockchain], dokonają zmiany stosunkowo szybko.
– powiedział Zeeb, który jest szefem działu papierów wartościowych w SIX.
Zeeb rozmawiał z Reuters w związku z uruchomieniem własnej cyfrowej giełdy SIX o nazwie SDX, która ma rozpocząć działalność w połowie 2019 r. Zaraz po wyjaśnieniu kwestii prawnych ze szwajcarskim rządem i krajowym regulatorem rynku finansowego (FINMA), firma zaoferuje obrót wybranymi akcjami, a następnie doda kolejne akcje, obligacje i fundusze giełdowe.
Według Zeeba decyzja o uruchomieniu cyfrowej giełdy została wymuszona rywalizacją z dużymi giełdami kryptowalut, takimi jak Coinbase czy Binance. Zeeb wierzy, że „naciskają” one na działalność tradycyjnych giełd i stwarzają duże zagrożenie, dodając po raz kolejny, że konkurenci mogą całkowicie prześcignąć banki czy giełdy papierów wartościowych.
Szwajcaria aktywnie wspiera inicjatywy związane z kryptografią, dostosowując ramy prawne do potrzeb przemysłu w różnych obszarach, w tym bankowości.
W październiku FINMA wydała pierwszą krajową licencję na zarządzanie aktywami kryptowalutowymi dla kryptowalutowego funduszu inwestycyjnego. Licencja pozwoli na zaoferowanie szerokiego spektrum produktów zbiorowego inwestowania związanych z Bitcoinem i innymi aktywami kryptograficznymi. W listopadzie lokalny startup SEBA Crypto AG, którego celem jest stworzenie banku oferującego usługi związane z kryptowalutami, ujawnił, że spodziewa się otrzymać licencję bankową od FINMA w 2019 r.
• Drastyczne spadki na giełdach:
Po upływie doby na giełdach obserwujemy niemałe spadki prawie wszystkich 100 największych kryptowalut – w znacznej większości przekraczają one poziom 10%. Wg danych Coinmarketcap, Bitcoin obecnie notuje spadek na poziomie 8.1%, Ethereum i XRP 9,7%, Bitcoin Cash 15,1%, Stellar 8,9% oraz EOS 13.5%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 20 mld dolarów i wynosi obecnie 191.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 18.5 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.