News

#516 Newsy z dnia 17.12.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Liczba aktywnych portfeli Ethereum stale spada; Nowe regulacje Hong Kongu mogą być szkodliwe; Egipt chce państwowej kryptowaluty; Rząd Szwajcarii chce dostosować się do sektora Blockchain; Zimowa pobudka na giełdach.

Liczba aktywnych portfeli Ethereum stale spada:

Zgodnie z danymi z Etherscan, liczba unikalnych adresów portfela Ethereum przekroczyła próg 50 milionów.

W sobotę sieć Ethereum odnotowała dzienny wzrost o 168.506 unikalnych portfeli kryptograficznych, podążając za stałym trendem wzrostowym w tym roku. Najwyższy historyczny dzienny przyrost unikalnych adresów Ethereum nastąpił 4 stycznia 2018 r., dzięki 352,888 nowym utworzonym adresom w tej sieci.

Chociaż wykres wzrostu unikalnych adresów wskazuje na liczbę istniejących portfeli kryptograficznych, istnieje również indeks wskazujący liczbę aktywnych adresów, który reprezentuje liczbę unikalnych adresów przeprowadzających transakcje w określonym dniu. 

Odnosząc się do danych z BitInfoCharts, liczba aktywnych adresów Ethereum w 2018 roku stale się zmniejsza. Po osiągnięciu szczytowej wartości około 1,1 mln w dniu 4 stycznia 2018 roku ich liczba spadła poniżej miliona w połowie stycznia oraz o około 70% w ciągu roku – do 32.400 adresów zarejestrowanych wczoraj, 16 grudnia.

Nowe regulacje Hong Kongu mogą być szkodliwe:

Nowe regulacje dotyczące firm kryptograficznych, ogłoszone wcześniej przez Komisję Papierów Wartościowych i Transakcji Terminowych w Hongkongu (SFC), mogą uniemożliwić krypto przedsiębiorcom wejście na rynek. Komentarze ekspertów na temat tej sytuacji zostały przedstawione w dniu dzisiejszym przez media biznesowe Nikkei Asian Review.

Timothy Loh, właściciel lokalnej firmy prawniczej, powiedział Nikkei, że niektórzy przedsiębiorcy mogą zrezygnować z uczestnictwa w nowych ramach prawnych, aby utrzymać obecne udziały w rynku.

Wymogi inicjatywy SFC mogą okazać się zbyt uciążliwe dla niektórych operatorów.

– powiedział.

Inni mówcy przytaczani przez Nikkei uważają, że wyższe koszty handlowe mogą zniechęcić inwestorów instytucjonalnych do wejścia na rynek, co może działać wbrew planom stabilizacji rynków poprzez ich obecność. Jednak kontrargument polega na tym, że bardziej rygorystyczna polityka może prowadzić do większego zaufania inwestorów, zauważa Nikkei. 

SFC po raz pierwszy ogłosiła nowe ramy prawne w listopadzie. Wytyczne porównują giełdy kryptowalut z istniejącymi licencjonowanymi dostawcami zautomatyzowanych usług handlowych, wskazując, że oni również muszą chronić inwestorów.

Ponadto SFC ma poważne obawy dotyczące przypadków prania pieniędzy i oszustw, które skłoniły organ regulacyjny do wprowadzenia nowych przepisów. Najprawdopodobniej zostaną one zastosowane do giełd, handlowców, funduszy inwestycyjnych i innych firm związanych z kryptografią.

Zgodnie z nowymi wytycznymi fundusze inwestycyjne są zobowiązane do uzyskania licencji od SFC w przypadku, gdy ponad 10% ich aktywów składa się z Bitcoina lub innych kryptowalut. Ponadto w tym przypadku fundusze będą mogły sprzedawać produkty tylko profesjonalnym inwestorom.

• Egipt chce państwowej kryptowaluty:

Bank Centralny Egiptu chce wprowadzić cyfrową wersję funta egipskiego, aby obniżyć koszty – ogłosiła lokalna gazeta, Amwal Al Ghad.

Ayman Hussein, podsekretarz Centralnego Banku Egiptu (CBE), powiedział w niedzielę konferencji w Abu Dhabi, że „studia wykonalności” są obecnie w toku. Egipt wierzy, że cyfrowa wersja waluty fiat opartej na Blockchainie, może pomóc ograniczyć koszty emisji i transakcji do minimum w porównaniu do monet i banknotów.

Ma być to pierwszy krok w drodze do bezgotówkowego społeczeństwa. Wiele instytucji międzynarodowych jest zaangażowanych w tego rodzaju badania. Egipt tradycyjnie podjął wysoce ryzykowne stanowisko wobec zdecentralizowanych kryptowalut, takich jak Bitcoin.

W tym czasie, jak donosi Egypt Independent, CBE zareagowało twierdząc, że nie istnieje żadne ustawodawstwo czy prawo, które pozwoliłoby na takie działania.

W styczniu tego roku, najwyższy duchowny kraju, w międzyczasie dodał komentarz do stanowiska anty-krypto, oświadczając, że handel Bitcoinem jest zabroniony w islamie. Jego doradca dodał następnie lokalnym dziennikom Egypt Today, że Bitcoin jest używany bezpośrednio do finansowania terrorystów. Minęło 11 miesięcy od tego czasu i dziś przyglądamy się próbie wprowadzenia przez Egipt własnej kryptowaluty.

• Rząd Szwajcarii chce dostosować się do sektora Blockchain:

W piątek Krajowa Rada Federalna opublikowała raport, który stanowi ramy prawne dla rozproszonej technologii księgowej (DLT) i Blockchaina, stwierdzając, że obowiązujące w Szwajcarii przepisy są dobrze dostosowane do radzenia sobie z nowymi technologiami, ale wciąż istnieje potrzeba wprowadzenia poprawek .

Po pierwsze, rada zaproponowała zmianę prawa krajowego w zakresie papierów wartościowych w celu zwiększenia pewności prawnej dla tokenów kryptograficznych.

Ponieważ wpis w zdecentralizowanym rejestrze, dostępny dla zainteresowanych stron, może prowadzić do rozgłosu podobnego do własności papieru wartościowego. Uzasadnione wydaje się dołączenie podobnych skutków prawnych do tego zapisu.

– wyjaśnia najwyższy organ wykonawczy Konfederacji Szwajcarskiej.

Rada chce także segregować aktywa kryptowalutowe z całego majątku niewypłacalnych dłużników w postępowaniu upadłościowym. Ponieważ jednak zgodnie z obowiązującą w kraju ustawą o egzekwowaniu i egzekwowaniu prawa upadłościowego (DEBA) nie jest jasne, czy aktywa te można segregować, ale Rada stwierdziła, że ​​istnieje „wielka potrzeba pewności prawnej” dla zainteresowanych stron, a zatem proponuje się odpowiednią zmianę w ustawie DEBA.

Ponadto, organ rządowy zaproponował utworzenie nowej „kategorii uprawnień” dla dostawców infrastruktury w sektorze Blockchain i odpowiednio wprowadzi zmiany w ustawie o infrastrukturze rynku finansowego. Obecnie Rada nie zaproponowała jeszcze żadnych konkretnych zmian, ponieważ centralne definicje terminów „papiery wartościowe” i „instrumenty pochodne” w regulacjach rynków finansowych są również istotne dla modeli biznesowych opartych na blokach danych.

W odniesieniu do ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy w kraju, Rada stwierdziła, że ​​ustawodawstwo jest obecnie na tyle adekwatne, aby objąć także działania związane z kryptowalutami i ICO.

Ogólne zasady ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy odnoszą się również do aktywów opartych na kryptografi.

– powiedział, dodając, że obecnie nie ma potrzeby dokonywania fundamentalnej rewizji.

Rząd szwajcarski pracuje nad regulacjami Blockchain od 2016 roku, kiedy to Federalny Departament Finansowy kraju przedstawił swoje plany uregulowania fintechu. Później, na początku 2017 r., sama Rada szukała konsultacji w sprawie zmian regulacyjnych dla krajowego sektora finansowego, aby uwzględnić fintech, w tym Blockchain.

Ostatnio, szwajcarski Urząd Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA), wprowadził nową licencję fintech z „luźnymi” wymaganiami, które mają zastosowanie do firm opartych na Blockchain i kryptowalutach.

• Zimowa pobudka na giełdach:

Wczorajsze drobne ruchy w górę, zapoczątkowały wyraźne odbicia po fali spadków. Bitcoin oddalił się od linii 3k, notując wzrost o 5,9%. Cena za jednostkę na moment publikacji tego newsa to 3.465 dolarów. Inne czołowe kryptowaluty również mają się dziś dobrze – Ripple i Ethereum wzrosły o 6,1%, natomiast królem parkietu ostatniej doby wyraźnie jest EOS, którego cena poszybowała aż o 21,2%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 6 mld dolarów i wynosi na ten moment 110 mld dolarów.

źródło: bitcoinist.com, coindesk.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button