News

#658 Newsy z dnia 08.05.2019

Ze środowych wydarzeń: 7.000 Bitcoinów uprowadzonych z Binance; 8 osób aresztowanych ws. prania brudnych pieniędzy; Bitfinex potwierdza przeprowadzenie IEO; Aktualna sytuacja na giełdach. 

• 7.000 Bitcoinów uprowadzonych z Binance: 

Binance, jedna z największych giełd kryptowalut według dziennego wolumenu handlu, doświadczyła poważnego naruszenia bezpieczeństwa, jak wynika z opublikowanego oświadczenia.

Zgodnie z Binance hakerzy sięgali po różne taktyki, w tym phishing i wirusy, aby uzyskać dużą liczbę kodów 2FA i kluczy API oprócz innych informacji. Według giełdy miała miejsce jedna dotknięta incydentem transakcja, w której hakerzy mogli wypłacić 7.000 Bitcoinów o aktualnej wartości 40.705.000 dolarów.

W liście na stronie internetowej Binance, dyrektor generalny Changpeng Zhao stwierdza, że Bitcoiny zostały wydobyte z jego gorących portfeli, które zawierają tylko 2% łącznych zasobów Bitcoinów na giełdzie. Zhao twierdzi, że pozostałe portfele Binance nie zostały dotknięte włamaniem.

Binance zawiesi wszystkie depozyty i wypłaty, podczas gdy przeprowadzi kontrolę bezpieczeństwa swoich systemów, która według szacunków Zhao może potrwać do jednego tygodnia. Handel będzie nadal aktywny, a handlowcy będą mogli dostosować swoje pozycje.

Proszę również zrozumieć, że hakerzy mogą nadal kontrolować niektóre konta użytkowników i mogą w międzyczasie korzystać z nich, aby wpływać na ceny. Będziemy ściśle monitorować sytuację. Uważamy jednak, że z wyłączonymi wypłatami nie ma większej motywacji dla hakerów, aby wpływać na rynki.

– stwierdza Zhao.

Dodał, że przeprowadzi Twitter AMA w ciągu kilku godzin, aby odpowiadać na pytania społeczności. Binance do pokrycia zdarzenia użyje swojego Secure Asset Fund for Users (SAFU). Giełda utworzyła fundusz w lipcu 2018 r. jako rodzaj ubezpieczenia awaryjnego, na którego finansowanie przeznacza 10% swoich całkowitych opłat handlowych.

• 8 osób aresztowanych ws. prania brudnych pieniędzy: 

W Hiszpanii osiem osób zostało aresztowanych za rzekome prowadzenie programu prania pieniędzy obejmującego kryptowaluty, ogłosił w komunikacie prasowym Europol.

Zgodnie z publikacją grupa prała pieniądze, wymieniając walutę fiat na aktywa kryptograficzne. Osoby te podobno korzystały z bankomatów do kryptowalut i dzieliły fundusze na mniejsze kwoty, aby wprowadzić je do systemu finansowego nie wzbudzając podejrzeń.

Uczestnicy podobno zanosili gotówkę, wpłacali ją na kilka kont bankowych i przenosili na inne konta przed wymianą na krypto. Duże przelewy były wysyłane na konta firm korporacyjnych należących do rzekomych przestępców, którzy również przekazywali pieniądze na giełdy kryptowalut.

Podczas dochodzeń przeszukano siedem domów, w tym kantor wymiany walut i halę do uprawy konopi indyjskich. Jedenaście pojazdów, 16.800 euro, prawie 200 roślin konopi, dwa bankomaty kryptograficzne, klejnoty, powiązane dokumenty i komputery zostały zabrane przez władze. Publikacja twierdzi również, że władze hiszpańskie zamroziły cztery zimne i 20 gorących portfeli.

Pod koniec kwietnia, prokurator okręgowy Cyrus R. Vance ogłosił, że dwóch mężczyzn przyznaje się do nielegalnej sprzedaży sterydów i substancji kontrolowanych oraz pranie milionów dolarów w kryptowalutach i płatnościach Western Union.

W połowie kwietnia prokuratorzy stanu Nowy Jork postawili w stan oskarżenia trzech mężczyzn za sprzedaż nielegalnych narkotyków w dark web i pranie 2.3 mln dolarów w kryptowalutach.

• Bitfinex potwierdza przeprowadzenie IEO: 

Zgodnie z opublikowaną białą księgą, borykająca się z kontrowersjami giełda Bitfinex potwierdziła, że przeprowadzi tzw. Initial Exchange Offering (IEO) o wartości 1 mld dolarów.

Bitfinex, który stoi w obliczu ciągłej kontroli prawnej ze strony władz, które oskarżają firmę o utratę 850 mln dolarów, zasugerował, że będzie starał się sprzedać własne tokeny. Wydanie oficjalnego dokumentu ujawnia kilka zmian w stosunku do oryginalnych plotek – będzie miała miejsce sprzedaż do 1 mld tokenów LEO, każdy o wartości 1 Tether (USDT), trwająca do 11 maja.

Inwestorzy będą mogli korzystać z tokenów do różnych działań wewnątrz giełdy, podczas gdy Bitfinex, jeśli cały zapas zostanie sprzedany, zatka lukę pozostawioną przez brakujące fundusze.

11 maja wyznaczy punkt odcięcia dla sprzedaży prywatnym inwestorom, podczas gdy faza publiczna może rozpocząć się później.

Jeśli mniej niż 1 mld tokenów USDT zostanie sprzedanych za pomocą prywatnej sprzedaży tokenów, Emitent może następnie sprzedać pozostałe tokeny w czasie i w sposób, który uzna za właściwy, według własnego uznania, zgodnie z obowiązującym prawem.

– potwierdza dokument.

IFinex, spółka macierzysta Bitfinex i Tether, nadal kwestionuje zarzuty prawne w sądzie Stanów Zjednoczonych.

IEO stają się powoli coraz popularniejsze wśród giełd w 2019 r., a platformy chętnie utrzymują tokeny sprzedaży wewnątrz i zwiększają kontrolę nad procesem.

• Aktualna sytuacja na giełdach: 

Giełdy po upływie doby wykazują widoczne spadki. Bitcoin i EOS okazały się jedynymi z czołówki, które kończą dzień z dodatnim wynikiem: Bitcoin na poziomie 0,1%, EOS na poziomie 1,3%. Największe spadki notują Ethereum, Binance Coin oraz Stellar, kolejno o 2,3%, 4,1% oraz 3%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 1.7 mld dolarów i wynosi obecnie 185,8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 46,9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button