News

#684 Newsy z dnia 03.06.2019

Z poniedziałkowych wydarzeń: Facebook rozmawia z CFTC; Hakerzy infekują ponad 50.000 serwerów; Komisarz SEC nalega na ułatwienie wprowadzenia ETF; Brazylijskie banki wprowadzą nowy system identyfikacji; Bitcoin SV ponownie najlepszy.

Facebook rozmawia z CFTC:

Amerykański organ regulacyjny Commodity Futures Trading Commission (CFTC) prowadzi rozmowy z Facebookiem na temat zbliżającej się premiery stablecoina, donosi Financial Times.

Powołując się na przewodniczącego J. Christophera Giancarlo, publikacja ujawniła, że Facebook próbuje złagodzić krajobraz regulacyjny przed aktywem, obecnie nazywanym GlobalCoin, który rzekomo wejdzie do użytku w przyszłym roku.

„Jesteśmy bardzo zainteresowani jego lepszym zrozumieniem”, powiedział Giancarlo dodając, że obecnie nie pojawił się żaden formalny wniosek o zezwolenie regulacyjne.

Możemy działać tylko na podstawie aplikacji, nie mamy przed sobą niczego.

– powiedział.

Facebook wywołał spore zamieszanie wokół swoich niepotwierdzonych planów GlobalCoin, a różne źródła przyglądają się formie globalnej sieci płatności obejmującej zarówno platformę mediów społecznościowych, jak i siostrzane firmy Whatsapp i Instagram. Użytkownicy rzekomo będą mogli wysyłać sobie nawzajem środki, a także dokonywać zakupów w aplikacji.

Pod koniec maja FT ogłosił, że kierownictwo Facebooka brało udział w podobnych wstępnych dyskusjach z amerykańskimi giełdami kryptowalut Coinbase i Gemini w sprawie wprowadzenia i potencjalnych rozwiązań w zakresie płynności. Żadna ze stron nie potwierdziła jeszcze planów, które wyszły na jaw za pośrednictwem dwóch anonimowych źródeł.

Hakerzy infekują ponad 50.000 serwerów:

Zgodnie z najnowszym raportem, hakerzy włamali się do ponad 50.000 serwerów na całym świecie w celu wydobywania kryptowalut za pomocą niezwykle zaawansowanych narzędzi.

Firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, Guardicore Labs, powiedziała, że wysiłki szkodliwego oprogramowanie na dużą skalę – nazwane „kampanią Nansh0u” – trwają od lutego i rozprzestrzeniają się na ponad 700 nowych ofiar dziennie. Atak dotyczył głównie firm z sektora opieki zdrowotnej, telekomunikacji, mediów i IT.

Guardicore z czasem wykrył 20 różnych szkodliwych ładunków w złośliwym oprogramowaniu, przy czym nowe są tworzone „co najmniej raz w tygodniu” i wprowadzane do użytku zaraz po ich utworzeniu. Pakiet zainstalował także rootkita, który uniemożliwił usunięcie złośliwego oprogramowania.

Firma poinformowała, że skontaktowała się z dostawcą hostingu serwerów będących źródłem ataku i wystawcą certyfikatu rootkit.

W rezultacie serwery zostały zamknięte, a certyfikat został unieważniony.

Co ważne, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem twierdzi, że atak wykorzystuje zaawansowane narzędzia, takie jak te stosowane przez państwa – czynnik, który wskazuje, że elitarna broń cyfrowa staje się coraz łatwiej dostępna dla cyberprzestępców.

Pakiet został również napisany przy użyciu narzędzi języka chińskiego i umieszczony na serwerach w języku chińskim, twierdzi firma. 

Kampania Nansh0u nie jest typowym atakiem krypto-górników. Wykorzystuje techniki często spotykane w APT [zaawansowane trwałe zagrożenia], takie jak fałszywe certyfikaty i exploity eskalacji uprawnień. Podczas gdy zaawansowane narzędzia ataku są zwykle własnością osób wysoko wykwalifikowanych, ta kampania pokazuje, że narzędzia te mogą teraz łatwo wpaść w ręce atakujących z niższych półek.

Firma podała, że kampania pokazuje, iż silne referencje mają kluczowe znaczenie dla ochrony aktywów firm.

Komisarz SEC nalega na ułatwienie wprowadzenia ETF:

Według doniesień Financial Times, Hester Peirce, komisarz w amerykańskim organie regulującym papiery wartościowe, nalegała na mniej ostrożne podejście do innowacji w obszarze funduszy ETF na rynku regulacyjnym.

Zgodnie z publikacją, Peirce z Komisji Papierów wartościowych i Giełd (SEC), wezwała pozostałych komisarzy do umożliwienia innowacji w przestrzeni ETF poprzez zmniejszenie swojej ostrożności. Podobno skomentowała podejście organu do tej kategorii wysoce regulowanych instrumentów finansowych, stwierdzając, że SEC „wciąż tłumi fundusze ETF indywidualną uwagą, jakby były niemowlętami”.

Peirce zauważyła również, iż uważa, że regulator mylił się w swojej decyzji o odrzuceniu aplikacji ETF opartej na Bitcoinach wprowadzonej przez bliźniaków Winklevoss, którzy są również założycielami giełdy kryptowalut Gemini. Według Peirce, ETF zachęci inwestorów instytucjonalnych do uczestnictwa w rynku kryptowalut.

Dyrektor generalny trzeciego co do wielkości podmiotu zarządzającego aktywami na świecie, State Street Global Advisers, Cyrus Taraporevala udzieliła komentarza dla Financial Times:

Jeśli coś im się nie uda, cała branża zostanie pomalowana tym samym pędzlem. […] Nie robimy odwrotnych ETF-ów ani lewarowanych funduszy ETF. Tak będzie tak długo, jak jestem na swoim stanowisku.

– powiedziała.

The Financial Times zauważa ponadto, że od amerykańskiego regulatora oczekuje się wprowadzenia nowego rozporządzenia w sprawie ETF, które ma przyspieszyć innowacje w przestrzeni kryptowalut. 

Brazylijskie banki wprowadzą nowy system identyfikacji:

Brazylijskie banki będą wdrażać nowe znormalizowane rozwiązanie identyfikacji oparte na platformie Hyperledger Fabric. jak informuje Cointelegraph Brazil.

Rozwiązanie tożsamości – opracowane wspólnie przez IBM i bank centralny kraju, CIP – ma być zintegrowane z brazylijskim systemem płatności (SPB) – systemem używanym przez wszystkie banki i instytucje finansowe w kraju.

Nowa platforma Blockchain została podobno zaprojektowana do uwierzytelniania i weryfikacji tożsamości cyfrowych dla kont bankowych użytkowników za pomocą informacji o telefonie komórkowym i karcie SIM w połączeniu z innymi danymi osobowymi pochodzącymi ze smartfonów.

Cointelegraph Brazil informuje, że połączone dane zostaną wykorzystane do wygenerowania bezpiecznego identyfikatora zarejestrowanego na Blockchain, który może być wykorzystywany przez instytucje do uwierzytelniania poświadczeń dostępu.

Zarówno IBM, jak i bank centralny podczas ważnego wydarzenia CIAB Febraban w dziedzinie technologii bankowych w Ameryce Łacińskiej potwierdziły, że 11 czerwca zostanie uruchomiona nowa platforma Blockchain skoncentrowana na bankach. Jednak oficjalnie nie potwierdziły one wszystkich szczegółów produktu.

Po uruchomieniu platforma ma być pierwszym rozwiązaniem bankowym dla wielu instytucji obsługiwanym przez Blockchain.

Bitcoin SV ponownie najlepszy:

Po 24 godzinach na giełdach obserwujemy korekty, jednak Bitcoin SV wydaje się mieć swoje zdanie na ten temat – notuje wzrost o 13,9%. Prawie wszystkie pozostałe waluty z czołówki notują spadek – Bitcoin o 2%, Ethereum o 2,6%, Bitcoin Cash o 3,5%, Litecoin o 1,9%. Niewielkim wzrostem pochwalić się może również XRP – o 1%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 5 mld dolarów i wynosi obecnie 270.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 71.9 mld dolarów.

źródło: coinmarketcap.com, coinmarketcap.com, coindesk.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button