News

#618 Newsy z dnia 29.03.2019

Z piątkowych wydarzeń: Użytkownicy krypto aplikacji na Androida zagrożeni; Bitmain ogłasza datę wydania nowego Antminera; Facebook powiększa zespół badający Blockchain; Prezes Mt. Gox odwołuje się od wyroku; Weekend rozpoczyna się drobnymi spadkami.

Użytkownicy krypto aplikacji na Androida zagrożeni:

Nowa odmiana złośliwego oprogramowania Trojan na telefony z systemem Android jest skierowana do użytkowników z całego świata najlepszych aplikacji kryptograficznych, takich jak Coinbase, BitPay i Bitcoin Wallet, a także banków, w tym JPMorgan, Wells Fargo i Bank of America. Wiadomości zostały przekazane przez serwis informacyjny The Next Web.

Na podstawie badań przeprowadzonych przez renomowaną firmę analityczną ds. cyberprzestępczości Group-IB, jest to podobno pierwszy raz kiedy Trojan – nazwany teraz „Gustuff” – został zgłoszony lub przeanalizowany. Szkodliwe oprogramowanie zostało opisane jako przeznaczone do masowej infekcji i rozprzestrzenia się za pomocą wiadomości SMS z linkami, aby przesłać zainfekowane pliki pakietu systemu Android.

Twórcy szkodliwego oprogramowania stworzyli podobno „Systemy transferu automatycznego”, których celem jest przyspieszenie i skalowanie kradzieży, korzystając z automatycznego wypełniania pól płatności dla legalnych aplikacji na Androida, aby przekierować transfery do hakerów.

Aplikacja ma wydawać mnóstwo fałszywych stron internetowych naśladujących legalne aplikacje, które wyłudzają poufne dane od użytkowników – w szczególności obierając za cel klientów 32 różnych aplikacji kryptograficznych. Powiadomienia z legalnymi ikonami są wykorzystywane do automatyzacji pobierania fałszywych aplikacji i uruchamiania automatycznych wypełnień transakcji.

Group-IB podobno zidentyfikowała 27 fałszywych aplikacji kryptograficznych i bankowych przeznaczonych dla Stanów Zjednoczonych, 16 dla Polski, 10 dla Australii, dziewięć dla Niemiec i dziewięć dla Indii. Szkodliwe oprogramowanie atakuje także systemy płatności i usługi komunikacyjne, takie jak PayPal, Revolut, Western Union, eBay, Walmart, Skype i WhatsApp.

Group-IB  radzi użytkownikom Andorida, aby pobierali aplikacje wyłącznie ze sklepu Google Play i zwracali uwagę na rozszerzenia pobieranych plików.

Bitmain ogłasza datę wydania nowego Antminera:

Chiński gigant miningu i producent sprzętu ASIC, Bitmain, ogłosił, że 9 kwietnia będzie miała miejsce premiera nowych energooszczędnych koparek z serii Antminer S17. Wiadomości te zostały ujawnione w oficjalnym blogu Bitmain w dniu dzisiejszym.

Nowe koparki zostaną wyposażone w układ górniczy ASM Bitmain 7nm – nazwany „BM1397” – który do wykopywania kryptowalut używa algorytmu SHA256 – w szczególności Bitcoina i Bitcoina Cash. Zapowiedziane zostały trzy modele Antminera S17: Antminer S17 Pro, Antminer S17 i Antminer T17. 

Yanxhin – product manager w Bitmain dla nowej serii Antminer S17 – stwierdził, że nowe koparki oferują „znaczną poprawę w hashrate’u pod względem miejsca i zużycia energii”, twierdząc, że chipy BM1397 zapewniają „28,6 procentową poprawę wydajności energetycznej w porównaniu z poprzednim układem Bitmain 7 nm, BM1391”.

Oprócz oszczędności kosztów zużycia energii elektrycznej dzięki zwiększonej efektywności energetycznej, Yanxhin zaproponował, że posiadanie „wyższego hashrate’u w jednej koparce […] zwiększa gęstość hashrate’u na jednostkę powierzchni i oszczędza koszty zakładania dla farm górniczych”.

Po przetrwaniu trudnych sześciu miesięcy, kiedy bolesne rynki kryptograficzne wywołały zwolnienia w firmie i nieudaną publiczną flotację, anonimowe źródło w Bitmain miało rzekomo w tym tygodniu zasugerować, że zbliżająca się do 2020 r. redukcja nagród blokowych z Bitcoinów może stanowić pozytywny impuls dla premiery nowych Antminerów.

Facebook powiększa zespół badający Blockchain:

Zgodnie z dzisiejszym ogłoszeniem, główna siedziba Facebooka w Menlo Park w Kalifornii poszukuje pięć nowych pracowników na stanowiska w dziale Blockchain.

Nowe wakaty zostały opublikowane na koncie firmy w LinkedIn. Firma poszukuje osób na stanowiska data scientist, growth product manager, product manager, inżyniera oprogramowania i menedżera operacji biznesowych.

Opis stanowisk wskazuje również na możliwe obszary, w których firma może wdrożyć technologię:

Zespół Blockchain jest startupem wewnątrz Facebooka – badamy wiele obszarów zainteresowania we wszystkich aspektach technologii Blockchain. Naszym nadrzędnym celem jest pomoc miliardom ludzi w dostępie do rzeczy, których teraz nie mają – takich jak opieka zdrowotna, sprawiedliwe usługi finansowe lub nowe sposoby zapisywania lub udostępniania informacji.

– czytamy.

Niedawno firma otworzyła pozycję dla starszego prawnika z doświadczeniem zarówno w Blockchain, jak i płatnościach. Osoba ta będzie odpowiedzialna za opracowywanie i negocjowanie szerokiej gamy umów związanych z inicjatywami Blockchain, a także doradzanie klientom w zakresie różnych ryzyk prawnych związanych z technologią.

Stanowisko Facebooka w sprawie kryptowalut przeszło znaczącą metamorfozę w przeciągu 2018 r. Firma, która wcześniej zakazała reklam kryptograficznych, podobno rozważa uruchomienie stablecoina dla użytkowników aplikacji WhatsApp, której jest właścicielem.

Prezes Mt. Gox odwołuje się od wyroku:

Mark Karpeles, były prezes nieistniejącej już giełdy Mt. Gox, odwołał się od swoich zarzutów dotyczących manipulowania danymi, informuje Associated Press (AP).

15 marca Karpeles został uniewinniony z zarzutów defraudacji, ale został uznany winnym manipulowania dokumentami finansowymi. Sąd stwierdził, że manipulował danymi, aby zaszkodzić swoim klientom, zdradzając ich zaufanie i nadużywając swoich umiejętności inżynierskich.

Sąd Rejonowy w Tokio podobno uznał Karpelesa za winnego połączenia swoich osobistych aktywów z majątkiem giełdy, aby ukryć straty platformy spowodowane atakiem hakerów. Karpeles otrzymał wyrok dwóch i pół roku więzienia, który będzie musiał obsłużyć w przypadku popełnienia kolejnego przestępstwa w ciągu czterech lat.

Według wczorajszych doniesień japońscy prokuratorzy wycofali apelację o uniewinnienie prezesa Mt. Gox. Według The Mainichi prokuratorzy początkowo starali się odwołać od uniewinnienia w sprawie defraudacji, z czego potem zrezygnowali.

Karpeles powiedział AP, że postanowił odwołać się od manipulacji danymi, ponieważ sędzia nie spojrzał w pełni na argument obrony. Prawnik Karpelesa, Nobuyasu Ogata, podobno wyjaśnił, że Karpeles dokładał starań, aby zmniejszyć ryzyko dla użytkowników Mt. Gox dzięki swoim działaniom w następstwie masowego włamania.

Karpeles powiedział, że jego zdaniem odwołanie się do wyroku jest właściwe, aby mógł zostać ponownie osądzony w „pełnym uwzględnieniu wszystkich faktów”, napisał w e-mailu do AP.

Weekend rozpoczyna się drobnymi spadkami:

Ostatnia doba na giełdach wykazała przy największych projektach przewagę spadków. Największy notuje Binance Coin, o 2,1%, przy pozostałych widnieją wyniki nie przekraczające 1 %. Cardano, obecnie dziesiąta największa kryptowaluta, odstaje od reszty notując dodatni wynik na poziomie 6%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 0.3 mld dolarów i wynosi obecnie 143.6 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 35.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com 


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button