News

#686 Newsy z dnia 05.06.2019

Ze środowych wydarzeń: Unia Europejska radzi Malcie ws. kryptowalut: Kodak ogłasza własne zastosowanie dla Blockchain; Były prezes Mt. Gox zajmuje nowe stanowisko; Japońscy inwestorzy zalegają z podatkami od kryptowalut; Na giełdach korekty.

Unia Europejska radzi Malcie ws. kryptowalut:

Unia Europejska poinformowała Maltę, że musi poprawić zasoby, aby walczyć z potencjalnymi przestępstwami finansowymi w wyniku popularności kryptowalut, jak podaje lokalny dziennik prasowy Malta Today.

W liście do państw członkowskich doradzającym, jak wydawać fundusze UE, Komisja Europejska zaznaczyła, że rozwijający się sektor kryptowalut na Malcie jest potencjalnym słabym ogniwem w walce z przestępczością finansową.

Komisja w swoich zaleceniach dla państw członkowskich dotyczących wykorzystania funduszy unijnych stwierdziła, że wielkość sektora finansowego i gier na Malcie oraz wysiłki na rzecz przyciągnięcia operatorów kryptowalut wymagają skutecznego egzekwowania przepisów przeciwko praniu pieniędzy.

Malta Today podsumowała rosnący sektor kryptowalut na Malcie jako potencjalne słabe ogniwo w walce z przestępczością finansową.

Czytamy, iż dodatkowo należy zająć się ewentualnymi konfliktami interesów w rządzie w odniesieniu do korupcji, a obowiązki podatkowe również powinny zostać ponownie ocenione.

Ponadto policyjna Jednostka ds. Przestępstw Gospodarczych ma obecnie za mało pracowników. W tym kontekście ważne jest połączenie wzmocnionych ram prawnych z terminowym i dokładnym wdrożeniem.

– dodała Komisja.

Malta kontynuuje swoją drogę do stworzenia przystani dla firm kryptowalutowych i Blockchain. Niektóre z największych pozycji w branży, w tym giełda Binance, sprawiły, że kraj stał się ich domem pod rządowymi planami „Wyspy Blockchain”.

Jednocześnie władze starają się opanować sektor, tworząc zarówno struktury weryfikujące, jak i udostępniając informacje konsumentom, takie jak ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty.

Kodak ogłasza własne zastosowanie dla Blockchain:

Kodak Services for Business zaprezentował platformę zarządzania dokumentami opartą na Blockchain podczas dwudniowej konferencji w Nowym Jorku. 

Firma twierdzi, że technologia pozwala firmom i rządom lepiej zarządzać poufnymi dokumentami i zapewniać im bezpieczeństwo – automatyzując przepływy pracy i archiwizację, aby zapewnić dostęp do dokumentów w czasie rzeczywistym.

Według firmy Kodak, system ten może pomóc organizacjom osiągnąć oszczędności rzędu 40% dzięki poprawie wydajności i zapobieganiu utracie informacji. Inne produkty prezentowane podczas wydarzenia obejmowały Scan Cloud, który umożliwia użytkownikom przetwarzanie danych niezależnie od tego, gdzie się znajdują.

Podczas konferencji omawiano także „Inteligentne miasta” – koncepcję, w której najnowocześniejsza technologia jest wykorzystywana do poprawy infrastruktury i usług na obszarach miejskich.

Firma wykorzystała wcześniej Blockchain do tworzenia baz danych, a ostatnio nawiązała współpracę z RYDE Holding, do zbudowania platformy do ochrony praw autorskich, która chroni prawa autorskie i pomaga fotografom zarabiać na ich pracach. Znany jako KodakONE, ograniczony test beta wygenerował ponad milion dolarów w roszczeniach licencyjnych.

W lutym 2018 r. Kodak został zmuszony do opóźnienia wprowadzenia kryptowaluty KodakCOIN w celu oceny statusu potencjalnych inwestorów – dzień przed planowanym ICO.

W zeszłym miesiącu polsko-brytyjska firma fintech Billon pozyskała dotację w wysokości 2,1 mln dolarów od Komisji Europejskiej na dalszy rozwój własnego Blockchainowego systemu zarządzania dokumentami.

Były prezes Mt. Gox zajmuje nowe stanowisko:

Mark Karpeles – były prezes nieistniejącej już giełdy Bitcoinów Mt. Gox – ujawnił, że będzie pełnił funkcję CTO w nowej zarejestrowanej w Japonii firmie technologicznej Blockchain. Wiadomości te zostały opublikowane przez japoński dziennik The Mainchi.

Przemawiając dzisiaj w Klubie Korespondentów Zagranicznych w Japonii, Karpeles podobno zadeklarował zamiar uczynienia kraju globalnym liderem w technologii Blockchain podejmując się nowej roli jako CTO nowej firmy z siedzibą w Tokio, Tristan Technologies Co.

Tristan Technologies podobno planuje zaprojektować nowy, bezpieczny system operacyjny oparty na Blockchain, który byłby znacznie szybszy niż inne obecnie używane systemy. W swoich uwagach do dziennikarzy Karpeles oświadczył:

Moja miłość do Japonii nie zmieniła się. Japonia była kiedyś supermocarstwem pod względem projektowania swoich komputerów, ale teraz, biorąc na przykład chmurę, dominują Stany Zjednoczone. Ale nadal wierzę w potencjał Japonii i chciałbym go rozwinąć.

Jak nakreśla The Mainchi, Karpeles – którego publikacja charakteryzuje jako osobę niezwykle uzdolnioną komputerowo z zamiłowaniem do mangi i gier – przeniósł się do Japonii w 2009 r, przejmując następnie serwis wymiany Bitcoinów Mt. Gox w 2011 r.

W następstwie ataku na Mt. Gox i jego późniejszego upadku na początku 2014 r. Karpeles został aresztowany w 2015 r. Nagłośniony incydent doprowadził do utraty 850.000 Bitcoinów, o ówczesnej wartości około 460 mln dolarów. 

Zgodnie z publikacją Mainchi, Karpeles podjął swoje nowe przedsięwzięcie z Tristanem, zaczynając od zera, i potwierdził swoją wiarę w potencjał Blockchain w zakresie innowacji w zakresie płatności bezgotówkowych, rozwiązań chmurowych i ustanowienia nowej dziedziny inteligentnych umów. Jednakże, zapytany, czy sam posiada jakiekolwiek kryptowaluty, podobno powiedział nie, twierdząc, że niosą ze sobą wysokie ryzyko.

Japońscy inwestorzy zalegają z podatkami od kryptowalut:

Podmioty z Japonii nie zgłosiły zysków kryptograficznych o wartości 93 mln dolarów w ciągu ostatnich kilku lat do marca 2019 r., podaje lokalna gazeta Asahi Shimbun.

Według Asahi około 30 przedsiębiorstw związanych z kryptografią i 50 osób nie zadeklarowało swoich przychodów z handlu kryptowalutami od marca, rzekomo z powodu wysokiego podatku od tego typu dochodów.

Do tej pory japońskie organy podatkowe uważały, że dochody związane z kryptografią są dochodami innymi opodatkowanymi na poziomie 55%.

W celu zwalczania uchylania się od płacenia podatków w przemyśle rząd japoński przygotowuje nowy system, który upoważni Krajową Agencję Podatkową (NTA) do żądania informacji o przychodach z giełd kryptograficznych, w tym nazw i adresów. Nowa ustawa, która ma zostać wprowadzona w kwietniu 2020 r., umożliwi NTA żądanie danych przede wszystkim tych użytkowników, których zarobki z kryptografii wyniosły ponad 10 mln jenów (88.700 dolarów).

Asahi dodaje, że nowy system zostanie uruchomiony w styczniu 2020 r., a także upoważni rząd japoński do karania tych giełd lub operatorów kryptograficznych, którzy nie ujawnią niezbędnych informacji.

Na początku tego roku Japońskie Stowarzyszenie Nowej Gospodarki (JANE) zwróciło się do Japońskiej Agencji Usług Finansowych (FSA) o rozważenie obniżenia podatków kryptograficznych z obecnych 55% do 20%. Stowarzyszenie zwróciło się również do organu regulacyjnego z wnioskiem o nienakładanie podatków na transakcje kryptograficzne.

W międzyczasie Japonia, która jest uznawana za drugi kraj na świecie pod względem ruchu na giełdach kryptograficznych po Stanach Zjednoczonych, niedawno przejęła nową regulację kryptograficzną w izbie wyższej parlamentu.

Na giełdach korekty:

Obecnie na giełdach kryptowalut obserwujemy widoczne korekty. Z czołowej dziesiątki jedynie Bitcoin Cash notuje wzrost – o 2%. Wartość Bitcoina spadła o 1,8%, Ethereum o 1%, XRP o 2,8% a Litecoina o 1,1%.

Kapitalizacja całego runku zmniejszyła się o 6.1 mld dolarów i wynosi obecnie 248.0 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 81.5 mld dolarów.

źródło: coinmarketcap.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button